KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De bezonderste koopmans in graenen van Brugge hebben onder eikanderen eene overeenkomst gesloóten van, vóór eenige weéken geen graen op de merkten te koopen, ten eynde hier dour den prys der graenen te doen daelen. Eene besmettclykc ziekte, den rooden loop, is te Meulebeke by Brussel, uytgeborsten, en had den 20 deézer reeds zestien persoonen, onder welke dry zusters van liet hospitael, uyt het leéven gerukt. Alle maetre- gelen zyn genomen om den voordgang deézer besmette- lyke ziekte tegen te houden. Eene barak is opgeslaegen, in welke alle de zieken gedraegen worden. Onmedoogend verwydert men elkeen van die barak. De zieken-dien- sters, geneésheeren en geestelyke alleen mogen de aen- getaste persoonen naederen. Deéze week was de polieie te Everghem naer een liuys gegaen, ten eynde aldaer naer verkenvleeseh te zoeken, welk vleeseh van een gesloólen verken moest voortkomen, lil deéze wooning is niets ontdekt van een zwyn, maer de persoonen waren bezig met eenen kalkoen te pluymen, en daer dit dier noch gekogt noch betaeld, maer gespreeuwd was, zyn de kalkoenpluymers aenge- houden, en naer Gend gebragt. Men schryft uyt Namen 22 deézer:Een ver- schrikkelyk onlieyl komt de nabuerige gemeente Jambe in verslaegenheyd en onze stad in,opschudding te bren gen. Den jongen graef van Liedekei'ke, die by wylen woedend dol was, ging eergisteren avond naer den Kal - varièberg, in de nabuurschap van liet kasteel Gerousart gelegen, en waer zyne twee zusters waren gacn bidden, lly naederde tot luier, en vuerde uyt een geweer op de oudste, welke stok dood viel. De tweede snelde liaere zuster te luilp, en smeekte den ellendigen krankzinnigen om genade; maer plotselings ging een tweede schot, al', en den kogel trof luier dwars dóór liet lyf, zonder dat zv egter oogenblikkelyk bezweek. Den grael', den pynelvken doodstryd zyner zuster ziende, herlaeddde weder zyn geweer, en zond liaer koelbloedig een tweede schot, waerna zy den geest gaf. De lyken zyn dóór eenige boe ren naer liet kasleel gebragt, en den jongen graef ver liet gerust liet tooneel zyner dubbele moord, aenkondi- gende dat liy zyne grouwelen op andere leden zyner iamilieging vernieuwen. De justicie van Namen heeft zich daedelvk ter plaetse begeéven en den graef isaengeliouden. De proeven die te Brugge met den ether-damp ge- daen zyn op versclieyde persoonen die moesten pynelyke operation onderstam, zyn alderbest uytgevallcn. liet is M. Buys, militairen geneesheer, die zich met deéze proef- neéniingen hééft belast. De twee bietste militairen die men aen den invloed van den ether-damp heeft onder worpen, begonnen, nadat zy dry minneten den ether hadden ingeademd, de eerste teekenen en den invloed der dronkenschap Ie gevoelen; beyde maekten groote beweégingen met hunne armen en wierden zatter en zat ter. Eenen van beyde riep geduerig nvt Ik ben bcl- giekschen soldaet, ik, ja.... ik ben.... non soldaet.... en ik zal eens zien, of.... of men my... my.... zal kloppen... kloppen.» Maer, allengskens wierd de dronkenschap meerder en meerder, en ging welhaest tot ongevoelig- lieyd over, tydens welke men tot de operatie is overge- gaen. De patiënten scheénen beyde dom en onnoozel te zyn. Wanneer de twee soldaeten bv hun zeiven kwamen, verklaerden zv niets gevoeld te hebben, en waren sterk verwonderd te zien dat reeds alles geëyndigd was. Men hééft hun gevraegd waer zy, tydens hunne kortstondige dronkenschap, geweest waren, en den eersten antwoord de <c Mynheeren, ik heb een concert bygewoond; het muziek was allerschoonst. Ik, zeyde den anderen, ik ben op ribote geweest, en ik derike dat men my dit zal vergedven. -Den prokureur des konings te Nyvel, is deézer dagen naer de gemeente Marbaix geweest, en heeft daer yi' kerels aengehottden, die de nabuerige pagthoven hadden afgeloopen, en zich graen hadden doen afleveren, dreygende de pagters met moord en brandstigting, bval- dien zv weygerden hunnen eyscli te voldoen. - Te Antwerpen en te Luvk heêft men gepetilion- neérd om denvryën invoer van leéveusmiddelen te mogen blyven behouden. - De gazette van Bergen spréékt van eenen aensktg van gemengelde bloem die te Ciply gedaen is. De bloem wierd dóór eenen mulder met een slach van krytwit ge mengeld, en dit krytwit wierd des nagts gehaeld en naer den molen gevoerd. De polieie hééft op den molen 300 kilog. krydwit gevonden, en den mulder hééft niet kon- nen uytlêggen, waerom dit krytwit zich op zynen molen bevond. Waerschynelyk zal de polieie dit wel konnen uytleggen. - In den nagt van den 14 tot den IS deézer maend, is er dóór de tolbediende van Ramscapelle en Dudzeele eene groote hoeveélheyd Engelsche goederen aengeslae- gen geworden, die in sluykhandel langs Sluys ingevoerd wierden. Den bekenden voerman, die, van aen de Schaep- brug (Wcstcapelle) tot op bet Fort-Lapin, by Brugge, dóór de bediende gestaedig is vervolgd gewéést, hééft op liet oogenblik dat by zag gevangen te worden, kar, peèrd en goederen in den brand gclaeten en de vlugt genomen. De verbeuring, behalve kar en peèrd, bestaet in 10u stukken wollen neteldoek mousseline-luimvan eene allerbeste hoedaeniglieyd. De Hoop. Men schryft uyt Vperen De zaek van den heer Rathé, schepen van Goxydc, is vóór de correctionncéle rechtbank van Yperen afgeloopen, met eene veroórdee- ling tot dry maenden gevangenis en 30 frs. boel. Uyt het ouderzoek is gebleéken, dat den beschuldigden Jan Rathé zynen broeder Peeter, burgemeester te Steenkerke, ten noeninaele genoodigd had. Zy hadden te saemen den namiddag en een deel van den nagt al drinkende doór- gebragt; den drank dééd eyndelyk twist ontstaen; Jan nam zynen broeder vast, welken laetsten op den grond vallende, de blaes gebroken is, ten gevolge waervan liy dry dagen daerna overleed. Geduerende deéze dry biet ste dagen hééft hy geen wóórd uytgesproken, dat zynen broeder kon pligtig maeken. Dit treurig voorval, 't welk aen den eenen broeder het leéven en den anderen smer- telyke traeneu gekost hééft, is een voórbeéld te meer van de rampzalige gevolgen, die liet ornnaetig gebruyk van dranken voortbrengt. Vrydag der voórleédenc wéék kwam by eenen ge- zwoóren bergdraeger te St.-Nicolaes eene vrouw met gerapt laken, waerop zy 20 frs. kréég. Tërwyl men deéze som betaelde, kwam eene andere vrouw binnen, om ook wat anders te verpanden. Up deézer aenkomst veran derde de eerste vrouw van kleur: zy wierd bleek, en vertrok zoo spoedig zy maer kon. De dogter des berg- draegersdie gelaelsaendoening bemerkt hebbende kreeg kwaed vermoeden, en vraegde aen het gebleéven wyf, of zy de vertrokkene vrouw kende Wel hoe zoude ik die vrouw niet kennen, het is myne gebueriu.» Van waer mag dat laken gekomen zyn, dat zy hier ge bragt heeft Hééft zy hier laken gebragt, ik wéét wel van waer het zyn moet zy staet sedert zestien jae- ren alle donderdagen op de merkt alhier in het kraem van mynheer L..., van Lokeren, en dat zal zy daer ge- stoólen hebben, anders zou zy geen laken kunnen koopen noch verpanden Op devraeg hoe zy heette, ondervond men, dat de afweczige eenen valschen naem had opgc- geévcn. Deéze en andere dingen strekten den bergdrae ger lot verbaezing, en,de veropenbaerende gebuervrouw t' buys komende, vertelde aen man en kinderen wat er g 'beurd wasdeéze laetste bragten het groot nieuws op stiaet, zoodat het welhaest aen de ooren van den policieagent Bogaert kwam, die de zaek vlytig onder- zogt en de beschuldigde in het gevang opbragt. liet onderzoek omtrent de te Zoersol gepleegde roovery, blyft voortgaen en geraekt langzaemerhand met véél byhoorige feyteu verwikkeld.De betigte, als daeders of medepligtige, zitten steeds in het gelieym. Deéze ge vangene zyn, zegt men', elf in getal, waeronder vier vrou wen. Den oversten of afleyder der bende is nog met in handen des gerechts; maer zynen persoon is gekend en overal aèngegeéven. Het onderzoek zal langduerig zyn, om dat verscheydene persoonen beschuldigd zyn, zich mede Ie hebben pligtig gemaekt aen ettelyke inisdaeden in de arrondissementen Antwerpen, Meubelen, Turnhout, Leuven en Dendermonde gepleegd, welke tot dusverre ongestraft waren gebleéven. De instructie-rechters van Medhelen en Dendermonde bevonden zich over eenige dagen te Antwerpen in conferentie. Maendag namiddag bevond zich de vrouw Vcr- schueren op eene weynig bezogte baen, onder de ge meente Deurne, als zy wierd aengesproken dóór eenen kerel, die liaer geld vroeg, er byvoegende, dat liv in geen dry dagen geëéten had. Op hetantwoórd der vrouw, dat zy geen geld bezat, greép liy liaer vast om liaer te doorzoeken, doch wierd in zyne verwagting te leur ge steld daer zy haere weynigc eenten zorgvuldig in liaere kleederen had verborgen. Toen dreygde hy liaer den hals af te snyden, zoo hy by liaer iets vond, en vóór de tweede mael wilde hy luier doorzoeken, wanneer er juyst iemand te peèrd aenkwam, waerop den schelm de vlugt kóós, de vrouw waersehynlyk van een pak slagen bevryd laetende. Op 's ryks spoorweg by Quaregnon, hééft men eenen mensen gevonden, wiens hoofd en beenen dóór eenen treyn verpletterd waren, zonder dat men wéét, of dit onlieyl aen dronkenschap of zelfmoord moet toe- geschreéven worden. Zitting van 20.De definitieve stemming van de voór- gedraegen militie-wetistot eene andere zitting verschoó- ven. Eenige leden begeêren op verscheydene artikels terug te komen.Denministervan financiën hééft een wetsont werp voórgedraegen ten doel hebbende vóór 1,004-000 fr. domeyn goederen te mogen verkoopen, dit ontwerp is naer eene commissie van onderzoek verzonden.— liet overig der zitting is besteéd in beraedslaegingen over het daerstellen desyzeren wegs vanBrussel naer Luxemburg. Zitting van 22.De kamer keurt de wyziging goed dóór densenaetaende wet op de teruggaeve der tonrech ten vóór de schepen die leévensmiddelen invoeren, loege- bragt. Het verlengen van den bepaeldon tyd om den yze- ren weg van Brussel naer Luxemburg aen te leggen, word insgelyks aengenomen. Vervolgens hééft men be- gonst te spreéken over't ontwerpnoópensde beledigingen tegens den koning en leden deszelfs familie, Onmiddelyk is 't onderzoek der artikels begonnen. Een lid, M. Ver- haegheuhééft zich heviglyk tegen dit nieuw ontwerp verzet, en beweerd dat het geene betere waerborg dan de thans bestaeude wet zal opleveren. Denministervan justicie hééft vóór de nieuwe wet gesproken. Morgen zal de beraedslaeging hervat worden. Zittingen van 23 en 24. Op verzoek van den minister van financiën, word de beraedslaeging over den budjet van openbaere werken aen 't order van den dag gesteld de kamer zet liaer onderzoek voort over 't wetsontwerp betrekkelyk liet beteugelen en straffen der beledigingen tegens den koning en leden deszelfs familie. Omtrent de noodzaekelykheyd van den persoon des konings tegen alle beledigingen te beveyligen, waren al de redenaers die 't wóórd over dit punt gevoerd hebbeneenstemmig eenige hebben egter afgekeurd en hevig tegengekant dat den minister deés wetsontwerp hééft voorgedragen juyst onmiddelyk na de vryspreékiug der spotprintmaekers. Zy hebben beweézen dat de caricatueren reeds eene maend verscheéncn waren, en dus liaer verergerend uyt- werkselgehad hadden, eerden minister aen vervolgingen dagt; dat wyders den uytslag van '1 proces aen de minis ters onvoldoende vóórkomende, zy onmiddelyk nadien gezegd ontwerp hebben voórgebriiglals ware het om zich aldus le vreéken. Vervolgens is eenen afgeveérdigden van Gend, M. D'Eihougue, opgetreéden, en heeft de 'zaek van wat liooger opgenomen. Den redenaar ziet in den maetregel van den minister eene pooging om de vrve drukpers te muylbanden, 't geénden minister loochende, beweêrende, dat de strekking van zyn ontwerp was om in 't algemeen de slegtc drukpers te beteugelen. Na lange en bitsige woordenwisselingen is de algeineene beraed slaeging over den art. I gesloóten en in eene volgende zitting zal men tot de stemming overgacn. Wenschelyk ware het dat het ministerie eens werkelyk gevoelde dal het, zonder de constitutie te schenden, aen de vryheyd der drukpers niet mag raeken, en véél meer voordeel zóu doen met zich by de wet over de lasteringen van den strafwetboek tebepaelen, of desnoods aen de zelve eeni«c veranderingen toe te brengen; als by voórbeéld, met de procureurs des konings te magtigen van ambtswegede lasteringen tegen wie het zy, te vervolgen. Zittingen van 23 en 2(5. De kamer hééft de beraed slaeging die wyzigingen aen 't decreet van 20 July 1851, toebrengt, hervat en geëyndigd. Verscheyde amende menten zyn naer de sectiën gezonden. De tweede stem ming der reeds aengenomene w et, zal morgen pla< its heb ben, en mogelyk zullen de werkingen lot na de vacancie opgeschorst blyven. Over eenigen tyd troffen wy in 't Verbond eene aerdigc annonce aen, 't was een slach van Ezels-Museum, of hekelschrift dat welhaest moest verschynen. Volgens overeenkomst tusschen de schryvers van dit zonderling pakje en den uylgeéver van 't Verbond van Aelst, zou liet ter drukkery van deézen laetsten moeten gedrukt worden; maer 't scliynt dat er schielyk look in den meêrsch gekomen is, en dat dóór den geheymen invloed van eenige onzer Alliance-mannen die dé hekeltandeu van 't Ezels-museum vreesden, het verschynen van dit schrift gedwarsboomd is. Wat er van zv, zie hier eenige vraegen die men ons deswege met verzoek van afkondi ging, toegesluerd hééft Zou het waer zyn dal zekeren gel rufielden polichinel, die inde nieuwe dansen (polka, mazurka, redowa,) zeer ervaeren is, het op zich genomen hééft dit werk te ver hinderen Zou het waer zyn dat zulks gedaen is uyt vrees dat, kwamen zyne vrienden die hem somtyds een glasje lek keren aenbieden, over den hekel gehaeld te worden, zv er deftig van hunne pluymen zouden laeten Zou het ook waer zyn dat de Alliance van Aelst, haere eygene kinderen in 't stuk van schryven niet betrouwt Men vraegt ook of het niet waer is dat gelyk den duy- vel is, hy ook zyne gasten betrouwt. Zou het eyndelyk niet konnen waer zyn dat in bedoelde Ezels-menagerie, nog al véél Verbond-munnen zouden of zullen figureêren? AZ. A. Of die zonderlinge vraegen met ja of neen moeten op gelost worden, is ons volstrekt onverschillig; al wat wv hier op te zeggen hebben, is dat iedereen moet weéteii waer zyne schoenen hem nypen, en dat dien, die niets op de lever hééft, geen Ezels-museum of hekelschrift te Jugten hééft. Den volgenden brief is ons dóór M. De Vuyst van Bors- beke, student by de Gendsche Hoogeschoól, gezonden, met verzoek van afkondiging. Indien wyaen 't eerste ver zoek van den geagten inzender niet voldaen hebben, 't is niet geweést om dat wy hem als schryver van de brieven in 't Verbond aenzien hebbenditis vérre van ons gedagt geweést; wy weéten immers weidat M. D.Y. toch de rede kunde verstaet; en de brieven uyt'f Verbond, wat behelzen zy? Opgepronkte en ylhoofdigdezinsneden, slegts dienende

De Denderbode | 1847 | | pagina 3