ten over staetkunde en andere zaeken mogen handelen, mits zich aen het zegelrecht te onderwerpen, en de nae- inen hunner opstellers en medewerkers te doen kennen. Deéze toelaetingword dóór de Romeynen als ecne groote weldaed beschouwd. De staeten van Algeriën streéven meer en meer naer bevreédiging, door de onderwerping van eenige acn- voerdcrs der stammen die tot dusverre vyandig aen Vrankryk gebleéven waren. Santa-Anna heeft, na eene vucrige aenwakkering, met geheel zyne Iégermagt San Luis de Potosi veriaeten; tot fhans toe zyn zyne inzigten onbekend. 'T is op 20 Maert II. dat de Americaeneu te water en te land eenen aenval tegen Vera-Cruz en S'-Jean-d'Ulloa hebben moe ten waegen. Den generael Taylor is te Saltillo. Eenen artikel betrekkelyk moeyelykheden die de deputatie onzer stad van wege eenen voórnaemen amb- tenaer ontmoet heeft, is ons toegesluerd, vervattende bitsige aenmerkingen en aerdige vraegen. Den tyd en plaets ons ontbroken hebbende, konnen wy heden dit stuk niet mededeelen. In ons aenstaende nummer zullen wy hetzelve afkondigen. Deéze wéék zyn door de politie deézer stad acn- gehouden en vóór den procureur des konings gezonden P. Meert en Clementine Ervant van Aelst, verdagt 'van dieften; J. Vanderhaegen en .1. Schelfhout, alhier woo- nende, verdagt van by nagte met bedreyging gebedeld te hebben. Het verzoekschrift ten voórdeele des regtstreékschen yzeren wegs van Brussel op Gend langs Aelst, hééft le Gend zulkdaenigen byval verworven, dat de tweede lyst in omloop gebragt en welke ten huyze der kiezers word aengeboóden, ook aireede met niet min dan twee honderd handteekens is bekleed, onder welke men bemerkt onze vóórname handelaers en industrieélen in allerlcy vakken. Immers allen onafhangelyken Gentenaer verhaest zich dóór het mede onderteekenen van dit verzoekschrift, de stemmen te bekragtigen der agtbare leden deézer stad welken deel gemaekt hebben der benoemde kommissie tot onderzoek van het nut des voórzeyden yzeren wegs. De verzoekers stellen verder alle'gewoon vertrouwen in hunne vertegenwoordigers en verhoópen dat MM. de Saegher en medemacts, even niet ongunstig zullen zyn aen eene zaek welke geenzins in verband staet met de politiek, maer alleenelyk strekt ten voórdeele der steden Brussel, Gend, Aelsten der beyde Vlaenderen. Dacr de overgroole ellende die thans een groot deel onzer bevolking teystert, en dacr deéze ellende grootendeelsaen 'tmislukken deraerappelen toegeschreé- ven word, moeten wy tragi en zoo véél mogelyk deéze zoo onontbeêrlyke vrugt tegen de placg te bevryden; zie hier wat den Journal de médeeine Vétérinaire et d'Agriculture de Belgique hier over zegtDe aerdappelen die zich vóór het planten in eenen kwynenden staet bevinden, moeten geduerende eene uer in eene mengeling van 1 pond vitriol-zuer in evenredigheyd van 100 ponden water, wanneer zy wcynig aengedaen zyn, trekken; toen dé leekeus der plaeg hevig zyn dan verdobbeld men de dosis vitriol en men laet ze twee neren trekken. Den schryver eyndigt zynen artikel met deéze wóórden Wy durven hoópen, dat, indien deézen middel, den eenigsten welken wy goed gevonden hebben, gemeene- lyk gebruykt word, welhaest onze planteryën van de ziekte zouden verlost zyn. liet Concert dóór den barugtcn M. Do Vieuxtemps te Brussel (en behoeve der noodlydcndc gegeéven, is allerluysterlykst geweest. Verschc'yde meesterstukken zyn dóór den prins der violonistcn uytgevoerd en hebben detalrykeaenhoordei-s in degrootste verrukking gebrast. Eer en lof atn dien menscheuvriend, die, uyf'f diepste van Rusland, zyiieaehuocs op 'taltaer der broederliefde is komen brengen. ii. mi ■"■in Mtm mmrmxm-a: stellen dathy in woede legen 't slagtoffer, liet feyf begaen had Daedclyk won het gemeen gevoelen veld; weshalve James wel haest aengehouden en voor den rechter gebragt wierd, alwacr hy eeene voldoende bewyzen over 'tgèbruyk van zynen tyd konde geéven; meer ahdere onbeduidende" onistandighedón schcénen tegen hem de pligligin-yd Ie'bewyzen. Geen hoegenaemd vermoeden'viel op den methodist. Zyne inzigten tegen zyne gebnoredogter, had hv aen niemand be kend gemaekt; zyne afweézigheyd had ook niet bemerkt ge wéést. Ouderlusschen verscheen James vóór de assisen; ïiel lot, of om heter le zeggen, den vinger der Voórzienigheyd wees Knox als hoofd der gezwoórene of juris, aen. lly wist "zoo wel alle ongerustheyd waeraen zynen geest ten prooy was, te ver- duyken, dat geen het minste teelten deéze kwam verracden- hy gevoelde hoe gewigtig het was zich zoo veel mogelyk be- dacrd te toonen; slilzwygend en naedenkend schéén"bv de beschuldigingen Ie aenhooren tegens dien, wiens onsclmldig- heyd hem zoo wel bekend was. lly had zelfs tegenwoórdhdievd van geest genoeg, om niet le verbleeken op liet gezigl van dén blinden die naderde om geluygenis te geéven van''tgeen hy niet gezien, maer gehoord had. Deézen gcluvgen was ter ont lasting van James De slem van den beschuldigden, zegde hy, is geenzins deéze van den persoon met wetkeifik een kort gesprek gehad heb by den waterval. Deézen had eene spraek 'I hans is liet dóór den heer Goudeau deézer stad, uytgevonden getouw om twee stukken te gelyk te weéven, in voile werking, en levert volgens geluygenis der liee- ren koopmans Props, van Namen, en Van Assehe zoon, deézer slad, den voldoensten uytslag op. M. De Cock, onderpastor te Stekene, is tot onder pastor van Stc-Anne te Gend benoemd, en dóór M. De Decker, priester in't seminarie, vervangen.MM. Nach- tegaele en Van den Haute zyn tot coadjutores benoemd, den eersten teStB-Maria-Leerne en den tweeden teMaeter. De landbouw-kommissie van de provincie Braband Heeft inlichtingen wegens den aenstaenden oogst doen neémen, en al de ingekomene berigten geéven te kennen dat den oogst zich zeer gunstig aenbied. Te Proven, zegt een blad van Yperen, heeft men een werkhuys, waer men valsche nuint fabriekeérde, ontdekt. Eenen schoenmaeker, geweézen sergeant, Wa- ghemaker genaemd, is aengehouden. In dry dagen zyn le Antwerpen zes-en-veertig sche pen met tarwe, rogge en geêrst, uyt verschillende ge westen aengekomen. Men verhaclt thans van den jongen graef van Lie- dekerkc eene menigte trekken van krankzinnigheyd. Het is niet na de dobbcle moord op zyne zusters gepleegd, dat zyne Joodse lie of Bybelsche waenzinnigheyd is ont- staen, maer reeds vroeger had hy overal, waer hy eenig gezag had, het kruysbeéid doen wegneémen; vooral de pagters, welke van het kasteel afhingen, wist hy daertoe door bedreygingen te dwingen. Hy sprak van Onzen Heere altoos smaedelyk en grammoedig. Somtvds spcélde hy veldheer, maekte van het kasteel eene" versterkte vesting, en dééd kneglen en meyssens in den wapenhan del oefenen. Andere koeren was hy tooneelspeélereene zael van het kasteel diende tót het theater, op welken hy de treurspeéleii van Shakespeare by brokken uytgalmde. Dikwils bleef hy dry of vier dagen zonder reden afweé- zig, en andere feeéren sloót hy zich gansche weéken in zyne kamer op en blééf zelfs te 'bed liggen. Hy las véél en men gelooft, dat hy ook geschreeven hééft. Men twyfelt, ol er wel rochtërlyke vervolgingen zullen wor den ingespannen, maer de Gazette Médicale Beige vraegt met reden, waerom den burgemeester van Jambe den krankzinnigen graef niet in tyds hééft doen opsluyten, dacr de wet zulks aen de burgerlyke overheyd ten pligte inackf, en dat de krankzinnigheyd overigens dóór de geneéshceren was bestatigd geworden Zondag 11. is ecu droevig ongeval de gemeente Uccle ia. verslaegenheyd konnen dompelen. De jonge schóól'teren omtrent den middag uyt de schóól komende, nam eenen van bun, 13 jaeren oud, een stuk karreelsteen en wierp hét zelve naer eenen zyner makkers, dien hy aen 't been trof; deézen laetsten nam op zyne beurt den steen en wierp dëuzelveii naer den eersten, welken hy aen 't hoofd trof, waerdoór hy daedelyk in bezwyming viel. Na eenige oogenblikkcn stond liy wéér op, en liep naer buys, ahvaer hy zich te bed legde en weynig nadien overleed. e - Voorleden dynsdag, 23 Maert, boód zich eenen per soon aen, van een verdenkelyk voorkomen, ten huyze van den heer Baert, goudsmid, in deLangemunt, té Gend, ten oyndo. hem oenen ring met roossteen, versierd met roos-diamant, te koop aen te bieden, ring welken hy be weerde in eenen mesthoop gevonden te hebben. Den heer Baert dééd den persoon opmerken, dat de wet hem de verpligting voorschreef, deézen ring dry dagen in te hou den, en dat deéze tydruymte moest verloopen, zonder eenige navraeg, alvoórens hem de wcérdc daervan te be laden. Den onbekenden liet den ring by den goudsmid, die hem in verwisseling zyne kaert gaf. Onmiddelyk na devertvyderingvan den persoon, begafzich den heer Baert naer het bureel der permanentie, en vernam aldaer, dat onder de juwcelen, ontvremd te Zoersel, ten nadeele van den heer en mevrouw Desforges, zich eenen roossteenen ring bevond. Den ring, die in liet bezit van den heer Baert was, wierd welhaest herkend als behoorende totde die men "zonder verwondering niet kon aenhooren. Vóóraleer hem te miederen, liad ik duydelyk de stem eener vrouw orider- scheyden, die om hulp ï-iojien schier onmiddelyk nadien, hoorde ik'ecne zwaere neérplofling in 't water, en geenen oogenblik twyfcl'de ik dat het een menschélyk lichaem was. Over meer dan 2(1 jaeren, toen ik nog niet blind was, viel eenen niyner vrienden van eene rots in vl water en verdronk zonder dat ik hem kon ter hulp komen maer hel geriigt dat deéze neérplofling maekte, is nog tegenwoordig aen myuen geest, en zal ik nimmermeer vergeélen. Al de getuygfcu gehoord en de bepleyling geëyndigd, ver- I rokken de gezwoórene zich in hunne beraedslaegingsplaets. Het meeslendecl waren aen James gunstig. Maer, zonder zich in iels le willen liglzinnig toonen, enkelvk de waerheyd en rechtveèrdiglieyd veinzende te bcöogen en voórbrengende dat een dergclyk schelmstuk niet mogl ongestraft blyven, wist Knox het óórdeel zyner medemaelen dcrwyzc te misleydeu en hunne gevoelens te veranderen, dat eene pligtigverklaering den uytslag van zyne diiyvclschc werkingen was. Dan, met opgeheven hotffde, het aengezigt met zweet bedekt, kwam Iiy wéér vóór 'l gerechtshof. Dit rnael, was het liem onmogelyk zyne hevige ontsteltenis le verbergen, in weerwil het geweld dat hy op ziehzelven dééd; en den chief justice, hein, volgens 't gebruyh, de beslissing der gezwoórene vraegende, had Knox te Zoersel gestoólene voorwerpen. Policie-maetregelen worden daedelyk genomen, om te terugkomst van den onbekenden in het magazyn van den heer Baert te bewaeken. Vrydag enzaturdag liepen voór- by, zonder dat men iemand gewaer wierd. Den zondag bood zich een vrouwspersoon by den goudsmid aen, om het beloop der weerde van den ring te ontvangen, hem de kaert overleggende, welke hy dynsdag te voóren aen den persoon gegeéven had, die hem den ring had gelaeten. Op eenige vraegen, die men deéze vrouw dééd, verklaer- de zy dat haeren man haer met ongeduld afwagtte in het voorgeborgt der Dampoort. Haer verward gelaet over- tuygde welhaest den goudsmid en zyn huysgezin, dat den ring van eenen on wettigen oorsprong moest voortkomen en welhaest wierd de gedienstige vrouw dóór de policiè aengehouden. Men begaf zich daedelyk naer de Dampoort ter opzoe king van den wagtenden man. Men vernam aldaer, dat hv zich naer Loochristy begeéven had, en na lange en vrug- telooze opzoekingen, gelukte men eyndelyk zyn spoór te ontdekken en hem in de omstreéken van Lokeren aen te houden. De aengelioudene noemen zich Nicodemus Van der Heyden en zyne huysvrouw Josepha De Coen, vodde- koopster te Kieldrecht. Het is den policie-kommissaris Verhulst, die deéze be langryke aenhouding bewerkt hééft. wyvemeémen, dat verscheydcne jonge lieden van Vlaenderen, die hunne studiën voltrokken hebben, naer de missiën van Amerika staen te vertrekkenzy zullen den 12 der toekomende maend zich te Antwerpen in- scheépen. Den voórnaemsten beambten van eene der open- baere administratiën van Antwerpen was sedert eenige, dagen op zyn kantoor niet gezien. Dynsdag laetst is de overheyd zyne wooning komen openen, en vond dam den man dood liggen aen den voet eener tafel, op welke zich eenige korsten droog brood en een glas water be vond. Dien persoon, wiens vrekhevd algemeen bekend was, was 77 jaeren oud. Eene eerste opening der ualae- tenschap van deézen schrok, die als eenen armen duyvel leéfde, hééft 43,000 frs. in goud, zilver en bankbriefjes doen ontdekken. De dagbladen hebben in den tyd gewag gemaekt van eene moord, die, ten gevolge van eenen twist over eene pint genever, te Nederzwalm gebeurd was op den persoon van K. L. Van den Broeck, dienstluiegt aldaer. Den beschuldigden van dit schelmstuk, A. Goessaert, oud 24 jaeren, dienstknegt, geboóren te Hcnnelgem, en wooiiagtig te Nederzwalm, is maendag uyt dien hoofde vóór het hof van assisepvaiiOost-Vlaenderenverscheéneii Hóórden jury pliglig verklaerd zynde, is Goessaert dóór het hot veroordeeld geworden lot levensduerenden dwang- arbeyd, tentoonstelling en brandmerk. Den 23 Maert, in den morgend om zeven neren heeft te Antwerpen, in het gasthuys den lykdienst plaets gehad van eenen jongeling, die dry dagen te voóren sclnelyk was overleden. Als den lykdienst verrigt was, trok eenieder naer htiys, uytgeiioniêii de egtgenoóte van den genaemden Gzydewinder, welke naer buyten is gegaen en in de Herenthalsche vaerd gesprongen, met oogmerk zich te verdrinken. Men hééft er haer nog ge lukkig in tyd uytgehaeld en naer het gasthuys gedraegen. Men verzekert dat achttien bakkers van Kortryk voor de rechtbank van enkele polieie gaen gedagvaerd worden, als betigt van hun brood duerder dan de vast gestelde pry zen der regentie verkogt te hebben. Men hééft deézer dagen, op de Ketelvestje teGcnd, liet lyk van eenen man, verkleed in eene vrouw, uyt het water opgevischt. Het Ivk was in eenen volledigen staet van verrotting, en men gelooft dat het sedert vastenavond is dat dit lyk in de Schelde zal gelegen hebben. Volgens procfneémingen die M. den professor Marekka wegens de inademing van ether-damp hoéft ge nomen, is deéze inademing in zommigë gevallenen vóór zonimige persoonen gevaerlyk en zelfs doodelyk. Te Luyk is zekeren Leruth vastgeklitst. Deézen man, voorheen bakker, thans smid te Herstal, is betigt de grootste moeyte het wóórd Cuilly, (pligtig) uyt le spreéken. 'Tis hy: houd hem aen, schreeuwde luyd'keêfs den blinden; onder honderd duyzend zou ik hem erkennen. Ik hen er zeker van. Ik bedrieg my niet. 'Tis de stem van den man met welken ik op den avond dat 't schelmstuk gepleegd is, gesproken heb. 'T is hy, den moordenaev van Lucie Herbert. Ter zclver tyd den hond des bedelaers, die tot dusverre tussclien de beenen zyns meesters gebleéven was, wierd woe dend, sprong naer den methodist en zogt hem te byten. Dit buitengewoon geval bragt in de vergaedering eene zoo groote verslaegenheyd, dat het onmogelyk ware te beschryven. Knox was in bezwyming gevallen de hand des Allerhoogsten is op my bezwaerd, stamerde hy; ik onderwerp my aen des- zelfs besluyten; ik belyd myn schelmstuk; ik ben den moor denaev. Een nieuw proces dat zeer kortslondig was, nam acnvang; de belydenissen van den pligtigen waren duydelyk. Ebenezèr Knox wierd tot de galg veroordeeldhy betoonde het grootste leelweézen over zyne grouweldaed en wierd le Slamworth geregt. Een jaer nadien waren James en Sophie door den echt ver- eenigd, en verlieten Slamworth, om zich naer een stadje van den Kentucky te hëgeéven, ahvaer zy thans in vreédzaemheyd leéven.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2