Openbaere Verkooping HOVENIERS-HOFSTEDEN, KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. OVERLEÉDENE. EREMBODEGEM. van door onrustbaerende gerugten tot de ryzing van de pryzen der eétwaeren te hebben aengedreéven. In de herbergen der omstreéken van Luyk had hy naemelyk gezegd, dat by met andere persoonen last had ontvangen, om tarwe, haver, spek enz., voor Vrankryk aen te koo- pen; dat hy werkelyk reeds véél had opgekogt; dat hy vóór die eétwaeren meer zonde geéven, dan al de andere koopheden; dat Vrankryk, oorlog gaende voeren, zyne magazynen vol stapelde, dat de tarwe welhaest (10 frs. zoude kosten, het spek 2 frs. enz. weshalve degeéne die er hadden, wel zouden doen het zelve te houden. Dit alles schynt egter inaer snorkery en snakery van wege den betigten te_ zyn geweest; inaer de jnsticie, welke in de tegenwoordige omstandigheden met zulke praetjes niet jokt, hééft Leruth agter de grendels gezet. Eenen korrespondent van een Gendsch blad, schryft uyt Gulleghem Gulleghem was eertyds eene bloeyënde gemeente, en derzelver bewooners vonden een gemakkelyk en eerlyk bestaen in den ryken vlas- en lynwaedlumdel; heden vind men niets dan armoede en ellende. De klokken zyn byna altyd in beweéging om overlydens of begraevingen aen te kondigen; de verslaegënheyd en de dioefheyd staen op het aengezigt van eenieder te leézen. Sedert veertien da gen, hééft men 40 persoonen te Gulleghem begraeven. Den 23 was ik te Gulleghemmaendag had men 6 persoo nen begraeven, dynsdag 3, en woensdag 7, en, toen ik vertrok, zeyde men my dat. er nog persoonen waren over- leéden. Den heer pastor is ernstig ziek gewéést, maer be vind zich nu op beter zyde; den onderpastor is gevaerlyk ziek, en men vi'eesde vóór zyne dagen. MM. Bourgeoisen Bayart, geneésheeren, die zich gausch ten dienste van hunne zieke medeinenschen gesteld, en dag en nagt zich tot redding der zieken hebben goslagtolTerd, liggen ge vaerlyk ziek. Dus bevind Gulleghem zich zonder doctors, en bezit slegls eenen ziekelyken priester.» Men leest in den Thiillenaer Verscheidene werk lieden van Oost-Nieuwkerke, Passcliendaele én Moorslede zyn van Luyk reeds teruggekeerd. Er valt te bemerken, dat de wederkeerende doórgaens persoonen zyn van een zwak ligchaemsgéstel, of die niet zeer genegen zyn tot werken, of die, ongerust van gemoed en ligt neerslachtig zynde, op eenen afstaeud van 40 neren van hunnen kerk toren, zich inbeelden 't eynde der wereld te weézen. Van de 'l'hieltsche arbeyders zyn er nog maer vier lerugge- kerd. Ook ware het moeyelyk er te vinden die bracveren neêrstiger zyn dan de arbeyders van 'l'hielt en der andere gemeenten, die hun werk te Luyk nog niet verlaetcn hebben, en die, nüer wy verneemen, donderdag laetst nog al welvaerende waren. Wy gelooven hier de itaysire- zinnen noópenseen belangryk puntte mogengeriistStelfèn en te herhaelen wat wy reecis gezegd hebben: Alle die het begeêren, mogen met den yzeren weg van Luyk guatis te- rugkeeren, gclyk zy er naer toe gegaen zyn. Dus, in acht of tien ueren tyds, is iedereen weder t'huys, dank aen de wonderbaere snelheyd van de stoomkragt en den yzeren spoorweg, en alles is als van te voóren. Ben prys vóór het vetste verken in den groolen kauipstryd te Brussel, isbehaeld dóór M. Er. Van lloo- rebeke, van Dendennonde. Dit vet zwyn woóg 295 kilogr. zwaer. Den tweeden prys is behaeld dóór een verken van Brussel, welk 319 kilogr. zwaer was. Zes verkens hebben naer den prys gedongen, liet is M. Berbers, woonende te Waesmunstcr. die den prys vóór de vette schaopen heeft behaeld in den groolen kauipstryd te Brussel. De inschryving ten behoeve van den armen te Luyk geopend, beliep deéze wéék tot 77,096 fr. 53 cent. liet Liberael Congres hééft maendag II. op het stadhuys te Brussel eene tweede zitting gehouden. Er waren 261 afgeveêrdigde tegenwoordig. Onder de aen- genomene resoiutiën bemerken wy de middelen dóór de kies-comitës aen te wenden, en de inzameling van eene hbcraele rente, bv middel van eene inschryving van 50 een timen den persoon en vóór het jaer. Den opbrengst deézer rente zou dienen, om de liberaele drukpers in de kleyne steden en op het platte land uyt te breyden onder liet opzigt van een centrael comité. Deéze week heeft men eenen persoon, die in den Mammelokker te Gend, was gevangen opgebragt, dood gevonden. Het lyk is naer de Byloke gedraegen. Di Vrankryk zullen de dagbladen in 't vervolg van t zegelrecht ontsloegen zyn. De tydingên uyt Vrankryk en Engeland wegens de Icevensmiddelen zyn zeer gunstig. Te Parys en te Lon den heeft zich eene zeer aenzienelyke daelihg in de pry zen der graenen en van't meêl doen gevoelen. In deéze eerste stad is maendag 11. dezelfde hoeveélheyd van 157 kilogimeel verkogt aen 103 Ir., die over een pacr weé- ken tot 123 fr. verkogt wierd. Te Londen schryft men de algemeene vermindering der graenpryzen toe aen de talryke schepen leévensmiddelen die er eeduerig aen- komen. 0 Men schryft uyt Roomen, 18 MaertDeézer dagen heeft de politie deézer stad in het Kaffehuys der schoone kunstenalwaer gewoonelyk alle vremde liefheb bers zich verzaemelen, eenen jongeling acngehouden die dobbelzmmge gesprekken tegen den Paus liet hooren Gedaene opzoekingen in liet kwartier van deézen quidam die zich vóór eenen graefBaldi dééd doórgaen, hebben er moordpriemen, windpistoólen, en andere verboódene wapens doen ontdekken. Dóór den instructie-rechter ondervraagd, den gewaenden graef Baldi, die eerst geene de minste inlichtingen noópens zynen persoon nocii we gens 't inzigt zyner aenkomst te Roomen, wilde geéven, hééft eyndelyk beleéden, dat hy met inzigt naer Roomen was gekomen om den II. Vader te vermoorden, en dat hy zynen aenslag zou volvoerd hebben den dag op wel ken den Paus de godsdienstige bannieren aen verscheyde kwartieren van Roomen, zou uytdeelen. Het schynt dat deézen kerel in de zamenzweêring, onlangs te Ancona en te Roomen ontdekt, gewikkeld is. Naer men verneemt, zal in den loop van dit jaer dóór eenen der hoogleeraeren aen Leyden's hooge schóól eene feest gevierd worden, zoo als welligt nog aen gee- nen anderen hoogleeraer te beurt is gevallen. Den 23 September eerstkomende is het vyftig jaeren geleden, dat den hoogleeraer M. Siegenbeek zyne betrekkingen aen de Leydensehe Akademie aenveérde, die hy gedue- rende eene halve eeuw met rusteloozen iever bekleed heeft. Men leest in het Diario di Iioma van den 13 deézer liet volgende Eenen ryken katholykon bewooner van Java deelt de dato 1 December 1846 aen eenen Holland- sclien prelact de tyding mede, dat den Mahometaen- schen Sultan van het evland Banka eenen katholvken priester verzogt heeft, hem met zyne geheele familie te willen doopen. Ily hééft hét aenbod gedaen, op zyne kosten eene kerk in de hoofdstad van Banka te dóen bouwen. Deéze gelukkige tyding doet de aenstaende be keering tot het katholyk geloof van de geheele eylanden banka en Billiton hoópen. De bevolking dier beyde ev- landen beloopt ongeveer 60,000 inwooners, waervan het grootste deel Chineézen zyn. De Osiris, welke den 23 maert van Marseille naer het Oosten vertrokken is, hééft ongeveer 1,300,000 frs. aen boord medegenomen. Ook heeft zich een lid van de familie Rothschild met dit schip naer Malta begeéven. Den 22 february jongstleden kwam den jongen A. Dupiiy, oud 13 jaeren, uyt de gemeente Blanchère departement der Dróme (Vrankryk), omtrent eene rots'. Men had hem gewaerschoiiwd,dat daer eene grooté slang lag, waer vóór hy zich had te wagten, maer hy was er niettemin naer toe gegaen. De slang lag in een ge kronkeld zich in de zon le koesteren, maer zoodra zy den jongen bemerkte, die haer wilde beletten haer hol te bereyken, vlóóg zy op hem aen en slingerde zich om zynen hals. Het kind verloor egter zyne tegenwoórdi™- heyd van geest niet; maer een zevssen vattende, bra"t het zynen vyand zoo veéle kerven'toe, dat hv losliet en op den grond viel. Daedelyk nam nu den jongen eenen hooyvork, welken men daer al eenen geruvmen fvd had kielen liggen, sedert dat men het kruypdiër naspoorde, nagelde liet met dezelve aen den grond en riep om hulp Lenen jongen schaepherder snelde nu toeeerst was hy uytermaete verschrikt, doch evndelvk naederde hv gewapend met zwaere steenen, oiider welke hy de slam'' verpletterde, die dóór de twee kinderen zegevierend naer het dorp wierd gebragt. De overhevd hééft vóór de twee jeugdige Herculessen aen de landsregeéring eene eerebejooning gevracgd. Het gevelde kruypdiër was om- trent zeven en half voeten lang. De gansche bevolking van het dorp Meimbressen, Iessen-Kassei) beslaendo uyt zes honderd inwooners maekt toebereydsels, om naer America te verhuyzeu! Men hééft de Hessische regeéring acngeboóden het dorp te koopen. 1 Uyt Nauplia (Griekenland) schryft men onder dag- teekening van 2 Maert, liet volgende Een verschrikke- lyk tooneel is in onze stad voorgevallen. Twee roovers de gebroeders Demetrius en Iheodosius Tryphonpo.ulos Will'ftii fpp flnnfl vnnvi-oziGAV -..s.i.:i ven By order van M'Daer den man min of meer van Mafhangtmoest hy aen 't blad inschryving neémen.... Of zulke daedzaeken met een gunstig oog konnen aenzien worden, naemelyk vóór een blad dat zich zoo wilt eerbiedigen, zal een ieder konnen oór- deelen. waren ter dood verweézen eu zouden hier onder de guil lotine het leéven Iaelen. Beyde lieten zich geruslelyk naer het schavot leyden, maer op het oogenblik dat dén scherprechter Demetrius, een renzenstaltig man, ging op de wipplank binden, verbrak deézen zyne kluysters en wierp den beul met zvne knegten overhoop. Toen zy weder opgestaen waren én den patiënt wilden vatten, boód hy eenen wanhoópigen wedorstand, en vogt met eene vreesselyke verwoedheyd tegen den scherprechter. Eyndelyk trok deézen van onder zynen kiel een laii" mes, stak hetzelve Demetrius in het hert, die onmidde- lyk bezweek, weshalve er slegts een lyk wierd onthalsd Theodosius, getuygen van deéze beulsche worsteling en van derzelver uytkomst, liet zich gewillig ter dood bren gen; men bemerkte zelfs, dat hy van angst en bevreesd- levd sidderde. Goede waere pryst zich zelve, zegt het spreekwoord; o! het Verbond van Aelst van deéze waerhevd overtuv'd is, zal de volgende daedzaek, betooneu. Zondag laetst w ierd het Verbond, in een buys gebragt waer den Denderbode weékelyks komt; nu, den huysbaes zeggende (lat hy dat blad nietgevraegd had en derhalve met begeerde, dat hy zeer te vreden over den Denderbode is, etc. ontvouwde middelerwyl het Verbonden, wat vond hy er in op den kant stond in 't potlood geschreé- Zitting van 27 Maert. De kamer hééft heden het ontwerp betrekkelyk de beteugeling der beleédigingen tegen den koning en leden deszelfs familie, met 59 tegen 2ü stemmen aengenomen. Vervolgens is na lange woor denwisselingen de miliciewet met 58 tegen 3 stemmen aengenomen. De zittingen zyn tot 12 April versehoóven. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. 11 Mannelyk 6 Vrouwelyk 5 j CarolusVan den Bossche, oud 3wcéken Keyzerstract. Maria F. De Veylder, oud 5 weéken Molendries. Clnistianus Janssens, soldaet by het reg. Guides, oud 30 j.Anna Maria Mortens, vrouw van Frans Auwelaert, huyshoudster, oud 62 j. Dendermondschensteenweg. Maria Bogaert, vrouw van Augustinus Genus, zonder be roep, oud 66 j. hospitael.Prosper Planque, soldaet by het 2 reg. van linie, oud 27 j. VAN SCHOONE EN WELGELEGENE LANDEN EN MEÊRSSCHEN. Den Notaris BRECKPOT, te Hacltert, zal, ten verzoeke van die het behoort., openbaerlyk verkoopen, met gewin van palmslagen en gelagen, de naschrevene Goederen, te weetcn AELST-SCIIAERBEKE. 1 en 2 koop. Eene party LAND, gelegen te Aelst- Schaerbeke, omtrent de Duyvenkeet, groot 68 aren 62 centiaren (223 R.) gekend by kadaster, sectie C, N° 1100 en 1001In gebruyk tot 24 September 1847, by A. Van Cauwenberg, F. De Noose en L. Meert. 3 koop.— Eene party LAND, gelegen te Aelst-Schaer- 1 Siesegein-kauler, groot 46 aren 13 cent. (loO R.) gekend by kadaster sectie C, N° 1479. In gebruyk gewéést by A. Van Landuyt. 4 en 5 hoop. Eene party MÈÈRSCH, gelegen te Aelst-behaerbeke, in de Osbroecken, groot 92 aren 55 cent. (301 R.) gekend by kadaster sectie B, N°s 558, 539 en 360. In gebruyk geweést by F. Coppens en M. Van der Biest. AELST-MYLBEKE. 6 koop. Eene party MEÉRSGII, gelegen te Aelst- Mylbeke, m de Bergemeêrsschen, groot 63 aren 40 cent. (206 R.) gekend by kadaster, sectie F, Nos 824 en 825 lil gebruyk geweest by F. Boterberg en J. Poiievyn 1 en 8 Icoop. Eene party MÈÉRSC1I, gelegen te Aelst-Mylbeke, in de Bergemeêrsschen, groot'l heet. 18 aren 79 cent. (586 R.) gekend bv kadaster sectie F N° 829. In gebruyk geweést by F. Boterberg en J. Podevvn. De koopen 6, 7 en 8 maeken te saenien uyt eenen blók dkoop. Eene HOVENIERS-HOFSTEDE, gestaeu en gelegen te Aelst-Mylbeke, aen den steenweg van Aelst op Moorsel, groot in gronde 53 aren 50 cent. (14 R.) gek,end by kadaster met den volgenden koon sectie E, N°s 487, 488 en 489. In pagt bv Ph. Van Mol' 10 koop.— Circa 1 are 54 cent. 5 R.) GROND, gele gen te oost-zuyden van den voórgaenden koop. Den zel- ven grond waer op zich bevind een Gebouw, dienende wiói- zmidag-schoól, jaerlyks in chynspagt opbrengende 11, 12 en 13 koop. Eene party LAND, gelegen te Aelst-Mylbeke, op het Boschveld, groot 1 heet. 59 aren 28 cent. ol8 R.) gekend by kadaster sectie D, N° 511 ln gebruyk geweést by P. B. Vanderheyden. 14 koop. Eene party LAND, gelegen le Erembode- gem, gehugte Resschebeke op den Eet, groot 37 aren 5 cent. (120 1/2 11.) gekeild by kadaster sectie A, N°s 3266 en 3267. In gebruyk geweést by A. Boterberg 15 koop.— Eene party LAND, plegen te Erembo- degem, op den üoelkauter, ook genaemd Zwalmkauter groot 54 aren 12 cent. (176 R.) gekend bv kadaster sec tie B, N° 1003. ln gebruyk geweést by J. B. Meert. 16, 17 en 18 koop.Eene party LAND, gelegen te Erembodegem, op het Lokeren-veld, groot 1 heet. 5 aren 16 cent. (342 R.) gekend by kadaster sectie B, Nos 1234 en 1235. In gebruyk zonder voórwaerde by P. Buekens DENDERIIAUTEM. 19 koop.Eene party LAND, gelegen te Denderhau-

De Denderbode | 1847 | | pagina 3