ZONDAG 18 APRIL 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr 31. AELST, den 17 April. HET PORTRET VAN DEN DUYVEL. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimesler, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen beéfl, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in'onze kolon- nen'veiieenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewacgen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUüM. DEN DENDER-BODE. IETS OVER DE KIEZIXGEX. Vervolg, zie N' 30. De kie7,ers in 't algemeen, en wel voórnaemelyk de booggeplaetste en invloedhebbende, die de eenvoudige willen en dienen te verlichten, hebben eene groote verant- woórdelykbeyd en vóór het land en vóór God. Men leert ons, als men liet recht en ook den middel beeft, dat het eene pligt van consciëntie is zich tot de kiezing te begeéven macr tot de kieszael gekomen zynde, is het eene pligt niet alleenelyk van consciëntie maer van waeren catho- lyken, van goeden borger en ook van tretl'elyk man, deézen te kiezen die men zich overtnygd houd den besten en bekwaemsten te zyn, om de belangen van het land vóór te staen en te verdedigen, anders doende, anders aenraedende, trappelt men zyne geheyligste pligten met de voeten, men verdient den naem van waeren catholyken, van goeden borger, van trelfelvk man niet meer. Om aen deéze pligt te ontbreéken brengt men voor wendsels by, die men zou willen met de belangen van bet land in verband stellen.Volgens veéle onderscheydene gevoelens hangt het geluk des lands van het catholicismus of van het liberalismus af, en aldus moet eenen candidaet zich bv de eene voor catholyk, en by de andere vóór liberael, aengeéven, om hunne stem te verwerven. Wy vinden de belangen van het land in de eendrag- tiglieyd, in de verdraegzaemheyd en in het waer iibera- lisinus gelegen.Deéze hebben de onafhanglvkheyd van Belgién te wege gebragt, deéze moeten haer ook be houden. Alle sóórten van godsdiensten zyn sedert lang in Belgiën geoelfend gewéést, daer bv mag men voegen de onver- schilligheydin materie van godsdienst. (L'indifférentisme). De Belgen in het algemeen, en wel voórnaemelyk den Roomsch Catholyken godsdienst dóór koning Willem onderdrukl, hebben in het jaer 1830 elkander, als broe ders, de hand gedrukt, de godsdienstige bespiegeling aen het beschik van den hemel overlaetende) en onder den kreet van vryheyd in alles en vóór alle, den Hol lander wechgedrecvcn en onze zoo zeer gewenschte onafhanglykheyd met zweet en bloed bekragtigd.Den kreét van die roemweêrdige dagen, die den kreét van het waer liberalismus is, moeten wy weézenlyk blvven eer biedigen willen wy ons in geene nieuwe onheylen dom pelen.Het liberalismus is geenzins tegenstrydig met de roomsch catholyke religie, hoe uytsluytelyk zy ook in haere leering zyn mag. Het vereyscht niet dat men andere leeringen goedkeure, het vereyscht eeniglyk dat Vervolg en eynde. Ziet NT 30. Drink er eenen beker op, Eugène. Ondertusschen verliepen er twee maenden sedert dal ik te Parvs was aengekomen, zonder dat ik meer gevoorderd was dan dén eersten dag. Er schóót my een ander ontwerp te bin nen. Ik besloot myn laelste gesprek met Laura, af te schetsen, en dit tafereel in eene door vremdelingen wel bezogte schil- dergalery ten toon te stellen, in hoop dat het welligt de aen- dagt van Laura zou gaende maeken, en datzynaer des schilders naem zou verneémen. Door 'l geliefkoosd onderwerp ontvlamd, gelukte ik er zoodaenig in, dat ik te vreden was. Hel tafereel geëyndigd, dcéd ik hetzelve in eene dóór d'Engelsche zeer be zogte galery plaelsen. Ik bragt ettelyke angstige dagen dóór; maer, toen ik op het punt was alle hóóp op te geéven, zag ik op zekeren namiddag, Laura aen den arm van den baron d'Ar- lainvilie, in de galery treéden. Oh! ja, 't was juyst dit betoovcrend-gezigt, welks trekken ik iedereen zyncn medeborger eerbiedige en hem als broe der behandele welk geloof hy ook belyden mag, vóór zoo veél hy deugdzaem zy. Alzoo heeft men in de eerste jaeren van ons onufhang- lyk beslaen, gehandeld; iedereen beroemde zich liberael te zyn; maer even of den menseh niet gelukkig wilde zyn, hééft de baet- en heerschzugtde beweenelykste oneenig- heden te wege gebragt, die bet land in twee partyen hééft verdeeld, waer van de eene den tilel van catholyke de andere den naem van liberacle heeft aengenomen, en deéze zyn tot die verbittering tegen elkander gekomen dat veéle de titels van catholyken liberael maer met tegen- heyd gepaerd zien. Nogtans is het stellig genoeg beweé- zen dat eenen catholyken waerlyk kan liberael zyn; die zich dus met die twee hoedaenigheden bezield vind, moet noodzaekelyk dóór de uytdrukking van catholyk- liberael zich doen kenmerken. Want men kan liberael zyn, zonder catholyk te zyn, even gelyk men kan catho lyk zyn zonder liberael te zyn. Wanneer dus eenen candidaet tot de kamers waerlyk liberael is, dit dient den kiezer te vergenoegen. Doch men is niet altyd catho lyk om dat men het waent te zyn; even gelyk men niet altyd liberael is, om dat men als zulkdaenig zich voor geeft. Het zoo gezeyd liberael Congres, heeft in zyne zitting van 14 Juny 1846, onderscheydene grondstellingen, aen zyne le ondersteunen candidaetcn opgelegd, en welke deéze moeten beloóven in de kamers vóór te draegen of te ondersteunen, als voórwaerde hunner candidatuer, wy hebben decze in onze nummers van 4 October 1846 en opvolgende onderzogt, en zoo wy betrouwen beweé- zen, dat de dry eerste grondstellingen niet liberael zyn; deéze dient eenen kiezer rypelyk l' overweégen en zich te verzekeren of zynen candidaet voórneémens is de zelve vóór te stacn, of tegen te spreéken, want alle dry zouden zy eene beweegreden konnen opleveren om eenen candi daet te verwerpen of te ondersteunen. Maer hoe zulks onderzogt Dat hy van allen candidaet verge, dat hy zich publickelyk aenbiede en bekend macke dóór een politieke geloofsbelydenis; dat deézen de grondstellingen die hy in de. kamer verslaet te onder steunen, ontwikkele, en de kiezers zullen weéten aen wien zy hunne slem geéven; dat de kiezers rypelyk overweégen dat hun evgen geluk met dit van geheel het land van de kiezingen afhangt, en zy zullen aen de ver- levding ontsnappen. Heden komt men een verslag aen de kamers (e doen, waerin men met kragt en geweld dc z.oo gezegde spaen- sche tarwe of turksch koorn (maïs), by ons wilt doen be bouwen. Zal het gouvernement dan verspreyder eener plant worden over welkers weézenlyke weerde men geen juyst denkbeeld hééft? Dergelyke aenbeveéling moet v;oór zeker zonderling voorkomen aen al wie overleg heeft. De Janden alwaer men voórtyds uytsluytelyk het turksch koorn bebouwde, zien deéze plant van dag tot dag in weerde verminderen; wyl men er den voorrang geeft aen de tarwe en de rogge.En in ons vrugtbaer Bel gién, wy moeten het bekennen, wilt den staet de bebou wing beproeven eener plant die in haere natuerlyke streek dóór andere meer voordeel opleverende, vervangen word. Wéét het gouvernement niet dat, onze akker lieden reeds te veél dóór lasten gedrukt zyn, om dier- gelyke proeven te onderneémen Vóóraleer hy deéze bebouwing aenbevcélt, dat den staet er zelf de beproe ving van doe, en na eenige jaeren uytslag, zyn óórdeel veile. Ongehikkiglyk zyn er weynig landbouwkundige onder onze vertegenwoordigers; zy steunen zich op men zegts, en vervolgens verspillen zy den kostelyken tyd aen beraed- slaegingen die dikwils meer naedeel dan voordeel op leveren. En tocli, als er kwestie is van eene beuzeling te onder zoeken, daedelyk worden er commission benoemd; maer, moet er een gewigtig vraegstuk, zoo als dit der linnen- nyverheyd, onderzogt en begunstigd worden, men hoeft zich over eene zekere sóórt van werkloosheyd te beklae- gen. O verkeerde wereld geduerig in myne inbeelding, zagdeéze deftige houding die ik zoo moeyelyk "had kunnen neémen zy keerde het hoofd langs mynen kant, passeerde digt by my en grimlachte.... Ik geloofde dat dien grimlach mv was toegesluerd; ik naederde om haer de hand te drukken, maer zulks wierd met eene yskoude onver- schilligheyd verstoolen.... Zy ging voort, ais ol' zy my niet ken de. Het géén er verder omging, is my volstrekt onbekend, want ik in bezwyming viel. Tol myn zeiven teruggekomen, vond ik my onder de bewaeking van twee gendarmen, en, ik zag aen myne voeten myn schoon tafereel induyzend stukken gescheurd. Mén stelde my egler in vryheyd, omdat men dagt dat myn ver stand min of meer verbysterd was. Ik ging naer myn hotel, be- taelde myne rekening en verliet nog den zelfden dag Parys. - Gv kwaemtdus weder naer Engeland? Geenzins: ik kon even min wederkeeren naer 't land al waer myn geluk bcgonst had, dan blyven daer waer hel als eenen rook vervloógen was. Ikverlroknaer Veneliën.Ik weet niet waerom de reyzigers deéze stad als schoon aenzien; maer, wat my betreft, ik heb er slegts eene helsche herrinnering van behouden. Nu vvcét gy iets van myne geschiedenis, het overig Ónze stad hééft deéze week getuyge geweest van een hertverscheurendtoemeel, van een tooneel dat nog nooyl alhier is te zien geweest. Een twintigtal gendarmen naê- melyk, begeleydde eene troep arme ongelukkige vlae- mingen die, ten getalle van omtrent de vier honderd, uyt de hoofdstad op wagens alhier aengevoerd, naer hunne respectieve gemeentens wierden gesiuerd, om welligt al- daer, van honger en ellende te sterven. Byna alle slagtoffere der vervallene lynwaednyverheyd, hadden zy hunne wooningen, alwaer de onmedoogende hongerdood op hun mikte, veriaeten,om naer het pragtig Brussel een weynig levensverlenging te gaen zoeken. Macr eylaes misschien om dat het aenzien dier uylge- mergelde Belgen de genoegten en overvloed waerin de groote zich te Brussel onophoudelyk baden, eenigzins komt vergallen, wat doet men Men pakt deéze ramp zalige op wagens en karren en even als eene dieventroep worden zy onder 't geleydde van gewapende mannen als 't ware naer de slagtbank geleyd. En ondertusschen, hoe kan men het anders heeten De ellendige zyn van alles ontbloot, de gemeentens waertoe zy belmoren, konnen hetontzettend getal arme niet meer onderhouden; ware beter daergelaetcn, ten ware gy den moed had het zelve te aenhooren. Ik zal den moed hebben van alles te aenhooren. -Ik moet ti zeggen dat liet schrikkelyk is. 'T is gelyk, ik kan alles hooren. Hebt gy nooyt gehoord dat er te Venetiën eene schildery bcslaet waer toe de yzingwekkendste geschiedenis bet onder werp hééft opgeleverd Ik geloof dat ik er iets van wéét. Den schilder voltrok niet teenemael zyn stuk; maer als hy aendagtiglyk zyn zeldzaein werk beschouwde, dat de vrien din van Satan vèrbeéldde, verloor hy de re^.ia^benaiu zich het leven. Ik heb die geschiedenis ergens gnKpórtLdf geletón, maer ik heb er geen juyst denkbeeld van. ikhekooi'3af dg Oièrheyd decze schildery dééd aensluegen en i fr zit V elft eenen donVerety' kelder sluyten, op dat zy nooyl meer lóu gèzien «wprdètiv f Juyst. 'T is reeds twee hondiVtf jaeren daLdifyfmrvtjr. plaets had, en men geloofde dat zii!k\é*rd^t"«efSë fWd dab eene wacrè geschiedenis was; nogtan^Lnfcu^wgtfkylmi kelder..

De Denderbode | 1847 | | pagina 1