STAATKUNDIG 0VERZ1GT VAN 9 TOT 16 APRIL. te winnen is er niet; eéten moet men; steélen isvcrboó- denwat blyft hun dus over dan te sterven Zal dan eyndelyk de lynwaednyverbeyd welkers vervalling van dergelyke rampen oorzaek is, en welkers opbeuring al leen dezelve neg kan heelen, blyven verwaerloosd wor den? Zullen de hulpmiddelen die wv, benevens menig vuldige onzer confraters, hebben voorgesteld, voort- duerend blyven verwaerloosd worden? Zullen onze mag- tige landsbestuerders niet eyndelyk eene oog van werke- lyk medelyden op onze rampzalige naluergenoóten wer pen In de hertgrievende droefheyd die wy in het be schouwen van zulke tooneelen gevoeld hebben, hóópten wy het, om dat wy een ander volgens ons zeiven beoor deelden.'Dan, geéveden Hemel dat wy ons niet vergissen. Vrankryk sehynt als tegen dank tot een Russisch ver bond te naederon zynen algezoiidcrden toestand dwingt er het zelve toe, dank aen d'haii-klieveryen van Engeland. Men kent de oorzaeken die aen lord Palmerstnn tot voór- geéving gediend hebben om de vrieiidelyke betrekkingen met Vrankrvk te dwai-sboomen. De geschillen van Grie kenland met Turkyën, verergeren op nieuw den toestand van 'tfransch cabinet en stuwen bel aen lot de ritmische vereeniging. Zie hier in twee wóórden het géén deéze vereeniging doet onderstellen in Meyaeusl. zal keyzer Nieolaes zich naer Stulgard begeéven; alsdan zou eene hoog geplaetste persoonagie eene verwisseling van afge zant tusschen de hoven van Vrankryk en Rusland voor stellen, en den keyzer tot een uytstapjo naer Vrankryk worden aengepord,"om aldus eene goede verstandhou ding tnssehèii de twee magtige vorsten aen te knoppen. De tvding van 't ontslag des graefs de S'. Aulaire die wy vólgens de dagbladen hadden aengekondigd, is ge- leugenstraft. De zeven Zwilsersche cantons der uUramonlaensche party hebben onder andere besloólen, zich niet geweld te verzetten tegen alle decreet van 't bondgenootschap dat zou strekken ter verbanning der Jesuieten. Men gelooft dat de zwakke gezondkeyd van den cardi nal Gizzi hem van het staetstoonee! gaet verwyderen. Tot dusverre was de afkondiging der rechterlyke be- pleytingen in Pruyssen verbonden. Thans is dit verbod dooreen koninglyk beslnyt ingetrokken. liet geschil van Griekenland verward zich meer en meer; men vreest vóór vyandelyke bcloouingen tegen Turkyën. Deéze bietste mogendlieyd aengemoedigd dóór Rusland en Engeland, weygerd den griekschen af gezant te erkennen waervan het gedrag sterk is beknib beld geweest, vernedering die het gouvernement van koning Olhon niet wilt verdueren.Het ministerie Co- letti is nog altyd in zwang. Laetere lydingen berigten dat het geschil dóór bemid deling van Oostenryk staet vereffend te worden. Men zou zeggen "dat Abd-el-Kader macr te wenschen heeft, om soldanten onder zyn bannier te krygen; over ecnige dagen geloofde men hem verhielen, thans is liy wederom aeu'valler. Eene sterke kolonne rukt tegen hem op. «TiVV .1 i Morgen, zondag, zullen de kiezerslvsten ter leézing worden aengeplakt en geduerende tien dagen openbaer blyven. l)e kiezers en die de welke vermeynen hiertoe recht te hebben, konnen hunne reklamen tol 5 Mey acn- staende, doen gelden Wv gelooven onze ingezetene te moeten herrinne- ren dat zy voor den yk der macteii en gewigten hoeven te zorgen. Den tyd isliepaeld van 19 tot 24 April. 'Tis waerlyk te deêren dat ons burgerhoofd zoo dik- wils tot rechtvcêrdige beknibbelingen aenleyding gééft. Zie hier wederom aerdige kwestiën op zync rekening, door oenen onzer ingezetene gedaen Zommige ambtenaeren denken dat men hunne onbe schofte affronten als komplimenten moet aenneénien, of altyd beéven als zy spreéken hier van hybben wy, van tyd tot tyd een exempellje in onzen doórluchtigeii heer Burgemeester, die het zich zondag laetst. niet geschaemd aen waer ilit grouwelyke schildering verborgen was. Nu heb'ik oen vollediger gedagt van die geschiedenis. Eene aerdige nieuwsgierigbeyd overmeesterde inviien •»ecst,en dit by zoo verre, dat ik hesloót van, wat het my ook kos ten mogt, de zelve te gaen zien. Ik had geenc rust lot dat ik den geheymen kelder ontdekt had. Welhaast vernam ik dal des- zelfs ingang in eene oude vcrvallene kerk te vinden was, kerk die by dage en by nagle tot sehuylhoek aen bedelaers en land- zwervers'verstrekte, en die, gelvk uien beweerde, door spooken bezoglwierd. Mcteeuige vcrslcteno kleederen bedekt, vervoegde ik my met die bedelaers, en kreeg van eenen hunner inlicfilin- «en noiipens den ingang des kelders, wacrin ik teil allen pryze wilde binnendringen. Ry den valavond riglle ik my naer do kerk, vóórzien van eene schop en lanteérnzeer gemakkelyk vond ik de valdeur die ik opende; macr er was noch trap noch ladder, langs welke ik naer beneden kon. l)e dikste duisternis hcersehle óveral in dit onderacrdsch hol.lk hegtte mynelan- leern aen eene koorde, liet dezelve in den kelder zinken, en welhaestontwaerde ik dathy slcgls vyf of zes voelen dieptehad. Ik sprong er in, ei» begon rond te gaen, doch zonder iels te lieéfl het comité van bystand in Pep en roer te stellen, om (lat een agtbuer lid hem rekening vroeg over zekere 600, franken, ter gelegenlieydderiuliuldiging van den ongeluk- kigensteenweg naer Opwyk, aen de arme irytgedceld.Nu vraegt men 1° Of het agtbaer lid recht luid van deéze re kening te eyscheu? Wy antwoorden hier opja. 2° Of allen borger dit zelfde recht niet heeft? Wederom, ja, in dien hy eeneaelmoes vóór de arme bestemd, aen 't comi té heeft toebetrouwd. 3° Of den heer Frederik liet recht heeft van, als ervan hem iets billyk gevergd word, alle manteoverschreéuwenen plotselings de zitting te sluyten? ■4° Of zulk gedrag borgcmeésterlyk is en aen eenen ge- decoreérdenmagislraet betaemt? 5" Of eenen treffélyken rentmeester nietaltyd bereyd is aen zynen lieer rekening te doen over liet geen hem is aenverlrouwd 6° Of de weygering van rekening te doen aen wien het behoort, goene aenleyding gééft tot aerdige vermoedens, die dóór een voórzigtig man altyd vermeéden worden Wy zouden hier verdere vraegen moeten doen, maer wy zullen er vóór dit mpel eene spelde aen steéken, om Mr. Van i)er Nood voorzitter van 't comité van neoi -te verzoeken, van in '1 vervolg toch wat min lastig te zyn jegens zyne medeleden, en dóór zync beleefdheden de vrcédzaeinste en agtbaerste leden niet meer te doen wechloopeu. V. D. N. Nog al aerdige vraegen ons ter plaelsiiig toegezonden Is liet waer dal, ten spot van de atgemeene armoede, den overvloed van spyze zoo groot is in liet militaire ge vang alhier, dat een opperhoofd van dit gostigt, met den overschot van 's gevangens eéten, een honderdtal liuvs- dieren, alskiekens, kalkoenen, konynen, enz. voed en vet maekt Is het waer dat dien zeiven ambtenaer, ter openbaere vendilie der beuke boomen, op de baen van Brussel naer Gent!, een groot deel dier uyl speculatie, heeft acnge- kogl, en dat liy de zelve dóór de bewaerders van het gestigt doet kappen en klieven? Is het waer dat den brigade-commandant der gendar men, alhier gestaiionneérd, Maendag II. de armoede van Vlaenderen, met zoo véél trotschlieyd, ten bygèleyde gediend heeft, zich nog veroórlofd, niettegenslaende iegenstrydige bevelen, de peêrden zyner brigade met brood lê voeden, alswanneer er zoo menig huyshouden geen sedert vier maenden geproefd heeft Is liet ook waer dat dien zeiven quidam konynen voed met hel brood en haver der peêrden Berigt aen de overste. Eergisteren hebben wy een aerdig bekelbriefje ont vangen, gedagleekend van op de ugterste limieten van Ninove. Indien wy 't zelve op heden niet afkondigen, 't is geenzins omdat liet der nioeyfe niet weêrd is; maer an dere omstandigheden die wy welligt haest aen onzen geaglen korrespondent, 'l zy mondelings 't zy schriftelyk zullen bekend maeken, zyn de oorzaek. In alle geval, word liet grappig stukje in onze brieventas zorgvuldiglyk bewaerd en zal desnoods strekken om het eenen stoute- rik die soms wat te voél noóten op zynen zang hééft, by zynen kalle vóór le dienen. Wy denken dat M' Iv. ons zulks niet ten kwaede zal duyden. Voorleden zondag kwam alhier eenen onvoórzigti- gen vigilanten-voerder zoo sterk aengereéden, dat het rytuyg eene dienstmei d met luier kindoverrasehte en on der de wielen deed vallen. Gelukkiglyk is de arme sloor hel gevaer met eenen verpletterden teen en eenige nog al zwaere kneuzingen ontsnapt; het seheêlde egtcr weynig of de wielen reéden hacr over 'tlyf. Wy verhoópen dat onze politie voórtaen dit onnuttig draeven zal beletten, om in 't vervolg meerdere onlieylen te vóórkomen. By twee verschilligc bakkers aen de Houtmerkt alliipr, zyn deéze wéék wederom dieven binnen gedron gen, naeinelyk by bakker Biddeloo, alwaer zy op zoo gezegden peperkoek verlekkerd waren, en by bakker Dieters, aen wien zy een goed aenlal koeken onlvremd hebben.De vraeg is nu, of de nagtwaekers langs die straet geene ronde maeken De berigten die wy uyt versehillige streéken we gens de veldvrugten ontvangen, luyden allergunstigst, de graengewassen staen allerwege schoon en beloóven ontdekken. Noglans, na eenige stonden, liefte ik de lanteérn om lioog, en bemerkte eene donkerkleurige gordyn aen den muer. Myn hert klopte geweldig, want ik gevoelde dat ik vóór my had het voorwerp niyiier angstige naevorsching. Ik v'ioóg naër de gordyn, schóól' de zelve, en, de ininuaeres des duyvels slacrde my met dóórdringende blikken aen;... uiaer dit portret....'t was... 1 was.... Zeg voort, riep ik met eene forsche stem. 0 hemel! 'I was portret van Laura.... Wel hoe!.... (k weet niet hoe lang ik het beschouwde....'t was zoo vcrsch en zoo lecvcndig, ats of liet maer daedelyk van onder 's schilders penseel gekomen was... de liel was daer, indien deéze ooyt dóór eenen lecvcriden sterveling gezien is geweest. Eyndelyk verdween die betoovering. Ilel morgenlicht begon allengskens te verschynen; ik yIele naer de valdeur, met eenen sprong was ik op den vloer der kerk en zette my op de vlugt. Slaer, sedert dien vreesselyken nagt, is dit portret my onophou- delyk vóór d'oogenhet vervolgt my zelfs tol in mynen slaep, immers, wackcud slaepend cn(Uier wierd zyne stem doór- tot dusverre eenen overvloedigen oogst. Dit jaer zyn in onze streéken véél meer aerdappelen geplant dan in de voórgaeude jaeren, bv zoo verre, dat eenen goeden hal ven oogst de schaerschheyd der twee afgeloopenc jaeren zou voorkomen. Men klaegt hier in 't algemeen over de bandclwyze van minister de Bavay die, zoo men zegt, op 't eynde van maert stellig beloofd bad onzen yzeren weg ut deéze sessie vóór te draegen, en nu aen de deputatie eene uyteenloo- pende antwoord heeft gegeéven. Men wéét niet wat men hierover denken zou. Drézer dagen, had zekeren B. Bosman, deézer stad, eenen ouden geweerloop gekogt waerschynelyk sedert lang gelaeden. Willende dezelven met een neet yzer los branden, heeft hy aen de borst eene zwaere wonde be komen. Zynen staet is bedenkelyk. Een besluyt van M. den gouverneur deézer provin- eiebepaeld de inleveringder miliciens plaetsvervangersen substituanten voórdeeunlonsAelsl, Moo'rscl en Lede, op 5 mey aenst.; op 6 der zelve maend vóór de euntons Oor- degem, Geeraerdsliergen, Steenhuyse-Wynhuyze, Nino ve en Dcnderwiudeke; op 7 id. voorde cantons Dender- hauthem, Solteghem, Herzeele etc., en op 44 voor de inlevering van ui de plaetsvervangers der provincie. M. Van de Casteele hoéft voergenomen den Nou- vélliste van Brugge als lasteraer en belediger te vervol gen, en schade en intrest te eyschen. Men zegt dat een proces is ingespannen. Een brugsch dagblad rekent dat den opslag dien men zaturdagop degraenen beeft te betreuren gehad, een verlies uytmaekt van 390 fr.daegs, welk dóór de borger- klas moet geleéden worden. Deéze wéék zyn er oproerige briefkens, die liet volk op de Merkt byeenroepen en die grove bedrevgingen be vatten, te Brugge aengeplakt De policie hééft alle moge- lyke voorzorgen genomen, om de rust en bet order te handhaeven. -Met de opbrengsten der inschryving ten bureele van de Organe des Flandres geopend, ten behoeve der commune Meulebeke, zyn 65 weezen konnen geholpen worden. Zaturdag 11. zou te Brussel tusschen twee officieren der jaegers te voet eene ontmoeting plaets hebbenreeds waren de stryders met lmnne vier getuygen op liet Beg- gynenveld te Molenbeek aengekomen, en zy gingen van leêr trekken, als de gendarmen tussclicntradeu, en de zes officieren beleéfdelyk verzogten, lien by den vrede rechter dor gemeente te volgen, aen wien zy lmnne nae- men hebben moeten opgeéven. Den krygsraed van Bra- band zal zich ongelwyfeld met deéze zaek bemoeyën. Zondag morgend, geduerende de hoogmisse, zyn er ten huyze van den landbouwer Verschuren, te Schelle, twee gemaskerde persoonen, met zwartgemaekle banden en blootsvoets, langs den stal binnengedrongen, en heb ben de meyd, welke zich alleen t'liuvs bevond, willen dwingen geld te geéven; doch deéze antwoordde, dat er geen gold in buys was. De booswigten hielden staen, dat er zich geld moest bevinden, voorlskomende van eene koey, welke zy meenden verkogt te zyn. De meyd dit ge loochend hebbende, is er eenen by liaer gebleéven, ter- wyl den anderen al de kassen en kisten ging doorzoeken, op welke zieb sleutels bevondenmaer kon geen geld vinden. Tegen de gewoonte der roovers bobben zy de kleederen, goud, zilver en borlogie, welke zich in de kassen bevonden, onaengeroerd gelaetcn, en zelfs een baksel brood, hetwelk de meyd bun aenboód, geweygerd, zeggende dat zy niets dan geld noodig hadden, waerna zy zonder iest mede te neémen liet buys verlieten, heten de meyd vol schrik.Denzelfden zondag 's nagts zyn er by den landbouwer J. B. Van Dyek te Deurne, dieven in den kelder gedrongen, en hebben al de leévensmiddelen, welke er zich bevonden, benevens cenig geld, ontdroe gen. Des morgens hoéft men de ledige potten achter het buys wedergevonden. De daedeis zyn onbekend. De werken aen de tweede sekiie van het kanael van Zelzaete zyn over eenige dagen met dry honderd man be gonnen maer waren deéze wéék gestaekl, het werkvolk geweygerd hebbende voort te arbeyden, uyt hoofde van den goringen loon. De gendarmerie was uyt Brugge der- waerts getogen, om wanorden te verhoeden. dringend)... Zie het hierZie het daer!... Ik volgde de beweégingvan zyne hand in versehillige riglin- gen, maer ik zag niets... Nu nam hy zynen hoed en vertrok met verwilderde blikken. Eenige dagen nadien, ontmoette ik hem in de straet, en zyne eerste wóórden waren jammerklaglen over de vreede folterin gen, die hy geduerig van wege dit spook, uyt te staen had, en dat hy nimmer het minste geluk in de wereld te verhoópen had. Ik zond hem eenen geneesheer, maer hy wilde hein niet ontvangen; ik ging hem zelf bezoeken, maer zonder hem le konnen spreéken. Nogtans hy 't lactate bezoek dat ik hem ging doen, met inzigt van hem dit gedagt uyt 't hoofd le steéken, vond ik de deur zyner kameropen, ik trad binnen en vond hein met 't hoofd op eene lalël liggenmy schéén dat hy my niet ontwaerdc;dan, ziende dat hy geenedeminsle bewecging deed, riep ik hem by zynen naem, macr ik kréég geene antwoord. Ik nam hem toen in mynearmen; en gelykik hem opreglte rolde een flesclije aen myne voeten, dat het wóórd Laudanum voor opschrift had... Den ongelukkigen had zich zeiven dóór deéze oplossing van Opium, het leven henomen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2