P. J. CAUTAËfiS, Ilorlogiemaeker, in de Mo- ïEIIKOOI'IM; van zaeylanden, KAMR DER V0LKSVERTEGENW00RDIGERS. BERIGT~ PATllfflOMEEUi GOEDEREN. Dvnsdag, geduerendedezitting vandc KamerderRe- pcésentanten, kréég eenen man, in de openbaere tribune gc/.eteii, de vallende ziekte, slaekte een pynlyk gezugt en viel van zyne bank ter aerde. De zitting wierd opgeschort, en de doctors Sigart en de Meester, benevens den wel eerw. heer de Haerne, leden der Kamer, gingen in de tribune, om den lyder de noodige zorgen toe te dienen. Men heéfthem de zael uytgedraegen, en na eenige minue- ten is by tot zich zelve gekomen. Zondagavond wildeeenen jongman, per spoórtreyn van Hal uaer Brussel komende, uyt eenen wagon sprin gen, terwyl den treyn in vollen gang was; maer hy is op de spoóren gevallen, en heeft zich aen hoofd en neus zoo zwaer bezeerd, dat men hem in eenen bedenkelyken staet naer het gasthuys hééft moeten voeren. Dien onge- lukkigeu was te Hal papieren gaen haelen, om te kunnen trouwen Ferdinand Broglia is dóór de Raedkamer vóór de kamer van inbeschuldigingstelling verzonden, onder be- tigting van den Koning in zyn schimpblad le Flambeau beledigd te hebben. Dit schimpblad geeft weékelyks eene levensbeschryving van den eenën of anderen politicken man; maer eenen boekdrukker het aerdig gevonden heb bende, de levensbeschryving van Ferdinand Broglia zelf le geéven, hééft deézen kletsten, die nog altyd vast zit, eene klagt in lastering tegen dien drukker gerigt. Het blauwboekje is dan daedclyk in beslag genomen, en de vrouw van eenen Brusselschen behanger word als voór- naemste beligte vervolgd. Men sehryft uyt Antwerpen 15 april: Gisteren mor- gend zyn al wederom van onze have vertrokken de Pruys- siclie bark Wilhelm, kap. Schuit met 137 en deZweédsche brik Carolinakap. Cullberg met 153 landverhuyzers beyde naer New-York bestemd. De Zweédsche bark Catharina, kap. Sidenwall, welke 101 landverhuyzers aen boo, d hééft, bevind zich zeylveêrdig op de reede. Er liggen hier thans nog 19 schepen vóór New-York in bie ding, zonder de twee die gisteren vertrokken zyn. De boeten in 1816 ten behoeve der stad Antwerpen geheven, hebben eene totaele som van 5680 fr. 85 c. op- gebragi, en deéze som is onder de verschillende beambte van policie verdeeld geworden. Er is besloóten dat den muziekaelen kampstryd vóór den grooten prys van het gouvernement,'den 7 juny aenstaende, zal beginnen. Eene jonge dogter, welke wel gekleed was, heeft zich eergisteren, omtrent den avond, in de vaerd, by de Allee Verte, te Brussel, willen verdrinken. Dewandelaers die zicli in de nabyheyd bevonden, hebben de dogter ge red. De meyd stelde zich in gramschap tegen degeéne die haer uyt liet water gehaeld hadden. Zy zeydc dat zy voorgenomen had zich te verdrinken, en dal zy ïiaer voór- neémen toch ten uytvoer zou gebragt hebben. Zy is in eene vigilante naer haere wooning gevoerd. Als iets zonderlings hebben wy het volgende te mel den Tydensde gasontploHingindeonderaerdsebeliouille- gaieryën van Herstal, had men dry peêrden moeten veriaeten omdat, gebrek aen lucht belette de zelve weeh le haelen. Elf dagen na 't voorval, vond men die peêrden nog loevende in de myn zy toonden groote blydschap by liet zien van het hun toenaederend licht. De dieren uyt de gaendery gehaeld, hebben eenige dagen na hun ne verlossing, hunne gewoone werkingen hernomen zon der dat dien vasten van elf volle dagen en nagten, hun schynt gehinderd te hebben. De programme dei" peéidcnloopstryden welke te Brussel in July en in september moeten plaels hebben, zyn afgekondigd. Eenen zeventig-jaerigen ouderling, Peetcrsgenaemd, bevond zich, voórleéden dynsdag, in het gasthuys te Leu ven. De doctors verklaerden dat den man ging sterven en reeds in zyn uyterste kwam. Den ouden, inderdaéd, gaf den geest, zoo men meynde; en, daer hy nu dood schéén, droeg men hem by de lykcn in het dooahuysken, tot dat den tyd zou vorloopenzyn die vastgesteld is, vóór aleer men eenen dooden mag ontlitten. Des anderdags, toen men in het doodhuysje trad, vond men den ouden in het leven, welgezind, en mediteércnde over de nietig- heyd van het leven der menschen. Om te doen zien dat hy inderd ed leefde, begon den verrezenen lustig te eéten, en keerde vier-en-twinlig ueren nadien naer zyn buys terug, alwaar hy zyne ontroostbare weduwe vond die juyst zyne schoenen ging verkoopen. Uyt Öostacker hééft men aen den Vaderlander het volgende geschreéven: Den geuaemden Bernard Van Herweghe, anders gekend onder den nacm van prins -Chassé, had, over eenige dagen, eene party aerdappelon geplant; toen hy (zondag) zyn land ging bezoeken, vond "hy dat alle de geplante aerdappelén gestoölen waren. De dieven hadden zich van eenen spinhekel bediend zy had den deéze hekel in den grond gedrukt, en aldus was het hun gemakkelyk geweest de aerdappelen uyt den grond te haelen. Den paus komt al de patenten, die min dan acht franken bedraegen, dóór geheel zyn ryk aflcschalfen. Verscheyde koopmans van Amsterdam die, twintig jaeren geleden, faillile gemaekt hadden, komen liimne schuldeyschers bycen te roepen, en gaen hun alles ten vollen uyt bctaolen, wat zy hun zyn schuldig gcbleéven. Over eenigedagen is in Vrankrvk de et lier-vei doo- ving gebruykt als eenen middel ter ontdekking van vóór- gewende ziekten. Een paer jonge conserits, den eenen met eenen gekromden ruggegraet, den anderen met een heupgebrek, wierden dóór den militairen doctor onder- zogt, liggende zy onder de verdenking, dat zy, om den dienst te ontgaen, zich als gebrekkig voórdeéden. Den rug van den eersten wilde dóór geenerley mekaniek mid del weder regt worden, maer na dat hy ether ingenomen had en de spieren verslapt waren, verdween ook den bult, en den rug wierd weder zoo regt als die van den styfsten Russischeu grenadier. Den slimmen conscrit bekende dan ook zyn bedrog. Den anderen blééf daerentegen lam en wierd, alsweézentlyk onbruykbaer ontslaegen. Uyt Petersburg word de dato 27 maert geschreé ven, dat men, na een zorgvuldig genomen onderzoek, den graenen uytvoer uyt Rusland vóór dit jaer raemt op 3 millioen tschetwerts rogge en 1,600,000 zakken rogge- meêl, waervan Odessa alleen 1,500,000 tschetwerts zal ontvangen. Men is thans bezig met het bouwen van eene nieuwe Katholyke kerk, op eenegroole schael, in Johnsonstraet, voorstad ten oosten van Londen. Eene schóól, welke 800 kinderen zal kunnen bevatten, zal by die kerk gebouwd worden De volgende regelen zyn ons met het dringendst verzoek van afkondiging toegestuerd Mr Opsteller. Op uwe onpartydigheyd rekenende, betrouw ik de volgende aenmerkingen in uw blad aen te treffen Wie zou geloofd hebben dat liet ministerie in zyne handelwyze zoo partydig zou geweest hebben, dan het nu is. Niet alleenelyk weygert het aen ons arrondisse ment 't géén hem, ingezien de schikkingen, meer toe komt dan Dendermonde, naementlyk eenen vertegen woordiger meer, maer zelfs de billykste, de recblveêr- digste aller aenvraegen, die van den yzeren weg langs Aelst, schynt het naer de griekschc kalenden te hebben verzonden. Indien dergelyke han 'elwyze dóór de ministcr'eéle candidaeten en goedgekeurd en gevolgd moet worden, vraegen wy aen allen rechtzinnigen kiezer of hy met koelen bloede vóór hun kan stemmen, en aldus mede werken lot den ondergang van ons arrondissement. Voor de volgende regelen hééft men ons eene plaets gevraegd Iets op hit comité zich noemende liberael, uyt de Bagate- slraet, te 6lend. Degeéne die de patrioten gestadig calomnieéren, de vy- anden van onze nationaliteit gestadig pruneéren en fre quenteren, onmisdaedige werkmcnschen van die patrio ten arreleèren, koorden en binden en incarcereéren, den vryheydsbooni vilipendeéren neêrvellen en supprimeéren, met honderdc van willekeurige, brutaele, recht- wet- en vryheydschèndcnde daeden plëégen of poseéren, zyn dat liberaele 't Welaen zulke liberaele maeken deel van het comité der Bagate-slraet. Niet te verwonderen dat het zich de magt toecygend over geheel het corps le beslissen, naer Brussel niet le gaen, wat zou het daer gaen vertellen (ut serpentes avibus geminentur). Wat gemeens kan er bestaen tussehen de vryheyd, de nationaliteyt het ge- meen-best, van den eenen kant, en de grove willekeurig- lieyd, gepaerd met slaefsche dienstbaerheyd vóór vremde moorders van vrvhevdeu gemeen-bcst, van den anderen! B. C. Op 12 deézer zyn de wetgeévende ziltingen hervat ge worden. Na 't leézen en aenneémen van 'tverslag der laetsle zitting, hééft den minister van financiën verschei dene budjets-ontwerpen voórgi draegen, naemelyk vóór 1848. Den budjetder dotatièn, beloopende tot 5,344,672 fr.Den budjet van financiën, beloopende tot 12,854,950 fr.Den budjet van oorlog, beloopende tot 28,944,000 fr. Den budjet van ontvangsten geschat 117,015,550 fr. Verzonden naer de sektiën. Nadien gaet men over tot de beraedslaegingen over de artikels des budjets van openbaere werken. Zitting van 15.Onder de talryke petitiën die aen de kamer zyn toegekomen, bemerkt men degeéne van vcéle notabiliteyten van Gend, vraegende den regtstreékschen yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst. Deéze pe titie zal f elks inzage op het bureel blyven liggen zoo lang de beraedslaegingen over den budjet van openbaere werken zal dueren. Na dat eenige leden vóór hunne res pectieve arrondissementen 't zy verbeteringen 't zy tot dies onderstandgelden gevraegd hadden, is M.dcTornaco opgetreéden en hééft in eene lange reéks bitsige bewoor dingen den minister de Bavay van zorgloosheyd beschul digd, op welke deézen hééft geantwoord met te zeggen, dat reeds al deéze beschuldigingen in de gazetten waren aengetroffcn geweest etc. Vervolgens is den minister van financiën met een laemëlyk groot pak kredieten vóór den dag gekomen over welke de kamer niet hééft konnen be- raedslaegen wy) zy reeds te weynig in getal was. Zitting van 14. Na de talryke toegezondenc petitiën onderzogt te hebben, is er wederom eene liagelbuy van beknibbelingen op minister de Bavay gevallen, om dat, zoo het schynt, er aerdige zaeken hebben plaets gehad in de aenbesteéding des yzeren wegs van Quenass; over de beplantingen langs den spoorweg hééft men ook ge knibbeld, zoodaenig dat deéze zitting met knokkelen begonst en met kyv.en geëyndigd is. Zittingen van 15 en 16.De kamer hééft hel wets ontwerp dat wyzigingen aen de cantonnaele circonscrip- tie toebrengt, aengenomen, op dat de wet betrekkelyk de vredegerechten haere uytvoering zou konnen bekomen. Vervolgens zyn de beraedslaegingen over de artikels des budjets van openbaere werken voortgezet waervan eeni ge artikels aengenomen zyn. BDRGERLYTKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 4 ,A Vrouwelvk 6 HOUWELYKEN. J. Kindermans, jongm., oud 27 j., sclioenm, Korte Ridderst. met L. Mellekens, jonged. oud 45 j., kantwerkster, lange Uid- derslr. J. B. De Ganseman, jongm., oud 28 j., hoven. Mylb. met Natli. Van llosse.aer, jonged., oud 25 j., Molendries. OVERLEÉDENE. P. Van den Bossche, vrouw van A. Jacobs, oud 58 j.,J. Bis schop, wed., van J. Calh., Van den Abcele, en man van Beatrix DeMeye, landb.,oud 64 j.J. P. Vander Speeten, oud (i maend. F. Tillon, oud 7 1/2 j- J. De Vleeschauwer, oud 22 j. A. Touriani, ived., van Lud., DeSaedeleer, oud"4 j.J. Van Han- denhove, landb., oud 70 j.Malhildis Gillis, oud 5 j.E. Van Cutsem, beggyn, oud 22 j. VERKOOPING van 3000 roode Iloppeslaekcn, 70 bussels Pannelallen, 80 bussels Blafonneér-laUen en 5 a 600 Kepers en Rebben. Deurivaerder VAN REVER, te Aelst, zal op Maendag 19 der loopende maend, om een uer naernoen, verkoopen opgemelde waeren, ter nieuwe kaey van Aelst, op ordinaire conditiën en tyd van bctaeling. Zeiven Deurivaerder zal op I Mcy aenstaende verkoopen, bet Peêrden-mesl der Gidsen. lenstraet te Aelst, maekt bekend dat hy de horlogiën met yzeren keten verkoopt 16 ii 11 fr. en met koperc keten in stael en in koper van alle pryzen, met alle toebehoor- lens.Hy recommandeert zich in de gunst van een ieder. TE 1IUEKE1V. Eene welgelandeérde BAKKERY, in de Nieuwstraet, N' 97, te Aelst. Alsnu bewoond dóór d'lieer Meersman. Men bevraege zich by de WeMoeyersocn, in de Nieuw straet. Groote venditie van Meubels, Wynen, een achtjaerig Ruynpeérd, èene Cheese, eene Karre, meer dan 3000 kilogrammen gezwingeld Vlas, veéle ledige Olievaten, ten sterfhuvze van den lieer Pierre Jean D'llondt, te Aelst, op den Molendriesch, sectie E, N'° 157, dóór het ministerie van den Notaris VAN DER LOOY, te Aelst, op Maendag 19 April 1847 en volgende dagen, te begin nen van negen ueren 's mórgens. te Aclst-Mylbeèk, Herdersem en Ilofstade. Den Notaris VANDERHEYDEN, te Aelst, zal ten ver zoeke van zynen ambtgenoot VANDERSCHUEREN, te Meerbeke, openbaerlyk verkoopen lsle Lot. 100 Roeden Zaeyland, te Aelst-Mylbeék, genaemd den üierick.Gebruykt by Peeter Maes. 2de Lot.72 Roeden Zaeyland, te Aelst, alsvoóren. Gebruykt by P. Frans Van Geil t. 3'le Lot.51 Roeden Zaeyland, te Aelst, alsvoóren. Gebruykt by Judoeus Van Driessche. 4de Lot.126 Roeden Zaeyland, te Herdersem, op het Stokland. Gebruykt bv Jan Matbys. 5d0 Lot.102 Roeden Zaeyland, te Herdersem, als voóren. Gebruykt by Judoctis Van Driessche. 6d0 Lot. 141 Roeden Zaeyland, te Herdersem, als voóren genaemd stcenen Kruys, aen 't geselleed van Aelst. 7de Lot.87 Roeden Zaeyland, te Herdersem, op den Iloogenweg. Gebruykt by de weduwe Joannes Raes. 8!tc Lot.75Roeden Zaeyland, (e Hofstade, in 'tDen- derland, aen de benedenste steenebrug. Gebruykt by Joseph Bruylandt. ZITDAGEN. Instel 16 Absoluel Verblyf23 APnl 184 T'elkens eenen Yrydag, om 3 neren namiddag (er lier- berg den Meyboom, bewoond bv jufv. de weduwe Yan Cleemputte, te Aelst. By gemelde Notarissen kan men bekomen alle sommen, aen gematigden intrest mits onderpand.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3