V ZONDAG 25 APRIL 1847. EERSTEN JAERGANG. N1' 32. AELST, den 24 April. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag. —Den prys der insehrvving, by trimester, is bepaeld op I fr. 75 c., dien der annoncen op 20 cenlinten den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, bv mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal vorder gcwacgen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, ete. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge bonden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geenc stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUi: Sli LSI. DEN DENDER-BODE. ARMOEDE EN HÜIJPMIDDEES. Vervolg, zie N° 29. In'de netelige omstandigliedon waerin wy ons bevin den. wekt liet onderhoud van den armen dé voórnaetne aendagt op van allen welpev/.enden mensch. Iedereen ziet de volkomene onmpgelykheyd van niet enkele aelmoe- sen in de noodwendigheyd onzer behoeftige te voorzien, en het getal moet jaerlyks nog aengroeyén, indien men geene kragtdaedige middels bewerkstelligt om hun werk te bezorgen en den kost te laeten winnen; en welke voór- deeligcrc gelëgenheyd kan er zich ooyt aenbieden ais de beploeging onzer heyden Deéze beploeging is ook het oogwit van ons ministerie, maer het wilt zo. alle verkoopen en in handen van by/.on- dere stellen. Zal dit ontwerp aen onzen ledigen armen werk verschaffen en een bestaen bezorgen? Zal het aen de genieenten, die er in 't bezit van zyn voordeel by- brengen? Zal het tot cenig nut van den staet strekken"? Agtbaere volksvertegenwoordigers hebben met veéle re den beweerd, dat de gedwongene onteygening, zoo de wet voorsdiryft, de arme van de gemeenten, alwaer die gronden gelegen zyn, van hun ltedendags bestaen beroo- ven zal. De gemeente zal er een weynig geld van trekken, 'tgeén op eenige jacren zal worden opgeëéteri, en alsdan zal zy armer zyn dan Ie voóren; den staet om ze tot de beploeging bekwaein te maeken, heeft reeds groote en kostbaere werken doen verriglen, en andere zullen nog moeten worden ten u.ytvoer gebragt, alle ten koste van den budjet, ten koste van geheel liet land, maer ten voórdeele van wie? ten voordode van de koo- pers, of ten voórdeele van die opgeregte naemlooze maetseliappy die ze misschien alle zal inkoopen. Valt de onderncéming wel uyt, de inaelsehappy of de koopers zuilen er alleen de vrugtcu van genieten, daer het land de twee derde der bekostingen zal hebben gedraegen valt zy slegt uyt, men zal de onderneémingen laeten vaeren, en heyden zuilen lieyilen blyven. Voor wal het werk van den armen aengaet, men zal liet handwerk zoo véél mogen bezuynigen, men zal maer de hóognoodige werklieden gebruykeu, den hondersten onzer arme zal er nog geen bestaen of werk by vinden, en aen deézen zal men nog oenen zoo geringen dagloon byleggen, dat den armen bloed met dry dagen te werken, nog niet zal gewonnen hebben om den vierden te leéven. Daeren- boven zal liet werk eeniglvk bestaen in den landbouw, in te ploegen, te spitten, te zaeyën en te maeyën, liet geen boven de vier maenden niet dueren zal, en het dor- schen der graenen, zal binnen de 20 eerste jaeren geene dry weéken bezigheyd benoodigen, zoo dat de werklie den, die er zullen gebezigd worden, zeven of acht maen den 'sjaers, aen hun eygen zullen overgeladen LI wen, zonder iets te winnen, en als voorheen, de twee derde van liet jaer, zullen moeten blyven bedelen. De wet op de gedwongene onteygening der gemeenten, kan nooyl rechtzinninglyk beschouwd worden ais van een algemeen belang te zyn, en diensvolgens kan haere uytwerking nooyt, zoo wv reeds gezegd hebben, grond- wettiglyk plaets grypen. Dit ontwerp is van don minister dóór baetzaekende persoonen afgetroggeld, en dóór de meerderheyd der kamers, zonder aendagt of voórdagt, blindelings aengenomen.Wy betrouwen dat onze con fraters, zoo vlaemsclie alsfransche nieuws-blad schrvvers onze bedenkingen rypelyk zullen overweégen, en de zelve zullen ondersteunen, om aldus de rampspoedige uytvoe- ring van die onbezonnene wet tegen te werken en te voorkomen. Mogt het gouvernement al de heyden die er zyn opvol- gelyk aen zich trekken, en er groote werkliiiy.en en koloniën op bouwen en inrigtcn, 200,000 arme zouden er eyndclyk hun bestaen winnen en den staet verryken in plaets van hem lot last te dienen W y licbben van dry onderscheydene stiglingen vóór den armen gesproken, schuylplaetsen, werkhuyzen en kolomen. W at wy dóór koloniën verstaen, hebben wv reeds nytgelegd, het voorbeeld vaiiMeltray bybrcngcude, maer, koloniën zvn in onze droevige omstandigheden niet vergenoegende, wy moeien in onze vfijgtbaerè laiid- streéken, werkhuyzen opregtcn waer in men het overig onzer arme kan lierbergcn en werk verleenen, en welke te gelyk, vóór onze oude en gebiekkclykc behoeftige, tot sehuylplaets dienen mogen. Deéze laelste zouden er werkeloos onderhouden worden ten koste van den budjet, en het land zou er groote voordeden by doen, want zy zonden by een verzaenield, zoo veel niet kosten, als de aeimoesen beloopcn, diezy dagclyks krygenen mitswelke er nog veéle van honger en gebrék vergaen. De jonge kloeke en gezonde zonden werken, het een of het ander ambagt uytoelfenen, eirz.y zouden linn bestaen winnen, al ware liet uytsluytelyk met te spinnen en ie weéveu; doch men begrype dat er alle hoegenaemde ambagten en nyverheden zouden plaets hebben. Deéze gestigten zouden moeten geheel liet land dóór verspreyd worden; men zou er ten minsten twee in den omtrek van elk vredegerecht, moeten opregtcn, het een vóór liet manvolk, het ander vóór het vrouwvolk.In de twee vlaenderen zou dat getal zelfs onvergenó'égende zyn. liet limien-handgespin en weévery zullen de voórnaeme nyverheyd in deéze gestigten moeten nytniaekon.Zal men zeggen (gelyk men nog uytvalleu hééft weéten doen tegen het vveéven in tie gevangenissen), dat die groote werk-gesligten tegen den alsnu werkenden en onbohoefti- gen ambagts-man zuilen mededingen zyn werk en winst ontneémen en hem aldus ook in armoede dompelen? Tegen deéze vrees, zouden wy siegts hoeven in ie bren gen, dat iiet handwerk nooyt belemmering encombrement) kan veroorzaeken, en aldus ook nooyt aen spinsters en weevers, buyten die gestigten, naedeel doen. belemme ring kan alleen dóór meeanieke nyverheden worden Ie vvege gebragt. Wy zonden er verders konnen bvvoegen dat hunne garens en iynvvaeden voorden VTeniden'konnei; bestemd worden, by welken zy, ongetvvyli'eid, zonden byval vinden. Dergeivke gestigten' in plaets van nae deel, zonden integendeel onder nog een ander oogpunt als het onderhoud van den armen en hol uytroeyën der- bedelary, een werkclvk voordeel aen het land verschaffen, met de wederzydsehe weerde tnsschen het hand- en me- eanik-gespin op de vremde mel kten te doen onderschey- den; eenig middel om onze vlasnyvorheyd luieren ouden roem en bloey te doen herwinnen, en oenen duerzaemen uytvoer aen onze iynvvaeden (c bezorgen, tervvvl al onze poogingen om onze meeanieke iynwaeden voórdeeliglyk te verzenden, vragteloos zullen blyven. Het gouvernement wilt nu eenemaetsrhappyopregten, lot byzandere begunstiging van de linnen weévery 'en de verkooping der lynumeden; liet néémt deéze onder zyne hooge bescherming; haere statneten zyn reeds aen"de kamers voórgedraegen, en, worden zy" bekragtigd, hel land zal er groote geldsommen aen ten besten gee ven. Maer zal zy voordeel doen?Do vlasnyverheyd bepaell zich niet aen liet weévén; het spinnen is er den voórnaem- sten tak vanhet is dus hot spinnen, dat voórnaemelyk zou moeten begunstigd worden. Wegens het vlas, be staen er hedendngs twee af/.onderiyke nyverheden, ver- sehillig in lioedaenigheyd, verschfllig vóór de belangen des volks. liet meeaniek en het iiandgespin. Men kan liet een niet aenbieden, pryzen en begunstigen, zonder het ander te benaedeeien. De maetseliappy die zich liet handge-pin maer zydelings seliynt aen te trekken, is dus niet volledig, en daer by kan zy aen beyde de nyverheden geen voordeel byhrengèi). lid meeaniek garen heeft onze weévery zooduenig bedorven, dat men geene laediiig van znyver handgespiu zou kon nen byceii krygen, en aldus moet het oogwit der maet seliappy y.ieh uoodzaekelyk tot. de verzending onzer n e- eanieke Iynvvaeden bepaeien, en vervolgens deéze ten naedeele van het handgespiu begunsligeii. Nn, wy lieb- bcu reeds ten overvloede beweézen, dat bet meeaniek geene uyverhevd van het land is, maer dat 's lands vlas nyverheyd eeiiiglvk bestael in het haiuigespin vervol gens moeien wy besluyten dat de voorgestelde mact- schi p.iy tegen de waere belangen van liet land word ingerigf. Daerenboven hebben wy doen zien, dat liet meeaniek gespin uoovt eene duerzaeme verzending te verhoópen heett, waer uyt volgt, dat de maetseliappy die men vóór oogeu hééft, zelfs geene voórw aerden van bestaen oplevert Dat men beginne met het handgespiu te begunstigen en aentemoedigen, en als men liet zat hebben "in vollen zwang gesteld, dat men alsdan eene maetseliappy op- roepe om zyne geweéfsels te verzenden; alsdan zaï men oenen letlelyken akt begaen, en die inaelsehappy, eene hyzonderheyd te verzenden hebbende, zal eene waerborg van bestaen opleveren, ook za! liet gouvernement, geene dry millioenen moeten ten besten geéven, om ze tol stand te brengen. Dat het gouvernement deéze sommen, aen liet opreg- ten van koloniën en werkhuyzen gebrnykte, alsdan zou het.aen 't land eonen weézenlykrn dienst dcten. Doch wat In t zy, de gestigten die wy beöogen konnen niet omniddelyk worden tot stand gebragt. In afwagting dient liet gouvernement liet handgespiu vóór te stae.u en te ondersleinien, zoo en gelyk wy hebben aengeduvd. Het zal aldus ten minsten de armoede verzagten, en de bedelary eenigzins verdraegiyk maeken. Wegens de vlasnyverheyd," in verband gesteld met den akkerbouw, is een verslag aen de kamer voórgedracer: VVV /.uilen dit verslag onderzoeken. Het zal onzen iael- sten artikel op de vlasnyverheyd zyn. Wv hebben in onze twee voórgaende nummers van de kiezingen gesproken; luier groot belangvoor het land doen zien; de verantvvoórdelykheyd, vóór <k>d en voor liet land, der kopstukken die ze willen bestieren en de eandidaelen opdringen, aengeliaeld; de eenvoudige kie zers de middels voórgcschreéven om dóór hun ew'en de eandidaeteu le bcoórdeelen en z.ieli tegen alle verlevdin» ie wapenen, hier toe het ai'eysehen, van eiken eandidaeó eencr openhaere politiekegeloofsbelydenis, als een voór- naemste middel, aenbeveélcnde. De zoo gezegde liberaele, by hunne grondstellingen van i Juny 1816, blvvende aendringen, en de eandi daelen van iüin kies-verbond beloofd hebbende de zelve in de kamer le ondersteunen, oórdeelen wy de drveerste ilio geenen aigemeenen byval konnen vinden, iot ver lichting der kiezers, nog eens moeten vóór oogen te leg gen en de gevolgen daer van af le schetsen, alhoewel wy deéze wydloopig reeds onderzogl en behandeld hebben in onze nummers van Oct. en Nov. 1840, vvaertoe wv onzeieézers verzenden. Den eersten artikel bespreekt vóór algesekm-k grond regel de, hervorming van de kieswet dóór eene opvolg, nar vermindering van den kies-cyns tot aen de melen dóór de constitutie vastgesteldWillende aldiis voor steden en dorpen den kies-cyns gelyk stellen op 20 guldens.Zie n° 5 van 4 Oct.. Het doelwit van deéze grondstelling* is<het getal dei/ kiezers, in de steden, hoofdplaetsén van Iviésdistrjkteiy oneyndig te vermeerderen; en kiezingen der dornél

De Denderbode | 1847 | | pagina 1