STAETKUNDIGOVERZIGT VAN 16 TOT25 APRIL. lingen dóór de meèrderheyd der kiezers in de steden, grootendeels te verydelen. I)aer de grootesteden, alhoewel eenen grooteren kies-cyns betaelende, in evenredig- heyd liaerer bevolking reeds het dobbel kiezers hebben, tegen de dorpen of gemeenten, vinden wy deéze grond stelling oubillyk en ongrondwettig. De beweegredenen vinden wy daerenboven hoónende vóór den dorpeling ol' landsman, dat by te dom is 0111 te kiezen en zich van zynen pastor laet misleyden. Den 2C" artikel schrylt vóór: de weézenlyke onafhang- lykheyd der burgerlylce magt van het geestelyk gezag. Hiermede wilt men zeggen, dat eenen civielen ambte- naer, minister, gouverneur, distrikt-connnissaris bórge- meester etc. etc. naer zynen bisschop, deken of pastor (in civiele zaeken) niet meer mag luysteren. Maergelyk wy in ons nr 4 van 11 Oct. wydloopig beweézen hebben, dat die onafhanglykhevd in rechte bestoet, welk middel zal men werkstellig maeken om de weizeulyke onafhang- lykheyd, nacr den wil van het Congres te bekomen?— Het eenigste is dees, dat men al de civiele ambten en bedieningen zal toebelrouw en aen persooncn die men voorop weet naer bunnen bisschop, deken of pastor niet te zullen luysteren, en gelyk de ralboliyke in 't alge meen hier toe nog al genegen zyn, kan men evnde'lvk niet beter vinden, als de calholyke ook in 'I algemeen van alle bediening te verwydercn; en hier in kan immers geenen catholykcn noch zelfs geonen oncatholyken waeren liberael toestemmen. Den 5°" artikel begeert De inrigting van een openbuer onderutys voor al de leer trappen, under hel uylsluylelyk bestier der bnrgerlyke magt, aen deéze geéoende de conslitutioneéle middelon om de mededinging, legen de byzondere inrigtingen, staende te houden, en verwerpende de tussclienkomst van de bedie- naers der godsdiensten, tem titel van gezag, in hel onder wijs dóór de bnrgerlyke magt ingerigt, Wy hebben deéze grondstellingen rvpelyk onderzogt in onze N" 5, 6, 7, 8 en 10, welke wy den leézer aenbe- veélen zorgvuldiglyk t' overweégen. De inrigting van' liet leeger onderwys baert hedcndags groote onkosten vóór de gemeentekas in weerwil al de poogingen die onze geestelykheyd aeinvend om ze te bevoórdeeligen; mogl zy er worden u\tgebannen, zy zou •zeker nog min voorspoedig zyn, en vervolgens nog meer lot last van de gemeente slrekken. Men beeft nog in het geheugen de inrigting van hel onderwys dóór koning Willem, welke hy, met al zvn gezag, heeft moeten zien kwynen; de inrigting van liet openbuer onderwys voor alle leertrappèn onder het bestier van den staet willen voórscliryven of verlangen, kan ernstiglyk niet worden aengenoinèn. Willen de lieeren candidaetcn van liet Verbond zicli welgemeend aen de kiezers voórstellen, zv moeten ten minsten deéze dry grondstellingen van het congres open- baerlyk afzweêren. van den nieuwen Mexico zyn in opstand gekomen en hebben al de Americuenen die te Sanla-Fe waren, ver moord. Eene omwenteling is gelykelyk in den Yacalan uytgeborsten. Den berugten Sclierill', Bou-Maza, aenstoóker van den opstand die zich in f845 van den Dahra over geheel Al gerian uytbreydde, en waerin Abd-el-Kader slegts de tweede rol speelde, komt in de banden der Fransche te vallen. Tydens eene wandeling der koningin van Spaniën hééft men de vorstin met d'onbetuemelykste belooningen bejegend. Geroepen van dood aen de gemaetigde dood ten den IwningLeéve Espastero etc. lieten zich van alle kanten hooi en. De zaek der koningin van Porlugael verliest dagelyks meer en meer veld. Zy hééft gevraegd dat de Engelsche vloót ter haerer beschikking wierde gesteld, om desnoods •haeren eygen persoon benevens haere familie te bc- veyligen. Op fl deézer hééft den koning van Pruyssen de ver gadering der staeten geopend. Z. M. hééft eene kragt- volle redevoering uytgesproken, strekkende tot uylsluv- telyke liandhaeving der thans bestaende grondstellingen. Deéze redevoering hééft véél misnoegen in de vergade ring veroorzaekt, de Edele voórnaemelvk zyn zeer onte vreden. Er is besloóten van een adres vóór te draegen en zich tegen den statu quo te verzetten. 'T was in lioóp van ami 'topvormen eener grondwet Ie konnen werken, dat meest al de leden naer de vergaedering waren ge komen, en, zich thans in hunne hóóp te leur gesteld ziende, beschouwen zy hunne bediening als enkelyk met namn bestaende. Eene aenzienelyke oppositie is in de vergaedering ontstaen; een adres in antwoord is dan inct 482 togen 407 stemmen besloóten geworden. Een bloedigen veldslag is op 22 Febry 11. by Saitillo, fnsschen de Americ.aenen en Mexicaenen, geleverd ge worden. Van beyde kanten schryft men zich den zege- pracl toe. Vera-Cruz en de sterkte S' Jean-d'Ulloa hebben zich zonder slag of stoot aen den generae] Scott •Vergegeéven. Den generaal Taylor was met zyn leger in sftogt naer Saitillo, terwyl Santa-Anna naer Agua-Nueva afrukte. Dóór een aeiilioudend gevegt van 4Ü ueren, zvn de beyde legers byua geheel vernield. De inwooners MAG HEN 01' MINISTERS BELOFTEN REKENEN NEEN. En waerom niet, zal men vraegeu en Avy antwoorden giadal om dat men in d'anagrarnma van minister vind liet lalynsch woord mentiris, 't is te zeggen gy liet. Au, zien wy eens of liet geen wy zeggen waer is. De verscbeyde deputatien uyt onze stad die zoo dik- wils by minister de Bavay hebben aengedrongen tot ne.. bekomen van den spoorweg langs onze stad, bragten nu deéze goede tyding, dan geen gunstig nieuws aeu. Vol gens dut men hier gelooide, was het zeker dat men in t kort aen gezegden spoorweg ging beginnen; den mi nister had de deputatien zeer wel ontvangen, beloften op belolteu gedaen, j>y zoo verre, dat ons burgerhoofd liet ais eene onbelééfdiieyd aenzag van nog meer by den munster aen te dringen, als willende hier door belooiien dat de Aeistenaers in liem geene trouw hadden, etc. etc Maer ziel, wat gebeurt er Toen op 21 deézer liet belaugryk vraegstuk wierd aengeroerd, betoonde onzen agteusweerden vertegenwoordiger, M. De Aaeyere, ai de voordeelcti, al de bnlykheyd, ja zelfs de noodzaekelyk- heyd dier aeu te leggen spoórlyn, in zulker voegen, dat den heer minister werkelyk. overtuygd, geene de minste wederlegging aen de merkweêrdige redevoering van M. De Aaeyere wist tegen te brengen, en bekende dat hy persoonelyk voor die baeu genegen was, maer dat zy dooi' den staet moest aengelegd worden, en dat er geen geld in kas was. Hier zullen wy ons eene kleyne opmerking veroórlo- aen, die wy dóór onzen algeveérdigden aen den minister zouden wensclien gedaen te zyn. Weihoe, vóór een werk dat aeu 't lanu en aen den staet veel voordeel zou opleveren, vind men geen geld, en voor het inrigten cener maetscliappy van uytvoer die ons tlianszoo onder drukt handgespin teenemael gaet verpletten, en de vrees- Ijke tillende verdobbelen, vind het gouvernement dry milliocncn francs. Om een vourdeelig werk tot stand te brengen tast men op den bodem der schatkist, om een naedeelig, een ruintus werk ten koste en tot ondergaii" Aan hetgeén ons alleen redden kan, te doen bloeyéii en li de groote kapitalisten door te verryken, is er geld genoeg. Eylaes arm Belgién, waer vaert gy iieén 1 De veroiitweêrdigiiig doet ons de pen neerwerpen, nog- tuns roepen Avy de ernstige aeudagt onzer vertegen- Avoordigers op de daedzaek die wy in ons hiervooren- staende art. aenhaeien, en zullen er in toekomende A' op terug keeren, in lioóp dat zy er den minister zullen op mterpelleéren en hunne Avoórden doen gelden. Een kwaed aenhaeien valt ons altyd hard, maer als Avy tegen 't zelve een hulpmiddel Aveéten vóór te brengen aglen Avy het ook eene pligt zulks te doen. Dan, daei' den minister van openbaere werken slegts by te breimen heelt om debillyke vraegvau Brussel, Gend en Aelst be- trekkelyk den aen te leggen yzeren weg, te verwerpen, (lat er geen geld is, zie hier een middel dat wy ter be denking aen de belanghebbende voórstellen. V\ y deuken dat liet niet zeer moeyelyk zyn zou, om onder de talryke groote kapitalisten van Brussel, Gend, Aelst en Assche, eene maetscliappy op te vormen, die een Kapitael van ti a 8 millioenen fr. zou by een brengen. Au, dal de maetscliappy deéze soin aeu 't gouvernement in leening geéye, mits er eenen intrest van vyf ten hon- deid Aan te genieten, endat het gouvernement van zynen kant, de aen te leggen spoorlyn als onderpand der uyt- scliolteu stelle, ouder voórwaerde van 't kapitael na eenen bepaelden tyd, te mogen afleggen, enallemoeye- lAkheyd ware uyt den weg geruymd, wel te verstaeii, indien het Avaer is dat den minister persoonelyk voorde bedoelde spoorlyn genegen is. Wy porren onze agtbaere inwooners aen die reeds zoo véél stappen gedaen hebben om het zoo zeer gewenscht werk te zien tot stand brengen, dit middel te overweégen, isdeu maetregel zoo uvtvoerlyk dan wy denken, datzy geenen tyd verliezen, en de woor den van den minister te baet neémen die, gelooven wy in deéze omstandigkeyd zal moeten ploeyën wilt hy niet loonen dat liv persoonelyk aen 't arrondissement Aelst vyaudig is. Onzen stadsgenoot M. .1. V. De Wint, oud 21 jaeren leerling by d'hooge schóól te Gend, komt zyn examen van candidaet in de medecynen, vóór den grooten jury te Brussel, niet onderschcyd af te leggen. Het is ons niet min aengenaem te mogen melden dat den heer E. Iluylebroeck, van Aelst, insgelyks leerling by opgemelde liooge schóól, gisteren zyn laetste examen van doctor in de medecynen met groote onderscheudinn, voor opgemelden jury heeft afgelegd. Het strekt aen onzen geagten stadsgenoot tot eer van niet alleen al zyne voorgaende examens met groot ondersehevd begonnen te hebben, maer deéze op eene zoo voórtrelïelyke wyze te hebben geëyndigd. Wy konnen hier zeggen dat de plaets. aen welke deezen jongen kondigen doctor gaet ten deele vallen, zich zal mogen verheugen, als zullende in haer midden eenen bekwaemen geneesheer hebben, die meer- maels onontbeêrlyk voorkomt. B. Verleyzen en J. Cornelis, van Aelst, zyn deéze week vooi dielte aengehouden. Bykoninglykbesluytvan 27 Maert 11.is M. Usaneaux. commies van 1" klasse in hel militaire dcteiitie-lmvs al hier, voorloopig als onderbestierder in het verbeterings- huys van St. Bernard, benoemd, v^f'! comité van onderstand onder de bescherming bisschop van Gend, komt wederom eene uytdeeling aen de noodlydeiide van Vlaenderen te doen. Deeze nieuwe uytdeeling beloopt tot de som van 25,519 Ir-, te saemen met de voorgaende 92,799 fr. Deéze som men zouden sterk m d'oog wenken, zegt de Orqane, indien meni met wist dat zy onder het ontzettend getal van oo0,000 behoeftige zyn moeten verdeeld worden. Althans aenzien wy dit als eenen wei'kelyken onderstand die ten hoogste lofweêrdig is. Zyne Hnogw. den bisschop van Gend heeft deéze week byzonder gehoor bv den koning gehad, om Z. fe. bedanken over zyne bezorgdheyd en milddaedig- heyd jegens de nooOlydende Vlaanringen. Den ganschen regeéringsraed van Leuven, ter uytzondering van eenen schepen, en twee raedsleden, heelt, naer het voórbeéld van den burgemeester, zyn ontslag gegeéven. 0 3 Bei-gisteren zyn nog verscheydene bedelaers te Molenbeek aengehouden: alle behooren tot degeéne, welke voorledene week naer Vlaenderen waren terug ge>oei d geweest. Blykens nadere inlichtingen is er maer eenen wien den burgemeester eenen frank had gegeéven om zich te Brussel in het gasthnys te doen verzorgen: andere waren weergekomen, om hunne kinderen af te liaelen; andere om werk te zoeken; en oenen 65-iaerigen man, om zynen hoed te haelen, welken hy zegde te Mo lenbeek vergeélen te hebben Zondag II. kwam eenen armen werkman aen den winkel van eenen bakker, in de nabyhevd der A'ieuw- brug te Gend, en gefolterd dóór den honger, kon niet. langer aen de bekoóring wederstaen, en nam een brood uyt den winkel, met hetwelk hy zich op de vlugt begaf. De bakkerin, gelyk eenieder in dergelyk geval zou doen, liep agter den dief, en riep onophoudelyk tot de persoo- nen, die zich op straet bevonden, den dief (e houden. Maer toen de voórbygangers vernamen waterwas voór- gevallen, en dat het slegls een brood was, hetwelk den armen nian genomen had, om zynen honger te stillen verklaerdeu zy zich de verdedigers van den dief, en be gunstigden zyne vlugt, terwyl zy de bakkerin begonnen te beknibbelen. M- den al3iI)é Triest, geestelyken bestierder of al- moesemer van het gevangenhuys der Petits-Carmes, te .Diiissel, heelt zyn ontslug gegeéven. Eergisteren morgend hebben cenige onlusten op de aerdappelen-merkt te Gend, plaets gehad. Eene boerin die eerst haere aerdappelen aen 22 cents den steen verkogt had, eyschte eensklaps 25 cents, en dit h.et volk woedend gemaekt. De karre van deéze vrouw is omgeworpen, en men kan gemakkelyk begry- pen dat er alsdan meer te griebelen dan te wecgen las. ^J1 eene bakkery, op de Gouden-Leeuw-plaets, te Bend, heett gisteren eene arme boerin eene ruyt gebro ken, en eemg goed welk vóór de venster lag, méde gno men. twee arme vrouwen van buyten hebben eèrgis- teren, m de Bellevuestraet insgelyks te Gend, bv eenen bakker eene rüyt gebroken, en eénige fransche broodies genomen. Den bakker wierd hetgewaer en hoéft haer de broodjes afgenomejieenen heer, die juyst aldaer voorby ging en van deéze diefle ooggetuygen was, hééft de vrouAven elk eenen halven frank gegeéven om eenig eeten te koopen. oórleden zondag, hééft den vermaerden predik- Iieer, pater Lacordaire, vóór de laetste mael, te Luyk •gepredikt. Eene inzameling ten behoeve van den armen is voor liet sermoen gedaen, en lieél't 55Ö9 fr. 10 cent opgebragt. Op alle de merkten die maendag gehouden zyn, te Luyk, Leuven, Denderinonde en Geeraerdsbergen enz is liet graen in prysgesteégen. Den opslag is van 3 fr. den hectoliter geweést te Luyk. In Engeland zyn de graenen ook in prys gereézen. In den nagt van voorleden zondag is te Capryck ten nadeele van den landbouwer P. Ryckaert, eene groote hoeveéllieyd aerdappelen gestoóle'n. De dieven moeten volkomene kennis van liet hof van deézen pagter hebben want zy wisten zeer nauwkeurig de plaets waer den boer zvne pataters bewaerde. De dieven hebben eenen put van omtrent zeven voeten diep gedolven vóór den inner der plaets in welke de aerdappelen lagen, en langs onder den muer hebben zy de pataters doen afrollen tot by zich, en de zelve aldus in zakken gedaen en weggedraegen. Ie Moerbeke, by Geeraerdsbergen, is eene twee woonst met alles wat zy inhield, afgebrand. De schade word op 1200 franken geschat.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2