KAMER der volksvertegenwoordigers. OVERLEÉDENE. In den nagt, van den 16 tot den 17 deézer, was de weduwe Van Lancker, met liaere dienstboden, te Schel derode, naer den koeystal gegaen, om er eene koey die kalven moest, te achterwaeren. Terwyl elkeen in den koeystal bezig was, zyn er stoute dieven gekomen, en hebben omtrent de helft van eenen hopper gestoólen. Over eenige dagen is te Landeghem, omtrent Hans- beke, eene veêrze uyt eenen stal gestoólen, en op eenigen afstand van het hof gedood. Oe dieven zyn onbekend. In den loop der vóórgaende week, is te Gend het volgende buytengewoon geval geschied: Eenen besteédeling der hospicie van Gend, te RonsSe ziek geworden zynde, heeft hetbestuer van het hospitael dier stad hem, volgens het zeggen van den man by wien hy besteed was, niet willen aenveêrden. Daer er aen deé- zen man niets anders overbleef dan den besledeéling met de diligencie weder naer Gend te zenden, plaetsle men den jongeling op het bovenste der diligencie. Met het aenkomen van dit rytuyg te Gend, is men genoodzaekt geweest aen de hospicie, in plaets van een zieken mensch, een dood ligchaem ter hand te stellen. Den besteédeling was onder weg gestorven, ofschoon den geieyder der voiture en den mail die hem vergezelde, er de grootste zorg hebben vóór gehad. De Indépendance komt een proces tegen de Eman cipation in te spannen, om dat dit laetste blad de artikels en nieuwstydiiigen van het eerste blad vóór de haere had genomen, en als dusdaenige afgekondigd. Op de gemeente Kuddervoorde hebbende notabelste inwooners en de grootste p igters het op zich genomen de kleyne declkens grond die de arme lieden en de geringe arbeyders bezitten, kosteloos te mesten en met aerdappe- len of erwten en bonnen te beplanten. Op deéze wyze zullen 200 arme lieden geholpen worden, enzaldeézen maatregel een beter uytwerksel hebben dan kleyne ael- moe ie n. Men schryft uyt de omstreéken van Lokeren het volgende: Tot hier toe zyn de peêrdeudieven nog niet ge kend. Het is waer dat het een jong peèrd is welk men ge stoólen heeft, maer liet géén men gedood hééft, en welks geraemte in een boschken is gevonden, is een oud peèrd, zoo als uyt het aenschouwen der tanden is gebleéken. Men gelooft dus dat de dieven dóór deézen slimmen trek hunne ontdekking moeyelyk hebben poogen te maeken. Het sehynt dat de schelmen een oud peèrd in reserve hadden, en dit hebben gedood, om te doen gelooven dat het onnoodig wierd nog verder uaer het gestoólen peèrd te zoeken. Den Jloniteur komt de oöieieéle vergelykenis der ontvangsten tvdens den eersten trimester van 1847 met die van 1846 aftekondigen. Ook iii veéle artikels van die ontvangsten ontmoet men den aengroeyënden voorspoed van Belgiën. Het is in de accynsregteu hczondcrlyk dat men verminderingen aentreft. Er is vóór de dry eerste maenden van 1847, met die van 1846 vergeleken, eene vermindering op het zout, van 12,517 fr. 46 cent.Op de vrenide wyncn, van89,299 fr. 49 cent.Op de inland- sche gestookte dranken, van 159,326 fr. 91 cent. Op het bier en azyn, van 164,790 63 cent.Op de suvkers, van 540,541 fr. 59 cent. Men schryft uyt GulleghemDe ziekte, die onze gemeente is komen bedroeven, is ongelukkig nog ten hoogste ni^t gereézende voórledene week zyn nog 53 persoonen, dóór den typhus aengerand, moeten beregt worden; heden telt men boven de 500 zieke, en de sterf gevallen, die liet een jaer dóór liet ander geduerende de dry eerste maenden van 27 tot 50 klommen, hebben dit jaer het getal 117 bereykt Den eerw. pater Lacordaire zal op dynsdag 27 april, in de kerk van O. L. Vrouwe van Victorie te Brus sel, koinen prediken. Den inkomprysis 10 francs per per soon, en de sommen, welke dit sernioou val voordbren- gen, zullen dienen tot verligting der arme van Brussel en Vlaenderen. Donderdagder voórledene week is eéne bende zwart- gemaekte persoonen op eene hofstede te Temsche geko men; na de deur, bv middel van eenen hefboom te hebben ingestormd, hebben de roovers den landman gedwongen hun zyn geld af tegeéven, hetwelk zy met eenige stukken gerookt vleesch hebben medegenomen. De regeéring van S'-Nicolaes hééft voórledene wéék eenen maetregel genomen, ten doel hebbende ecne'prys- vermindering van het vleesch te weég te brengenalle vrenide vleeschhouwers zullen daer naemelyk dé gansche wéék dóór op de vleeschmerkt mogen konien zitten, om hun vleesch te verkoopen. Eenen zonderlingen diefstal is zaturdag avond by eenen landbouwer onder der naburige gemeente Berhem ontdekttwee knegten hadden te samen hunnen dienst opgezegd en zouden beyde vertrekken, als den landbou wer een wevnig te voóren op hunne slaepkamer kwam en hunne kisten wilde opheffen, doch dezelve waren zoo zwaer, dat zulks by hem zeer verdagt vóórkwam, lly zond de policie haelen, de kisten wierden geopend, en nii vond men dezelve met tarwe gevuld. De twee knegten zyn aangehouden Zaturdag avond ontmoette den knegt van den lieer L...,, van Boitsfort terugkomende, in het bosch Ter Ka- meren, eenen ouden man wiens uyterlyk diepe ellende verried. Den ongelukkigen verklaerde, dat hy reeds twee maenden in dit bosch onder den blooten hemel woonde en op een bed van boombladeren sliep, doch overigens geene andere inlichting wilde geéven. Den knegt nieuws gierig te weeten, wat dit beduydde, volgde den ouderling in het kreupelhout, en zag hem onder een heuveltje onder een hol kruypen. Des anderendags ging den heer L vergezeld van zynen knegt, die hem zyne zonderlinge, ontmoeting verhaeld had, naer het bosch om den ouder ling te zoeken; maer in het hol gekomen zynde, vonden zy er slegtseen briefje,op hetwelk met potlood geschreé- veu stond i\iet zoeken; ik zou niet kunnen blyven, waer men weet dat ik ben, ik wil aen iedereen onbekend sterven. Men verliest zich in gissingen omtrent deéze geheymziu- nige persoonagie. De ontvangsten des spoórwegs hebben geduerende de innend maert bedraegen een millioen 85 duyzend frs. geduerende de koi'respondeérende niaend van 1846 be liepen zy slegts 926 duyzend frs. Er bestaet dus vóór het tegenwoordig jaer eene vermeerdering van 159 duyzend francs. Den 6 deézer maend is te Gheel in den ouderdom van ló9 jaeren overleéden zekeren Brems, geboortig van Brussel. Deézen man was sedert jaeren als krankzinning op die gemeente uytbesteéd. Men meld nu uyt Boomen, de dato 8 april, dal 's Pausen boezemvriend, den kardinael Gizzi, de dóór hem ingediende demissie hoéft teruggenomen, cnvoórtaen de belangryke functiën van staetssekretaris' zal blyven wacrneénmnmaer op voórwaerde, dat een aenzienlyk getal ambtenaeren, die hem heymelyk tegenwerkten, zul len worden verwyderd om dóór kragtigere mannen te worden vervangen. liet vroeger aengekondigd verbod van rogge-uyt- voer uyt Polen naer Pruvsen, is sedert 1 april inderdaed in werking gebragt. De overkomst van hulpbehoevende Ieren naer En geland, en wel vooral naer Liverpool, begint met de daed zorgwekkend te worden. In maert zyn meer dan 56,000 Ieren aldaer aengekonien, en in de eerste veertien dagen van april 27,709; niet minder dan 6,470 kwamen laetstleden zaturdag en zondag te Liverpool, veéle ziek en uytgeput, zoodat ten minste 40 van die ongelukkigen eiken dag worden weggesleept. Verschrikkelyk is het schouwspel van de ontscheépiiigdiër zwermen van geheel ontblootte, uytgehongerde, stervende mensehen. Het gouvernement van Sardinian zend geduerig wapens en krygsbelioeften in Calaloniën, en hier tegen heeft het fransch gouvernement gereklameérd. Volgens een berigt over Weenen ontvangen, was den 4 deézer te Bucharest eenen hevigen brand uytge- borsten, die zoo spoedig toenam, dat reeds 1300 huyzen in de asch waren gelegd, en men by het afzenden van het berigt, den 5 den brand nog niet meester was. Zekeren beambten van het postkantoor te Parys, kond acngehoiiden Ie worden, onder betigtiug van liy middel van liet schenden van het geheyin der brieven eene som van 58,000 li s. te hebben gestoólen. Het rech- terlyk onderzoek hééft in deéze zaek eene karakter schetsende omstandigheyd doen kennen. Den ongelukki gen vader des jongen klerks, vernomen hebbende, dat zynen zóón verdagt wierd gehouden, was tot hem gegaen, en had hem een koppel gelaedene pistoólen aengebooden, zeggende zyt gy pligtig, doe over u zeiven recht, ontkom aen de schande, en boet uwen missta/); maer den jongeling stelde zynen vader gerust, betuygendc dat hyonplig- tig was. Eenen gendarme van het zeewezen, te Quimper (Vrankryk) in depot liggende, had daer met een meysje kennis gekreégen, en was met hetzelve wakker aen het vryen, als hy bevel ontving naer de Antillische eylandgn te vertrekken. Groot was de onderlinge wanhoop by deéze tyding; evenwel, 0111 niet te scheyden, verzonnen zy eenen list. Den gendarme kogt eenen ontzaggelyken grooten reyskoffer, en vulde denzelven op den bodem met zemelen. Dan dééd hy zyne dierbaere in den koll'er treéden, sloot denzelven {oe en liet hem uytdraegen. Alles ging wel tot op de kaey, waer men een pynelyk gezugt hoorde uyt de kist konien, en daedelyk stonden de kommiezen er met hunnen neus by. Men opende den koll'er, het was hoog tyd, want het meysje was byna ver- smagt.maer den gendarme is ook alleen moeten ver trekken. Een bejaerd man, Damoiseau genaemd, bewoonde sedert veéle jaeren een bovenvertrek in de straet Saint- Ilonoré, te Parys, naby de kerk van Saint Rocli. Men hield hem vóór behoeftig, ten minsten hy zag er als zoo danig uyt. Op 19 deézer bemerkten de gebueren, dat zy hem in eenige dagen niet gezien hadden. De deur van zyn vertrek was gesloóten, en toen men klopte, wierd er niet geantwoord. Den kommissaris van policie wierd ge- haefd en de deur opengebroken. Men vond hem dood. Het was eenen gierigaerd; want men vond 20,000 frs. aen gemunt geld. Hy leefde zeer zuynig en men wéét niet, of hy erfgenaemen hééft. Dit jaer scliyat noodlottig vóór de gierigaerds, dewyl dit den 3cn of 4"° is, die sedert eenige weéken is doodgevonden. Den koning van Beyeren hééft een besluyt doen af kondigen by welk er verboden word dat vuórtaen nog eene jongvrouw dc kloosterlyke beloften mag uytspreé- ken of religieuze wordenvóóraleer den ouderdom van 33 jaeren bereykt te hebben. Zitting van 17.De beraedslaegingen over de arti kels des budjets van openbaere werken worden voort gezet; eene vermeerdering van 20,000 fr. vóór de vaert van Brugge naer Oostende word aangenomen. Vervol gens is M. De Man d'Attenrode met een voorstel opge- treéden, strekkende om vóór het bestier en toezigt der vzere wegen eenen raed op te vormen.Dit voorstel is naer de centraele sectiën verzonden. Zitting vun 19. Voortzetting der beraedslaegingen over den budjet der openbaere werken tot aen den art. over de yzere wegen die morgen zal onderzogt worden. Zitting van 20. In deéze zitting heéftmen slegts twee redenaers 31. De Man-d'Attenrode en M. DTloffschmidt, gehoord. Den eersten heélt zich uytgebreyd om te bewy- zen dat het bestuer van den yzereu weg op verre na niet volmaekt was; derhalve ook blééf hy aendringen om ge heel het bestuer van yzere wegen onder zeker toezigt eener kundige kommissie te stellen, geévende aen deéze eenen bekwaemen minister tot voorzitter. In zyne rede voering, hééft den tweeden redenaer veéle verbeteringen aengeweézen die dóór den minister van openbaere wer ken zouden behooren in aendagt genomen te worden. M. De Bavay van wederzyds aengegreépen, beklaegde zich bitterlyk over deéze bewoordingen, en beloofde met de aenstaende sessie eenige verbeteringen vóór te draegen. Zitting vanM.Heden is het belangrvk vraegstukvan den regtstreékschen yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst, vóór den dag gekomen. Onzen agtbaeren afgeveêrdigden31. De Naeyere, heél't in eene redevoe ring die ruym eene uer en half geduerd hééft, al het rechtveèrdige, al het nuttige diër lyn aengehaeld, en ten duydelykst de groote voórdeelen die zy zou opleveren, beweézen. Maer 't was al boter tegen de galg gekletst Den minister zegt dat er geen geld is, en geene maetschap- pyë'n mogen er hand aènsteéken; dus dat al de beloften waerop men hier schéén Ie rekenen, wóórden in den wind geweest zyn. -Morgen zullen de beraedslaegingen voort gezet worden. Zittingen van 22 cn 23SI. Delliougne na op de leévendigsie wyze dc voórdeelen en algemeen nul der spoórljn van Brussel opGend langs Aelst, Ie hebben doen uylschyncn, cn ziende dal er weyuig by Sl.de ministers te winnen was, heelt een voorstel gedaen luidende als volgt: Dat de kamer de petitiën noópens op- gcnielde lyn aen minister De Bavay zou terug zenden, en den wenseli uyle dat het gouvernement zonder uytslel een ontwerp voórdraege dat de uytvoering van dien yzeren weg vaststelle. Vervolgens hééft den redenaer, zich meer uytbréydeude, eene som van 275,000 li', gevraegd om de aenkoopen der noo- dige gronden te beginnen. Tot nog toe is geene beslissing ge nomen, 't is te hoópen dat zy aen Aelst zal voórdeelig zyn. BURGEBlLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 Q Vrouwelvk 5 HOUWELYKEN. I». De Petter, jongman, oud 55 j., dag]., met Alcxan. Vanderheyden, jongedogter, oud 40 j., landbouwster. S. Riga, jongman, oud 52 j., grofsmid, met Ben. De Coniiick, jongedogter, oud 21 j., landbouwster. P. J. De Neve, wed. van A. Calh. Van der Hoeven, landb. oud 67 j., Schaerbeék.A. 31ar. Eeekhöuf, wed', van Frans Ilereman, dagloonster, oud 56 j., Slyibeék. Frans Schoppe,wed. van Petron. De Man, en man van J.DeGooinan,oud86 j., zonder beroep, Zontslrafet-poort. 31. Th. De Bisschop, wed. van A. De Kimpe, zonder beroep, oud 83j., Nieuwstraet.Petrus Aloysius De Naevaert, oud 22 maend., Leopoldst. Jan B. De Sae- deleer, oud 21 maend.Br. DeClippel, man, van Th. Callebaut, dagl., oud 39 j„ mylb.1. 31. Liebaut, oud 2 maend. Bisschopst. 31. A. J. Pieters, dienstm. oud 60 j., Dam. G. E. Ilaumont, oud 2 maend., Molenstr. J., Schutyzer, dagl., oud 38 jMylb. L. Breckpót, oud 1 maend, Hoogst. A. Cornelis, oud 1 maend, Win. C. Wesemael, wed. van T. De Doncker, landb. oud 61 j., Mylb.31.E. Waegeman, kantw.ond 22jHoogst. C. De Roy, oud9 j., Zouts.—C. Bauts, oud 7 j., Ponst. 31. Th. Van Lierde, oud 9 j., Nieuwstraefpoort. Ph. Borms, oud 11 maend. Mylb. J. L. Thienpcmt, garen- twyndersgast, oud 22 jZoutstraetp. y een nieuw Karreken met eene Ieërekap, vóór 4 persoonen, een id.; met eene lynwaeden kap; twee id. van rekonte, en dry Cheezeii, twee Tilburys, twee Voi- turen op vier wielen, eene sturte Karre, gedienstig in dry handen, verders Assen, Wielen van alle slaeh; dit alles aen eenen zeer geringen prys. De verwisseling op oude rytuygen zal gebeuren vóór de commissie. Zich te bevraegen by 31. Van Lierde, gareel- en zadeiniaeker aen de Zoutsiraetpoort te Aelst.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3