ZONDAG 2 MEY 1847. EERSTEN JAERGANG.— N' 55. AELST, den 1 Mey. MEDEBORGERS STAETIOJXDIG OVERZIGT VAN 2 3 TOT 30 APRIL. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteckening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, clc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeérèn mede te deelcn, zullen geheym ge- houden worden, len zy wy in regie gedwongen wierpen dezelve te doen kennen. Geene slukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De edaetie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CLIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE. Den Advocaet Van Den Bossche te Aelst, aen de kiezers van zijn distrikt. Ten tyde van acht jaeren heb ik de eer gehad myn distrikt in de volkskaraer te vertegenwoordigen. In (wee opvolgende kiezingen hebt gy my uw vertrouwen geschonken, en ik betrouw my er niet van onweêrdig te hebben gemaekt. Met dc kiezing van 1845, is de meer- derheyd my afgevallen, iedereen wéét hoe, maer nie mand, zoo ik oordeel, weet waerom. Doch, moest, ik vervangen worden, ik moet bekennen dat de kiezers eenen weêrdigen volksvertegenwoordiger in myne plaets hebben gesteld, en, 'twelvaeren van myn land alleen beöogende, zou M. De Naeyere myné stem bekomen, mogt hy zyn mandaet niet weygeren te verlengen. In het jaer 1855 heb ik myne politieke gelooi'sbelydenis aen het publiek bekend gemaekt, zy hééft hetzelve ver genoegd, en ik ben ei' aen getrouw gebleéven. Eene herkiezing acnstaende zynde, kom ik my op nieuws aen het vertrouwen der kiezers aenbeveélen, en tot rigtsnoer in het geéven hunner stem, zal ik hun aen- raeden myn voórig gedrag in de kamer te willen over- weégen, waervan ik in het toekomende niet zal afwyken. v De onafhanglykheyd en de regtzinnigheyd zullen my als voorheen blyven kenmerken. Dat zy bezonderlyk naelet- ten of ik oovt ten naedeele van de waere belangen van het land gestemd of gesproken heb; want de kiezers moeten zich niet vergenoegen, dat eenen volksvertegen woordiger onafhanglyk en regtzinnig zy; hy moet daerby de gevolgen zyncr stemming weéten af te'meélen zou een ontwerp slegte gevolgen nae zich sleépen, oenen volksvertegenwoordiger dient deéze te vóórzien, en het te verwerpen, hoe sterk den minister op zyne aenveerding zou aendringen; want het ontwerp aengc- uomen hebbende, zou hy zich maer slegt versehoonen fnet te zeggen ik heb dit niet kannen voorzien. Tydens myne staetkundige loopbaen, heb ik wel ooyt vóór eene wet gestemd, die de constitutionneéle vryhe- den van het volk, van de gemeenten of van de drukpers vóór oogwit had te hinderen Heb ik t' elkens het wóórd uiet gevoerd, waer ik óórdeelde dat er,' tot stacving myn- er opinie, nog iets te zeggen overbleéf De stolfelyke belangen van het land heb ik naer myn vermogen altyd traglen vóór te staen dacr van leveren myne uytgegcé- vene Brochueren en myne redevoeringen," die in den Monileur te vinden zyn, de blyken op.Deéze is myne handelwyze geweést zoo lang ik het vertrouwen der kiezers bezeten heb; deéze zal nog myne handelwyze zyn, indien zv in my, met de aenstaende kiezingen, op' nieuws - hun vertrouwen stellen. Hiermede zou ik eyndigen; voórgeschreéven, en die, vervolgens, de car maer sedert dat ik de tribune beklommen heb, zvn ei*fhet Verbond van Aelst, beloofd hebben te vier jaeren vcrloopcn en twee onzaglyke partyen hebben zich in het land gevormd, niet zoo zeer om de zedelyke en stolfelyke belangen van het vaderland tc bewerken, als om haere byzondere denkbeelden en belangen te doen zegepraelcn.Trelfelykheyd, vóórzienigheyd en kunde zelfs, helpen niet meer, om wederzyds te worden voórgedraegen, men moet zich onder liet een of het ander vaendel rangschikken, om gunst by den partygeest te verwerven. Dacr word gewerkt, bedreygd, getrog geld, ieder vóór zyne party, maer nergens vóór het vaderland, alhoewel men deszelfs belangen gestaedig voorwend. Het is dan in het gezond óórdeel van den eenvoudigen vaderlandsminnenden kiezer dat men het geluk, dat er ons nog te verhoópen staet, stellen moet. Doch hiertoe dient hy zyne candidaeten te kennen, cn J llier vóór heeft het congres" geenen middel aengediiyd, van hunne gevoelens onderl igt zyn. Daerom kom ik myne politieke gelooi'sbelydenis herhaelen, en myn by- zonder óórdeel wegens eenige grondstellingen die men schynt aen het order van den dag te willen stellen, doen kennen. Ik ben liberael, maer ik ben tevens catholyk.Liberael, eerbiedig ik allen persoon, welken godsdienst hy ook belyden mag, vóór zoo veel hy deugdzacm zy, allen mag aldus op myne vriendschap en zelfs op myne aengekleéfd- heyd aenspraek maeken. Catholyk, eerbiedig ik my- nen godsdienst, én, acngezien eenen godsdienst zonder bedienaers niet bestaen kan, cn daerenboven zyiien eer bied van hunne treffelykheyd en deugdzaeniheyd groo- tendeels afhangt, eerbiedig ik ook openbaerlyk de be dienaers ik wil dus hunne kleyne gebrekkelykheden aen den dag niet liaelen, en vinde ik my in dc nood- zaekelyklieyd eenen van hun openbaerlyk moeten tegen te spreéken of te bevlekken, ik wil het aen dcézen alleen en nooyt aen de generaliteyt te laste leggen.Zie dacr, volgens my, de taek van eenen waeren liberael, en tevens van oenen waeren Catholykcn. In een land gelyk Belgién, waer het krielt van gods dienstige gevoelens, jnycli ik grondherlig toe, aen hot artikel 14 onzer constitutie, dat de vryheyd der gods diensten, hunner openbacre uytoellening, alsmede de vryheyd van hunne gevoelens in alle materiën nvt le drukken, waerborgt. Deéze schikking was noodig vóór de broederlvke sae- menleéving onder al die onderscheydene geloofsbelyde- nissen maer willen wy ook die verbroedering bclecven, wy moeten haer weézenlyk eerbiedigen, wy moeten el kander, zonder onderscheyd, agten en beminnen; dit doende, zal men waerlyk liberael zyn; en eenen Catholy kcn zal tevens Catholyk blyven; want hier word niet vereyscht dat hy vremde godsdienstige gevoelens goed- keure, het vergenoegd dat hv met wechlaeting van opi- niên, den persoon eerbiedige en agte.In de omstan digheden waer in wy ons bevinden, is het vóór allen goeden borger zelfs eene pligt van liberael te zyn, en ais iemand waerlyk liberael en daerby deugdzacm is, alsdan verdient hy de agting cn de trouw van zyne inedebor- gei's, wat hy vóór het overig zyn moge.Zoo men ziet, kan men Liberael en Catholyk zyn, of wat men verders wil, jóód, iutheraen, etc. etc. Men kan ook Catholyk zyn en met liberael; wyders vind men er met lioopen, die onder den ïiaem van Catholyk of Liberael willen pronken, en die eyndelyk noch het een noch het ander zyn. Deéze laelsie noem ik hypocrieten, of schynheylige; en lege/i dergelyke hééft eenen kiezer zich zorgvuldiglyk le wa penen Het zoo gezeyd liberael Congres, in zyne zitting van 14 Juny 184t>, hééft zes grondstellingen, die dóór al de leden zyn ondersteund geworden, aen zyne candidaelcn candidaeten van verdedigen, mogten zy mot het mandaet van volksvertegenwoordiger bekleed worden. De dry eerste deézer grondstellingen heb ik reeds in den Dender-bode, wvdloopig tegen gesproken en ik moet ze blyven afkeuren. Ik verklaer dus rondborstiglyk dezelve tezulleu tegenwerken, mag ik liet vertrouwen der kiezers genieten. De lstc is Eenen gelijken kies-cyns vóór steden en dor pen te bewerkenwaer wan het oogwit is, het getal dei- kiezers in de hoofdsteden te vermeerderen, om aldus de kiesmagt der dorpelingen te verminderen, cn zelfs in zominigc kiesdistrikten te vendelen. Dc 2C is De weézenlyke onafhanglykheyd der borger- lyke magt, van het geestelijk gezag, te ivege te brengen en ik kan geenen anderen vinden als wel de eenvoudige Cutholyke van alle eerambten en bedieningen te verwyde- ren, indervoegen, dat ik deéze 2C grondstelling noch vóór' liberael, noch vóór catholyk houden kan; ik moet dus deéze ook afkeuren en verwerpen. De 5* is De inrigting van een publiek onderwys, vóór al de trappen onder het vytsluytelyk bestier vuil de borger- lyke magt, aen deéze geévende iie constititioneéle mid delen OM DE MEDEDINGING STAENDE TE HOEDEN TEGEN DE nvzOMiEiu: odivegtingen, en verstootende de tusschenkomst van de bedienaers der godsdiensten ten titel van gezag, in het onderwys door de borgerlyke magt ingerigt. In een land alwaer alle godsdienstige gevoelens vry zyn, en openbaerlyk mogen worden uytgeoelfend, moet" ook, volgensmv, het onderwys vryzyn.De wet op het leeger onderwys heb ik ten vollen afgekeurd, en ik zou dezelve met al myne kragten bestreéden hebben, had ik de minste hóóp gehad, dezelve te konnen doen verwerpen. Nn dat haer ui twerksel gekend is, en niemand dan de aen- gestelde leermeesters en schoolopzieners voldoet, zou ik graeg lot haere wederroeping medewerken; het voorge steld wetsontwerp op het middelbaer onderwys, moet ik voorop gelykelyk afkeuren, vóór zoo veel liet gouverne ment of iemand hoegenaemd, zich er hem uylsliiytelyk liet bestier zou willen over toeëygenen. Ik vinde liicr in niets dan vryheydskrenkende lasten vóór den budjet, zonder eenig voii. eicel vóór liet land, dat reeds vrye en onafliaiiglyke leergestigten van alle slach, in overvloed hééft. De 4° is, de wederroeping der reactionnaire of vry heydskrenkende wetten. Aen deéze grondstelling van het Congres moet ik grondherlig loejuychen, ook zou ik, in de kamer, werko lyk medehelpen om ze te bekomen. De oe liet vermeerderen van het getal der volksverte genwoordigers, lieél't geen voorwerp meer, zy is reeds beslist. De 0° de verbetering die den staet der werkend/ en bel o -Itige volksklassen op het dringendste vereysehen. Hoe groot den nood is, hoe dringende liet is, daer in wcrkelyk te vóórzien, moet iedereen bevroeden; ook heb ik my er sedert lang mede bezig gehouden, niet met onbepaeldelyk van verbetering te spreéken, maer met in den Dender-bode, werkelyke middelen vóór te stellen, om aen de noodwendigheyd ter hulp te komen, en de bedclary uyt te roeyën. Eyndelyk wil ik nog, met het congres den wensch iiyleu van onze leege geestelykheyd ingevolge de kerke- lyke wetten, en liet Concilie van Trenten, onafzetbaer le zien. Daer zyn, kiezers, myne staetkundige inzigten, die ik altyd met myne bekende onafhanglykheyd zal belyden en voórstaen". F. J. VAN DÉN ROSSCIIE. l yt Varys schryft men dat de vloót van den ondcrad- mirael de Joinvillede liavcn te Toulon is binneiigeloopen, op dat, na men beweert, dén prins bv de aenkomst van kcy/.er Nicolaes, zou aenweézig zyn. Den bnrgerkryg in Porlugael schynt welhaest te zul len eyndigen. De koningin de wyze raedgeévingen van Vrankryk, Engeland en Spaniën volgende, belooft volle kwytschelding aen de opstandcli Charte, de byeenroeping der nisterie, samensteld uyt gei partyën. Konige troepen deij Spaenschesc-hepen inden Tagi stelling der ïcnsd man chef en

De Denderbode | 1847 | | pagina 1