de koningin benevens haere familie te beveyligen. Den koning van Pruyssen beeft uyleenloopender wyze np hei adres van den ryksdag, geantwoord. De onderhandelingen tusselicn den II. Stoel, en 't ca binet van S' Petersburg, noópensdc uytoelfening van den eatholyken godsdienst in 's keyzers staeten, gingen wel- haest geëyndigd worden, toen eene nieuwe moeyelyk- heyd betrekkelyk de kerken in Poolen, de zaek is komen verwarren. Het russiseh gouvernement eyseht oenen eed van de poólsebe bisschoppen en priesters, welken den Paus met den eatholyken godsdienst niet overeenstem mend óórdeelt. Men hóópt egter dat deézen wettigen wederstand van wege Z. II. lusschen de twee hoven geene oneenigheyd zal veroorzaeken. Uyt Alyericn hebben wy tydingen van 20 April 11.; zy bevestigen de onderwerping der Kabylen van den Jurjura. Den bepaelden tusschentyd vóór het Ultimatum der Ottomanische Porte opzigtens Griekenland, geëyndigd zynde, zonder dat koning ütho er zich hebbe willen naer schikken, heelt de Porie aen de vyfgioote mogendheden een memorandum voorgelegd om luier gedrag in doés vraegsluk te verrecbtveêrdigeu, en heeft verder alle staetkundige betrekking met Griekenland opgeschorst. Den Vaderlander van woensdag II. behelst een mede gedeeld artikeltje over de aerdige foppery wacrvan Aelst van wege M. De Bavay, het voorwerp is geweest. Dat den sohryver van 't artikel zich tubcclde dat ons burgerhoofd volkomen rekende op de beloften van den minister, op zigtens het voórdraegen en ondersteunen onzer zoo lang gewagte spoórlyn, dit kunnen wyaennecmen; maer dat hy denke dat, ofschoon al deéze beloften wóórden in den wind geweest zyn, en, onzen heer Burgemeester is by den neus geleyd, dat hy denke, zeggen wy, dat ons civiel opperhoofd hierom zyn ambt zal nederleggen, dit kun nen wy maer moeyelvk gelooven. Zulke vette plaetsjes waerloe men hemel en aerdc beweegt, veriuet men zoo gemakkelyk niet. Den schryver van 't artikel heeft wel t voorbeeld der regeëring van Loven aen te haelen, van zulk kieyn gerugt zyn zommige menschen niet benauwd; zy denken in zich zeiven dat zy den raed van den wyzen man moeten volgen Zi/t g\j wel, koud u wel, en vóór 't. overig laeten zy iedereen praetcn. Beter eenen vogel in d'hand dan tien in de locht. Berigt aen de liefhebbers. Deéze week zyn nog een dertigtal arme ongelukkige die te Brussel zyn aengehouden, onder 't geleyüe van 'enige gendarmen dóór onze stad gepasseerd en naer hunne respectieve gemeenlens gestuurd. Deézen mael- regel van 't gouvernement komt allezins onbegrypelvk vóór, en geeft aenleyding lot talryke aenmcrkmgen. Onder andere vraegen wy, (en wy'gelooven dat zulke vraegstukken eene antwoord verdienen,) wat de. arme en van alles ontblootte inensehen moeten doen, als men hun belette bedelen. Zommige zeggen eiken armen moet op zyne gemeente LIyven, en dè gemeente moet hem onderhouden. Ja maer, hy moet op zyne gemeente fclv- ven, en de gemeente kan' in 'tbestae'n van 't overgroot gelal ellendige niet meer vóórzien; de armkassrn zyn uytgeput en bovendien met groolc schulden belaedc'n. Dat zy werken, zeggen andere. Nu, dat men de neêrstigc viaeiuingen werk geéve, en ongetwyll'eld zullen deéze zich verhaesfen vóór den geringsten dagloon te arbeyden; maer te werken is er niet. liet schynt dat ons verlicht Bel- giën dewaerheydnietkanerkennen dat het gouvernement als vader van 't land, gehouden is zyne ongelukkige kin deren te helpen en te verhoeden dat'zoo vccle van honger sterven. Deéze tael versleet men hier niet; de magtige ambtenaeren die eltelyke millioenen aen 'I land kosten, zeggen altyd priinüm inilii, eerst vóór mv, en aen (Pei lende van andere word weynig gedagt. indien onze: zoo ryk bctaelde ambtenaeren, die jaerlyks duyzende franks in kassen naer middelen wilden luysteren óm de ellende cenigzins Ie verzaglen, wy zouden hun zeggen dat zv eens beginnen met de huift hunner overtollige'jaarwedden I'll behoeveder vail hongerstervende Belgen,'af te staen. Onze ambassadeurs B. V. die jaerlyks aen land 20, 50, 10, ja lot 00 duyzend IV. ieder kosten, zonden zulks zeer w el mei de helft kunnen doen. Onze ministers die elk lol 21,000 Ir. trekken zonder de profvtjes, zouden zy dil niet ook met wat minder kunnen aenleggen enz." enz. Wat doet eenen vader des lmysgezins als hy oiltwaerl dat zyne gewoone inkomsten 'niet toereykend zyn, om hetzelve te onderhouden Wel hy spaer't. hy verinvd nutteloozc onkosten en tragi alles ten prolyl igsten 'te besteeden. Nu, den stael is het groot huvshouden. en waerom zouden de vaders of bestuurders van dil huvs houden niet profytiger kunnen te werk gaen, ziei de dal de gewoone inkomsten voór't tegenwoordig mitoerey knul zyn Wy konnen maer moeyelvk aenneénien dat zv hier slegts twee volks-.klassen, 'arme en rykc, zouden willen maeken, nogtans word dien rampspoedig™ weg gebaend en voordert hv met eene zoo noodlottigesiielheyd, dat men zonder buytengewoone middelen, welhaest tot dit eynde zal geraeken. Geéve den hemel dat wy in onze voóruytzigteii bedroógen zyn. De pryzen der eétwaeren als boter, aerdappelen cle. blyveii aenboudend duer. Wy hebben wederom eene verhooging in de graenpryzen aeii te stippen. De graen- nierkt (au lieden was nogtans wel voorzien; veële ver- koopers die den gewenschten prys niet konden bekomen, hebben hunne graenen onverkogt van de merkt wech- geiiomen. Gene daed van mensclilievendheyd konnen wy nooyt stdzwvgend voórbygaen. Sedert een paer ïnaenden hadden twee jonge ongelukkige schepseltjes den nagt doorgebragt in eene liaeg aen de Pontstraetpoort alhier. Den heer A. Boone toevallig daer voórby treédende, hoorde liet gekerm der twee kinderen. Daeélelyk zond deezen iiiensclienvriend zyne roeyd met bevel de kinderen ten zynen linyze te brehgën, alwaer zv op de vaderlykste wyze verzorgd wierden, en des anderdags wel gevoed en gekleed zyn konnen veitrekken. Zulke daeden 'bréngen iiaeren eygen lof mede. Voorleden Zondag hééft het genootschap lés Amis Constants aen MM. Van Santen en Cumont eene serenade gegeeveu, uyt erkentenis over de poogingen welke deéze lieeren hebben aengewend om vóór onze stad eenen yzeren weg te bekomen. Wy durven verhoópen dat hunne poogingen met goeden uytslag zullen bekroond worden. Deezc week kwam eene arme vrouw aen den win- ke. van M. De Sadeleer, in de Zoutstraet alhier, verbry- zelde eene ruyt, ontvremde eenige katoene neusdoeken en zette liet met deéze op een loopen. M. De Sadeleer liet gerugt gehoord hebbende, kwam buyten en agter- liaelde de vrouw die verklaerde de diefte begaen te hebben om aengehouden te worden, want zy niet wist hoe aen den kost te geraeken. Zulke daedzaeken zyn legenwoórdig zoo gemeen als zy voorheen zeldzaeni waren, en leveren de klaerste blyk op hoe zeer den voorspoed in ons Belgiën aengroeyt. Nog verscheydene aenhoudingen zyn deéze wéék al hier gedaen De genaemde G. Melkebeek en J. Porjiau deézer stad, zyn dóór de rechtbank van Deiidermonde lot tien dagen geyangzetling veroordeeld, den eersten alsovertuygdvandiefte den tweeden van medepügtigheyd. Aen eenen onzer oetroybediendc is deéze wéék in een publiek buys, deézer stad, de geldbeurs, inhou dende eenige 2 francs#ukken ontstoólen. Nu, dit is niet Ie verwonderenop zulke vyvers vangt men zulke vissehen. - Lenen inwooner deézer stad, beklacgt zich om dat. den belleman, als er karren of wagens tydens zyne aen- kmidigiugen voórby ryden, niet ophoud van bellen of spreuken, zoodaenig dat liy niet kan verstaen worden. Berigt aen den helleman. De godvrugtige oeffeningen der Mey-maend zyn gisteren met allen luyster in de kerken deézer stad be gonnen. Den toeloop der geloovige was groot en belooft dien van andere jaeren nog te zullen overtreffen. Van t jaury tot 27 aprilt 84Q, waren te Brugge 58'i menschen gestorven, sedert 1 janry tot 27april 1847 waren er in de zelfde stad 885 overleden, dus een ver schil van 500 dat cc dit jaer meer zyn gestorven dan liet voorleden. Op liet oogenblik dat gisteren een konvoy in de statie te Liehtervelde aonkwam, luid eenen konvoywagter de onvoórzigligheydde portel Ie openen en af te stappen, vóóraleer den treyn teenemaelsi.il hield. Den ongelukkigen viel onder de wielen wacrvan een hem een been letterlyk verbryzelde. Verder hoéft den wagter aen 't hoofd en aenauderedeelerivaii't lichaem ernstige wonden bekomen. De graeiimerkt van Brussel was gisteren zeer wol bevoorraed, nogtans liebben de pryzen z.icli min of meer s!ample gehouden. Véél graeu is onverkogt gebieeven om dal de verkoopers te boogc pryzen vergden. Ondertus- sehen is den prys der tarwe geweest van 42 Ir. den hectoliter. De aerdappelen zyn van 18 tot 20 francs de 100 kijngr. verkogt geworden.Te Antwerpen hoéft de regeëring eenen lollelyken maetregel genomen. De boeren ziende dat er weynig yremdo tarwe te koop was, poogden Inmne graenen aen Imyfciigewoon hooge pryzen te verkoopenmaer den stedelyken raed hoéft daedclyk aen de bakkers hielen aenzeggen dat zy by 31. Janssens- Momi bun gerief aen den prys der voórgaendc week konden bekomen. Voorleden donderdag hééft liet liberael genootschap van Gharloroy ich vereenigd ten eynde eenen candidaet voorde aenslaonde kiezingen te bepaelen. De vergade ring bestond uyt 53 leden en onder deéze hebben 24 vóór di n lieer Pirmez gestemd. Men bemerkc dat er onder 55 leden ccne mcerderlieyd en eene minderlieyd bestaet, en dal zulks niettemin liberael bondgenootschap genoemd word. Iets nog opmerker,s weènligcr is, dat er te Gharle- roy onder de liberaele, geene verdecldheyd bestaet, dat er, gelvk in andere steden geene jonge en oude liberaele zyn, maer dat alle eene en de zeilde gezindlieyd belyden. In den nagt van zondag tot maeudag is in de Oost- Vlaendersche gemeente Hamme eenen hevigen brand uvt- geborsten. bene scbooue pagtboeve, verscheydene wóo- ïimgen, stallen en sehuerenzyn metalleswat zy behelsden den rooi der vlammen geworden. Men is er egter in ge lukt de peerden en liet vee te reddenmaer een dry- jaerig kind is inde vlammen omgekomen. De uytgeslrekt- lieyd van het verlies is onbekend; maergelirkkiglyk waren al de gebouwen gëassureérd. T Ii7e,oistel'ei" morgend, ondanks liet hobbelig weder, is de Hanoversche bark Kronprinz von Hanover, kapiteyn Mennen, van Antwerpen onderzeyl gegaen, hebbende 186 land verlui yzers aenboord,in bestemming naerNew-York. thans ligt op stroom zeylree de Engelsche brik Rovers Rnde met 109, en de Lngelsche bark Benqal met 121 landverhuizers, insgelyks naer New-York bestemd. Den lhieUenaer kondigt aen, dat het wyf van den vcldwagter van Ganegiiem (West-Vlaenderenj zich met aenhoudingen bemoeyt. Diegerókte en gejokte gendarme zou den 25 deezer eenen jongen kerel hebben gevat, die a s deserteur der milicie wierd vervolgd, en geestelyke kleederen had aengetrokken, kwansuis als wilde hv in een seminarie gaen studeéren. Den graet Hendrik de Merode bevind zich in eenen zorgelyken staet, en welken weynig 'hóóp op geneézing overlaet. Den agtbaeren seiïUteur is reeds bereg't. liet hol van cassatie heelt de voorziening verwor pen van de genaemde Catharina Frepon, wegens kinder moord ter dood verweézeiimaer liet hééft verbroken liet vonnis van 't hof van assisen van West-Vlaenderen, waerbv zekeren Peeter Merhaege wegens moord iiigeiyks waster dood verweëzen. Dereden der verbreéking was, dat het proces-verbad der uytspraek van den ji ry, dóór den president niet was geteekend geweést. Op zommige gemeenten van West-Vlaenderen, ster ven dageiyks arme menschen louter van gebrek. De arme lieden, om dat zy niet konnen bewv zen dat zj entiers zyn, worden nog altyd den ingang der stad Brussel ontzeyd. Meer dan 100 bieden zicli 'dageiyks aen. Zoo als was aengekondigd geweést, hééft den wel- eerw. lieer Lacordaire dynsdag namiddag in de kerk van O. L. Vrouwe ten Zavel le Brussel, gepredikt. Den pau- selyken nuneius, Mgr. de Marsana, de bisschoppen van Gend en Luyk, den hoog eervv. heer Mercy d'Aagenleay, bisscliop in partibus van Tyrus, de ministers, veéle Re presentanten, het puykvan den adel en de burgery waren er tegenwoordig. Het sermoon, dat vóór de arme van Vlaenderen wierd gehouden, rolde over de armoede, „en heelt onderhall uer geduerd. Den beroemden predikant heelt by deéze gelegenheyd zyne welbekende fiiem van zalving en welspreékendheyd len volle gehandbaefd. Volgens den Politique, beloopt de inzameling na t sermoon van den wel eervv. Pater Lacordaire gedaen, tot de som van 15,000 fr. die onder de arme van Brussel en Vlaenderen zullen worden uytgedeeld. Men sciiryft uyt S. Nikolaes, 24 April Ten gevol ge van bet besluyt dóór onze zorgvuldige stedelyke re- gcenng ten opzigte van het vleesch genomen, hebben al onze voórnaemste beenhouwers reeds hunne pryzen verminderd, en stonden er zaterdag II. buytengewoon ettelyke vleescb-verkoopers van Sinay op onze merkt. Je Brugge zyn oi) dit oogenblik verzoekschriften in omloop ter afschalling van alle octrooy-rechten en slagtgelden, welke men aldaer tegenwoordig op het vee betaelt. Zondag laetst bad eenen boer van Henle zyne beste broek aengedaen, vvelke reeds acht jaeren oud was; zy nen gebuer komt hem le gemoet en de broek erkennende, doet by stoutelyk den boer aenhouden, onder betigting dat den bietsten hem deéze broek over acht jaeren ont stoólen bad. In de gemeente Moorslede woont zekeren boer N..., landbouwer, gekend als opkooper van aerdappelen; hy had er eene groote boeveélheyd in zyn bezit, en wilde er geenzins verkoopen, alhoewel men er hem reeds véél geld voor aengeboóden had. In den nagt van donderdag zyn dieven al de aerdappelen gaen nytrooven, zoodaenig dat boer N...., verpligt is zelf aerdappelen vóór zyn eygen gebrnyk te gaen koopen. lu de hoofdkerk te Antwerpen, komt eenen diefstal te worden gepleégdeen gouden kruys en keting, welke liet beeld van O. L. Vrouwe versierden, zyn zoo stout als behendig weggenomen. Zaturdag li. namiddag was eenen landman op de Masinerkt te Antwerpen, zvne kar aen bet laeden. Eens klaps word zyn peêrd seliigtig en zet liet op een loopen, den toom niet kunnende vatten, greéphy bet peèril by de maen, hetwelk, dóór het gerammel van eene kas," die zich op de kar bevond, nog meer verschrikt geworden zynde, de naestc straet naliep, altyd zynen meester voort- sleépende, tol dat liet eyndelyk tegen de huyzen aen- reéd, alwaer den landman viel en dóór een der wielen dwars over het lyf wierd gereéden. Men beeft den onge lukkigen opgenomen en naer het gasthuys gedraegen, alwaer hy denzelfden avond is overleden. Te Brugge hebben twee Engelsche juffers, welke luiere ouders, woonagtigin liet prinsdom van Wallis, onl- vlugt waren, liet Anglikaendoro afgezwoóren, en het Roomseh geloof omhelsd.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2