ZONDAG 9 MEY 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr 34. AELST, den 8 Mey. Dit blad verscbynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der insclirvving, by Irimesler, is bepaeld op 1 fr. 73 c., dien der annoncen óp 20 centimen den drukregel. Dc persoonen die vóór een geheet jaer inschryven, mogen alle dry niaenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- 6en, Indien iemand regiveèrdige klagten of gegronde rekla- men in '1 algemeen belang Ie doen heeft, by mag op onze onpar- lydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verlecnen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsleller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zonden begcèren mede te deelen, zullen gehcym ge- houden.worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opslellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzegt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De iclaetie van dit blad gelast zich met al wat den drnk aengaet. CÜIQUE SULM. DEN DENDER-BODE. Thans dal de twee ontzagwekkende gezindheden alle poogingen aenwenden om met de aenstaende kiezingen haere candidaeten op het staetstooneel te brengenthans dat geene middelen, van welken aerd zy ook zyn mogen, verwaerloosd worden om dien of geénen als goe den, als trelfelyken, als 's lands welvaeren alleen beoo genden vertegenwoordiger te doen voorkomen; thans zeggen wy, dat eiken candidaet zoo ryk in beloften is en dat men ons de zelve alsgansch verknogt aen 'tvaderland voorstelt, verheugen wy ons over den weg dien wy dies- aengaende zyn ingeslaegen, naetnelyk van niemand te ondersteunen die zich zeiven dóór geene openbaere staetkundige geloofsbelvdenis aen de kiezers zoekt vóór te draegen. Wy durven noch willen de verantwoórdelyk- heyd op ons neémen vóór een ander beloften te doen die wy niet konnen vóórzien ol zy zullen verweézenlykt worden, want, in zulk geval, waren wy zelve berispelyk en zouden ons moeten beschuldigen van tegen de belan gen onzes geliefde vaderlands gewerkt en het volk bedroó gen te hebben; en, iedereen zal dit gevoelen, dit ware een bitter verwyt dat wy ons dóór onze schuld zouden «p den hals gchaeld hebben. Dat dan de agtbaere persoonen jegens welke men ons zoo veel vertrouwen hééft ingeboezemd, en welke wy ons ook geenzins zouden scbaemcn vóór te draegen, dat die agtbaere persoonen, zeggen wy, ons nacr 't voorbeeld van den heer advocaet Van den Bossche, hunne geloofs- belydenis laeten toekomen, en, vinden wy deéze met onze denkwyze overeenstemmend, wy zullen niet aerse- len dezelve aen te beveélen en te ondersteunen. De ons aenbevoólene candidaeten verdienen allezins onze agting; door hunne persoonelyke begaefdheden en onberispelyke leéfwyze, zouden zy de trouw der waere vaderlandsminnende kiezers konnen bekomen; maer, wy herhaelen liet, vóór de beloften van niemand, wie hy ook zyn moge, willen wy ons borge stellen. Want, kwame deézen of geénen aen wiens bekleed ing met-het verte- genwoórdigers-mandaetwy zouden hebben medege werkt, zyn gedrag dóór eene onweêrdige handelwyze in de kamer te verloochenen, 't zal niet den Uender-bode zyn die de kiezers verleyd of bedroógen hééft, 't zal den candidaet zelf zyn. De kiezers zullen dus geen recht heb ben om ons rekening te vraegen over de akten van dien welken wy hun hebben voórgedraegenwy, zoo wel als zy, zyn aen dwaeling, aen misslag onderworpen, en, daer de onstandvastigheyd somlyds in de grootste man nen en in de geéne die het meest beloofd hebben, word aengetroffen, vereyscht de weêrdigheyd van ons blad van niemands toekomend gedrag te waerborgen. Wy over- weégen zeer rypelyk de pligt die wy ons opleggen, van zorgvuldig het gedrag onzer te ondersteunen candidaeten, mogten zy gekoó: en worden, te bewaeken, en lmn des noods hunne bedongene verbintenissen te herinneren, hun voorstellende dat de kiezers nauwe rekening zullen houden en die of geéne akten na verloop van vier jaeren tegen hun doen gelden met alles aen te wenden om hen van de weêrdigheyd van vertegenwoordiger te berooven. Daerom, kiezers, wy vermaonenu, wy wekken u kragt- daediglyk op, gy hebt er recht toe, eyscht van uwe can didaeten eene waerborg van hun toekomend gedrag, vergt van hun verbintenissen, welkers verwaerloozing hun zou schandvlekken en tt zou stof opleveren om ze dóór 't bitter verwyt van ongetrouwigheyd tot lmnne pligten te doen weêrkeeren en aldus verdere misslagen te Toórkomen die het land dieper in wee zouden dompe- fe», Aldus handelende, moógt gy gerust zyn, gy zult uwe pligt en vóór God en vóór 'tvaderland gekweéten hebben, en by de op deéze volgende kiezingen weéten wat gy te doen hebt. Vervolg, zie iY° 32. Dat de verschrikkende armoede, die de twee Vlaende ren teystert, de kwyning der vlasnyverheyd vóór oorzaek hééft, is eyndelyk iedereen overinygd geworden. Dat men deéze nyverheyd sedert lang niet werkelyk is ter hulp gekomen, moeten wy hier aen toeschryvon, dat ministers cn volkskamers hier zielt nooyt een opregt en klaer denkbeeld hebben van gevormd. De vlasnyverheyd, vóór Bclgiön, bestaet eeniglyk, wat men ook zeggen mag, in het handgespin, met zyne verdere bewerkingen, weévery, twyndery etc.; 't isdeéze die eeuwen en eeuwen den voorspoed van ons land hééft le wege gebragt, 't is deéze die in de twee. Vlaenderen 500,000 en meer per soonen bezig hield 611 hun alle een trelfelyk bestaen ver schafte. Deéze nyverheyd word nu verward met liet mecaniek gespin, die men als eene lands-vlasnyverheyd zou willen doen aenzien, in weerwil dit gespin slegls eene byzondere nyverheyd uytniaekt, die de kwyning onzer weézenlyke vlasnyverheyd vcroorz.aekt. 'T is alzoo dat de bestendige nyverhoyds-commissie in haer verslag van 20 Maert, aen de kamer voórgedraegen, den voorspoed van onze vlasnyverheyd schvnt te willen vinden, in den goedkoop van het vlas en in het verbete ren van den kweek. De slegte vlas-oogstcn schryft zy toe aen het slegt zaed dat de landbouwers gebruyken en ook aen het vroegtydig herzaeyën op den zelfden akker.Wy zouden er byvoegen dat alle gronden niet even bekwaem zyn om vlas en wel naemelyk om fyn vlas te winnen. Vóór den vlaskweck raed zy aen het Riga's zaed, maer zy voorkomt daer by dat er te Riga ook slegt zaed le vinden is, vervolgens dringt zy aen 0111 liet beste zaed, het géén men Puyk-zaed noemt, aen de vlaskweekers le verschaffen. Wy willen hierin met de commissie eenslem- men, en aengezien de landbouwers zoo dikwils, in de hoedaenighevd van het zaed bedroógen worden, op onze beurt het gouvernement aenporren, om onder zyne be- waeking het Puyk-zaed, te Riga te doen aenkoopen, en de noodige schepen uyt te ru ien, om het zelve, onder het geleyde zyner agenten naer Belgiën over te brengen, niet om gratis uyt te deelen, maer 0111 hetzelve aen de* landbouwers, zonder winst maer enkelyk de kosten hy gerekend, te verkoopen. Aen zes verzoekschriften willende voldoen, lieéfl de groote meerderhoyd het verlangen te kennen gegeéven van een recht op den uytvoervan het vlas le hekomen. Wy stemmen volgeêrne toe 111 het daerstellen van een uytvoer-reeht, en wel naemelyk op onze fyne vlassen, deéze die meer dan twee franken den kilogr. gelden; vóór dergelyke kan een recht van 25 ii 35 franken de 100 kilos aen den uytvoer geenen hinder toebrengen noch hunnen prys doen daelen; den vremden zal lmn graeg 26 ii 50 centimen den kilo meer betaelen, nvt reden, ge- lyk liet. verslag zelfs getuvgd, den Engelsehen fabriekant de fyne vlassen van Vlaenderen niet missen kan.Alzoo zou er den landbouw in het minste niet dóór lyden en den inlandscben fabriekant in evènredigheyd mede be- voórdeeligd zyn. Vóór wat de gemeene sóórt van vlas sen raekt, zouden wy, in voordeel van den landbouw, de zelve met een enkel scliaol-recht, by provisie nog laeten uytvoeren; doch vóór zoo véél zy ten minsten gezwingeld zynteenemael rouw of ongez.wingeld, zouden wy, een byzonder uvtvper-recht van 20 centimen den kilogram op al onze vlassen, zonder onderseheyd, voortzetten. De argumenten van deéze die zich verzetten tegen een j uytvoer-reeht op alle sóórten van vlasön, zegt de com missie mogen bepaeld worden als volgt liet kwaed waer over de spinsters, de weevers en de lynwaed koop- mans zich bekiaegen, hééft voor hooldzackelyke oorzaek de worsteling die bestaet tusschen bet mecaniel.-en hit handgespin. De schaerschheyd of den overvloed van het vlas, zal aen deéze worsteling geene verandering bybrengen. Zou men dóór uytvoer-rechlen eene prys-vermindering van het vlas veroorzaeken, de mecanieken, die niet lvden, zouden er mede winnen, en de geéne die lyden, zouden er niet meé winnen. Indien den prys van het vlas daelt by gevolge va» een uytvoer-reeht, den vlaskweek zal er dóór verminde ren, en de pryz.cn zullen slygen; indien hy niet daell, d« rechten zuilen ten laste van den vremden koopman zyn, die elders zal gaen koopen. Den vlaskweek zal dus in andere landen worden aengemoedigd, terwyl by ons den vlas-kwcek en handel vervallen zullen. Het land kan alsnu het vóór-recht bezitlcn van vlas sen voort te brengen, die men elders niet ontmoet, maer die sóórten marken uytzondering, zelfs in Belgiën, en vóór de groote hoeveélheyd van voortbrengst, slaen wy op de zelve lyn met Holland, Vrankryk, Duytscliland en Uitstand, vervolgens met hun in concurrentie, wy konnen dus geenen invloed op de vlas-merkt uytoelTeiien; van den anderen kant is het niet onmogelyk vóór andere landen, indien wy hun aenhilsen, op hunnen grond de zeilde vlassen als wy te winnen, met tot de zelfde wy Ze van vlas-boinv hunnen tocvlugt te neémen.» De twee eerste argumenten zyn volgens ons onweder- leggelvk, men kan de vlasnyverheyd niet ter hulp komen, dan mits liet handgespin te ondersteunen. Mogt men enkelyk den goed-koop van het vlas, binnen het land tt wege brengen, de mecanieke nyverheyd zou er alleen voordeel dóór genieten, en de lydende arme spinsters, de overgroote menigte van het werkvolk zouden er weynig of geen nut uyltrckken. Opzigtens de twee andere, vóór wat zyne fyne vlassen aengaet, hééft Belgiën niet te vreezen, uat Engeland en Vrankryk dezelve elders zullen gaen koopen, noch dal andere landen deéze zullen winnen, aengezien Belgiën zelf in al zyne streéken, onbekwaem is de fyne vlassen voort te brengen. Daer vóór juyehen wy loe aen een uvtvoer-recht op onze fyne vlassen, by provisie toestem mende in den vryën uytvoer onzer gemeene, doch vóór zoo voél zy niet rouw maer ten minsten gezwingeld zvn. Tegen deéze argumenten stolt de commissie andere, 'die by veéle van lmn den voorkeur schynen te bekomen. Vóór deéze die een recht op den uylvoer eyscheu, zegf zy, zyn er twee manieren van zien, opzigtens zyne nylwerking; de eene belyder dat hun oogwit is eene daeling in den prys van het vlas te bekomen, om dat, indien de landbouwers hier dóór een klevn vertier on- dergaon, zy er ook zullen dóór winnen, met niet meer t' hunnen laste te hebben, noch de arme spinster noch den armen weéver. In hunne meening, is de bevolking van de spinsters en de weevers eene ohonlbeêrlyke voórwaerde van de wdvaert vóór den vlas-bouw; van den dag. dat de land bouwers deéze bevolking rond zich niet meer zullen hebben, zullen zy al de vereyschte zorgen aen den vlas bouw en zyne inöogsting niet meer konnen toewyden. Wy hebben hiervoóren de oorzaeken van de onder drukking van het handgespin aengehaeld. ZóiÈRp enkele vermindering van den prys van het vlas, deéze dóen ver dwynen Zou den landbouwer min de.nj'ine spin'sfprs weevers t'zynen laste hebben -Mogt<J©daeUng v den prys der grondstofle, den uytvoer onzer Jynwaedi merkelyk verbeteren, de mecaniek, spfttpere zpuden nog meer, als heden, spinnen, meuwiSSÉecapid^robneken

De Denderbode | 1847 | | pagina 1