zouden worden opgeregt, de beste vlassen zouden zy aenhoudend blyven opkoopen, en de arme spinsters en w,eévcrs zouden in hunnen stand geene ol' weynige. ver betering bekomen, zy zouden als vóór heen ten laste van den landbouwer blyven, deézen zou zyn verlies klcyn of groot ondergaen, en zyne integendeel beloofde winst niet ontwaeren. Dat den landbouwer weevers en spin sters noodig hééft om de vereyscht e zorgen aen zyn en vlas-oogst toe te dienen, heeft men zekerlyk maer by verstroeydheyd voórgebragt. Den landbouwer heeft werkvolk noodig om zyn vlasland te beploegen, zyn vlas te zaeyën, te wieden, uyt te trekken, te rooien en te droogen; deéze werklieden mogen, maer moeten geene spinsters of weevers zyn; mogten de spinsters en weevers hun volle werk hebben en eenen goeden dagloon winnen, den boer zou min werkvolk hebben als nu of voorzeker zou hy het duerder moeten betaelen. In de tweede manier van zien wegens de uytwerkscls van eene krisis, zegt de commissie, hoéft men aldus gcre- deneérd Wy vraegen geen hoog recht, om dat wy den prys van het vlas niet willen doen daelen; wy zoeken de bemiddeling van al de belangen, wy willen ter zeiver tvda den koophandel, den landbouw en de yla.s~:s yveriieïh behouden. Een gepiaetigd recht zou dit oogwit verui ten.De vremdelingen 'die elders de hoedaeniglieyd die ons arm vlas hun oplevert, niet vinden, zullen het moeten gedoo- genvan alsdan zal er eene ver zag l-ing uytspruytcn ten voórdecle eener klas van werklieden le menig rul dig, om ze in eenen uytersten druk te laden vallen Indien, 'tgeén wy niet aenneémen, de vromdc koop manswat min kwamen, er zou, in voordeel onzer weevers uyt hoofde der rechten eenen middel beslaen, die hun zou loelaeten een weynig meer vlas te gerruyken als heden; vervolgens geen den vrernden handel min zou koopen de inwendige fabricatie zou het meer koopen en den stand der landbouwers zou 'niet veranderd zyn. Maer den vrernden koophandel heêft onze goede vlassen noodigen indien hy onze merkt niet veriaeten heeft nae eene verhooging van 25 van 40 ten honderdenhy zal ha er niet veriaeten nae het daerstellcn van een recht van 10 tot 15 ten honderden. liet is niet vóór den prys der vlassen te doen daelen, dat een recht zou voórdeelig zyn, maer het zou twee hoofd/,aekelyke uytwerksels voortbrengen, en de nyver- heden in eenen gelyken staet stellenonze spinsters en weevers zyn arm, de fabriekanten zynryk, onze werklieden moeten bynae zoo teel konnen koopen als hunne buyten- landsche mededingerswy hebben de goede grondstof noo dig om de goede faem onzer fabricatie te behouden.liet goed vlas is, in den tegenwoórdigen staet van zaeken, een voortbrengsel dat zeer bepaeld is; veéle poogingen zyn in Belgiën gedaen geweest om den kring waer men liet bekomt, nyttebrcyden, en zyn vrugteloos gebieéven, zoo lang het zoo zyn zal, zullen wyeene grove laid, tegen ons eygen begaen, met ons goed aen den vrernden le laeten overgaen, onze fabricatie zal erdóór lyden. Nu, het be houd van onze fabricatie bestaet. in 'de hoedaeniglieyd van onze geweéfsels van alle kanten beveelt men onze weévers aen goede lynwaeden te macken; men moet dus goede grondslotfen hebben.» Hier mede gaet de commissie over tot het voorstellen van eenige punten betrekkeiyk den vlas kweek, en uit voerrechten.Maer nergens word er van de weézeniyke vlasnyverheyd het handgespin, gewag gemaekt. De verzoek schriften der gemeen lebestieren van Gcoracrds- bergen, Goelferdinge, Ideghein, Moerbeke, Deflinghe, etc., etc., hebben zelfs haere aendagt niet bekomen mogten de Leden, vooraleer zy tot hun verslag zyn over- gegaen, persoonen geracdpleégd hebben, die van'de vlas nyverheyd eenige kennis hadden, zy zouden ongetwyfleid middelen hebben voorgesteld om liet handgespin dat in zich zelfde vyfzesde van 's lands vlasnyverheyd uytmaekt, te ondersteunen en te doen herleéven.Wy betrouwen toch dat onze aenmerkingen wegens de vlasnyverheyd, het onderhoud van den armen, en het uytroevën der be- deïary, eyndelyk zullen geleézeivworden, en onze grond stellingen werkstellig gemaekt, en mogten zyaen iemand niet voldoende sehyncn, dat hy de zelve zal bestrydën en betere middels voorstellen, die ons oogwit bereyken kon nen, het onderhoud van den armen, het uytroevën der bed clary, den voorspoed en het geluk van ons geliefd vaderland. Kenen onzer geagtste inschryvers die by eene volstrekte on- afhanglvklieyd het waer lihcralismus belyd, en 't zelve wéét le weêrdeéren, heeft ons den volgenden brief toegezonden, met oorlof van dien aen onze leézers mede te doelen. Dergelvke stukken waeri'n oprechte vaderlandsliefde en tevens sehoone waerhéden (Joórstraiden, verdienen allezins de aendagt van eiken waeren Belg, daerom ook verhaesten wy ons aen dit stuk eene plaets in leruymen, en, den geagten inzender bedankende, uyten wy den wensch van by tyd eenige zyner bedenkingen le ontvangen. 5 Mey 1847. Mynreo i>f,n Opsteller In den bender-bode van gisteren lees ik eene staetkundige *e!oofsbelydenis van Mynheer den advokaet Van den Bossche, aen de kiezers van het dislrikt Aelst, ter gelegenheyd der aen- uaeude kiexingen, geslierd. Iïet zoude Yoór hel wèlzyu onzer vlaemsche ïnoederlael eene goede aenwinndng zyn, indien M. Van den Bossche gelukte, wyl hy eenen warmen verdediger in de kamer van het vlaemsch (tegen hel hoUandsch) zou weézen, het welk toch geen kwaed zou doen, alhoewel de verholland- schers onzer lael al te maglig zyn en te veel voortgang ge maekt hebben om op hunne stappen terug te komen, het géén sommige nu wel zouden willen, overluygd zoo als zy zyn, dat de invoering van de hollandsehe schriften, die een gevolg is van de verbastering, aen geloof en voor al aen dc zeden, reeds zwam; slagen hebben loegebragt. M. Van den Bossche zou met .kennis van zacke sprcéken; zyne Verhandeling over dc vlaem sche lael in vergelijking mei dc hollandsehe, welke met zoo véél kunde en duydciykhcyd als vaderlandsliefde geschreéven is, hlylï da er vóór eenen gewissen waerborg; ook word dit werkje dóór geestelyk en wereldlyk op zynen waeren prys gesteld. M. Van den Bossche, hoéft reeds voórgaendeiyk, zoo als hy zegt, in den Dcndcr-bode zyne staetkundige gelool's-belydenis begonnen, met de beslissingen van het zoogenaemd libcrael Congres le onllitten en eenige der zelve openbaerlyk aflekeu ren. M. Van den Bossche is epnen van die menscjien die nen hel wóórd libcrael zyne waere. heteekeius willen gepv^n zonder hel zelve te misbruyken, zóo als de geéne doen die zich vóór libcrael uytgeéycn, maer hel gansch niet zyn ook is den naem van libcrael véél le schoon, veel'te edel om hem aen zull^e Tnaiinen te geéven, en de waere libcracle dagbladen moesten. noOytdiën titel loestaen aen de geéiie die hem niet,yerdjóueu. maer Jien met den naem van ülibcrad, welken hun zoo wel past, btsiompelen; dan was elk op zyne.plaels. M. Van den Bossche" is "dus liheradf ëii hy is ook calholyk zoo ais hy openiyk belyd en gelyk het uyt de bovenstaende bemerkingen onwederloggclyk kan worden afgeleyd; die twee. naemen immers sluytcn malkander niet uyt, alhoewel zy kon nen gcschcyden worden want men kan calholyk zyn en niet libcrael en vice versa, maer men kan ook libcrael en calholyk le saemenzyn. Vóór wat my aengael, ik vind dat in ons Belgiën het moeye- lyk is libcrael le zyn, wanneer men hoéft opgehouden van calholyk te weézen, dat is, wanneer men de onnalaelelyke plig- len van eenen cathoiyken niet meer nakomt, gelyk hel by eenige onzer medeborgers, onzer slaetsmannen, senateurs. re presentanten, hooge en leege ambienaeren plaets grypt. Ik zou nooyt in die mannen, die catholyk zyn opgebragt en aen de hcyïigsie piigten van hunnen godsdienst den vaerwel hebben gezegd, myn volle vertrouwen konnen stellen voél beter zou ik eenen dcfligen eenen zedigen protestant betrouwen dan diergelyke persoonen, en ik meyn dat het niet noodig is de redens hiervan uyt een le leggen; elkeen die redeneert kan ze vallen eenen Imogen ambtènaer zonder consciëntie is maer eerlyk man voor de mensehen, dat is zonneklaer als ik my noch van godsdienst, noch van hemel, nodi van hel iets aeh- trek, wel dan heb ik honderd omwegen om B. V. met het geld van den staet, (en bygcvoig van de horgers), het zy met eene leening, het zy mei eene open ha ere aenbesteëding, mynen zak ie vullen, en eerlyk man blyven vóór de menschen, Wel ziet men dit by tyd niet zoo klaer als de zon schyut Hel zou my oninogeiyk zvn bet slaetkundig gedrag van M. Vaiiden Bossebe, hel géén hy geducrende 8 jaeren van 1855 lot. 1840, in de kamers gehouden heeft le konnen weêrdeéren, ik heb daer maer een oppervlakkig gedagt van, mits dien heer aen onze provincie vremd is; en daerom zal ik er niet van ge- waegen; hy -hééft eenige bemerkingen in den Dender-bodc (en ik had de hand van M. Vairden Bossche daerin erkend:) over de wet van hel leeger ondcrwys gemaekt, waer van, indien myn geheugen my niet bedriegt, er eenige zekerlyk zeer wel geplaelst zyn hy keurt deéze wel gansch af; het is mogelyk dat hy gelyk hebbe; daer is inde wereid niets volmaekl; ouder- tusscheu zy hééft aen M. .Nolhomb véél moeyle en zweet gekost, en is met eenpaerige stemmen, 5 uytgenomen, doórgegaen. Wal aengael de rcaclionnairc wetten, die M. Van den Bossche .vryheydskrenkende noemt, aen dc herroeping der zelve zou hy met het libcrael congres, wcrkelvk medehelpen, én hy heeft gelyk': maer de kwestie is, wat het libergel congres, dat toch (aai schoonen naem van libcrael niet verdient, ddór réaclion- naircoi Uïrugwerkcnde of vryheydskrenkende wetten verstaet ibi csl nodus daer is den knoop. B. V. ik beschouw als vry heydskrenkende wetten (en zommige zoogezegde liheraele man nen, om het in het voórby gaen te zeggen, die andere onder hun bestier hébben, geéven by tyd ook hunne vryheydskren kende wetten uyt, mei B. V. hunne onderhoorige bediende le beletten van 's zondags misse te hooren (1), met hen uyttenoo- digen, zedelyk te dwingen, van vleesch te eéteri op de verbo- dene dagen, liet geen dan al gebeurt uyt vrees van geene hoo- gcre plaets le. krygenEn zulke despotieke vrvheydskren- kemle wetten worden dagelyks door zoogehaemde liheraele, en in dienst van by/omleriingen, en van gouvernementen, gegeé- ven, zoo da! er dagelyks, en hier, en in Holland, en in Yrankryk en overal waer van boven reeds melding gemaekt is, een groot aental menschen iii hunne duerbaerste belangen gekneld wor den; en wie zyn meestendeels die zoógenaemde liheraele? Aizulke die catholyk opgevoed, zich van godsdienstige piigten* niets meer acndraegeti. Wel eenen dcfligen protestant zal zich wagten van zich aen eene zoo schandige dwingelandy pligtig te maeken.) Ik beschouw dan als vryheydskrenkende wei ten, de gewoonte B. V. die hier door de Fransche is ingebragt, van jaerlyks tien a twelf diiyzcnd vrye Belgen, 10 a 12000 kinderen aen de ermen hunner bedrukte ouders te ontrukken, om legen dank soldaet te moeten worden, en die daerby voor een groot deel, ja voor het al 1 ergrqo'tste dcel? .als zy goed vertrekken, slegl terug kecren, en eene pest worden voor "de maetschappy, vooral op het plat land. (2) ik wéét wel dat er soldaden moeten zyn om het vaderland te verdedigen, maer niettemin word ik die moet sol daet worden in mynë duerbaerste vryheyd gekrenkt. Wel dat den staet die zoo ryk is, dat Onze vertegenwoordigers die by tyd zoo mild zyn om over ons geld te beschikken, wel dat zy een lokacs uylwerpen, en zeggen honderd, -200, 500, 400 l'r. aen die wilt "soldaet worden... en daer zullen er genoeg komen, en dat men langs eenen anderen kant spaerzaemer worde, maer wat zal men er van zeggen? als onze mannen maer hunne vette jaerwedde, pensioen enz. binnen hebben, dat dan de sulkelaers welvaercn Ik beschouw als vryheydskrenkende weiten dal eenen borger gedwongen zy, legen zynen dank,, iemand, wie liet ook zyn moge, al ware 'l maer vóór eene uer, in zyn huys te ontfaugen; en de horgers moeten de soldaeten 's nagts huysvesten dat gebeurt niet in'Engeland) en alzoo menschen onlfangcn van eene Iwy/felagtige xedelykheyd, en aen ingedrongene eene plaets by den hmjssclyken haerd geéven, en aen de zelve hunnen noodsaekelyhen onderhoud medcdeelen, zoo als den Mcssagcr de Cand over eenige dagen zeer wel zegde. - Ik geloof niet dat het Uberael congres zulke wetten beoogt, als het van réaclionnaire wetten spreekt. Eenen uwer inteekenaeren, onafhanglyhen borger. (1) Zyn er geene beambte aen denyzeren weg, in dit geval, gesteld tusschen bun belang, bun tydelyk beslaen en hunne consciëntie (2) Den Courricr d'Anvcrs hoéft daer over treffende bemer kingen gemaekt in zyne N" van S en 7 Mey 1818. Dit onaf- hanglyk blad noemt de zoogenoemde conscriptie eene tiran nieke, wet, eene blopdfielint.tiiig, liaetelyk aen. den. Christen, aen den beschaefden en vryëii mejisch, die zvue. rechf en en weêr- digheyd verstaet. H# Belgüeh Chronykje, II deel. bladz. i"i, en,^1 deel bladz. heeft over die bdaugvykc stof merkmeérdige bemerkingen medegedeeld. Aola van den.^nderbode. 1>EN BORGEMEESTEH ENv BEN Y/JiftEN-WEG I Mijnheer den opsteller van den Dender-bode. In vervolg van den artikel in uw geëerd blad van U april 11. aen den heer Burgemeester toepasselyk, neémen wy de vryheyd, UI. nog eenige regelen le zenden aen den treffelyken man betrekkeiyk. Als de vraeg wasofonsoppërhoofd sointydsteri geheele oogluykte met onze Dendermonsche tegenpartv, vóór het te doen mislukken der yzere baen, zoude zyn wonderiyk gedrag ons nu geen regt geéven dit met réden te geloo- ven, niet legenslaeiide den artikel van de belachelyke Gazette van Aelst, in haer nummer van zondag "2 Mey 11.! Waer men opvatte dat de meerderheid, der eerste stem ming aen den ydelen baron De Meer' te danken was en hier op, roemende zyne yverheyd vóór de distrikts belangen, zegde den geheymschryvendenredacteur: dat eene onpasselyklieyd deézen heer sedert eenigen tyd belet heéftdezittingen by te wo nen,endat zynenschoon- zoón a franc étrier hem van Brussel, te Moorse! was komen afhaelen. Het is eene dobbele schande vóór edele heeren.Den heer baron is zoo gezond als men wensehen kan.Eenen zieken representant zoude niet durven té Meldert van de diligenlieatstappen, endereysnaer Moorsel onderneé- men.In allen gevallen was het zyne pligl, en ook wel de alderminstc die hy kan doen, van zyne stem te geéven in voordeel van den yzeren weg...! Ji» zeHs is dièu heer berispelyk van zielrnietvroeger naer Brussel begeéven te hebben, om zynen invloed by de ministers werksteiiig te maeken, in dc belangen van Aelst. Is het aen den Borgemeester te danken dat deéze kwestie in deéze sessie is opgeworpen'? neen.Is bet,aen den Borgemeester dat: de nalsche beloften en gegeévenc hoop der ministers ondekt zyn 'T gone ongetwyfleid het ministerie De Theitx te wegen brengen zal) iiéen. Is liet den Borgemeester niet die geweygerd hééft eene deputatie van dry ledender koophandclkameruaer Brus sel te vergezellen Ja. Ofschoon alle hóóp verloren schéén te zyn, hebben de dry leden Brussel niet willen veriaeten, om dóór nieuwe poogingen en kragtige middelen de ministers, ja zelfs den koning aen te wenden om een project van wet aen de kamers te doen voórdraegen Is het den Borgemeester die geklapt hééft, en bly ven klappen is? 't Zyn de menigvuldige petitiën van Gend en Brussel, die den yzeren weg in de kamer doen voorkomen hebben, aen den Borgemeester te wyten Nog eens neen. Is liet aen den Borgemeester dat er cvndelyk na verscheydëne vergaderingen van de porte feuille mannen, aen de kamer eene propositie, om de werken daedelyk te beginnen, en waer in het gouverne ment zoude toegestemd hebben, moest gedaen worden Och neen Wat er van zy; alles wierd reeds opgesteld dóór order van den minister; maer als onze afgeveêrdigde daertoe expresselyk geroepen, den volgenden dag by de minis ters kwamen, was PAPA De Thcux van plan veranderd, en eene tweede belofte wierd gegeéven. Deéze is in de kamer te voórschyn gekomen en wy hebben alle van de ministerioéle opregtigheyd konnen oórdeelcn. Als de gelukkige tyding geheel de stad verheugde,.zag men den Edelen oppermeester Van der Nood van Brussel toekomen, zonder aen de nieuwsgierige een enkel wóórd van den yzeren weg te zeggen of te laeten hooren; het gone menigvuldige tusschen hangen en verwurgen liet. Als een ieder in vreugd en blydschap was, is den Bor gemeester alleen ongevoelig, en zyne onverschilligheyd hééft maer al te véél uytgemnnt. Niet, tcgenstaende durft, hy zich eenen lof geéven die hy niet verdient en wat meer is, toen de gansche stad, naer dc tweede stemming, den rouw voerde, verlangde onzen grooten Sehaerbeék- schen heer eene serenade te hekomen; die men entpe pa- ranthèse niet hééft durven weygeren, uyt vrees van den budjet kan hier over sprcéken

De Denderbode | 1847 | | pagina 2