STAETKUNDIG 0VEBZ1GT VAN 50 APRIL TOT 7 MEY. Vóór bedankegods vraegen wy of hy cone strenge reke- jiin" zal doen, van de menigvuldige sommen in den bud- jet "gebragt, vóór den yzeren weg,als ook eene rekc- nin" van alle zyne gedaene of gesupposeérde demarchen Burgemeester beroemt u niet meer, evgen lof stinkt. Stellig konnen wy aenkondigen dat M. De Bróglie tot franschen afgezant te Londen, benoemd is. liet Spaensch gouvernement komt zyne zeemagt met vyf oorlogschepen te vermeerderen 0111 desnoods de ko ningin te konnen bystaen. De dagbladen, r.a stelliger wyze de ontscheéping van engelsclie en fransclie troepen tot beveyliging der konin gin van Portugael, te hebben aengekondigd, leugenstraffen deéze tvding, doch verzekeren het geen wy overigens over Portugael hadden gezevd. liet ministerie is aldaer vernieuwd en de koningin hoéft de tussehenkomst van Engeland aénveèrd. Op verzoek van Pins IX, heeft eardinael Gizzi toege stemd acn 't hoofd der zaeken te blyven, in hoedaenig- heyd van staetsseeretaris. De reys van keyzer Nieolaes naer Stuttgardis tot in july verschoóven, dus ook zyn nytstapje naer Metz. liet ministerie van Griekenland is vernieuwd nuier 51. Colotti heeft toch het voorzitterschap behouden. Deéze daedzaek bewyst dat koning Otho geenzins de eysschen der Ottomanische Porte wilt inwilligen. De aerdappelen en boter hebben op de merkt van lieden hunne pryzen staende gehouden; de graenpryzen integendeel zvn '2 gulden den zak gedaeld. - Op de iaetste merkten van Brussel 011 Antwerpen zyn ile graenpryzen wederom verhoogd; te Brussel is den midden-prys der tarwe geweest 44 fr. den hectoliter te Antwerpen zyn de pryzen dermaete gereézen, dat men welligt nooyt ile graenen zoo due hetaeld hoéft. Men Lemerke dat men van ai tot 58 guldens 13 st. den zak van oenen hectoliter en half betaeld hééft, en de rogge van 50 tot 51 guld. l)e Gazette van Luyk berigt dat in 't kort de graen pryzen eene zeer aenz.ienolyke dueling zullen ondergaen. Groote handelaers van Luyk hebben zich verbonden biiytengewoone groote hocveélhcden graenen te leveren die zy by deu vremden aen zeer voórdeelige pryzen ge- kogt hebben; dezelfde handelaers verzekeren eene due ling van 10 tot IS IV. den heet, en dit met half Juny. Sedert dry weéken is te Ilekelgem verdweénen zekeren Joannes Sterckx, oud omtrent 16 jaeren, heb bende een zeer arm voorkomen, gekleed met eenen blau wen kiel, eene ondervest en eene broek van zeergemeyne stof. De administratie zou over deéze verdwyning inlich ting verlangen. Op 4 Mcv z.yn er te Londen vóór meer dan 1 mil- lioen ponden sterl. elfekteu geprotesteerd. Talryke fail lissementen zyn verklaerd geworden.Het schynt dat ei- te Londen ook aengroeyënden voorspoed op handen is. De volgende hoeren van ons arrondissement zyn als jurés benoemd vóór de 1° serie van 't hol van assisen dat zyne zittingen zal openen op 24 deézer innend Van Yarenberg, secretaris, Ninove.De Cooman-Van Santen, ibid. Van Cleemputte, ailvocaet, Geeraerdsbergen. - De Craecker, olieslaeger, te Aelst. Bv koninglyk besluvt van 17 April, is M. Van Ya renberg, burgemeester te Erembodegom benoemd. M. Van der Piete, sedert 1820 pastor te Somer- ghem, is deézer dagen aldaer in den ouderdom van 74 jaeren overleden. :VL Pollet, onderpastor te Avclghem, is tot pastor te Marialoop benoemd geworden. -*■ Den Mnnileur van eergisteren bevat een koninglyk besluvt, by welk het ontslag van M. 'tSerelaes, in zyne bediening van algemeenen geheymschryver by het minis terie van buytenlandsche zaeken word aengenomen. Den communaelen raed van St.-Joos-ten-Noode hoéft in zyne Iaetste vergaedering beslist dat er eene communaeïe bakkery en een vleesclihuys zullen opgeregt worden. Dagelyks komen er te Antwerpen vaertuygen aen, gelaedenmet graenen, meèl en bloem. Openbaere biddagen zyn dóór den bisschop van Brugge dóór geheel het bisdom bevolen, om den zegen des hémels over den te velde slaenden oogst aftesmeekén. De jonge huysvrouw van M. C..., vroedmeester te Brugge, ïs uyt de venster van eene hooge verdieping ge vallen. Toen men liaer ter hulp kwam, had zy reeds op gehouden te leéven. Deéze huysvrouw moest eersldags moeder worden. Een brugsch blad maekt de twee volgende tydin- gen bekend Te Rumbeke was den pastor deu laetsten troost van den godsdienst gaen draegen aen eene vrouw die dóór de ellende, het gebrek en den honger, tot in haer uytersle gebragt was. De ongelukkige vrouw lag op een handvol rot stroov uytgestrekt en toen den pastor zich boog om de stervende de Iaetste 1111. Sacramenten toe te dienen, vond hy het lyk van den man nevens de zielbraekende vrouw. Deézen ongelukkigen man was zes neren te voóren aen de folteringen van den honger nevens zyne vrouw bezweéken Te Zedelghcm was eenen armen uytgegaen om te poo- gen eenig mest langs de baen te raepen. Daer hy wat lang weg bleef, ging de vrouw ter opzoeking van haeren egtgenoót, en vond hein op de stram bezweéken liggen Uyt Oostackcr meld men dat den genaemden Jan Vcrseyp', schaephouder en landbouwer aldaer, een ge heel geniet aerdappelen hééft geplant, en dat alle de ge plante aerdappelen uyt den grond gestoólen zyn. Het ontw erp van w et, by welk de kantonnaele om- schryving der vredegerechten geregeld word, is dóór den senaet aengenomen. Den koning en de koningin hebben de 74 loten die zv in de Société de Philuntlirupie gewonnen hebben, op nieuw aen den armen geschonken. Den koning heeft het ontslag van M. d'Udekem, burgemeester van Loven, aengenomen. De dagbladeren melden dat Mev. de gravin F. de Merode overleden is. Deézedame word algemeen betreurd. 51. de Saegher, afveêrdigdeu van Gend, hééft zater dag, op den oogenblik dal de kamer over liet krediet voor de werken aen de Macs ging stemmen, schampavie gespeeld. Dit spel is gemakkelyk, uiaer is niet fraey. Er gaet in West-Ylaenderen een algemeen petition nement worden ingerigt om, by middel van dit petition nement, onderstand en hulp vóór het kweeken van vlas en liet fabriekeéren van lynwaed te bekomen. Reeds hebben DenterghcmMarckeghem, en Ooteghem het Voorbeeld gegeéven. Te Yperen is eenen bakker, Van de Lannoite ge naamd, tot twee jaeren gevang, 200 guldens boet, en afschaffing geduerende twee jaeren van zyne patent, ver- weézen, vóór blauwen vitriol in zyn brood gemengeld te hebben. Het vergift is in de wooning van deézen bakker gevonden, en den betigten hééft vóór den rechter tor instruktie, en vóór de rechtbank, beleden en verklaerd dat hy dien blauwen vitriol gebruykte. Men schryft uyt Gend Eenen armen biiytemnensch die Ie vergeefs om on derstand en hulp had gesmeekt, en de folteringen van den honger niet meer kon verdroegen, hééft een eynde aen zyn leéven willen stellen, met zich in het water der Cou- pure te verdrinken. M. Duchausoit, concierge in den Casino, is daedelyk in het water gesprongen, en, met gevaer van zyn eygen leéven, hééft hy dit van den armen gered. Den ongelukkigen is dóór den anglikaenscheu mi nister in buys genomen, en aldaer zyn dit slagtoffer van den aengroeyënden voorspoed de noodige zorgen toege diend. Wanneet den armen man lot zich zeiven was ge komen, is hy naer de Byloke gevoerd. Twee pynders, die eeuigzins bedronken scheéneii, hebben 11. muendag, omtrent eene halve oer lang, op de Leve, gevogten. De polieie was afweézig, en de persoenen die, by deéze vegtparlv acnweézig waren, konden de vegters niet scheyden. Na dat dit walgelyk tooneel reeds lang geduerd had, is eenen heer zoo verre gekomen met bystaud van andere borgors, de worstelaers te scheyden, jen dan is eenen der vegters, woedend en toornig om dat men hem belet had nog langer te vegten, in de Leve ge sprongen, 0111 zich te verdrinken. Men hééft groale moeytc geluid om den drinkeling Ie redden. Men léést in den Jwumal de Bruxelles: Men ver zekert ons, dat den Paus aen de hoeren rector en hoog- leeraeren by de universitcyt van Loven eenen zeer vley- ënden brief komt toe te stileren, dien hy zelf heeft Onderteekend. Den II. Vader wenscht hun geluk over den yver dien zy aenwenden, om liet hert en het verstand lier jeugd te vormen dóór een goed weélensehappefvk, zedeknndrg en godsdienstélyk onderwyshy bedankt en loóft hen over hunne verknogtheyd aen den 11. Stoelhy verzekert hun van zyne hooge genegenheyd vóór alles wat de ontwikkeling en den roem der Universiteyt kan medewerken. Het gekend karakter van Pius IX, de groote hoedaenigheden die hem onderscheyden, geéven aen dien aki van pauselyk gezag een aenzien, waerover het catho- lyk Belgiën mag roemen. Het volgende feyt, dat wy in den Messager aentref- fen, indien het in al zyne doelen egt is, mag schrikkelyk, genoemd worden.Den genaemden DeMeyer, landbouwer op Nazareth, gewaergeworden zynde dat men zyne plant- aerdappelen uytdeéd bewaekte aendagtig zyne aer- dappel-stukken betrapte er de voórledene wéék eenen jongen op boeter daed. Ziende dat hy met eenen onge lukkigen te doen had, die dóór den nood aengedreéven was, leyde hy liem naer zyne hoeve en gaf hem wel te eéten en te drinken. Geduerende het eétcn, had den landbouwer den jongen ondervraegd over de andere le den van zyn huysgezin. Vóór alle antwoord levdde het kind hem naer zyne woonst, en daer vond De Meyer vyf persoenen van honger bezweéken Dry Waeien, wanneer er over den yzeren weg van Gend op Brussel langs Aelst, te stemmen was, zyn gaen p.ssen, of, om beter te sprcéken,hebben schampavie ge speeld. Waren MM. Sigaert, üolez en Lange op hunnen post gebleéven, dan zou den yzeren weg van Aelst zyn aengenomengeweést. De Waeien zullcnzich verschoonen met te zeggen dat eenen Vlaming (M. de Saegher) hun het voórbeéld heéftgegeéven. Doch, deézen die degroote schuld van alles is, en de oorzaek van dit verw erpen is geweést, is M. de Terbecq, die zich tegen te werken aen de Maes verklaerd hééft, na, over eenige dagen, vóór de zelve gestemd te hebben. Het is deéze kazakkeering die de Waeien tegenAelsl hééftboosgemaekt.En dilnoeml men de belangen van het land en van hel volk voórstaen De haven van Antwerpen vertoonde deéze wéék een j-egt verrukkelyk gezigt. Zes drymasters, twee stoom- booten en verscheydene andere schepen waren van lange zcelogten op de reede aengekomen. Onder do eerstge noemde behoorde de Belgischedrymastbark de Schelde kap. Claevs, die, na eene reys van zestien maenden, van China en Manilla terugkwam. Dit schip brengt eene me nigte Chineésche voorwerpen, aen zoo als porcelynen, zyden- en satynen stoffen, schilderyën, enz. enz., alsook eenige aepen, papegaeyën en andere dieren vóór den Zoólogischen Tuyn. Bv de naedering van het fraey jaergetyde, zegt een Antic, bladnéémt het getal der persoonen, dóór ons Bureel van Weldaedighcyd ondersteund, gewoonlvk af; ditniael ziet men met lecdweézen liet tegendeel gebeuren, en de noodlydende bevolking schynt hier geduerig aen te groeyën, althans naer te oórdeclen van de groote menigte arme lieden, die dagelyks bv gansche schaeren naer het Bureel en het Werkhuys van Weldaedighcyd komen gestroomd. Een voórverkooper van de' gemeente Strypen, is op de Botermerkt te Gend aengehouden en ter beschik king van den heer prokurenr des konings gesteld gewor den, om den prys der everen te hebben doen stygen. Op vrydag 23 april, tegen den avond, kwam eenen onbekenden bedelaer ten pagthoeve van Eugenius Snau- waert te Tliiclt, om den nagt in zyne schuer te mogen overbrengen, hetgeén fiem toegestaen wierd, maer des anderendags vond men hem stervende liggenondanks de zorg van den landbouwer Snauw aerl, is hy eenige ueren nadien overleden. Tot heden is den naem van den overledenen teencmael onbekend. Den weg tussclienGcndon Parys word nu langs den yzeren weg op 10 ueren afgeleyd. Volgens inlichtingen die aen eene goede bron geput zyn, mogen wy melden dat inde jaeren van overvloedige!» oogst, er nog 1,200,000 hectoliters te kort groeyën, om in de consommatie van het land te vóórzien. Den deficit moet dus van buyten het land gebragt worden. Men scliryft aen den Vaderlander uyt Oostaker het volgende: Den genaemden Jan Yerbrugghen landbouwer te Oostacker, nam in den namiddag van voórlaetslen don derdag, een geweer van zynen luierman, welk goweér langen tyd gelaeden was geweést, in handen, en wildehet in de lucht aflossen. Op deu oogenblik der losbranding spreng het geweer in verseheyde stukken, en kwetste den onvoórzigtigen gevaerlyk. Ecu stuk van den loop des gewcèrs is diep in den arm en in de hand van den land bouwer gedrongen. Te Antwerpen is eenen steur ter merkt gebragt, die te Bergen-op-Zoom was gevangen, en omtrent 450 pend woóg. Hy is in de vïschmyn vóór 48 francs 30 rentinieii verkogt geworden. Te Caeskercke moest een vreeslyk sehelmstmc ge- pleégd worden. Eene bende moordenaers had voorgeno men een ryk paglhof uyt te plunderen, en de bewooners van het zelve te vermoorden. Eenen der bende lieél't dit' ontwerp kenbaer gemaekt, en de gendarmen, hier van onderrigt, hebben zich in het huys, en rondom liet zelve versteéken. Inderdaed, tydens den nagt, z.yn de moorde naers gekomen, en geheel de bende is dóór de gendar merie aengehouden. Wy hebben onlangs gemeld dat verseheyde doode peèrden en aen ziekten overledene dieren, op verschillige gemeentens der Vlaendéren waren opgeöéten. Ietsderge- lyk komt te Melle te geschieden. Eenen ouden ezel was gestorven, en dóór den eygenaer in eenen put gedolven. De arme lieden hebben dat lyk ontgroeven, onder elkan der gedeeld, en met gretigheyd verslonden. De zaek der te Zoersel gepleegde roovery verwik kelt zich schier dagelyks dóór nieuwe aenhoudingen. Zoo is maendag avond te Antwerpen een kocyboer, onder betigting van medepligtigheyd, gevatmaer van eenen anderen kant schynt men reeds meermaels in hef geval te zyn geweést, om te ligtveêrdig aengehoudene lieden, en wier onschuld niet toefde te blyken, wederom los te lae- ten. Dit is voórledene wéék voorgevallen met eenen per soon uyt de Oost-Vlaendersche gemeente Be veren. Gisteren nagt hééft zich een kerel laeten opsluyteu in den winkel op den hoek der Groote Merkt en Bradc- rystraot te Antwerpen, en is des morgens vertrokken met al het geld, dat zich in den toog bevond. Deézen diefstal is des te stouter, dat het stadhuys en de hoofdwagt daer digt bv zyn. Den 2 deézer hoéft men te Kortryk vastgeklitst den genaemden Joseph David, oud 55 jaeren, werkman te.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3