ZONDAG 16 MEY 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr AELST, den IS Mey. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De pcrsoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglvcèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vcrzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DEN KENDE KIEZINGEN. I)e Gazette van Aelst is sedert eenige weéken in oorlog met het Verbond het welk zy, volgens haer, op eene zoo i'yne en manhaftige wyzc wéét te hekelen, dat zy er zelf over verwonderd is. Wy hebben in eerstgemeld blad verscheyde artikels tegen 't Verbond, aengetrofl'en, die wy, om met openhertighcyd te spreéken, niet al te wel hebben kunnen verstaen, hoe dikwils ook wy die mees terstukken hebben overleézen, en nogtans hééft het Verbond hierop altvd geantwoord. Wat deéze daedzaek ook bewyze, wy zullen dit ongemerkt voórbygacn, om een wóórd over 't laetste nummer der gazette te spreé ken; niet dat wy aen de gazette zelve willen antwoorden, neen, en elkeen begrypt wel waerom. Maer wy verlangen een wóórd met de twee verborgene schryvers die van agter eene zoo onbeduydende verschansing het durven waegen de kiezers mannen vóór te draegen die 's lands welvaert niet kunnen bewerken. Vóór wat den eersten candidaet, M. De Smet, aen gaet, wy zullen hem geene onbeschofte beschimpingen noch lastervolle aentygingen naer 't hoofd werpen, neen, dit verdient M. De Smet niet; hy is immers een allezins trelfelyk man die, in zyne hoedaenigheyd van borger, de agting van allen weidenkenden mensch hoogst weêrdig is, en dien die hem dezelve niet toedraegt, doet hem grootelyks ongelyk. Maer als wy ons vraegen of het waer is, gelyk de artikels der gazette, zeggen, dat hy de vereyschte hoedaenighedenbekwaemheden en volko- raene onafhanglykheyd vereenigt om alle gewenschte waerborg op te leveren en in alle omstandigheden de nlgemeenc belangen, en'de geéne van ons arrondissement in 't byzonder weêrdiglyk te bevlytigen en te verdedigen, dit loochenen wy openlyk een paer voórbeélden gaen hier eenig 'icht geéven. EEN VERSCHYNSEL. in de maend november, wierd ikverzogt omden neef van SI. De.... in eene gevaerlyke ziekte by testaen, waervan hy genas; geduerende zyne geneézing, bleef ik by hem. Niemand zou de oorzaek kunnen raeden van de zoo ernstige ziekte die den jon- gelingbedreygde uytdewereldte rukken'Twas de bevreesd- tieyd vóór naglspooken. Sedert verscheydenejaeren was hetgerugt verspreyd dat eene kamer van 't kasteel dóór naglspooken bezogl wierd. Iedereen, van den eersten tol denlaetsten der gemeente, ja SI. De.... zelf, was overluygd van de waerheyd diër gezegdens. Slen had, zegde men, meermaels beweéging van ketens gehoord, ztigteu en ker men etc., er was geen huysje op de gansche vlek, waer men niet eenig voorval of verschynsel te vertellen wist. liet geen aen den neef van SI. De.... gebeurd was, had er eenige twyfelaers in verlegenheyd gebragt, anderewierden in hunnen schrik meer van de waerheyd der daedzaek overluygd. In de avondfeestjes van zynen oom hoorde den jongeling slegts over de nagtspook- kamer handelendoch hy lagte met de vertellers, en, om ze Ie beschaemen, had hy voorgenomen eenen nagt in die plaets der doode over te brengen; maer, na er een paer ueren tegen de spooken geworsteld te hebben, was hy doodsbleek en byna ver stikt weergekeerd. Op zekeren avond dat al de bewooners van 't kasteel rond een soed vuer gezeten, zich over de herstelling van den jongen stu dent verheugden, uytte iklict inzigt vanzelf eens in dit spooken- kwartierte gaenvernagten. Al de aenweézige waren verschrikt; den jongeling zegde my met nadruk en benauwdheyd SI. den Abbé, ik bid u, ga er niet! Gy zyt onder de proef niet gebleé- ven, iuynen vriend.Neen, om dat ik kragl genoeg gehad heb om my aen de omhelzingen der spooken te onttrekken die my de horst en de keèl drukten; maer ik ben zeker dat gy hun niet Wy, wy zeggen dat eenen goeden afgeveêrdigden nae- melyk dry pliglen in zyn ambt le vervullen hééft; de eerste is, dat hy met zyne medemaéten, indien hy er loc verzogt word, in 'lbyzonder beraedslaege over zaeken die 's lands welzyn acngaen; dat hy, in staet zynde, zyne ambtgenoóten die, enkelyk het voordeel van 't vaderland beöogende, aen middelen denken om dit te bewerken, verlichte, helpe en ondersteune want, wie zou zich van eenen advocaet, geneésheer, of notaris bedienen die in akelige processen of ziekten met geenen andereu ambt genoot zou willen beraedslaegen, maer op evgen hand alles alleen doen, zelfs wanneer hy van de bckwaemste niet is? Zie daer nogtans het gedrag van M. De Smet. Wanneer in 1858 den heer advocaet Van den Bossche, toen lid der kamer hem eenige opmerkingen vroeg be- trekkelyk eene dóór hem advocaet, uytgegeévene bro- ehuer, waerin ernstige belangen des vaderlands behan deld wierden, was M. De Smet onbezonnen genoeg van te zeggen, dat M. Van den Bossche eene onbetaemelyko vraeg dééd, dat geen lid der kamer hem dc middelen die hy tegen een ontwerp zou doen gelden, aen andere zou bekend maeken, dat hy M. Van den Bossche, hem aldus de eer zou ontneémen deéze te hebben verzind en zich aldus met 't verstand van andere zou doen gelden; dat hy M. De Smet, zyne middelen zou geïmproviseerd hebben in openbaere zitting etc. Als men dergelyke en meer andere styflioofdige hoo- veêrdigheden wel overweegt, waer is den kiezer die zyn vaderhand bemint, die aen 31. DeSmet zyne stem zou schenken Vóór wat de tweede pligt betreft, deéze is de onaf hanglykheyd. Nu, geheel het land moet den artikel der Gazette van Aelst die 31. De Smet als onafhanglyk af schildert, als eene bittere beschimping aenzien; elkeen wéét te wel dat dien geest van onafhanglykheyd noovt M. De Smet bezield hééft en dat hy aen het tegenwoor dig ministerie zoo zeer verslaefd is, als hy aen't minis terie Lebeau Rogier vyandig was, alle welks voorstellen zult ontsnappen.Ik bleef by myn besluyt, in weerwil al de verlooningen des jongeliugs en der andere" pcrsoonen, die, hy die gedagle, beefden. Deéze kaïner maekte deel van eenen sedert lang veriaeten kanldes kasteels; om erderwaerts legaen, moest men verschey de plaetsen benevens eenige puynen overgaen, en eenen trap opklimmen die onder 'l ininslegew igt scheen te zullen invallen. Ik gelukte er in eenen kleynen jongen der hoeve melmy le kry- gen; maer zulks gebeurde slegts na dat ik hem een stuk geld in d'hand gesleéken had. Pas op, M. den Abbé, zegde my den neef...; neem vcrschev- dc keêrsen mede, ik had er maer eene medegenomen, en den adem der spooken hééft de zelve uytgedoofd. Maer gv zult koude hebben, mei daer eenen geileden nagt te verblyven, zegde my M. Dc... zynen neéf hernam.Dat den kleynen jongen eénige kooien medeneéme M. den Abbé zal in den hoek der groote schouw van die gevloekte ka mer, houtvinden dal ik gepoogd heb te aensleékeuen dat zie h uytdoofde even als het keérslicht door den adem der spooken; en indien M. den Abbé zich wilt te ruste leggen, in 't midden der kamer zal hy een bed vinden dal ik er 'i dags voor mvue noodlottige expeditie, ingedraegen had. Dan, ik ben op dien zoo benauwenden trap. Op den bietsten tred gekomen, zend ikmynen lcydsinanheén, en zeghem eeni«e stappen van daer te bl y reu in eene plaets waer by my zou kou tten hooren, om desnoodsde inwooners des kasteels Ier hulp le konnen roepen. In d'eene hand hield ik twee keêrsen, en in d andere het kom foor met de kooien ik stoot met dé kniën el-né deur open die, sedert het bezoek des jongeliugs niet al te wél gesloóïen was geweest, en ik treed eerie ruyme zael binnenmaer, vóóraleer ik het vuer aenslak, onderzogt' ik nauwkeuriglyk de kamer. Viér voglige blootc muereu, twee toegekalfaterdé vensters; in eenen diepen hoek, eene deur, ongelwyffeldsedert lang niet gc- hy in den tyd op eene zoo verregaende systematieke wyzc verwierp, dat alle bestier met zulke mensehen onmoge- lyk was; ook heeft Item dit de afzetting van zyn commis- sariaet gekost. Men zal misschien zeggen dat dit een bewvs zyner onafhanglykheyd was; maer wy zullen hier tegen inbrengen dal zulks veeleer den partygeest was, die in zyne tegenstreévers alles, zoo wel goed als slegt afkeurt, en by gevolg aen die derde schoone pligt, nae- meiyk de verdraegzaemheyd, zoo tegenstrydig is. Eenen verdraegzaemen volksvertegenwoordiger is eenen schat in de kamer; want hy zonder eenige welkdaenige voóringenomenhoyd de voórstellen zyner medeleden die tot eene andere gezindheyd behooren, zoo aendaglig naelet en ondersteunt, als die voórstellen dóór leden zyner evgenc gezindheyd gedaen; immers 't welzyn van 't vaderland alleen voor doel hebbende, is het hem gelyk van welke gezindheyd de voórstellen om wysselyk te he slieren, ook mogen komen, vind hy ze goed, den ver draegzaemen afgeveêrdigden keurt ze goed, vind hy ze tegenstrydig hy keurt ze af zonder drift, zonder partv- geest. Konden wy aldus de kamer samenstellen uyt man nen die deéze pliglen kennende, dezelve vóór rigtsnoer houden, wy zouden er den vrede zien heerschen, wv zouden er zoo véél kostbaeren tyd in krakeelen en woor denwisselingen niet zien verspillenen 't vreédzaem vaendel van 't. waer liberalismus zou tot welstand der natie op derzelver palevs konnen wapperen. Nu, kiezers, dit hangt van UI. af, gy hebt ntt het wa pen in d'hand om liet kwaed in den wortel af te kappen; wagt u dan van mannen te kiezen die den leyddraed der gemaelighoyd en onafhanglykheyd verloórcn hebben, om slegts dien des partygeest en tweespalt te volgen. Wv ook bentinnen vueriglykons vaderland, wy ook, wenscheii uytsluytelyk het geluk van 't zelve, en daerom geéven wy den hevlzaemen raed van wel te overweégen wat gy te doen hebt. Vóór wat nu den tweeden candidaet der Gazette van Aelst M. De Clippele betreft, wy oórdeelen, ofschoon wv upentl. ik riek iets onaengennem, maer ik erken dalhel eenen vermuften geur isdieumengewoonclyk in onbewoonde plaetsen aentreft. Ik kom tol de ingaugdeur terug om dezelve le sluylen; ik gevoel een wcynig loeht dat iny goed doet, en zie dat hel komt uyt eene dakvenster zonder glazen die den trap verlicht. Nadut ik zorgvuldig de zwaere deur gesloóten had, poogde ik vuer te aensteékcn: onmogelyk: de kooien versprei dden niets dan rook dóór de kamer. Den armen jongeling, zegde ik my al grimlachende, heeft niet bemerkt dat de vogtigheyd van den haerd belet aen hout en koólen vlam te doen vatten. Beslui tende dien nagt zonder vuer over te brengen, doofde ik hout én koólen uyt. uyt rees dat den rook gevoegd by den onaengenae- meu geur der kamer my dwingen zou dezelve le outruyiuen. 11, plaets mynelwee keêrsen op de schouw, in wind my in de deken en leg my op het bed. Armen jongen, zegde ik lot myn zeiven, gy gelooft aen naglspooken en ik poogde de oogen te sluylen om le slaopen. Onderlusschen dat ik my tot slaopen genegen voelde, verhin derde my een onbekend gewigt tie ademhaeling, by zoo verre, dat ik vreesde le verslikken; ik spring overeind. Myne (wee keêrsen verspreiden nauwelyks een vöukje licht, dat slegt- dient om de duisternissen le verdikken. Ik gentel iets dat ge lyk is aen eene yskoude hand die my d,s borst drukt; myne ver duisterde oogen zien in de vei le versehynsels die by ivylen de iveérkactsingen van 't licht opdemueren beletten; ik hoor ligte bewegingen gelyk aen die van een lyklaeken dat een spook agu i' zich sleept. Op dit gedagt van spook en lyklaeken, wat zie ik liegt over my, een wit verschynsel gelyk aen dit der met een ligt wolkje overdekte maen, en in 't midden een spook zich in eenen hegraefdoek heivcégeude en dat eensklaps stil houd en my aensluert. Ik wil dit schrikkclyk verschynselontvlucten; ik zie met angst dat het spook zich van den lykdoek zcèkl te «ntmaeken om op my af te komen. Dcér ds dampen schyut nu ditgezigt ontvleeschd. doodsbleek; ik v.ii het met mine erattü

De Denderbode | 1847 | | pagina 1