ZONDAG 25 MEY 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr 56. AELST, k\\ n Mey. KIEZINGEN. STAATKUNDIG OVERZIGT VAN 14 TOT 21 MEY. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet sen. Indien iemand reglveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydighcyd rekenen; aeh deéze zullen wy plaels in onze kolon- nenverleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegon van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waorvan eea afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheyin ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zulle t in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt uile artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De ie lactic van dit blad gelast zich met al wat den druk acngaet. CLIQUE SUUM. DENDER Dat elke gezindheyd al haere kragten inspant om haere candidaeten met de aenstaende kiezingen te doen zege- praelen, is niemand onbewust, en dat er dóór die aenge- wendde middelen veéle kiezers zullen misleyd worden, is grootelyks te vreezen; wantnaer wy verneémen be- paelen zich zommige kopstukken niet meer met listen en beloften te gebruyken, 't zyn ongelukkiglyk de bedrey- gingen en geweldenaryën die er by bewerkstelligd wor den om aen de afhanglyke en vreesagtige kiezers hunne stem ten voórdeele van die of geene candidaeten af te perssen, en om ze aldus in den dóór hun gewenschten •zetel der heb- en heersclizugt te plaetsen. Kiezers, zyt op uwe hoede, uwe stembriefjes zullen of wel den bloedenden kanker der tweedragt, bron van alle onhey- len, uytroeyën, of wel den zeiven dieper inenten; denkt egter niet dat degeéne die gy dóór uwe stem op het stactstooneel zult gebragt hebben, er zullen dóór lyden; neen, kiezers, gyl. zult het zyn, die de gevolgen uwer stemming zult ondergaen. Kiest gv overdreévene party geesten, baet- eer- en heerschzugtige mannen by welke uwe duerbaerste belangen ais lautere hersenschimmen aenzien worden, waertoe zal u 't souverdyn recht dat de grondwet u toekent, baeten? Tot uwen volkomen onder gang op welks boord gy ongelukkiglyk gebragt zyt. Kiest gy onbedreévene afhanglyke of verslaefde mannen, wederom, waertoe zal u stemrecht verstrekken Tot uwen ondergang. Want, als eenen afgeveêrdigden onbe- dreéven of zonder voóruytzigt is, ai hééft hy nog den wil goed om 't geluk zyns vaderlands te bewerken of te be- vlytigen, de onbekwaemheyd komt dien goeden wil dwars- boomen en verydelenis den vertegenwoordiger afhang- lyk of verslaefd, dan is liet al gelyk met wat tempeest van lasten het vaderland dóór de ministers bedreygd word, er word toegestemd, geknikt, medewerkt, en, armen Belg gy die met uw zweet en bloed het jok van eenen dwingeland hebt afgeschud, gy, die om de 011- draegelyke belastingen teverligten alles, tol uw leven toe, verpand hebt, ziet dageiyks uwe lasten vermeerderen en nwe winsten op eene kommerverwekkende wyze vermin deren.Wat middel, zult gy vraegen, tegen het angsl- baerend toekomende Kiezers, gy hebt den middel in d'hand; zend mannen naer de kanier die, vry van rust- stoorendon partygeest, nimmer bezield met onderdruk kend zelfbelang, maer met bekwaemheden begaefd en dóór d'ondervinding gekend als hebbende den standvas- tigen wil van de belangen der natie le bevlytigen, alles zullen slagloHëren om dit zoo edel doel te bereyken; zend mannen naer de kamer, die zich dóór hunne onaf- hanglykheyd kenmerken, en aldus eene ontegenspreéke- lyke waerborg opleveren dat zy in alles hun geweéien zullen raedpleégen in 'tvoórstaen van het geéne aen 't land zou voórdeelig zyn, en in 't tegensprcéken van het tegenovergestelde. Onder deéze mag men op den eersten rang plaetsen den heer Advocaet Van den Bossche, die reeds de onwe- derleggelykste bewyzen zyner verknogtheyd aen 't geluk zyner medeburgers en de leniging der ellenden gegeéven heeftdat men al zyne stemmingen overweége die hy, in de kamer zynde, gègeéven hééft, en welkers nytwerk- sels thans konncn beoordeeld worden, dat men zyne schriften en brochueren naelette, alle zyn geschreéven om de wetgeéving te verlichten, of om middelen aen te Wyzen ter verzagting van 't lot der ellendige, immers al zyne inzigten zyn altyd gerigt om 's lands welstand te bewerken; en dan, zou by destem der kiezers niet hoogst weèrdig zyn, hy die al de hoedaenigheden hiervoóren aengehaeld, in zyn goedaerdig en verdraegzaem caracter vereenigt Wy denken ja en betrouwen dat de meer- derheyd der kiezers aen M. Van den Bossche op 8 Juny aenstaende, zal recht doen, ondanks eenige kwaed- wiliige tegenstreévers die, wy weéten niet waerom, M. Van den Bossche vyandig zyn. Vóór wat M. Delwarde betreft, het doet ons waerlyk hertzeer dat hy tot dus verre nietgenegen schyneomeene candidatuer te aenveêrden. Wy weéten het, omstandighe den onafhanglyk van zyn goeden wil, beletten dien heer als candidaetop tetreéden; algemeen, gekend als oprech ten vaderlander, wyzen raedgeéveren verslandigen spreé- ker, zou hy in de kamer van groot nut konen weézen. Wy wanhoópen nog niet, tot op de laetste dagen vóór de kiezingen is het nog tyd, en mogt de omstandigheyd die M. Delwarde tot nu toe wederhoud van aen den op roep der talryke agtensweêrde kiezei's te voldoen, ver- dwynen, hy is genoeg gekend om daedelyk den by val te ontmoeten welken hy thans ook lot zyne volle voldoening moet vernomen hebben. Wy hadden ons in onzen keus geenzins vergist; al die M. Delwarde kennen, wenschten vueriglyk van zoo eenen man benevens zynen ambtgenoot M. Van den Bos sche naer de kamers te konnen zenden, opdat zy, byge- staen dóór d'heer De Clippele, als vertegenwoordigers der dry steden van 't district Aelst, in de groote omstan digheden elkander zouden konnen d'hand Ieenen om de belangen van ons arrondissement in 't bezonder le ver dedigen en te bevlytigen.Wat er van zy, kiezers, wy vermaenen u, in geval van oneenigheyd, verliest M. Del warde nyt het oog niet, zyn standvastig caracter van verknogtheyd aen de zyne, zou hem dwingen het man- daet te aenveêrden dat hy zoo weêrdiglyk kan vervullen. Wy ontvangen zoo even nyt Sotteghem de tyding d: t de afkondiging onzer candidaeten bv alle gemaetigde en vredelievende kiezers een leévendig genoegen hééft doen ontstaen. Zie hier onder andere eene zinsnede nyt den brief ons deézen morgend toegekomen Dat candidaten zoo als MM. Van den Bossche en Delwarde in uwe stad en omstreken gunstiger wyze aen- vacrd worden, moet u niet verwonderen; het blad het geen dergelyke representanten voórdraegt, toont met er daed dat het de veranlwoordelykheyd kenl die er bestaet in 't aénbieden van gedeputeerden. Deéze uwe candidae ten M' mogen op de stem van een groot aental der voor- trellelykste kiezers van ons canton rekenen, en uwen [tender-bodedie alhier om zyne oprechle vaderlandslielde en ware nationalitevt, veel gezogt word, zal ei- meer by winnen dan gy peynst. Het Organe des Flandres zegt in zyn n' van voorleden zaterdag dat de afkondiging der candidaeten van de Gazette van Aelst in onze stad en omstreéken den gnn- stigsten geestdrift verwekt hééft. Wy die ter plaetse zyn en in versehillige gemeenten de gemoederen geraed- pleégd hebben, verneémen jnyst liet tegenoverstelde. Dat het Gendsch blad deéze candidaeten op de wyze welke het goedvind, verdedige en deéze zoo dringend aenbeveéle als het mogelyk is, dit konnen wy verdraegen en zulks kan niemand acn 't Organe ten kwaede duvden, dit blad hééft immers ook zyne gezindheyd welke wy eerbiedigen en die allen welclenkenden menseh hoeft te eerbiedigen, maer het komt ons aenstootelyk vóór, en 't is zelfs zeer laekbaer dat een blad, welkdaenig vaendel het ookopsteéke, de waerhevd verbloemt, ja het tegen overgestelde uytbazuynt van 't géén weézenlyk bestaet. Nooyt, en véél min in eene zaek van zoo groote aenge- legcnheyd als zyn de aenstaende kiezingen, mag eenen gazetsehryver den leyddraed der rechtzinnigheyd en volle overtuyging verliezen, want, boven dat hy dóór 't aenraeden van dien of geénen candidaet, eene zwaerc veranlwoordelykheyd vóór God op zich trekt, stelt hv zich bloot aen den vloek des volks indien den opgedron gen of aenbevoólen candidaet acn de verwagting maer slegt beantwoord. Wy zullen het dus tot onderrigling van 't Organe des Flandres berhaelen, en tot staeving onzer gezegdens be roepen wy ons op de getuygenis der twee derde van de inwooners onzer stad en omliggende, dat de afkondiging der naemen van MM. De Smet en Van der iNoot, eenen slegten indruk op de gemoederen hééft le wege gebragt, en dat, moesten zy op de genegenheyd der kiezers al leen rekenen en zonder byzondere dringende aenbeveé- ling gekoózen worden, zy zouden zien hoe zeer zy in hunne meyning bedroógen zyn. Wel is waer, veéle hun ner vyandon hebben die hëeren op de schandelykste wyze gelasterd, maer laster en bedrog kunnen by'wel denkende en vrcédzaeme menschen toch zoo naedeëligen indruk niet te weég brengen, byzonderlyk als zy weéten van waer de lastertael komt, en dit is niemand onbewust, maer 't zyn de toegeévendheyd en verslaeving aen 't mi nisterie, gevoegd by eene gekende onbedreévenheyd die het volk van dergelyke candidaeden doet afzien. Wat er van zy, dat de kiezers vooralle candidaeten hun eygen geweéten raedpleégen, en zonder iemand te ontzien, vóór dien stemmen die zy oórdeelen den be- kwaemsten, den rechtzinnigsten en onafhanglyksten le zyn, zy zullen hunne pligten vóór God en vóór 't vader- gekweéten en hunne eygene belangen bevoórdeeligd hebben. De tegenstreévers van den lieer advocaet Van den Bossche, wiens candidatuer hun zoo zeer het herle drukt dat zy hun spyt niet konnen verkroppen, hadden in 't be gin der voórledene wéék den list gebruykt van hier en daer te zeggen dat M. Van den Bossche geene kans had van gekoózen te worden, om aldus aen deézen trefl'ely- ken candidaet stemmen te ontneémen. Thans dat deéze Iroiiweloosheyd onldekt is, hebben wy vernomen dal verseheyde uytz.endelingen die met zulke walgelyke kuv- pervén belast waren, by een groot aenlal kiezers zonder koniplimenlen aen de deur gezet zyn met verzoek van Imnne leugens en bedrog vóór zich zelve te houden. Het doet ons waerlyk genoegen dat lalryke deftige en invloedhebbende kiezers hun best doen en elkander de hand Ieenen 0111 die vtiyge leugenaers le beschaemen en de candidatuer van M. Van den Bossche kragtdaedig- lyk te ondersteunen; ook zullen wy lnm zeggen dat M. Van den Bossche thans meer kans hééft dan zyne tegen- werkers wel pevzen. Elkeen gevoelt dat deéze laetste, listen moeten gebruyken willen zy M. Van den Bossche siemmen ontrooven, daer zv van hem niels kwaed maer integendeel alle goed le zeggen hebben. Zulke candidae ten treft men zelden aen, daerom 00!; verheugen wy ons dat M. Van den Bossche den onzen zy, en verlioópen dat hem by deéze kiezing het recht zal wedervaeren het géén hem in de voórgaende ontnomen is, waervan niemand de oorzaek kent. Het Spncnsch leger vóór d'expeditie van Portugael is in ge- reedheyd; 't is samengesteld uyt twee afdeelingen onder bevel der veldheercn Cotaner en Lavalitie. Men mag, voor wat Poi- tngael betreft, zeggen: respire finem aenziet het eynde. De bevredigende tusschenkomst van Engeland in de zaeken van Porlugael, is mislukt. De voórstellen van vrede door Engeland

De Denderbode | 1847 | | pagina 1