daen en dóór de koningin en't hoofd der opstandelingen aen- genomcn, zyn (loór de Junta van Oporto verworpen.Een bloe dig gevegt heeft by St.-Ubès tusschen de opstandelingen en dekoninglyke troepen plaetsgehad,zonder dat den zegeprael be- statigd zy. Hel eyland Madera beeft zich vóór de Junta van Oporto verklaerd. Den generael Provoas aen 't hoofd van 5000 mannen lieéft zich van Villareal meester gemackl, en rukt op Chares aen ter agtervolging der koninglyke troepen. De vergadering der Dnylsche slaeten heeft, inzitting van 15 Viey, met eene nieerderheyd van U8 legen 101 stemmen, een wetsontwerp dóór 'l gouvernement voórgedraegen verworpen. Den Marschalk Bttgaud hééft op 7 deézer Alt/cricn veriaeten om met eene kolonue tegen Bongie op te rukken. Santa-Auna aen 't hoofd van 15,000 mannen, vcrwagt by Cerro-Gordo, op den weg naer Mexico, den generael Scott die, aen 't hoofd van 0 brigaden americaensche troepen, legen hem aenrukt.'T americaensch gouvernement heeft vrugteloosvoór- stelien van vrede gedaen. De americaenen hebben Pueblos, in Californiën, plaets die hun ontrukt was, wederom bemagligd. Eene groote ziekte heersebt in 'l americaensch leger; liet gou vernement gaet 6000 mannen versterking aen de generaels Scott en Taylor zenden. Heden hebben wy bemerkt dat onze lynwaedmerkl buylengewoon wel bevoórraed was, en dat den kooplust onder de talryke handelaers die er aeuweézig waren, taemelyk leévendig was. Xoo als wy het voorzien hadden, was onze graenmerkt heden overvloedig vóórzien, lie vermindering in de pry- zeii die zich op meest al de merkten des ryks heeft doen gevoelen, is alhier nog al beduydend geweest, liet voór- uytzigt van den veélbeloóvenden oogst, zou ons dunkens, dè landslieden die nog gezolderde en geschuerde grai- nen hebben, hoeven aen te porren zonder uytstel hunne waeren af te zetten, indien zy nog van de voórdeelige pryzen willen genieten. Deéze week hebben twee booswigten eenen jonge ling deézer stad, genaemd Deshommes, op den weg van Aelstnaer Brussel, aengegreépen zyne kleederen uvtge- rukt en hem eenige eenten, pyp en tabak afgenomen. De schelmen zich over den geringen buyt niet te vreden houdende, hebben den armen jongen bovendien een goed pak slagen toegediend. Wy geiooven aen onze geagte leézers geenen on dienst te doen met hun te berigten dat alhier veel val- sclte francs in omloop zyn. Zy zyn gemakkelyk aen den looden klank te erkennen. Eenen langen naemloozen brief is ons opzigtens de kiezingen toegekomen. Wy verzoeken den sehryver ons zynen naem te willen laeten kennen, indien by verlangt dat wy eenige zyner bemerkingen afkondigen; verder, van al de stukken die hy ons voórtacn zal toezenden, te willen vragtvry laeten toekomen. Zyn dóór de policie deézer stad aengehouden en vóór den procureur gezonden, Frans Zeghers, dienst bode, Ph. Bastiaens, zonder bedryf, alhier woonende, verdagt van diefte. Eenen officier op halve solde gesteld, en alhier by Mr. E. De Clercq, inkwartier, heeft zich voorleden woens dag op zyne kamer by middel van zynen halsdoek ver hangen. Men kent de oorzaek niet van die wanhoópige daed. Men zegt dat een begin van geeslverbyslcring zich by den verhangenen verklaerd hééft. Een koninglyk besluyt van 10 Mey 1847 roept de stemgeregtigde van de kieskoilegiën teg'en den 8 Juny aenstaende by elkandcren, ten eynde, in gevolge de wet ten, het noodig getal volksvertegenwoordigers en sena- teurs te kiezen. De provinciën die haere volksvertegen woordigers moeten herkiezen of do uyttreédende dóór andere vervangen, zyn; 1° Oost-Vlaenderen,2" Henegauw 3° Luvk, 4" Limburg.De provinciën in welke de sena- teurs moeien herkozen worden, zyn 1° Antwerpen, 2° Braband, 3° West-Vlaenderen, 4° Luxemburg,5°Namen. Zoo wy verneémen, gaen er in alle de hoofdkerken vanBelgiëu solemneéle missen gevolgd dóór een Tc Deum gezongen worden, om den Hemel over de gelukkige be- houdenisonzer koningin, byderampvan Ans, te bedanken. De heeren Francois, professor ter katholyke uni- versiteyt, Servais, geneesheer te Brussel, en den heerHëy- vaert, burgemeester te Ghistelles, zyn benoemd tot rid ders der Leopolds-orde. De generael Goblet hééft aen den Liberal de Tournai eenen brief, gedagteekend van den 12 mey, geschreéven, waferin hy meld, dat onvoorziene omstandigheden hom noodzaekenhet kandidaetschap, 't welk het distrikt Doór- •flyk hem aengeboóden lieéft, af te zeggen. liet hof van cassatie hééft voorleden dvnsdag ver- afietigd een vonnis van het hof van assisen van Óost-Vlaen- deren, waerby Abel Mozes, rondleurder van Sittard, wierd ter dood verweézen, als pligltg aen moordpooging voórgegaen dóór diefstal met verzwaerende omstandighe den. De reden deézer verbreéking is, dat hel proces- verbael der onderhooring des beschuldigden, met het jhandteeken des presidents niet was bekleed. Dezaek is user bel hof van assisen van Braband verzonden. De Emancipation is zeker geene vlieg, dat wéét men; geen wonder dus dat dit ministerieél blad alom groote beesten zoekt. Men wéét, zoo als in de dagblade ren is afgekondigd, dal van den 1 January tot 15 april 870,000 eyeren, (ooufs) uyt Oostende naer Londen zyn gestuerd. ue Emancipation die het nipertje met vergroot glazen van den brugsehen sterrekyker op haeren neus bad gezet, lieéft de eyeren vóór ossen aenzieu, en kon digt heden aen dat er op dry maenden en half, uyt Bel- giën, 870,000 ossen (batufs) naer Engeland zyn gestuerd. Wat toch eene arme b doen kan, niet waer De regentie van V peren hééft op verzoek der yper- sclie bakkers, voorgenomen eene groote hoeveélheyd tarwe en rogge te Antwerpen te doen koopen, en zonder winst aen de bakkers af te leveren. Eene eerste proef lieéft beweézen dat men dit graen 9 l'r. leegei' aen prys dan denmidden-prys der merkt te Yperen, kan afleveren. Deézer dagen, kwam men den eerw. heer pastor van Cruyshautem verwittigen dat eenen armen uvtgehon- gerden man op liet punt was van te bezwyken. Den agt- baeren geestelyken snelt naer den ziclbraekenden, en lieéft nauwelyks den tyd om hem het H. Ulyssel toe te dienen. Onmiddelyk na dit 11. sakrament der stervende te hebben ontvangen, is den ellendigen aen de gevolgen van den honger omgekomen. Yan daer moest den pastor zich by eenen anderen uytgehongerden begeéven, om hem ook den laetsten troost van den godsdienst toe te dienen; maer, vóóraleer den geestelyken aen de hul van den ongelukkigen was, ontving hy reeds de tyding dat nog een slagtoffer van den aengroeyënden voorspoed van Belgiën, hel getal der uvtgehongerde was gaen ver meerderen. Terzelver tyd bragt men het lierigt aen dat eenen derden uytgehongerden kwam te bezwyken. Der- gelyke hertsclieurende toonëelen ontvangt men dagelyks uyt verscheyde streéken onzer Vlaenderen. Den communaelen raed van Yperen lieéft eene overeenkomst met de beenhouwers gesloóten, voor het leveren van goedkoop vleesch aen de arme lieden die dóór het bestuer van weldaedigheyd moeten onderhouden worden. De vleeschhonwers hebben het op zich genomen aen de arme, die op de lysten der armmeesters aenge- teekeud staen, het vleesch aen 30 centimen den halven kilog. te zullen leveren. Den borgemeester van Brussel lieéft een besluyt doen afkondigen by welk alle vergaedering of vereeniging van meer dan vyf persoonen op de straeten verboóden is. Dit besluyt heeft den besten uytslag gehad, en zaterdag 11. hééft den communaelen raed dit besluyt goedgekeurd. Men léést in den lloniteur een uyttreksel van een rapport van de landbouwkundige kommissie vóór West- Vlaenderen, aengaende den staet der te velde staende graenen. Het graen hééft een zeer bemoedigend vóór komen; vooral staet de tarwe zeer schoon. Het gedue- rende eenigen tyd geheerscht hebbende gtiere weder hééft den groey van de graenen vertraegd, en zoo als de zaeken nu staen, is het te denken, dat het binnenbrengen van den oogst niet dan tien of veertien dagen laeter dan gewoonelyk zal kunnen plaets hebben. Men verneémt uyt Luyk, dat den toestand van den generael Chazal by voortduering betertmaer den voet- knegt der koningin is donderdag in liet gasthuys over leden. Dien man was genaemd Peeter Van Damme en behoorde tot eene oude adelyke familie, welke thans vervallen is. Bv koninglyk besluyt van 10 Mey, word er eenen pryskamp vóór het graveéren van den stempel der goude en zilvere munten ingesteld. Het werk der mededingers zal vóór den 1 Augusty aenstaende aen de kommissie der munten moeten overhandigd worden. Een decreet van 6 messidor jaer III verbied, op straffe van inbeslagneéming en verbèurdverklaering, de verknoping van te velde staende graenen. Een ander decrcét van 23 messidor jaer III bepaelt de omstandig heden, in welke het eerstgenoemde toepasselyk is. De kwestie is aengeroerd geweest, om te weéten, of die de- creéten nog verpügtend en in Belgie toepasselyk waren. Den minister van justicie, omtrent dit punt geraedplcégd zynde, komt do vraeg bevestigend op te lossen. l)it ge voelen is gevestigd op dat van al de schryvers, welke over die kwestie hebben gehandeld, byzonderop degeéne van den beroemden Fransehen rechtsgeleerden Merlin. Onderscheydene vonnissen der koninglyke gerechtshoven in Yrankryk, hebben het aldus uytgeweézen. Het is ook niet te betwyfelen, of die wetten zvn mede in Belgiën toepasselyk en van kragt, dewyl dezelve hier in het jaer V wierden afgekondigd. Daer er in de tegenwoordige omstandigheden véél aengelegen is, alle speeulaliën te beletten, strekkende ter handhaeving van de lioogegraen- pryzen, lieéft de regeéring aen de bestuerende en rech- lerlyke overheden de verordeningen der bovengemelde wetten herrinerd, hen vermaenende vóór derzelver strenge naeleéving te zorgen. In de dry eerste dagen der wéék zyn teAntwerpen twee-en-dertig schepen met tarwe, rogge en haver aen- gekomen, behalve verscheyde met ryst, erwten en boo- nen. Naer men verzekert, zullen de meeste diër graenen te Antwerpen verkogt worden, en vooreerst was tegen gisteren de openbaere veyling van 5000 hectoliters rogge van Odessa aengekondigd. In de zitting van den Antwerpsclien stedelyken raed van Zaterdag 11. hééft den heer burgemeester te kennen gegeéven, dat de stad voor de uytdeeling van broodkaerljes aen verminderden prys tot dusverre 54,400 frs. had besteed, en dat er nog 4000 frs. beschikbaer bleéven. Daer deéze iaetste som onloereykend is bevon den, om met de uytdeeling voort te gaen, vroeg liet kol- legie een nieuw krediet van frs. 45,000, hetwelk is toe gestaan. Men schryft uyt Mechelen Zondag morgend be vond zich hier in de statie eenen heer, die eene goede som gelds by zich had, om te Brussel eene betaeling te doen. Eenen Duylscher, die naest hem in hetzelfde ry- tuyg zat, gelukte er in een handvol vyffranksstukken uyt den zak te haelenmaer begeërig ook de rest te krygeu, was hy stout genoeg, om de kans nog eens te waegen. Doch op het oogenblik, dat den dief in den zak zyns reysgenoots tastte, wierd hy betrapt gelyk den hond in den hutsepot. Den heer vergenoegde zich egter, met het gestoolene te doen teruggeéven, en den onbeschaemden guyt ging in de statie wanuelen, als ware er niets gebeurd. De policie had ondertusschen een oog in 't zeyl gehou den, kwam onzen mof een oogenblik daerna op den schouder kloppen, en leydde hem zonder verder kom- pliment naer het arresthuys van Mechelen. Zondag middag' 11. is eene pagtlioeve, toebehoo- rende aen de weduwe Van iiokker. te Emblebem, geheel afgebrand. Zoo het scliynt, zou de kwaedwilligheyd aen dit onheyl niet vremd weézen. Men verbaelt naenielyk, dat eenen bedelaer, eene aelmoes was konten vraegen, en van de meyd eenen boterham kréég, dóch hy wierp deuzelven ter aerde, zeggende, dat hy vóór hém niet goed genoeg was. Daer de meyd hem geenen anderen wilde geéven, vertrok hy, zeggende, dat deéze weyge- ring liaer weieens zoude kunnen berouwen eene uer laeter, terwyl het huysgezin de maeltyd nam, brak het vuer uyt, hetwelk de geheele pagtlioeve in ascli legde. De policie van Loven heeft in den winkel van eenen meelhandelaar eene vry groote hoeveélheyd graenmeêl in beslaggenomen, hetwelk met erwtemeêlgemengd was. Den Economist zegt, dat de aanvoeren van graen in Ierland sedert eenigen tyd zoo aenzienlykzyn, dat de Ier- sche merkt thans de leegste is van het geheel westelyk gedeelte van Europa. Van den 43maerttot 24 april zyn daer ingevoerd 543,296 kwart, graenen en meël uyt het buyteuland, en 259,803 kw. uyt Engeland, daerbv de gouvernements-bezendingen niet gerekend. Dóór deézen aenzienlyken invoer is eenen belangryken handel en we- deruytvoer niet alleen naer Ëngelandj maer ook vóór het vasteland ontstaen. Maendag 11. is vóór de correctionele rechtbank van Veurne opgeroepen geworden dc zaek betrekkelyk de onlusten, die op den 21 Juny 1846 tusschen de burger) en het garnizoen van Nieupoort hebben plaets gehad. Dp beschuldigden waren ten gelalle van 19, naenielyk vier kapiteyns, vyf luytenants, een bataillons-doctoór en 9 onderofficieren, alle behoorende tot het 1" en 7C liniere giment. Zy waren beschuldigd van een-en-twintig ver schillende persoonen, onder welke zich eenen weêrloozen ouderling en twee vrouwen bevonden, dóór sabelhouwen en degensteéken verwond te hebben. Den akt van be schuldiging berigt ons dat verseheydfene der officiereu zich aen misbruyk van gezag hadden pligtig gemaekt; eenen luytenant moet zelfs zoo verre gegaen zyn van aen zyne onderhoorige te bevcélen, de burgery neêr te sabelen, roepende kapt dit gespuys Al de militairen te saemen zyn beschuldigd van de aenlevders of medeplig- tige van de vrywillige baldaedigheden dien avond te Nieuw poort in de herberg TEspérance gepleégd, te weé ten den kapiteyn Paris, en de ollioicren dóór misbruyk te mackenvan hun militaire gezagophunne onderhoorige, en alle te saemen ten dien eynde een complot maekende, onderriglingen geévende, en zich onderling verstaende, om te saemen met blooten sabel of degen en andere wapens op de burgery in de gemelde herberg aen te vallen. Al dezelfde officieren en onder-officieren, en by- zonderlyk den kapiteyn Paris, zyn voorts beschuldigd van de aenleyders of medepligtige te zyn van de vry willige slagen en kwetsueren, begaen ten gevolge vati hetzelve complot in den avond van 21 Juny 1846, in de straeten en woonsten te Nieuwpoort, met behulp van pelotons soldaeten of patrouillen, misbruyk maekende van hun gezag, onderrigtingen geévende om de wanorden te begaen, en de middelen te verschaffen en hulp en bv- stand te bieden aen de aenleyders in de daeden die <3e mishandelingen, of degeéne die er uyt gevolgd zyn, voór gegaen of vergemakkelykt te hebben. Alle deéze beschul digingen waren stellig; maer de rechtbank van Veurne hééft zich onbevoegd verklaerd, om tegen militairen een vonnis te stryken. WANORDENS TE GENT). Op 47 deézer zyn te Gend ernstige onlusten uytgebor- sten en hebben de ganschestad in verslaegenheyd gedom peld.Van in den voormiddag zag men in zommige wyken eene buytengewoone beweégingkerels van slegl voorkomen die met kwaede inzigten scheénen bezield te zyn, doórkruysten de byzonderste straeten van Gend. Alle borgers ofschoon bevreesd, stelden hun vertrouwen in de waekzaemheyd der politie maer zy vonden zich i«

De Denderbode | 1847 | | pagina 2