hunne verwagting bedroógen. Samenrottingen vormden zich en vermeerderden eiken oogenblik, by zoo verre, dat de bende zich sterk genoeg ziende de winkels van verscheydene bakkers bestormde uytplunderde en by eenige bakkers alles verbryzelde en verwoestte, immers de baldaedigheden gingen zoo verre dat de menigte die ontelbaer was, de aenkomende gendarmen met steenen en getier begroette. De samenscholingen zetteden haeren weg voort en in versckillige wyken te gelyk wierden de deuren inegloopen, de luyken der vensters met geweld opengebroken, met brooden by andere bakkers gestoó- len, wierden de ruyten ingeworpen, winkels en meubels verbryzeid zoodaenig dat men zou gezegd hebben dat de stad aen de plunderaers en vernielers als 't ware overge leverd was. Ondertusschen deed den Burgemeester een manifest afkondigen waerby de verzameling van meer dan vyf persoonen verboóden wierdnadien zyn de troe pen op de been gekomen, patrouilles wierden ingerigt, doórkruysten de stad en hebben belet dat talryke benden zich by eenige fabriekanten niet hebben begeéven ten eynde deéze te dwingen hunne werkhuyzen te sluyten. Den nagt is tainelyk rustig afgeloopen, doch den vol genden dag waren er wederom samenroltingen vóór het stadhuys; deéze waren zoo talryk en hadden een zoo be- dreygend voorkomen, dat de soldaeten die het stadhuys afzetten het goed vonden hunne geweêren te laeden. Op 19 wasalles rustig, de noodige voorzorgen om ver dere baldaedigheden te keer te gaen waren genomen en eenige muyters aeugeliouden die voor den rechter zullen moeten rekening geéven van hunneslrafbaerehandelwyze. De communaele overheyd van Gend. ziende dat de plunderaers met de slegte inzigten bezield waren van alle gelegenheden waer te neémen om hunne strafbaere fey- ten te herneemen, heeft een bevel uytgeveêrdigd waerby alle herbergen en plaetsen van openbaere byeenkomst, om 6 neren des avonds moesten gcsloóten zyn, willende dóór dien maetregel voorkomen dat de plunderaers op d'aenkomst der policie en militaire patrouilles geene plaetsen zouden open vinden om er zich dóór de vlugt in te vers 'huylen. Den uytgeéver van den Messager is gisteren nior- gend by den rechter ter instruktie gedagvaerd, om uvt- leggingen te geéven over het uyldeelen van geld, en over de persoonen of gezeyde conservateurs die tydens de plunderingen in hunne handen vreéven. Den uytgeéver heél't den persoon genoemd die de tydinghad aengebragt, en deézen persoon zal gedagvaerd en ondervraegd worden. Eenen brief nvt Amsterdam berigt dat de rogge ruym dry francs den hectoliter in prys gedaeld is. Voorleden zaterdag zyn deaerdappelen op demerkt van Valencyn 2 fr. 50 cs. den hectoliter in prys geminderd. Men léést in den Vaderlander van gisteren Wy verneémen heden uyt Destelbergen dat gisteren, in den namiddag, eene oude vrouw, woonende niet verre van het kasteel van M. den ridder llcyndrickx, vermoord is geworden. Den moordenaer hééft de vrouw de keêl afge- sneéden. De oude was alleen t'huys, en kon nog niet lang vermoord zyn, wanneer dedogter in de wooning trad, en aldaer eenen vent vond die bezig was met een stuk brood in zynen bedelzak te verbergen, en met spoed en vrees wegvluglte. Het was ongetwyffeld den moordenaer. De dogter die haere moeder zwemmend in haer bloed ver moord vond, konagter den booswigt niet roepen ofloopen, aengezien zy alle haere zorgen te besteéden had in het onderzoeken of haere moeder nog ademde. Inlusschen- tyd is den moordenaer het ontsnapt, en als do gebueren aenkwamen, was den daeder reeds verre weggevlugt. Er is daedelyk kennis van deéze moord aen de policie en aen de gendarmen gegeéven, en men verhoopt dat den pligtigen welhaest zal aengehouden zyn. Den kerel dien de dogter uyt het liuys langs de koornvelden heeft zien wegvlugten, is heden gevat. In het arrondissement Huy heeft men veéle valsche kiezers ontdekt. Zommige hadden een peêrd van luxe verklaerd welk zy niet bezittenandere hadden eene pa tent genomen vóór een bedryf, of vóór eenen stiel, dien zy niet uytoelfenen. Te Verviers hééft den communaelen raed beslist dat er aen tien vleeschhouwers gratis een stal in het vleeschhuys zal gegeéven worden, mits conditie dat zy hun vleesch aen 40 centimen den halven kilogr.verkoopen. De renbaen of cirque van M. Tourniaire die in de bezonderste steden van Belgiën vertooningen hééft gegeé ven, komt byStockholm de prooy der vlammen te worden. liet hof van verbreéking hééft de voorzieningen verworpen 1° van L. Hellevoet en F. De Jonghe, dóór 't hof van assisen van Wcst-Vlaenderen ter dood veroor deeld wegens diefte met bezwaerende omstandigheden; 2° van Th. ,1. Herzé, dóór t'hof van assisen van Ltivk tot vyf jaeren dwangarbeyd veroordeeld, wegens medeplig- tighevd aen aenzienelyke diefte. Yoórledene week heeft zich te Iloboken eene been houwersvrouw opgehangen, met dezelfde koorde, waer- mede men de beesten bind, als men ze gaet slagten. De ongelukkige vrouw had ook eene messnede aen haeren hals, hetwelk doet vermoeden, dat zy haer eerst op die wyze hééft willen van het leven beroovcn. Men schryft uyt Antwerpen: Van menschens geheu gen hebben de Antwerpsche polders zulken overvloedi- gen oogst in tarwe, geiTst, rogge, boonen, haver en aer- dappelen niet beloofd, alsindeézen zomer. Deaerdappelen zyn in aenzienlyker hoeveelheden geplant dan in andere jaeren. üaerentegen heél't men byna geen meekrap ge plant, waerschynlyk om dat derzelver pryzen by degeéne der graenen sterk afsteéken. Het sloorzaed, zonder zoo schoon te weézen als voorleden jaer, hééft egter sinls eenige dagen véél gewonnen. 11EYDEGRONDEN. Den minister van binnen- landsehe zaeken lieéi't de gouverneurs der provinciën bieten weéten, dat hy bereyd is een voorschot van 500 fr. te doen, aen elke gemeente, welke eene som van ten minsten 1,000 fr. wilt besteéden om haere behoeftige, op taek, tot het omspitten van heydegronden te bezigen. Zulk voorschot zal egter niet geschieden aen zulke ge meenten, welkers heyden kunnen bewaterd worden, en in geene mogen de gronden, die tot bewatering geschikt zyn, dóór de gemeenten nog aengeroerd worden. In weerwil dat de magazynen der gendsche fabrie kanten met goederen derwyze opgepropt zyn dat zy nog nooyt zoovéél beschikbaer gehad hebben, en niettegen- de den slegten verkoop, willen zy nog een nieifwe sacri ficie doen, en hebben verklaerd nog dry maenden lang te zullen werken geheele weéken, maer op een besprek, dat is, dat liet gouvernement een vierde deel koope van liet goed dat er gcfabriekecrd word om dit goed buyteri het laud te verzenden. Men is nieuwsgierig om te weéten of het gouverne ment dien voorstel zal aenveèrden. Om dit vierde deel te koopen, zou eene somme van 50,090 fr. ter maend toerëykend zyn. Eergisteren i te St. Jeans-Molenbeék eendeêrlyk ongeluk voorgevallen. Eenen persoon was met zyn kind by eenen smid en wagemaeker gegaen om er het wiel van zynen kruy wagen tehaelen; het kind had de onvoórzig- tigheyd aen een groot wagenwiel dat tegen den inner stond, te rackcii, het geen omver viel en 't kind verplet terde. liet ongelukkig schepsel is daedelyk gestorven. Gisteren hebben de tarwe en de rogge op de merkt van Antwerpen eene merkeiyke dueling in de pryzen ondergaan. Er was véél meer te koop geboóden dan er gevraegd wierd.Te Brussel zyn gisteren de graenpry- zen staende gebleéven; De aërdappelen hebben eene ligte daeling ondergaen. Uyt Ninove schryft men dat ter gelegenhcvd der kermis die aldaer op 25 july aenstaende gevierd word, er eenen festival zal plaets hebben tot welken alle zangmaet- schappyën der steden en gemeenten zullen genoodigd worden. De zangmaetschappy van Ninove heél't beslist dat een vla 'nisrh koorgezang aen alle deelneémende inaelschappyén zal gezonden worden, om het bv de ope ning der feest, ais dóór een en de zelfde maetschappy te bieten gezongen worden.Morgen, maendag, zal aldaer ter gelegenheyd der kleyne kermis een vocael en instru- menlael concert gegeéven worden waerin zich verscheyde jonge liefhebbers van Ninove zullen laeten liooren. Voorleden nagt is Id"10. P. hotelierster, te Doornyk van dry welgeschapene kinderen van 't vrouwelyk ge- slagt, bevallen. Moeder en kinderen bevinden zich in eenen zeer voldoenden toestand. Den fruytoogst belooft dit jaer in Belgiën niet min der overvloedig te zullen weézen dan dengeénender grae nen. Brieven uyt Luyk en Limburg melden', dat de l'ruyt- boomen, in die twee provinciën overheerlyk staes. Den bloey hééft in de gunstigste omstandigheden plaets gehad. Zoo vroeg niet zynde gekomen als in voórige jaeren, is het niet meer te vreezen dat de bloesems dóór koud en regenagtig weder worden overvallen, hetwelk de hóóp der landlieden zoo dikwvls is komen te leur stellen, liet fruytzal zich onderden invloed eener weldaedige warmte spoedig kunnen ontwikkelen. Te Brugge is een Engelsch dagblad verscheénen, onder den titel van John Bult. Iietschynt zich zeer be- leédigende persoonaliteyten te veroorloven, en daerover eerlang dóór de juslicie te zullen worden aengesproken. Maendag is den prys der acrdappelen op de merkt van Brussel merkelyk gedaeld; hetzelve is te Ant werpen, Gend en al de andere steden waergenomen. Zoo het sehynt, zyn er nog zoovéél aerdappelen in de putten en is den oogst der nieuwe zoo naby, dat de boe ren beginnen te vreezen, dat zy met de eerste zullen moeten blyven zitten, indien zy ze niet spoedig kwytge- raeken. Van daer natuerlyk de prysdaeling. Eergisteren heél't zich in de gemeente Schilde eenen werkman, met naeme Van dePoele, verhangen. De reden deézer zelfmoord is onbekend. Eergisteren morgend is van Antwerpen vertrokken de Belgische schooner Leopold I.', kap. Majé, bestemd naer Santo Thr mas de Guatimala met 42 landverhuyzers, die zich aldaer ga -n vestigen. DenEngelschen stoomboot City of Itotlerca n, kap. Watts, is ook dien morgend naer Londen vertrokken, aen boord hebbende 295 landverhuy zers. Iledcnmorgend is nog vanhiervertrokkendeBreem- sclie brik Mugdalena, kap. Deetjen, met 89 landverhuy zers naer New-York bestemd. De vermaerdheyd der nieuwe fransche ministers is zoo groot, dat deézer dagen den heer Jayr, minister der openbaere werken, zich dóór zyne ambtgenoóten hééft moeten doen kennen,alzoo hemden toegang totde kamer derGedeputeérde dóór dedcurwaerderswierdgeweygerd. In een gehugt by Clermont-Ferrand hééft eenen boer zyne jonge vrouw mits dry zakken graen aen twee andere boeren vóór eenen bepaeiden tyd afstaeu. De dry guyten zyn aengehouden. 11. M. de koningin van Engeland, de steeds stygende pryzen der leévensmiddelen in aenmerking neémende, en voórnaemelyk degeéne van het brood, hééft bevolen, dat van nu af aen geen ander meêl dan van tweede kwaliteyt ten gebruyke van haer hof zal worden gebezigd, en dat iederen persoon, van de hoftafel gespysd, slegts een pond brood per dag zal bekomen. De stad Madras, in Engelsch Oost-Indië, is dóór eenen vervaerlyken stormwind en zeevloed verwoest ge worden. Acht duyzend vyf honderd huyzen en hutten zyn overstelpt en omgeworpen geworden. Veéle Indiaenen zyn by deéze dubbele ramp om het leéven gekomen. -Men schryft uyt Petersburg, 4 mey: Gisteren is de Newa vóór de scheépvaert heropend, dezelve was sedert 50 november onderbroken, dat is geduerendelSö dagen, of tien dagen langer dan het voórig jaer. In een tydbestek van 129 jaeren is het slegts acht mael gebeurd, dat den stroom na den 5 mey met ys was bevloerd, hetgcéu in het loopende jaer wederom gemist hééft te gebeuren. lil het nummer van de maend Jley van het Iloi- landsch tydsch. ift den Volksvriend vind men in een be- langryk artikel het graen en den sterken drunk, eene berekening van het graen dat, in plaets van tot nuttig voedsel te worden gebruykl, tot een vergift word ge stookt, dat aen veéle duyzende ellende en verderf aen- brengt. liet jacrlyksch gebruyk, volgens de ruym 8 mil- liocn accyns, in het Noord-Nederland gedistilleerd, buy- ten de opcenten en collectief zegel, in 1824, 1854 ën 1844 opgebragt, word daer berekend op 255,515 vaten, waertoe 412,516 mud rogge en 524,800 mud geèrst zyn verbruvkt, te samen tegen den middelbaeren prys van 5 en 4 vóór ongeveér 5 millioen guldens, thans vóór ruym 7 millioen. Uyt de reeds vermelde rogge zou ruym 42 millioen Ncd. ponden brood te bakken zyn geweest. Ook de geèrst had 15 1/2 kop gort kunnen opleveren. Elke kan genever verslind 5 1/2 Ned. ponden brood en ruym 1/2 kop gort. Te Londen is een gansch huysgezin, beslaende uyt man, vrouw en vier kinderen na het eéten van brood en koeken vergiftigd gewéést. De meyd, oud 21 jaeren, verdagt van zich aen deéze gruweldaed te hebben pligtig gemaekt, is daedelyk aengehouden. Men schryft uyt Roomen 5 Mev den prins de Chimay hééft eergisteren aen den Paus de brieven over handigd die hem naer Belgiën terug roepen. M. De Mees ter de Ravcstein, eersten.secretaris van 't Belgisch afge zantschap, zal voórloopiglyk de bedieningen van buyten- gewoonen zaekgelastigden wacrreémen. Een besluvt van den koning van Holland, beveélt de intrekking der muiil-biljelteri groot twintig guldens. van welke er vóór 4 millioen 800 guldens in omloop zyn, en zulks op grond dat de hersmelting der oude munt ge- noegzaenv-gevorderd is om die inwisseling te beginnen. Deéze biljetten zullen na 1 Juny niet meer gangbaer zyn. Dat erteVelsique vieze mannenwoonen zal uyt dehier volgende ons toegezondene regels kunnen afgemeéten worden, welke wy, onpartydigheydshalve, afkondigen, vry aen T Verbond van er op te antwoorden. Velsique, den 19 Mey 1847. Mynheer den Opsteller van den Dender-bode. Zyt zoo goed in uw nacstkomende blad de volgende regels te plaetsen, die ik lil. hier Coezende, zult rny verpligten l'uwaerts, ccnen uwer geabonneerde. Wat al middels worden er gebruykl dóór den iiberaelen aen hang om by de aenstaende kiezingen hunne zaeken te doen zegepraelen. Niets word er ongeproeft geladen, beloften zon der eynde, uylzendelingen mét lioopen ten platten lande, uyt- geéven en gratis in de herbergen brengen der nieuwsbladeren van hunne partye om de. boeren in slaep te wiegen. O die mannen doen toch geweld om tot die booge bedieningen te geraeken, zy moeten ministers, ambassadeurs etc. geraeken of zy kiygen ei' bet koud bloed van; vooral bel Aelstersch Verbond dat vuyl blad word op de buylen gemeenten gratis rondgezon den cn in de herbergen neergelegd vóór de boeren te leézeu en in hunne zaek le lukken; maer de boeren en zyn zoo dom niet dat zy niet en zouden voelen dat dit blad opgehoopt is met logons die om zoo le zeggen den blinden kan laslen; las ter tegen de geestelyke waervan zyne kolonnen opgepropt zyn, vervolgens tegen den godsdiensten smaed legenden catholyken naem die zy willen in veragtinge brengen om den naem van liberael in zyne plaelse te brengen eenen nieuwbakken naem voortskomende uyt de fransche revolutie afgrysselyker gedagte- nisse en afzetsel van de Jacobinistery: maer dat die heeren zich herinneren dat den catholyken naem reedsover de 1800 jaeren bestaet en zal blyven beslaen zoo lang als de wereld staet en daer wy Irolsch op zyn denzelven te belyden. Maer dit vuyl blad word hier en elders met veraglinge in eenen vuylhoëk gesmeten er word naergeblazen en gespuwt gelyk het verdient die candidaeten van de liberaele partye moeten wel schrandere mannen zyn die een zoo vuyl blad gebruyken om hunnen lof uyt le galmen, God bewaert er o»s af. ik en zal niet doen gelyk die ongerymde correspondenten die bet Verbond sehynt in de huyten-gemeenten le hebben die hunne naemen aen het publiek niet en durven laeten kennen, schoon zoo wy wel weéten uyt wiens koker het komt maer zal myn schryven onderteekeneu, J. VAN' NIEUWENHOVR

De Denderbode | 1847 | | pagina 3