ZONDAG 6 JUNY 1847. EERSTEN "JAERGANG. Nr 58. AËLST, den 5 Juiiy. üil lilad Verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcckening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepacld op 1 fr. 75 e., dien der annonêen op 20 cenliinen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, ntogen alle dry maroden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand régtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tvdiaheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaels in onze kolon- nen vcrlcenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN DE CLIQUE SLUM. verder gcwacgcn van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. \vaervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begecren mede le doelen, zullen geheym ge bonden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aeneaet. -DODE. In vcrscheydenc buy ten herbergen heeft men zondag 11. den Den- der-bode gesloólen. Wy verzoeken onze geagte, inschryvers die ons blad in hun ne huyzen te leézen leggen, een oog in 'l zeyl te houden. EEN LAETSTE WOORD AEN DE KIEZERS VAN 'T ARRONDISSEMENT AELST. KIEZERS! Nog twee dagen, en gy gaet het belangrykste uwer voorrechten gebi uykcn, gy gaet dóór uwe stem beslissen over eene zaek die vóór Ül. allergewilligst is, ingezien het hier uwe eygene belangen geld die gy zelve persoo- nelyk niet kont"verdedigen noch behertigon, maer welke gy aen afgeveêrdigde gaet toebetrouwen 0111 ze tegen alle inbreuken te beveyligen. Wat is hier uwe voórnaemste pligt, kiezers Wat vcreyschcn byzonderlyk uwe be langen Eerst en vooral'dat gy het algemeen welzvn hoeft tc beöogen, dat gy vóór 'tbehoud van kerk en staet dient te zorgen met uwe stem te geévcn aen die de welke gv in uw gevveéten als de wystc, als de voórzigtig- ste, alsd'e verdraegzaemsteen meest vredelievende erkent. l)e poogingen der twee gezindheden die Belgiën ver deden, zyn waerlyk te betreuren, om dat zy van weder- zyds niets dan ongelukken konnen te weég brengen doordien zy slegts verstrekken 0111 de tweedragt meer en meer te zaeyën eii aldus de reeds geschokte kragt der nalie te verzwakken. I11 de omstandigheden waer in wy ons bevinden, is het hoogst noodzaekclyk dat wy dóór mannen vertegenwoordigd worden die de geyvigtig- heyd van hun mandaet weéten te schatten, en edelmoe dig genoeg zyn om zich vóór hun volk te slagtofferen, al ware het zelfs ten nadeele hunner persoonelyke belan gen; in deéze omstandigheden, zeggen wy, hebben wy mannen noodig die de doórsleépene staetkunde der ons omringende volkeren weéten le dóórdringen, en te ver hoeden dat deéze zich ten onzen nadeele verryken. Wy gaen ongelukkiglyk gebukt onder de zwaere lasten die wy wegens de onbedreévenheyd van ons tegenwoordig opperbestier aen onze naebueren moeten bctaelen; ieder een is overtuygd dat den tegenwoórdigen toestand van zaeken nog langer omnogelyk is, dat er kragtdaedige reddingsmiddelen hoeven bewerkstelligd le worden 0111 den volkomen ondergang waermede wy bedrevgd zyn, vóór te komen, immers, dat dóór een wys bestuer liet verlies dat wy tot dusverre geleden hebben, moet ingo- haeld en hersteld worden.Nu, kiezers, wy vraegen liet 11, zult gy dit doel bereyken, indien gy u dóór allerlcy streêlingen, beloften en valschc middelen in 't geéven uwer stem laet verleyden Wat voordeel zult gy nvt dien of geénen partygeest trekken Overweegt het wel, zullen de mannen die u met geweld of dóór list uwe stemmen afperssen, uwe belangen beherligcn even als of het de hunne waren Zullen zy kragt genoeg hebben, zullen zy onbuygzaem onafhanglyk genoeg zyn, 0111 zich tegen u naedeelige voorstellen te verzetten In alles is de ondervinding de beste leermeestersse, en deéze moet ook op die vraegen antwoorden. Een ander vraegstuk moet bier ook al uwe aendagt op wekken, naemelyk of de mannen die zich onder den naem van liberaele alliance leden verschuylen en zich verbon den hebben om, in de kamers zvnde, eenige uwer grond wettige rechten te krenken en tegen te werken, of die mannen, vraegen wy, uw vertrouwen verdienen, of gy ze met de volmagt moógt bekleeden van over het kos- telykste wat gy bezit, tebeschikken ennaerhun goeddun ken te regelen? Wel dal deéze zich openlyk tegen het thans beslaendeop- perbestnerverklaeren, en zuilen poogen het zelve dóór een ander dat hunne denkwyze deell te vervangen, en aldus eene diepe staetkundige ontroering bewerken die heden de beweenelykste gevolgen zou konnen nacrzich slccpen; wel dat deéze mannen, zeggen wy, oenen anderen weg zouden inslaen dan dengeénen het gouvernement van heden bewandelt; maer zullen wy hier uyt voordeel ge nieten? Wy weéten het niet, maer 't géén wy weéten, is dat in alles eene gemaetigde doch standvastige en onvi r- slaefde handelwyze van wege onze vertegenwoordigers, van degrootstenoodzaekelykheyd is, ja, datvandergelyke handelwyze het behoud van Belgiën afhangt.Waren wy zoo ongelukkig van met onze eygene handen, het ge bouw van den staet te verdelgen, met het oniweute- lingsvuer dat nog onder d'assclie verborgen is, aen te stoóken, wie zou er het meest dóór lyden? Gy, kiezers, gy die dóór 't bezit uwer panden het recht hebt van te bestieren; gy, die de belgische natie uytmaekl, en uwen wil dóór afgeveêrdigde moet doen uytvoeren. Is liet dan genoeg van hier uytsluylelyk de eene of andere gezindheyd le raedpleégen? Is het dan genoeg aen dien of geénen uwe stem te schenken om dat hy catholyk of liberael is Overweegt dit welvolgens ons, doel de denkwyze van den candidaet wcynig ter zaek als hv maer oprecht onafhanglyk, verstandig en treffelyk man is; want '1 geld hier noch calhoticismus noch libe- ralismus of wilt men, noch radicalismus, 'tzyu de belan gen des vaderlands die hier in't spel zyn en die allen kiezer in d'oog moet houden. Zend hy zwakke en naer alle winden draeyënde vertegenwoordigers naer de ka mer, deéze laelen zich ovorompeien of zoeken hunne' eygene baet, en dit ten nadeele van 't land zend hy er woelzieke partygeesten naer toe, deéze raedpleégen slegts hunne geestdryvery en maeken dat alle bestuer omnoge lyk word; in twisten en krakeelcn verspillen zy dentyd, en de vreédzaeme afgeveêrdigde worden liierdoór ver- dwaeld, by zoo verre, dat dikwils nadeelige voorstellen aengenomen wórden en voórdeelige verworpen. Met een wóórd, gebrek aen goede overeenkomst, word het goed niet liet kwaed vermengd en verward en den wil des volks word als eene loutere hersenschim aenzicn. Ündertusschen, kiezers, daer al onze moeyten vóór eenig doel gehad hebben u te verlichten inde belangryke laek die gy gaet vervullen, u te wapenen tegen de vcr- leyding der partyën die alles aenwenden 0111 haere we- dei'zydsche candidaeten te doen zegepraelen, eyndigen wy deéze weynige wóórden met nog eenen oproep tot uw eygen geweéten te doen en u aen le porren verre van 11 alle listige oorblaezeryën te verwyderen, en volgens uwe overtuygiüg vóór dien lestemmen die 11 het best geschikt schynt 0111 weérdigiyk in uwen naem le spreuken 011 le handelen, Wy hebben 11 treffelyke, onbaetzugtige, en uw eygen .goed alleen beöogendc mannen voorgesteldonderzoekt, hun gedrag, overweegt hunne aklen eu ziet of zy 11 gek ken vind gy dat zy 11 alle niet gekken, néémt er dien of geénen uyt die 11 best gevalt, en tragt nvt d'andere par tyën deézen te kiezen welken gy in uw gemoed als den besten en bekwaemsten acnz.iet om de belangen des va derlands te bevlytigen en aldus deszelfs geluk te bewer ken: gy zult 11 treüëlyker wyze van eene pligt gekweéten hebben die 11 als eerlyk man, goeden borger en waeren catholyken of liberael opgeleyd is. Vóór wat ons be treft, wy hebben al gedaen wat wy konden, onze inzigten hebben zuyver geweest, '1 algemeen welzyn hééft onze pen geleyd en laet ons toe met gerusthoyd van gemoed le zeggen, dat wy onze taek volbragt hebben. Een onedel papieren vierkant dal op zyn voorhoofd den titel draegt van Gazette van .1 eist, is schaemteloos genoeg 0111 den agtbaeren lieer Van den Bossche den naem van sukkchier naer 't hoofd te werpen en hem van hoogmoed te beschuldigen, om aldus te gemakkelyker de candidaeten die het voorstelt, hemelhoog te konnen pryzon en hun eene reéks goede hoedacnigheden toe te zwaeyen die allen weldéhkenden mensch doet walgen. NVellioe, een blad gelyk de Gazette van Aelst, dat nooyt de oprechte waerheyd hoéft mogen schryven uyt hoofde zyner alom gekende vcrslaefdhevd, een blad dat 0111 des zelfs nietigheyd dermaete vervallen is, dat het nauwelyks 100 inschryvers telt, durft liet op een maet vvaegen de veragting le worpen op eenen verdienstvollen candidaet, die, 0111 zyne nedrigheyd, rechtzinnigheyd en diepe ken nissen de "agting van al "wat trellëlykis, verworven hééft Weihoe, zeggen wy, een blad waervan wy vóór de slig- ting van den Dender-bode het ons ten dringendst aenge- boóden bestier niet hebben konnen noch willen aenveêr- den, om dat onze rechtzinnigheyd en liefde tot de waer heyd er zich kwamen tegen verzeilen, zulk een blad, durft het vvaegen de kiezers te verleyden met aen M. Van den Bossche schandnaemen en eerkrenkenden laster toe le werpen met het enkel oogwit van deszelfs caiididatuer le benadeeligen Maer, alle verontweêr- diging ter z.vde, veroórloven wy ons eene bemerking, die, wy zynhet verzekerd, veel zal bydraegen om de kiezers te* verlichten en ze tegen de verleyding van dal arm onheduydend bladje te wapenen. Vooreerst, welke zyn de mannen die sedert een paer maenden zoo veel onnoozelheden en lastelyke waerheyd- verbloemende listen hebben uytgekraeyd 'T zyn man nen die zelve zoeken gekoózen te worden en nergens, ten zy hy eenen sukkelaer onderstand konden bekomen; 't is "voórnaemelyk een van die weczens die dóór die zelfde patroonen ondersteund, hier de meest winstgeé- vende ambten bekleed en bv al die hem kennen in min- agling is, die zelfs zonder overtuvging schryft, in.hoóp van oir héén of morgen over geloond le worden. Dat de Gazelle van Aelst die sedert lang haere ver- schyning nieynde le staeken, deézen laelsten honing z.uygt uyt eene beladende party, vóór geene ongerymd- liedcn nocli listige kuyperyën terug deynst, is niet te ver wonderen, maer dat de mannen die t hans acn haer roer zitten en die M. Van den Bossche kennen zoo schaemte loos zyn hem zulke vvalgelykc beestigheden naer 't hoofd te werpen, is by alle wclpcyzende en trelfelyke mensehen onyerstaenbaer; ook mogen die deêrlyke sehryvdaers. voor zeker houden dat zy in hun gedagt noópens de can didature van M. Van den Bossche, bedroegen zyn. Tegen zulke haetelvke listen hoeven wy aen de kiezers niet te veel le zeggen; men begint overal het armzalig gezwets van die baclz.ugtige mannen naer weêrdc le schatten, des le meer, daer men overtuygd is dat in geene recht zinnige bladen mannen gelyk' M. Van den Bossche, die noovt iels buvten Tvvelzyn zyns vaderlands beoogd hééft, geschandvlekt worden;wy zeggen geschandvlekt, maer vvv bedriegen ons, want 't is op M. Van den Bossche niet dat de schande valt, hy is immers le gunstig zelfs bv zyne tegensl reevers gekend 0111 dóór een dusdaenig schimpschrift te konnen bevlekt worden. T is dan op die waerhcvdverbloemende schryvers zelve dat de schande met al haer gevvigt weerkeert en zal drukken. Moest M. Van den Bossche persoonelyk op die jaslcr- tael antvvoórden, wy zyn verzekerd dat hy zich niet zou geweêrdigen de pen op te neémen, alhoewel hy wapens by d'hand hebbe om zyne tegenstreévers le verpletten, alhoewel hv hun oiivvederleggelykedaedzaekon kan onder d'oogen brengen die hun hy 't geëerd publiek zouden schaemrooddoen worden en hun dermaete ontmaskeren, dat niet een treffelyk man zou aerzelenhim in onenbaere i veragting te houden —Maer edebnpédigé^sdan zyiy^- vyanden, en ten anderen ovei'tu.ymf-*vsu.zvil^V''huid loösheyd, ziet Mr. Van den Boslé^Mor mylArd op die walgelykheden néér, b|lr|i^we1)4St^ft f hem 7.00 véél te meerrecht zulli zyne vyanden hem onrecht .Van den Bossche den beslissend

De Denderbode | 1847 | | pagina 1