STAATKUNDIG OVERZIGT. gemoet; word hy met het vertrouwen der stemgeregtigde vereerd, hv zal natuerlyk hierover dankbaer zyn met zyne pligten te kwyten gêlyk hy aen de stem van zyn ge- weéten alleen beantwoordende, altyd op de eervolste wyze gedaen hééftword hy van het staetstooneel verwy- derd, hy zal zich gedwee gedraegen, aen zyne tegenwer- kers de verantwoórdelykhéyd laetende van hem die slegts het welzyn van zyn voik beoogde en kan bewerken, den middel ontrukt te hebben het zelve te verweézènlykon. Kiezers overweegt wel wat gy doet, onderzoekt alles wel en laet u dóór niemand wie lielzy, verleyden. '1' zyn uwe belangen en niet die van partygeest ot dweepery die gy moet in d'oog houden. denkwyze zyn, gelyk het Verbond hem te lasle legt. Zie hier hóe hy zich uyldrukt, men oórdeeie er over: ik behoorde, zegt het Verbond, door mijne denkwyze aen de liberale party, aen het gematigde liberalismus. Wanneer heeft mennen die denkwyzeverandering gevon den'.' Ofschoon liberael en gematig inroyue politieke han deling, heb ik echter nooit aen eenige Coterie, Club of Verbond verslat ld geweest. Ik heb nooit eenige belofte gegeven of verbindlenis aengegaen, en zoo ik de goed keuring van de zoogenaemde katholykeparty schyn te be komen, zulkshebik noch door blinde onderwerping, noch verzaeking aen voorgaende politieke denkwyzen ver worven.» Op de vraeg noópens M. De Clippele, gelooven wy dat uyt onzen artikel van zondag 11. over dien heer gegeéven, een vóór den kiezer voldoende antwoord kan getrokken wordenverders kan den kiezer den uyttrek des brief» van M. Clippele in de Gazette van Geeraerdsbergen ver- scheénen, en dien wy in ons blad van heden opneémen, raedpleégen. Voor wat het gedagt van M. Van den Bossche hier over betreft, hy is afweézig wy konnen het hem niet vrae- gen, maer tegen deéze vraeg stéllen wy ook eene, zie ze hier: zou M. De Clippele niet konnen handelen gelyk M. Van den Bossche gehandeld heeft Vóór wat den lof aengaet dien wy aen M. Delwarde toegezwaeyd hebben, hier by blyven wy, om dat wy M. Delwarde persoonclyk kennen en over zyn lofweêrdig karakter beter konnen oórdeelen dan den kiezer. 'T overig der vraeg beantwoord M. Delwarde zelf. Nu nog een wóórd: niettegenstaende 31. Delwaerdc zich niet aenbied gelyk men stellig uyt zynen brief kan zien, durven wy nogtans de kiezers verzektren dat hy zou aenveêrden, kwame hem de eer ten deele te vallen van ongevraegd gekoózen te worden, en eenen man gelyk M. Delwarde zou zulks verdienen en volkomen weerdig zyn. Die hem kennen gelyk wy en die nogtans onze voór- siaenders niet zyn, hc-bbcn ons zulks rondborstiglyk verklacrd. Vóór wat nu den Jesuieten trek betreft, dit is eene ongerymdheyd, en op ongerymdheden antwoorden wy niet. Inden Vaderlander van eergisteren treffen wy eenen brief die zegt dat noch liberaele noch ealholyke iels tegen 31. Van den Bossche konnen inbrengen dan dat hy vol strekt onafhanglyk blyven wilt en dus in de kamers zyn- de, de stem van zyn geweéten alleen zou Ie volgen hebben. Deéze getuvgenis dóór liberaele gegeéven en dóór ealho lyke bekragtigd, is wel eene waorborg vóór de kiezers der beyde kleuren, om aen 31. Van den Bossche den voorkeur te gcéven. Deézen morgend hebben wy (le laelstetydingen uyt Geeraerds bergen ontvangen die ons zeer voldoende voorkomen, maer, wy moeten het bekennen, het doel ons hertzeer dat 31. De Clippele sedert eenige dagen met zyne vrienden in 't geheym de walge- lykste middelen gebruykt om de candidatuer van M. Van den Bossche le dwarsboomen. Egler, verneémen wy dat dergelyke handelwvze ahlacr nae weerde geschat word, en dat een groot aental weldenkende kiezers die voorgenomen hadden voor f 31. De Clippele en SI. Van den Bossche te stemmen, in deézen eersten geene lioegenaemde trouw meer stelten en hem als een •1UDAS aenzien die omveèrdig is van naer de kamers gezonden te worden; ook dat er vcéle ealholyke over die handelwvze van den vrederechter zoodaenig verergerd zyn geweest, dat zy zich van dc hem gedaene helol'te van vóór hem le stemmen, teene- ihael ontslacgen houden.31. De Clippele, moesten wy hier openbaer maeken 't géén uwe beste vrienden over u denken, gy zoud verstomd staeu. Gisteren en heden hebben wy uyt Geeraerdsbergen en omstreek™ 15 brieven ontvangen die voorzeker niet gunstig vóór u luyden; de kiezers worden klaer- ziende en hebben 'tzweérd tegen u getrokken om u over uw laeg gedrag te straffen. I)at zy volgens hun geweéten han delen, zy zyn de rechters, wy, wy waglen gerust den nytslag at'. A propos, is het waer dat den uytgeéver der Gazelle van Geeraerdsbergen, den onnoozelen meester STOCQEAIST, hier en daer gestoft heeft dat er zondag aenslaendë een salyriek stuk op 31. Van den Bossche in dc Gazette van Geeraerdsbergen zal verschynen 't Is liet waer dat dit knoeyblad uytsluytelyk geschikt is om alle samenracpsels van beestigheden eu ongervmden steenweg- praet op te neémen Is hel waerheyd dat die gazelle in haero stad den welver dienden naem van ANNEPOT draegt 3Vy zullen over die vrae- gen oórdeelen wanneer wy de sati/rickcliefhebbery van 't krank zinnig blad zullen geleézen hebben. liet supplement aen den Vaderlander van vrydag U.dateenen welberedeneérden brief ten voórdeele. der candidatuer van M. Van den Bossche inhield, is in versclieydene buyten-herbergen eu deézer stad gestoólcn. Al dit geweld bewystdatde beyde par- tyën door de candidatuer van 31. Van den Bossche op luier gemak niet zyn.3Vaerhedencn rechtveèrdiglieyd zegcnpraelen vroeg of lact. Een nieuw geschil is opgereézen tussehen den Fran- schen minister 31. Guizot en den Engelschen lord Palmer- slon. Deézen laetsten wilt eenen 2°™ Pritcliard als consul naer Taïti (Oceaniën) zenden 31. Guizot hééft de konin gin Pomaré aengepord aen deézen consul het exequatur te weygeren. Op dit oogenblik is het Spaensch expeditie-leger tel- lende 15 bataillons voetvolk 1000 peèrden, artillerie etc. de grenzen moeten overtrekken. Den generael Manuël de Ia Concha is aen 't hoofd en hééft bevel tegen Oporto te handelen. Den mai'chalk Bugaud is van zyne expeditie in Algeriièn teruggekeerd. Geheel het centrum van 't groot Kaby- licn is na een bloedig gevegt, onderworpen. Eenige Marokkaensche stammen zyn in opstand en hebben Abd-el-ICader als sultan uytgeroepen. Dc troe pen van den marokkaensehen keyzer tegen do opstande- A1 het hiervoórenstaende was geschreéven en gezet, toen wy by geval het laetste N'drrGureÓe van Geeraerds bergen in handen kreégen. Dit blad, weèrdige zuster der Gazette van Aelst, behelst onder andere eenen artikel die 31. Van den Bossche als ongetrouw aen zyne grond stellingen wilt doen doórgaen, die hem beschuldigt van met eenen Ultra-liberaelen overeengekomen te zyn in geval van balloteéring, eyndelyk die 31. Van den Bossche uytscheld als eenen man zonder staetkuudige geloofs grondstellingen. Indien wy zulke beschuldigingen in al ander blad huyten de twee bovengemelde aentroffen, wy gelooven dat zy 31. Van den Bossche zouden konnen benadeeligen, maer, ingezien de bron waer die twee prulbladen hunne vuyligheden gaen opzoeken, zyn wy daaromtrent zeer gerust. Nogtans, daer niemand in 't siyk kan wandelen zonder zich te bemodderen, willen wy over de sehande- lyke aentygingen en eerschendende lastertael een wóórd reppen om de kiezers te doen gevoelen tot welke walge- lyke middelen de tegenwerkers van eenen man die zich overal met ontdekten hoofde mag vertooncn, hunnen loe- vlugt moeten neémen, om hem ecnigzins te konnen be zwalken. Dan, wy zullen het aen de Gazette van Geeraerdsbergen niet vraegen, want wie liegt die bedriegt en die is onze antwoord omveèrdig, maer aen u, trcllelyke inwooners van Geeraerdsbergen, aen n, kiezers van 't dist rikt Aelst, vraegen wy, wie er meest uwe trouw verdient, wie edel moediger, rechtzinniger is, of wel dien die zyne grond stellingen aen al zyne medeborgers openlyk durft ken- baer maeken, en zich niet scliaenit zynen Ie houden ge dragregel vóór de kiezing te openbaeren Of wel dien die zyne grondstellingen, zyne handelwyze en zelfs zyne natuerlyke neygingen zorgvuldiglyk verborgen boud, uyt vrees van zyn toekomende te benadeeligen? Óórdeelt zelve kiezers; gv wéét het, M. Van den Bossche gebruykt geene omwegen, geene listen om u te bedriegen, in zyne geloofsbelydenis ziet gy die oprecht vlaemsclie rondbors- tigheyd, die volkomene onaflianglykheyd en dit onbuyg- zacm karaeter, hoedaenigheden die eenen waeren afge- veérdigden moot bezitten wilt hy weêrdiglyk en met vrugt zyn volk vertegenwoordigen. De candidaetcn der Gazetten van Geeraerdsbergen en Aelst, integendeel, zyn gekend dóór hunne verslaefdhoyd aen den wil hunner party, dóór eene buytemnaetige toe- geévendheyd aen al de ëysehen van een ministerie dat den afkeer van 't volk op zich getrokken hééft, immers die candidaetcn om dat zy hunne principen niet durven aen den dag leggen, moeten dóór list in de kamers ge- raeken, den wil des volks is hun vyandig. Ook, aerzclen wy niet rondnyt te zeggen dat, waren de kamers uyt al znlkdaenige leden samengesteld, wy welhaest den volko men ondergang van 't land zouden te bëweenen hebben. Het zyn geene tvden meer om dóór dweeperyën het volk af le trekken van mannen gelyk 31. Van den Bossche, en dit uyt enkele reden om dat zy met eenen standvasti- gen wil bezield zyn om alleenelyk te doen het geën hun geweéten gebiedender wyze vergt; het zyn geene tyden meer om al wat verslaafd, al wat systematiek, al wat on- bedreéven is aen 't volk op le dringen, de belangen des lands zyn te zeer verwaerloosd, de vrugten die wy proe ven van dergelyke handelwyze, zyn te bitier en zouden, moest den hiiydigen toestand nog langer dueren, in ver giftige, in doodelyke vrugten verkeeren. Dus, kiezers, wy herhaelen bet u en wy konnen bet u niet te voél herhaeien, luystert naer 't gezwets niet noch naer de bedriegelyke leugentael van verkogtte prulbladen waerin de mannen die zoeken aen liet bewind te gerae- ken, hun eygen zeiven bewierook™ en levens andere treffclykc candidaetcn beslyken; met een rechtzinnig gemoed en na rypclyk dc ondervinding le hebben ge- raedpleégd, gcéven wy u eenen heylz.aemcn raed, volgt gv dien, gy zult welhaest overtuygd worden dat den Dender-boae altyd met de zuyvcrste inzigteii bezield is geweést en dat liv nietsdan 't welzyn van 't vaderland, den vrede ouder onze bewindslieden en uwe eygene be langen behertigd hééft. Kiest dan 3131. Van den Bossche en Delwarde of iemand wie liet zy vóór zoo voél by onaf- hangelyk, verstandig, verdraegzaëm en treffelyk man zy. In eenen brief geplaetst in de Gazette van Geeraerds bergen, doet 31. De Clippele openbaere bclydenis van getrouwigheyd aen zyne oude grondstellingen. 31. Clip pele wilt geenen lien gaet of verloochentter zyner voórige De voórstaenders der candidaetcn van de Gazette van Aelst, werkelyk gevoelende dat hunnen zegenprael vol strekt onmogelyk is, gebruyken alle middelen om 31. Van den Bossche van zyne candidaeluer te doen afzien. Be zoeken, listen, vleyeryën, beloften, ja zelfs walgelyke leugens worden in 't werk gesteld om dien agtbaeren man te bewilligen tot het naelaeten eener zaek die zyn geweéten hem vóór den welstand van zyn volk oplegt. Maer 31. Van den Bossche even als eene rots die de aen vallende golven eener woedende zee trotseert en onberoerlyk blyft, is in zyn voórneéuien onwankelbaer, hy wilt zich voor zyne landgenoot™ ten besten geéven, en op derzelver vertouwen en rechtveèrdiglieyd rekenen de, hoopt liv, niettegenstaende ai de listen en bedrog zyner tegenwerkers, te zullen zégepraelen. De werkelykc middelen dieden lieer advocaet Van den Bossche hééft vcórgeschreéven om de verregaende ellen de weézenlyk en kragtdaediglyk te keer te gaen, zyn thans in eene afzonderlyke brocluier by een verzaemeld om des te gemakkelyker te konnen overwoógen worden. Wy beveélen deéze verzaemeling aen de aendagt onzer landgenoóten en voórnaemelyk aen de kiezers van ons dist rikt aen, die hier uyt zullen konnen oórdeelen of den agtbaeren schryver lumne stem verdient of niet, of hy, die niet het oogmerk van, in de kamers zynde, zich by- zonderlyk op hel heelen der kwaclen die onze vlaemsclie provinciën tevsteren, toe te leggen, den man niet is die de eerste plaets in 't vertrouwen der kiezers zou dienen le hebben. Immers daedzaeken spreéken luyder dan wóórden of beloften leest den kiezers en óórdeelt. (Zie de adverlenliën). Twee gezusters die aen een kopstuk der kiezingen ver- inaegscliapt zyn, of om klaerder te spreéken twee welge- conditionneérde K LAPPA ËN, algemeen gekend onder den bynaem VanP.,schynen van hooger hand missie ont vangen le hebben om in de omslrcéken van Ilerzele en Burst, alwaer zy woonagtig zyn, liet gerugt te versprey- den, dat31. Van den Bossche van zyne candidatuer afziet. Wy komen deéze gerugten leugenstraffen en de kiezers doen acnmerken datzy slegls zyn uytgestroeyd om31. Van den Bossche aldus te hinderen,ingezien er van hem niets kwaeds kan maer integendeel alle goed moet gezegd worden. Zulke daedzaeken bewyzen cenigzins tol hoe verre de tegen party van 31. Van den Bossche Siuurzjqóoj is, en hoe zeer men er mag op rekenen. Kiezers, gy zyt rechters, gééft liaer volgens verdiensten. Vóór wat de twee KLAPPA'EN betreft., zy zouden beter doen zich in haero keuken te bemoeyën en nergens over kiczingen spreéken. De voórledene wéék hebben wy de tegenwoórdigheyd van die twee oxters te Aelst ook ont- wtierd; zy hebben er ook zoo véél geklapt en gebabbeld, dat zy dóór de mande gevallen zyn. Willen zy dus leugenstraffen dat zy van klappyön af komst zyn, zy zwvgen in 't. vervolg en honden zich gelyk den schooimiaeker by zynen leest, in luiere keuken. Steil schryfl ons lieden ilatde twee KLAPPYJËN te Soltegem, Velsique en oiiistreéken haere strafbaere leugens ook hebben uytgestroeyd. Men zegt dat zy op eene plaets zoo véél onbetac- nieiykhcden op de rekening van eenen candidael der alliance verteld hebben, dat de aenhoorders zich iiibeéldden dat het twee verkeerde kwezels waren. EEN PAEtt VRAEGJES. 31r. den onderpastor van AV... by Aelst, zoud gy wel, begeêren dal men op uwe rekening zegde bet géén gy op die van eenen onzer agtbaerste ingezetene uytkraemt, enkelyk omdat deézen een wóórd ten voórdeele van zyne candidaeten rept? 31'. den onderpastor zou het niet betaemen dat gy wederriept het géén gy waerschynelyk, in een particulier huys, uyt onbcdaglheyd iiebt gelost, le meer omdat den agtbaeren persoon u hier over zou konnen rekening doen geéven NOG EEN AERDIG VRAEGJE. Is het waer dat men sedert acht dagen in een groot ge bouw deézer stad, waervan den voorgevel met vier dikke pilaeren vercierd is, met vlyt werkt om stembriefjes te scliryven ten voórdeele der candidaetcn van 't prulblad van Aelst In 't Verbond van zondag II. stond eenen brief uyt Gee raerdsbergen gedagteekend, waerin eenen kiezer ons eeni ge vraegen t' zyner rigting, doet.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2