lingen aengerukt, zyn verslaegon geweest. Den opstand breyil zich uyt.; den Emir ontvangt van alio slach van oorlogsbehoeften lungs Gibraltar, 't is te zeggen door de zorgen van Engeland. Den minister van financiën hééft nog 91,000 fr. overschot op den artikel persooneél, van den budjet van 1843, en gaet deéze somme onder deleegiè bediende der directe beslaslingen, douanen en accynsen uytdeelen. Het onderzoek omtrent de moord der vrouw boxein, te Brussel, word vlytig voortgezet; maer tot dusverre schynen de navorschingen der justicie de zaek nog niet te hebben opgehelderd. Den beschuldigden Breeht loochent stellig den daeder te weézen. Alle tie dagbladeren blyven zich nog gcduerig met de aenstaende kiezingen bezig houden. Men vind in de gazetten geen ander nieuws meer dan kiezings nieuws. De lyst der kiesbaere vóór het Senaet in de provin cie Braband behelst 114 naemen. Den hoogstbelastten is den heer Mosselman, senateur voor het arrondissement Nyvel, die te Tilly, Buisy en Antwerpen 9000 fr. belas tingen betaclt. De brieven uyt de provinciën geéven de meest vol doende bescheedenomtrent hetaenzicn, welk de merkten van Kortryk, Geeraerdsbergen, Luyk, Leuven en Dender- monde opleverden, in deézen zin, dat op al die merkten de pryz.cn snellvk zyn blyven daelen. Die daeling was op de tarwe 5, 4, 6, 7 en zelfs 10 fr. per zak. Zondagen maendagzyner te Brussel vier persoonen terwyl zy op straet waren, of in hunne wooningen werk ten, dóór eene sehielyke geraektheyd getrollen en dood gevallen. Op veéle plaetsen heeft men bemerkt dat de rog- gehaluien die gemeenelyk maer met vier ryën graenkor- rels vervuld waren, er nu van zes vóórzien zyn. Men schryft uyt de polders dat er aldaer eene zon derlinge ziekte is onlstaen, welke men de patatei-ziekte noemt. Alle de deelen van het liehaem die aen de lucht zyn blootgesteld, worden met geêle en bruyne plekken overdekt, en doen den zieken veel lyden, berooven hem van allen slaep en rust. Te Brussel hééft men die zonder linge ziekte ook gewaer geworden. Tot hier toe wéét men nog niet dat er iemand aen de gevolgen van die ziekte overleden zy. Men zegt. «lat dit jaer den meyvisch in overvloed is gevangen. Omtrent Antwerpen word er buytengewoon véél gevangen. Over eenige dagen, zyn er te Wondélgliem, by de weduwe Leo Meulcwaeter, landbouwster, tydeus den nagt, dieven ingebroken, én hebben uyt den kelder 15 brooden, twee stukken vleescli, en 10 ponden boter medegenomen. Den smoutpot was te groot om langs de keldervenster te worden medegenomen, en deézen is dus onaongeraekt gebleéven. By Dominions Vermeersch, herbergier in de Ster, tusschcu MeulestedeenLuugerbrtigghe, langsde Sassehe- Vaert, zyn de dieven ook in den kelder gedrongen, en hebben 15 flesseheu met sterken drank en met wyn, en vier flesschen leuvensch bier medegenomen, benevens eeneu pot met smout. Zonderling is het dat den herber gier, die juyst boven den kelder siaept, geen bet minste gerugt gehoord hebbe. Van wegens borgemeester en schepenen is er aen de bewoon ers van Brussel bevolen, de straet vóór hunne huyzen tyuens de droogte, dagelyks twcemael te be- sproeyën. liet plan vóór eene nieuwe overdekte merkt, in de oude Messageries, op den Magdalena-steenweg, te Brus sel, is zaturdag dóór den communaelen raed aengenomen. Die merkt zal den 1 january 1848 moeten gebruykbaer zyn, en alsdan zullen de merkten op de Ger/.emcrkt, en omstreéken afgeschaft zyn. Eenen persoon, woonende op de Muyde te Gend, en verdagt van eenen der aenleyders of opstó'ókers tot plunderingen van bakkers geweéstte zyn, is deézerdagen vroeg, dóór do policic van zyn bed gehaeld, en naer het gevang geleyd. Den heer Carbonnel, beambten van het huys des konings, wiens erin op twee plaetsen gebroken is, bv de ramp van Ans, heeft eene tweede heelkundige bewerking moeten ondei'gaen. Nadat zynen erm over acht dagen gezet was, is men genoodzaekt geweest er de beensplin ters uyt te hae'cn en hem op nieuw in te zetten. Sedert is den heer Carbonnel aen de betere hand. liet Iyk van jolfrouw Charlotte Biche, eene jonge joffrouw welke voórledene wéék ongelukkig op de rayls van denyzerenweg is omgekomen, iste Sempst, commune by Mechelen, plegtiglyk begraeven. Den heer die jolfrouw Hiclic vergezelde, toen het onge- luk is voorgevallen, washaereiitockomenclen-bruydegom. Deézen heer is nu gcvaerlyk ziek, en is beregt geweest. Het bouwelyk van deéze persoonen was zoo aenstaende, dat de geboóden reeds afgekondigd waren. - M. de Villegas, liberation kandidaette Audenaerde, is by den prokureur-generael te Gend ontboóden, en in het parket is er van kiezingen spraek geweest. Of M. do Villegas met eene brutaeleafstclling bedreygd is geweest, weéten wy nietmaer er is aen den liberation prokureur des konings strengelyk verboóden van, in het minst, de herkiezing van den ministerieélen M. Thienpont tegen te werken, en dus tegen de begeerte en legen den wil der ministers te bandelen. Den heer üelescluze, vrederechter te Aetli, en va der van eenen der liijeraele eaudidaeteu, is zonder voór- afgaendelyke waersehouwing op pensioen gesteld. Men sehynt de oudersvoorde politieke denkwyze der kinderen verantwoórdelyk te willen stellen, naer het voorbeeld der regeéring van Antwerpen opzigtens de ouders der kwaede jongens, die op Kermisdag fuzeén al'steéken. By Bostel, in de Antwerpsehe Kempen, zyn, op den 27 byna 300 bunders heydeland, en een bunder hak hout de prooy der vlammen geworden. Men hééft het aen de yverige poogingeu der in het rond woonende landlieden te danken, dat men den brand in twee ueren tyds meester was. Zes kwaeddocners zyn deézer dagen gekomen op eene pagthoeve te Laerne, en in den koeystal gedrongen, om er eenig rund te steélen; maer eeneu der knegten, die bestendig de wagt hield, onder den hoop geschoten heb bende, trof eenen der dieven, en men vermoed, dat deézen reeds aen zyne wonden is overleden. Voórledene wéék, heeft te S. Nicolaes eene moord- pooging plaets gehad. Den genaemden K. S. Miehiels, weéver, die vóór ecu paer jaeren censonunekcn van 6000 frs. had ingedeeld, heeft zyne vrouw eene messnede aen den bals toegebragt, maer is dóór eenen werkman ver hinderd zyn boos voórueéinen ten uylvoer te brengen, en daedelyk aangehouden. Den/elfden Miehiels had te voóren negen jaeren gevangen gezeten, om zynen kapo raal eene ongesiiykerde oorveeg le hebben toegediend, en was slegts over dry jaeren uyt het tugthuys gekomen. Den bisscliopvanErtiggeheéftzaturdagil priesters, 9 diakens en 12 onderdiakens gewyd, en de bisschop van Gciid ifi priesters, 13 diakens, en onderdiakens. Zaturdag morgend van vyf tot zes ueren, is een omveder vóór de stad Brugge losgeborstenden donder is gevallen in de IIalle, zonder eenige ongelukken te ver- oorzaékenop den hoek van de Breydelstraet hééft den bliksem eenen arduynen steen gespleéten en afgerukt, tie glazen der 'anteérn gebroken, een der kiiyzen van den gaz gekromd en den luytenant van de hoofdwagt onder de Hellepoort omver geworpen, zonder hem ccuig leed toegebragttc hebben. Dit onweer is met zulke zwac- re stortregens vcigezcld geweest, dat de goten het water niet konden slikken; in de cathedraele kerk, alwaer talryke gcloovige verzameld waren, om de morgendpleg- tigheden van de maend van Maria by te woonen, is liet water langs de vensterramen biniieiigeloopeii, en een ge- deelte van een vensterraem, dóór den wind afgerukt, is omtrent de gcloovige gevallenniemand is gekwetst. Te Oostkerkc is eene vrouw, langs de vacrt naer stad komende, dóór den bliksem doodgeslagen; de onge lukkige was moeder van dry kinderen, en was in eenen zwangeren staet. Te Bccelaere is den bliksem opver- selieydeuc plaetsen gevallen en hééft eenige boomen uytgërukt, ook den kerktoren is grootelyks beschadigd geweest, balken zyn volkomen verbryzeld. Te Avecappelle heél't het licinelsch vuer het hofstedeken van Joseph De Ryckc in brand gesteéken, hetwelk ganscli dóór de vlam men vernield is geworden; een kalf is er in verbrand. Dit onweder heéfl zich nytgestrekt of vernieuwd in de provincie Namen. In de kantons Dliuy, Lhcrmi, Long- champs, Wellen en Suriee is dour den zwaren hagelslag véél schade a"engerigt;gansehe graen- hoey-en aerdappe- velden zyn letterlyk gemaeyd. Te Dinant, Bonvignecn Philipvillo is er eenen geweldigen slagregen gevallen, en die stedekens zyn gedeeitelyk overstroomd geworden. Twee kinderen die met hunne moeder langs den yzeren wegreysden, en in liet rytuyg speelden, warende poorteel genaderd, en deéze was niet wel gesloóten. De kinderen zyn uyt het rytuyg nevens de rayls gevallen, en men kan ligtelyk begrypen, in welke ongerustheyd de moeder zich bevond. Wanneer men aen de statie te Yerviers kwam, ging men ter opzoeking der kinderen die men geloofde dood te zyn, maer, gelukkiglyk hééft men hun gezond en wel te pas gevonden. Eeneu landman te Ivwadvk, had van eenen zyner kennissen rattenkruyd ontvangen, hetwelk hy, onvoór- ziglig genoeg, twee of dry dagen in den zak hield. Laetsledcn dynsdag naer P. ter merkt zullende gaen, en aen het vergif niet denkende, blééf liet noodlottig poeder in het dagelyks gewaed te buys achter. De vrouw van liet lmys, die, naer men zegt, niet regt wel in liet hoofd was, nam er een paer eyërlepels van in, en is nu een IykEen nieuw bewys vóór de noodzaekelykhcyd, om toch met zulke gcvaerïyke dingen nimmer roekeloos om te gaen. De dóór Paus Pins IX bevoólen herziening der wet boeken word met grooten yver voortgezet. Onlangs is te Hoornen een zeer wcldaedig besluyt versclieénen, om zoovéél mogelyk den woeker, welken sinds jaeren op de sehandclykste vvyzc aldaer gedreéven wierd, te onder drukken. Dejoódenvan Olfenbach en deéze van Koenigsbergh, hebben voorgenomen hunne ceremoniën van den sabbat dag op den zondag te vieren. Op de merkten van Beyeren en Wurtemburg zyn de graer.en in prys gcdaeld. Op denyzerenweg van het Noorden, in Oostenryk, zyn twee kouvoysop eikanderen geloopen. De tweeloeo- motiven en de koólen-en xvater-wagens, zyn'verbryzeld. Eenige persoonen zyn gedood, anderen sterk gekwetst. Een protocol is den 21 mcy te Londen ojigesteld, by welk er besloóten is dat de zeemagt van Engeland, Vrankryk en Spaniën naer Portugael zal gezonden wor den, enual een spaenseli legerkorps te lande dc porlugie- sehc opstandelingen zal gaen aeuranden en tot onder werping dwingen. Men heél't nyt New-Yorck vernomen dat een nieuw gevegt tusschen het leger der Americaeneii en dit der Mcxieaenen hééft plaets gehad. De Mexieaenen hebben de nederlaag gehad en zeer véél soldaden verloóren 6600 mannen zyn krygsgevangen genomen. Deoverwin- uaers zetten hunnen optogt naer de hoofdstad van Mexi co voord. Volgens brieven uyt Constantinopeleh zouden de ontstaene moeyelykheden tusschen Griekenland enTur- kyën, geëyndigd en vereffend zyn. Ondanks de groote verminderingen in den fransclien budjet van 1848 gebragt, verzekert men, dat er eerlang eene geldlëening van 5ÜU millioenen zal worden aen- gegaen. Het gerugt is verspreyd, dat den keyzer Nicolaes aen dc gezaenientlyke naer Siberian verbannen Poolen niet alleen kw\ (scheiding verleencii, maer huil ook hunne bezittingen leruggééven zal, welke van de tegenwoordige bezitters vóór eenen te scliatlen koopprvs afgekogt zul len worden. Den uyt den Poólschen vrylieydsoórlog gekenden generaal Uminski heél't deézer dagen zyn verblyf in de gyzeling te Frankfort moeten neémen de wel op de aen- klayt van eenen logemenlbonder, wien hy 1600 guldens schuldig was. Umii.ski zal egter, naer men verneemt, eerstdaags zyn 70° jaer inlreéden, op welken ouderdom men, volgens de duytsche wetten, niet meer wegens schulden in hegtenis mag genomen worden. Den stedelyken raed van Dublin, de dood van O'Connell verneénicnde, heeft, uyt eerbied voer dc na- gedagtenis van lerlar.ds grooten woehnan, zich vóór dry wecken verdaegd. Soórtgelyke rouwhelooningeri hebben inde meeste andera steden van Ierland plaels. Den 17 Mey II. zyn in het dorpBianitz (Duytsch- land) binnen I 1,2 ner 250 woonlniyzen verbrand. Ëcncn grysaerd, eene dienstmeyd en eon kleyn meysje zyn in de vlammen omgekomen. Uvt Bucharest word er liedi n gcschrcévcn dal in den laetsten lyd weder misdaedige poi gingen gedaen zyn, om liet nog overgebleévencgedeelte der hoofd stad aen vier zvden in brand te sleéken. Ook was we derom een groot aenfal brandbrieven gevonden. Men schryft uyt Frankfort, 51 Mey: de graenpry- 7.011 zyn gisteren op de merkt alhier acnzienlyk gedaald. Men verwagt weldra weder eene nieuwe daeling. De uyt- zigten van den oogst zyn voortduerend zeer gunstig. Het koorn is reeds meer clan gewoone manshoogte, en staet overal overheerlyk. Overal belooft den oogst de rykste en overvloedigste opbrengsten. In het naburige Baden inzonderbeyd staet den oogst zeer voórtrelfelyk en zyn de merkten, zoo goed bevoórraed, dat op sommige de tai we negen guldens per maller (108 li Iers) is gedaeld, en don geërst zes guldens. .ten den opsteller van den Dender-bode. Eenen kiezer zegt in liet laotsle Nr van het Verbond dat ik uwe uytnoodigingen om eene profession de foi te doen niet heb beantwoord; ik zal aen dien kiezer die u versclieyde vraegen doet op myne beurt vraegen, waertoe liet zou strekken van eene belydenis le doen van zyne slaelkundige gevoelens, wanneer men zich niet als kan didaat voor de kamer der volksvertegenwoordigers op geeft en hem tevens zeggen dat ik niet zon aer/.eleu myne gevoelens kenbaar le maeken indien ik in deze om- slandiglieden dit niandaot beoogde. Dien kiezer sehryvende uyt Geeraerdsbergen ofschoon te Ninove woonagtig, voegt er by dat ik in myne weer- diglievd en onaflianglykheyd bv een aental pastors zou geleurkraenid hebben, hierop zal ik enkelyk antwoorden met hem te logenstraffen, en te doen aanmerken dat dien kiezer ten lioogslen moet trefbaer zyn, daer hy by zyne kwaedwillige aentygingen eens anders naam leent en wilt verholen blyven. DELWARDE. Onder de talryke ons loegezondene brieven, is liet volgende vóór de afkondiging bestemd 5 Juny 1847 ,l/r den Opsteller van den Dender-bode. ÏSopende <le aenstaende kiezinge, de priesters zyn niet altyd van eene gezindlieyd tot het kiezen van borgeineeslers, dekens, bisschoppen; of de kardinaclen zyn niet altyd van eene gezind lieyd lot liet kiezen van eenen paus; ook zyn er veel priesters voor M' den advocaet Van den Bossche gezind, welkers stemme hy zal hebben. D'oudc raadsmannen van den koning ltoboam die raedden hem om den oproer te stillen, de lasten te vermin deren, en heeft lot zyn leed den raed van jonge raedsmannen gevolgd; eenen doortrapten koning stelde eenige van zyne ho velingen die hem vleydden en streelden van hun ambt, en die hem met goede reden tegen spraken, die noemde hy zyn ge trouwe hovelingen. Uyt al dit voórschreéven kan men henier- ken, wy zelve ons moeten te racdegaen, en ons van niemand laelen verleydcn. D. K.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3