staetkuadk; oyerzigt. aaesgarjasa ters over de kiezing dusdaenig gerust gesteld, dat zv hun gegeéven wóórd vóór onzen yzeren weg miskend hebben; de inwooners van Aelst verdienen eene eervolle melding, en hebben het ministerie naer weêrde beloond met twee van hunne onderdaenigste slaeven te ontneémen. Hoe menigmael zullen zy op onzen yzeren weg denken, en op de voorzegging van eenen inwooner deézer stad, in geval zy onzen yzeren weg in deéze sessie niet toe stonden, het vertrouwen en de agting der Aelstenaers vóór hun verloóren was, ja een oogenblik hebben zy aen deéze gezegdens geloof gegeéven, dusdaenig dat onzen yzeren weg in het ministerie was toegestaen. In de te- genwoórdigheyd van eenen onzer inwooners en de hee- ren De Nayere en De Smet is eenen voorstel opgesteld om aen de kamer vóór te draegen dien het ministerie zoude ondersteund hebben, maer op den oogenblik ziel men al die schoone beloftens verydeld; men adresseére zich aen eenen minister die antwoord, het is myne schuld niet, het is De Theux die van gedagt veranderd is, dien zeiven minister zal zich nog lang errinneren het compli ment hem desweégens van onzen inwooner dóór eenen zyner vrienden toegezonden. Men onderzogt wat de reden mogten zyn van deéze1 zoo schielyke verandering en men vernam dat eene groote personagie van deéze stad in het ministerie was geweest; men veronderstelde dat er over de kiezingen gesproóken is, waer dóór de ministers een v.eyuig cr- steld zyn geweest van den grooten schrik die zv opgevat hadden, doch nu zullen die heeren agter de noren krab ben, enondervonden hebben wie huilde waerheyd gezeyd heeft. AVat zegtgy nu hoogmogenden Burgemeester, heb ben wyniet reeds gezegd dat eygen lof stinkt, 'steéktnu het certificaet vóór uwe ministers in den zak met al die aen- gehaelde leugens, het is reeds dóór een ieder mol vcrag- ling beoordeeld, en gyl. heeren der commissie van den regeéringsraed durft zoo eene kies-reklaem mode onder teekenen, gyl- zeg ik die nog onlangs den Réquisiloire hebt onderteekend om uwen alderagtbaorslon Burgo- meeeter te dwingen die zoo noodige domarrhon te doen, vóór onzen yzeren weg die gyl. met de leden der koop handelkamer had vastgesteld; het is ook hy die de oor- zaek is dat gyl. niet op den bepaelden dag naer Brussel vertrokken zyt, en alzoo het lid der koophandelkanmr die gyl. aenzogt had eenige dagen vóór uyt te gaen zoo schandelyk te leur hebt gestelt, het is immers nog niet vergeéten dat den Burgemeester om hier in te gelukken al de leden van den regeéringsraed by een geroepen heeft. De Émancipation vraegt wat de heeren Durnorticr, Desmaisières en De Smet misdaen hebben, de Emanci pation wéét beter dan iemand dat het miuislerie alleen hier van de oorzaek is, zy die gekend heelt water in de laetstc dagen in het ministerie is omgegaen i u do vraog tot het bekomen van onzen vzoren weg zoo kloekmoedig ondersteund hoéft, wéét zeerwel het miuislerie De Theux het vertrouwen der Aelstenaers Verloóren had, het is dan aen liet miuislerie zelf dat zy vroegen moei waerom hebt gy uwe vrienden geslaglolferd want gy hein tu t voóruyt geweéten 'l Medegedeeld. Niettegenstaende haere twee byzomlersle aanvoerders Triseang et Ros de Eroles door den kop geschoólen zyn, blyven do Carlistische benden zich hier daer in Snaaien vertoonen. Volgens brieven uyt Portugael van 25 Mey II. luidden de schepen Aar Junta van Oporto de haeven verladen. De schepen van den bloeus hebben dezelve aeugcnuul en ze wéér in de haeven gedrongen na een hardnekkig gevegt van vier neren. Den engelsclien consul te Ooorto, zich met geheel zyn hiiysgeziu ingescheépl hebbende, vreesde men voor T leven van den hertog Teivcira en van andere aen de zaok der koningin, toegedaene die- naers die krvgsgevangene der Junta, te Onorlo ver- blyven. Den marschalk Bugcaml heeft zyn ontslag van <1 ,u- verueur van Algeriën gogeéven en vraegt om naer ra:;!.- ryk te worden weérgoroe|>on. Een bloedig gevegt beeft plaels gehad !iy Gcrro-Go! do tusschende Americtienen en Mexicttenen. Mei Mcxieaenseh leger is teenemael verslaegeu. Siuts dien kan den generael Scott naar welgevallen in Mexico acnkomeu. De Anie- ricaensche vloól hééft van luieren kant de zeehaeven en stad van Trespan overweldigd. SERIGT. De ptrsuonen die roar den aenstaendev trimester aen den Deudcr-bode it.sclrgeing neérnen, zulten al de nummers lot den J" Zendt e n Ju!;/, kosteloos bel,omen. bi weerwil van de onzekerheyd \an het weder is de processie van bal II. Sacrament hier zondag met degr- wooac pleg'.igk; yd g la uden. Detwee muziekgenoótschappon deézer stad hebben op 8 deézer 'savonds, eene luysterlvke serenade gegeéven aen M. Bruneau, ter gelegenheyd zyner benoeming als volksvertegenwoordiger. Geheel de Keyzerlyke-plaetswas verlicht. Eenige heetekoppen hebben op den dag der kiezin gen alhier onbetaemelyke betooningen tegens zommige geestelvke op de straeten gepleégd. Dergelyke akten van wie zy ook koinen, verdienen volle afkeuring, en strekken tot scnande aen die geéne welke er zich pligtig hebben van gemaekt. Geheel den dag van 9 deézer hééft hel kanon alhier geronkt ter gelegenheyd van den zegenpracl der liberaele. Zymogen nog niet te luyd schreeuwen, want er kon- mm nog aerdige dingen gebeuren. De genaemde Marie Giets, deézer stad, verdagt van in de kerk dry autaerkleederen gestoóleu (e hebben, is gevat enter beschikking van don procureur des ko- nings gezonden.Anastasius Tassart, van Doornyk, is vóór landzwervery dóór de politie deézer stad aenge- liouden. Zoo haest wy vernomen hadden dat de graenprvzen te Brussel en t' Antwerpen verhoogd waren, vreesden wy insgelyks vóór verhooging in onze stad inderdaed onze vrees is zich komen verweézenlyken dc tarwe en de rogge hebben eene ryzing ondergaen. liet Antw.-Nieuwsblad niackl do volgende opmer king: Er moesten in de Kamerder Representanten zeven en-veertig leden herkoózen en dertien nieuwe moesten benoemd worden. Van zeven -en-veertig aftreédendc le den, waren er vyf-enrtwintig miriistericcle en slegls twee- e,n-tmntig liberaele. Welnu het ministerie hééft te Brus sel, teLuyk, te Gend, te Verviers, te Nyvel, te Doornyk eene voikomenenederlaeggeleden, en inde andere steden meer of min verliezen. Summa Summarum: in plaets van 22 aftreédende liberaele, hebben de kiezers er 56 naer de Kamer gezonden, en in plaets van 25 miuiste- rieéle slegts 24; behalve datveéle deézer laetste met eene zeer geringe meerderheyd zyn doórgeraekt. Zal men nu evndelyk begrypen, dat het noodlottig systeem, hetwelk op het land drukt, by de meerderheyd der Belgische be volking word afgekeurd Naer men verzekert, is er eergisteren morgend om acht neren eenen ksbinets-raed gehouden, en wel over den uytslag der kiezingen. Het ministerie zoude aftreé- don, in spvt van de electoraele betooning, welke komt plaets te hebbenmaer dat bet zou aen 't roer blyven tot de vergadering der Kamers, zonder dezelve egter bui tengewoon byeen te roepen. Donderdag heeft men den vryheydsboom, die in 1850, op de Place-Koyale te Brussel geplant was, neér- geveld, op dc zelve plaets zal nu het standbeéld van ■odefried van Bouillon worden opgeregt. Terwyl de werklieden bezig waren met den boom aen stukken te kappen, hebben veéle persoenen eenige takjes medegeno men om die als eene zeldzaemhevd te bewaeren. Te Soignies heeft men den5 vóór erge onlustenge- veesd. De werklieden uyt de steengroeven zyn byeen ge komen, en naer liet stadhuys gegacn, om te vraegen dat er raaetregelen zouden genomen worden om de levens middelen in prys te doen daelen, aengezien de eetwaren voél te duer zyn om doórde werklieden te konnen gekogt worden. De coinmunaele overheden hebben beloofd deéze vraog te zullen in aenmerking neémen. Dc zamenrottin- gen zyn uytcen gescheyden, en de rust is niet gestoord geweest. Ingevolge oflicieéle bcrigten, die den minister van binuenlandsclie zaeken toegekomen zyn, meent deézen ter kennis dor Belgische werklieden te moeten brengen, die Yoóriieémens zouden zyn zich naer Vrankryk te be- goéveii, om er werk te zoeken, dal het, zoo niet onmo- golyk, ten minsten zeer moeyelyk is, zich in de verschil- ügo sircéken van dit land werk tc verschatten. Eene reys met dat inzig; willen waegen, wacre zich blootstellen aen onkosten zonder de minste kans van. te gelukken, vermits wil groot getal fransehe werklieden zelf zich zonder work sehyiien Ie bevinden. Op de gemeente Esschene, by Assche, zyn eenige dieven in den stal van eenen landbouwer gedrongen, en hebben aldacr eene koev verworgd, en het vleesch der zelve medegenomen. De medicaele kommissie der provincie AVest-Vlaen- deron hééft doen afkondigen dat eenige kwakzalvers een zeker siacb van pate, of l atten-vergift verkoopen, en dat dii ratteu-vergift zelfstandigheden bevat welke naedeelig zyn aen den menscb. Ten gevolge van die bekendmae- king, hééft de poüoiovanBrugge het verkoopen van deéze pale verboódeu.liet ware te wenschen dat het ver koopen van zulke naedeelige zelfstandigheden alom ver boódeu wierd. Te Audenaerde zyn de graenen op den laetslen merktdag véél afgeslaegen. Veéle boeren die van 45 fr. tot 50 fr. voor hunne tarwe weygerden, overdry weéken, komen ze mi vóór 5!) ii 32 fr. aenbieden. Zoo is liet ook mei de amlappelen. De boerenspreuken schoon om hun ne ae;';;;:p;u'!euacii2 fr.het meuken te mogen verkoopen, en over dry wreken wilden zy die nog vóór geene 5 fr. hel meuken laelcu. Den liei g iccester van Doornyk is, de voórledene wéék, te Brussel acngekomen, om eenen onderstandvoór de arme van zyne stad te vraegen. Den koning hééft be- voólen aen den borgemeester van Doornyk eene somme van 10,000 fr. tér band te stellen. De pryzen der graenen zyn op de merkten van Veurne en Rousselaere, deéze wéék tot 10 fr. per hectoliter op de tarwe en de rogge gedaeld. Zyne H. den Pans komt aen M. Legrclle, bankier te Brussel, den titel van ridder van 'torder van den II. Gregorius den Grooten, te geéven, in belooning der dien sten die deézen lieer aen den H. Stoel bewcézen hééft. M. Vanhee, onderpastor te Marcke, is in de zelve hoedaenighcyd te Tieghem benoemd, en te Marcke dóór M. Vanseveren, coadjutor te AVardamme, vervangen. In het kollegie te Kortryk, lieéft eenen jongen Ier- lander liet protestantismus afgezwoóren, en is gedoopt geweest. Men is te Brussel, deézer dagen, overgegaen tot de aenbesl ceding van 50,000 kilogr. gezuyverde olie. De leegste soimiissie is deéze van de gebroeders Dailly ge weest (25,970 fr.) De hoogste soumissie (33,000 fr.) was dóór Al. Sanse van Antwerpen ingediend. Zes aspiranten voor den grooten kampstryd in de muziekule compositie zyn ingeschreéven en loegelaeten om in het concours deel te neémen. De mededingers naer den grooten prys zyn: MM. Lemmers, van Antwerpen; Bulla, van Maastricht; E.Aerts, van Boom; F. A. Gevaert van Huysse, woonende te Gend; P. Demol, van Brussel, en G. .1. B. Borini, van Antwerpen. Den 4 deézer, zyn de zes bovengemelde mededingers in logie gegaen, en zullen er tot den 50 juny mogen blyven. De zes jonge componisten mogen nu, tol den 30 deézer, met niemand gemeenschap hebbenzy mogen el- kanderen zienenspreéken op de ueren dat zyniet werken. De gevangenis der Kleyne Karmelieten te Brussel is op dit oogenblik boven alle maet volgepropt. De be volking van dit gestigt, welke in gewoonen tyd nauwelyks 300 zielen bedraegt, telt er thans 800, onder welke 50O bedelaers en landzwervers. Zekere berigten, dat in Ierland en Schotland weder spoóren van bederf onder de aerdappelen is ontdekt, zya niet te verwonderen. Het isdaermede als met alle epide- miën, die niet in eens maer allengskens verdwynen. In 1846 was de ziekte onder de aerdappelen véél minder da» in liet voórige jaer; nu zal dezelve weder minder zyn, ea weldra, zoo God geéve geheel verdwynen. Men had uytgestroeyd dat de aerdappelen iu eenig slreéken van Engeland dóór de plaeg waren aengedaen. Deéze tydingen zyn heden geleugenstaft. De katoenfabriekanten van Brussel hebben zich toE het gouvernement gewend, ten eynde eenen onderstand van de ministers te bekomen gelyk de fabriekanten van Gend. De raedkamer der rechtbank van Namen lieéft eea vonnis uytgebragt omtrent het rechterlyk onderzoek ten laste van den jongen graef Th. van Lieclekerke, van Ge- ronsart, ingesteld. De kamer beslissende, overeenkomstig de conclusion van hetopenbaer ministerie, lieéft verklaerd, dat. er geene reden tot vervolging bestond, den betigten zich in staet van krankzinnighéyd bevindende, toen hy zyne twee zusters kwam dood te schieten, 'weshalve ei' nocli misdaed, noch misdryf, noch ovcrtieéding bestond. Ingevolge deéze beslissing zal den graef Th. van Liede- kerke, thans in interdictie gesteld, het legaet van 10,000 fr. erven, hem gedaen dóór elke zyner zusters, die slagtof fere zyn gevallen van de vlaeg van woedende krankzin nighéyd, welke dóór de civiele en crimineéle justicie is erkend geworden. Er is aen de poort van Namen eene vóór de oud- heydkunde zeer belangrykeontdekking gedaen. Men hééft naemelyk in de rots te midden van nienschen-en dieren- beenderen twee Romeynsche medalien gevonden, eene van Antonius, deanderevan Septimus Severns. De laelste is nog zeer garf: Deéze daedzaeken bevesligen allezin» liet reeds vroeger gekoesterde vermoeden, dat die plaets ook tot een Romeynseh kamp gediend hééft. (Antw.-Nieuwsblad.) De liberaele van Gend hebben op den 8 deézer hunnen zegeprael met een goed werk willen vieren. Nau welyks was den uytslag der kiezing gekend, of eene in- teekening ten behoeve van den armen wierd geopend. Op eenige neren had de inteekening boven de zes duy- zend franken opgebragt. Met dit geld zal er brood aen den armen worden uytgedeeld. Te Namen is eene provinciale maetschappy opge regt welke de landen, boomgaarden, logtingen en hoven tegen den hagel verzekert. De tydingen die wy uyt de verscheydene streéken onzer Vlaenderen ontvangen, komen hier in overeen, dat alom de veldvrugten allerschoonst staen, en eenen oogst en half beloóven. Eene schildery die dóór M. L. Verwee, onzen landgenoot, te Parys is ten toongesteld, is dóór den koning der Fransehe gekogt. Zaturdag is tc Tliier, by Luyk, eene fabriek van kardoezen met een vervaerlyk gerfruysch gesprongen. Eenen jongeling, die er op dit oogenblik alleen werkte, is jammerlykom het leven gekomen; zyn ysselyk verminkt lyk is eenige stappen van daer gevonden, uytgenomen

De Denderbode | 1847 | | pagina 2