f lien erm. De materialen van liet gebouw en stukken van liet maciiien zyn wvden zyd geslingerd geweest, liet bus- kruyd-magazyn, hetwelk naest het vernielde gebouw stond, isongehavendgebleéven, en de omliggende Imyzen hebben wevnig geleédcn. Eergisteren morgend hééft men te Brussel eene levenlooze vrouw in haere wooning gevonden, hebbende een grootc wonde aen den hals en een tafelmes in de regte hand. De geneéslieeren, aenschouwersvan 't, lyk, hebben verklaerd dat die vrouw zieli zelve 0111 het leven gebragt had. Lenige leerlingen der Geiidsehe hooge schóól heb ben zich by de nieuwe benoemde representanten begeé- ven en aen dezelve dóór redevoeringen hunne gelukwen- schingen uytgedrukt. Naèrluyd der gendsche dagbladeren, zouden er dóór eenige aengehitste kwaedwilligo ettelyke moedwil ligheden tegen agtbaere geestelyke gepleegd zyn. Te l.uyk zouden er ook, volgens de Gazette de Liège, samenscholingen plants gehad hebben die rust- stoorende gesehrreuwcn hobbeu laeten liooren. Te Brugge is het getal van onbewoonde huyzen buytengewoon groot. In eene enkele straet telt men er thans twintig. De meest handeldryvende straeten tel len er insgelyks een groot aeutal. Volgens ovérzigl van verscheydene dagbladen zou het getal zoogezeyde liberaele afgeveêrdigde juyst dit der Conseroateurs of houvasten evenaeren. De reyzigers die deézer dagen uyt Luxemburg zyn aengekomen verzekeren dat het aldaer eensklaps zoo koud geworden was, dat de winterkleedingen weer te voórsehyn zyn moeten gehaeld worden. Het had er ook gesneeuwd. Den Nouvelliste de Berlin zegt dat den prins Ilartz- veld, die zich iiaer Italiën begeéven had om van den Paus de ontslaeging uyt den kerkelyken ban te verzoeken, straf die tegen hem wegens dobbel egtschendend liou- welyk was uytgesproken, is tot den Paus niet konnen geraeken Z.'H. had hem den ingang der kerkelyke stoe ten doen ontzeggen. Men schryft uyt Biga, 24 mey Het getal schepen die alhier sedert de hei opening onzer haeven zyn aengekomen om graenen te laeden, be loopt tot. boven de acht honderd, waervan honderd en tien Deénsche. Wel dat er aen al die vaertuygen eene volle landing is toegezegd, blyven de prvzen der graenen en voórnacme- lyk die der rogge, voortduerend aenzienelyke dadingen ondergaen. i In den loop van m.iert jongstleden hééft in de om- streéken van Jassy, in Moldaviën eene grouwelyke moord plaets gehad. In dat land zyn op de openbaere wegen op zekere afstanden wagtersgeplaetst. Eenen deézer wagters afweézig zynde, wierd zvnen post dóór zyne vrouw waer- genomen. Eenen reyzenden koopman verzogtdeézfe vrouw, om een nagtverblyf, hetgeen hem wierd toegestaen. Doch nauwelyks lag den reyziger in zynen eersten slaep, of de barbaersqhe vrouw vermoordde hem en maekte zich van zyn geld meester. Bv zyne terugkomst was den wagter ontzet op het gezigt van het lyk, doch zyne vrouw wist hem gerust te stellen, op grond, dat het feyt nu eemnael bedreéven was, eti dat men slegts de spoóren daervan moest doen yerdwynen.De vrouw brengt liet lyk in eenen bosch, begraeft liet in eenen kuyl en bedekt het met sneeuw. Des andercndaegs, toen het doglertje des wag ters van eene wandeling terugkwam, by welke gelegen- heydzyde handen van den vermoorden uyt den sneeuw had zien steéken, liet zv zich de wóórden ontvallen moeder lieéft den dooden niet goed bedektmen zal hem zien. Deéze wóórden deéden de moeder het afgryselyk besluyt vormen, om zich ook van het kind te ontdoen. Den man grouwde van dit plan, maer wierd dóór zyne vrouw overgehaeld en het onschuldig meysje wierd om het leven gebragt, en wel dóór het vrouwelyk monster wierd het kind levend in eenen oven gestopt en verbrand. Gelukkig had deéze laetste misdaed eene getuyge in eene oude bedelaeres, welke in het huys des wagters wasopge- nomen en gevevnsd had te slaepen, terwyl de grouwel- daed bedreéven wierd. Deéze oude vertrok des morgens vroeg, maekte de zaek bekend, en spoedig wierd het misdaedig egtpaer overtuygd van hunne schuld en zy ondergingen hunne straf to Jassy. Den man is tot eeuwig- ducrende gevangenschap veroordeeld en de vrouw is levend verbrand. Het bronzen standbeeld van Willem 1, welk in den Haeg moet opgeregt worden, is in eenen keer gegoóten, en wel gelukt. Dit standbeeld lieéft, eene hoogte van vyf- tien voeten. Den deken van liet TI. kollegie te Roomen, Z. Exc. den cardinael Mirara, is in de hoofdstad der christene wereld overleden. Uytltaliën schryft men dat het order der capucynen is byeen geroepen om eenen generael vóór het order te kiezen. Men schryft uyt RoomenDen Paus hééft vyf kar- dinaelen benoemd, te weéten de aertsbisschoppen van Kameryk en Besangon, den thesaurier Antonelli, den prolegaet te Ravenna, Bufondi, en den pauselyken nun- eius te Parys, M'. Fornari -Den pauselyken nuncius, Monsignor Brunelli, aerts- bisschop van Tessalonica in parlibus infidelium, had den 29 mey te Madrid, onder het luyden van al de klokken, zynen intrede gedaen. Men schryft uyt Nymegen, 4. junyDe gunstige weérgesteldhcyd en den voórdeeligen toestand van al de veldgewassen in deéze streékeu, hebben reeds heden op de merktpryzen eenen merkbaeren invloed. Koorn en aerdappelen zyn heden in groote hoeveélheyd ter merkt aengevoerd; de aerdappelen, die vóór weynige dagen nog vyf en zes guldens golden, worden op dit oogenblik reeds vóór dry guldens afgegeéven en het laet zich aen- zien, dat zy vóór het eynde der maend nog leeger zullen loopen. De rogge is ook aenmerkelyk minder en gaet dry a vier guldens leeger, taemelyk van de hand. De koortsen neéinen op verscheydene plactsen in Ierland op eene schrikbaerende wyze toe. Vooral is zulks het geval te Kilkenny, Ballyshannon, Monaghan, enz. De Londonderry Standard berigt, dat vyf geestelyke in wey nige dagen als slagtotl'ers van de koortsen zyn gevallen, en de Cork Examiner zegt, dat het aental sterfgevallen te Cork, sinds den laetsten herfst, zoo talryk is geweést, dat een kerkhof niet minder dan 10,000 lyken hééft ontvangen De jongste 'Twentsche Courant vermeld onder het opschrift: «Speculatie vook de Minis!!! Belaxgkyke Bekeuring, een ongehoord sehandael, in Russisch- Nederlandschen zin. Een viertal konnniezen by's ryks belasting, gestationeérd teOotniarsum en in de gemeente Denekam, (provincie Overyssel) hebben zich niet ontzien onlangs 5 arme drommels, zoogenaemde Pi/;- oSHanne- kemaeijers, ook wel Jan Hendriks kinderen genaemd, uyt het Pruysische en Hanoversche, terwyl zy op weg om in Holland hunnen gewoonen zomer-arbeyd te verrigten, de grenzen passeerden, aen te houden en hunnen voórraed van schinke met pompernikkel, van huys uyt zuynigheyd medegenomen, tot evgen gebruyk, inbeslag te neémen; o grouwel! By weéging op 's ryks kantoor te Oot- marsum bleek het, dat zy dóór elkander slegts een paer ponden brood, even zoovéél spek en een half pond boter by zich hadden, doch daervan geene aengifte gedaen heb bende, zoo wierden zy als smokkelaers opgezonden naerde regtbank te Amelo om gevonnist te worden. Het minimum der straf op zoodaenige overtreéding, wanneer zy opzettelvk geschied, is, behalve verbeurdverklaering van het ingevoerde, eene inaend gevangenis. N. B. eene maend in den kerker, in plaets van te werken vóór het gezin, dat al zyne lioóp opde verdiensten van dien arbeyd gevestigd hééft, en zulks, om dat men er onkundig van was, dat eenen armen daglooner het ryk en vrye Neder land niet binnen Ireéden magmeteen paer boterhammen in den z.ik. 1 lissingsclie Courant.) De kamer der Gedeputeerde van Vrankryk onder zoekt thans het ontwerp van wet, waerby het koninglyk Kapittel van Saint-Denisvan den aertsbisschop van Parys onafhanglyk zal worden verklaerd. Men wéét reeds, dat de leden van dit Kapittel den titel van kanoniken-bis- schoppen zullen voeren. Nu berigt men, dat er acltl duy- zend petitiën ter bekoming dier kanoniksdyën zyn in gediend. De wysheyden toegeévendhevd van den Paus lenop- zigte der Joóden, die dóór veéle zyner voorgangers ver volgd enmetminagting behandeld wierden, hebben reeds vrugten gedraegen, daer 4 Joóden, 5 mannen en eene vrouw, in den schoot der Kerk zyn overgegaen. Den 22 mey hééft den Paus hen gedoopt, gevormd en de 11. Com munie toegediend. Zyne leerrede was zoo tredend, dat veéle der talryke hoorders traenen stortten. Men vleyt zich te Roomen, dat veéle Joóden dit voorbeeld zullen volgen en lot het Christendom overgaen. Deézer dagen lieéft professor Sehonlein, den ge- neésheer des Konings van Pruyssen, die Z. M. van de jongste ziekle hééft hersteld, een ryk geschenk ontvangen, te weéten het pragtig hof vóór de Potsdamsche-poort, hetwelk gezegden geneesheer in huer had. Deweêrde van dit goed word op 30,000 thalers begroot. Den hertog van Augustenburg (Denemerken) hééft een groot gedeelte zyner onderhoorige op de Graven- steinsche goederen, tegen eene zeer maetige geldelyke schatting, vóór altyd van de heerendiensten ontslaegen. Een Duytsch dagblad verzekert, dat er te Berlyn eene vleeschhal gaet geopend worden, waer men slegts peêrdenvleesch zal verkoopen. Dit blad voegt daer by, dat er in die hoofdstad van Pruyssen een banket van zeventig persoonen gehouden is geweést, op hetwelk eene jonge merrie is opgesmuld geworden. Laetstleden zaturdag hééft op de linie van den London- en North-Western-spoórweg, niet ver van de statie van Wolverton, eene vreeselyke botsing plaets ge had van den treyn van Liverpool, welken op een verkeerd spoór tegen eenige daer staende wagens is aengekomen, ten gevolge waervan niet alleen verscheydene wagens zyn verbryzeld, maer ook hééft men de dood van een zeven tal reyzigers te betreuren. Deézer dagen wedde te Londen eenen jongeling vóór 1000 ponden sterlings (25,000 francs), dat hyaende reg- terhand een gewigt van 1200 ponden zoude draegen en dan nog met rood kryt zynen naem en voórnaem voluvt op den muer schrvven. Reeds had hy negen letters (van de 25, die zyne naemen uytmaeken)gesthreéven, toenhy ineen zonk, en weynige minueten laeter stierf. Den onge- lukkigen had verscheydene aders in het lyf geborsten. Een gezelschap van 53 persoonen woonde dit ontzettend schouwspel by. De tydingen uyt Stuttgardt spreéken nog altyd van de gevolgen en van de schade die een geweldig onweder den 29 mey in een deel van Wurtemberg lieéft veroor- zaekt. Den hagel welken dit tempeest vergezelde, viel met zoo groot geweld, en de hagelsteenen waren zoo groot, dat veéle persoonen gekwest zyn geworden. Een aenzienelyk getal vogelen is dood gehageld. De vrugten te velde, zoo als men gemakkelyk kan begrypen, hebben véél geleéden. By Dumbleton (Engeland) hééft eenen landman het geraemtc eens mans in den grond gevonden, hetwelk aenleyding tot het ontdekken van eene moord hééft ge- geéven, welke over 12 jaeren lieéft plaets gehad. De schuldige zyn gevat en hebben erkend aldaer toen eenen koopman in vee te hebben om het leven gebragt. EenenbriefuytChina, doóreenenFranschenzendeling naerNanles geschreéven, deelt mede, dat onderscheyde- ne scheépskapiteyns vande Fransche, Éngelsche en Noord- Amerikaensche marine tot den Kcyzer van Japan zyn toegelaelen, van wien zy de opening der havens in zyne staeten vóór den handel van Europa en America gevraëgd hebben. Te Berlyn is het eensklaps aengroeyënden voór- spoed vóór de glazemaekers geworden, wyl er dóór de laelst aldaer gevallene hagelsteenen 11,000 lanternruyten verbryzeld zyn geworden. De glazenmaekers ontbraken er, die van Magdebourg zyn ter hulp der Berlynsehe glasinzetters gekomen in hulp en bystand te leenen. Op de merkt van Brussel zyn gisteren de pryzen der graenen alsmede die der aerdappelen merkelyk ver meerderd. Men wéét niet wacraen deéze verhoogiiig toe- schryven. Wel dat de merkt maer weynig vóórzien was uyt oorzack van 'tslegt weder, maer evenwel kan zulks de oorzaek niet zyn van die groote ryzing der pryzen. Te Antwerpen zyn gisteren de graenpryzen ver hoogd, terwyl de aerdappelen hunne pryzen behielden. Men verkogt deéze aerdvrugteu aen 20 stuyvers het meuken. Naer luyd der brusselsche dagbladen zou de ge- zondheyd des konings voél |e wenschen overlaeten. Z. M. hééft twee dinérs in '1 hof gegeéven, niet konnen by- woonen Onze geagte leézers zullen ongetwyffeld nieuwsgierig' zyn om een algemeen verslag over de kiezingen der ver schillende arrondissementen te kennen. Wy komen hun derhalve eenen beknoptcn inhoud hiervan geéven GENDM. Delehaye, 1421M. Manilius, 1390; M. d'Elhoungne, 1409; M. Cli. d'llane, 12X6; M. Herry- Vispoel, 1334; M. Eng. Van Hulfel, 1357; M.'t Kind- de Naeyer, 1344. M. Desmaisiercs, 1067;M. Kervyn,967; M. DeSacdier, 986;M.Coppens-Bovyn, 907;.M. Block, 911; M. DeRvcke- re, 916; M. Nuytleiis-Eidresangle, 905. DENDEllMON DE. - - MM. lie Terbecq, en Dedecker, uyttrecdende leden, enM De Kerckhove-de Denterghem' ininisterieéle candidaeten, zyn gekoózen. M. Ch. Ver- meire, die ook eenen minislericrlcn caiiuidaet was, en dóór een ministerieel blad ondersteund wierd, hééft 169 stemmen min dan zynen mededinger, M. de Kerckhove, gehad. Sl. NICOLAES. MM. De Meester, ilain en 'TSer- claes, uyttreédende leden, zyn herkoózen. BRUGGE. M. de IVlirhy is lot senateur gekoózen. D1XMUDE. M. Van Woumen, liberaelen candidaet is in vervanging van M. de Neckere tot senateur gekoózen! OOSTENDE en VEI R.NE. M. de Ridder, senateur. THIELT.M. de Jonglie is herkoózen. IvORTRYK.MM.de Bethune enden barond'Espier- re, zvn tot senateurs gekoózen. RÓUSSELAER EMde Mooreghem, senateur. YPEREN. M. Maloii-Yergauwen is tot senateur herkoózen. Tot lid der is 41. Van Reninghe benoemd. ANTWERPEN. Tot volksvertegenwoordiger is M. Coghels benoemd. MM. Teichman en den graef de Baillet zyn tot senateurs gekoózen. AETII. De ministerieéle candidaeten voorde kamer, MM. de Sccus en Duroy de Blicquy, zyn met eene meer- derheyd van 100 stemmen gekoózen. BERGEN.De liberaele hebben alhier eenen volko men zegeprael bekomen. Ziet hier den uytslag der kie zing: Er waren 1185 stemmers aenweézig, dus was de verreyschte meerderhevd 593. De stemmen zyn verdeeld als volgt: MM. Roussèlle, candidaet der liberaele, 1058 stemmen; Dole/., idem, 1055; Sigart, idem, 970; Larce, idem, 847; de Melin-Zoude, ministerieélen candidaetj 503.Tengevolge deézer stemming, zyn MM. Rousselle', Dolez, Sigart en Lange, tot leden van de kamer uyt- geroepen. DOORNYK.Alle de ministerieéle, tot M. Dumortier toe, zyn verwyderd. De liberaele gekoózene zyn MM. Le Hon, Briquet, Castiau cnGilson.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3