ZONBAG 27 Jt N Y 1847. EERSTEN JAEI1GANG. Nr 41. AELST, den 26 Jimy. DE SPSLORfK VAN DEN TIGER. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekenin'gvan den daerop Volgenden Zondag.—Den prys der insehrvving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. De persooncn die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen- Indien iemand reglveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, by mag op onze onpar- tydigbevd rekenen; aen deéze zullen \\y placls in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal asaw&a-rjzztzzL verder gewaegen van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wa ervan een afdruksel aen deszei I's opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoenen die ons eenige stukken zouden begcêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen, (ieene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zuilen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk, aengaet. cuiquu SUUM. DEN DENDER -BODE BERIGT.De Iieeren inscliryvers die hun abonnement in de postkantooren genomen hebben, worden vriendelyk verzogt hetzelve zonder uytstel te vernieuwen willen zy alle vertraeging in de verzending vermyden. De zich verduykeude schryvers van 't prulblad van Aelst de Gazette, konnen hun spyt niet verkroppen over de dóór hun onverwagtte, maer dóór allen met eetiig óórdeel bezielden menseh voorziene nederlaeg. In eenen ongerymden artikel die tevens den stempel draegt eener schaemtelftoze leugentael, poogen zy nogmaels de oorzaek hunner nederlaeg op M. Van den Bossche te schuyven, en brengen zy schynredens voor die allen be- zadigden leézer te regt als een uytbraeksel hunner gul- vollc ziel beschouwt, en slegts verstrekken om hunne handelwyze meer en meer te schandvlekken. Wat er van zy, zy hebben profeéten gespeld, en hunne voor zeggingen zyn uytgevallen; maer, wy ook, wy hebben het hun meer dan eens vóórspeld, en indien zy vóór zagen't geen er is gebeurd, 't was eene dobbele dwaes- lieyd van den weg te volgen dien zy waren ingeslaegen. Zoodaenig is het waer dat eenen hoofdigen, eenen alle- zins afkeurlyken drilt den menseh ziende naer zynen eygen ondergang kan vervoeren, die eens daèrtoe gebragl, bekwaem is tot alle eerlooze leugens om zich over zynen onvergecöyken misslag te verschoonen. Zeker is het dat bedoelde schryvers ons en alle men- schen eene ontegensprcckelyke les geéven hoe zeer wy het involgen der driften die ons hert willen bemeesteren, moeten onderdrukken, willen wy aen derzelver ramp zalige gevolgen ontsnappen; want, eens in die strikken gevangen, komt de verbittering ons de oogen vóór de waerheyd benevelen, 't goed neemt men vóór 'tkwaed, en 'tkwaed vóór 'tgoed.Wy zullen niet dieper in deéze waerheydvolle bemerkingen treéden, om snaeren in rust te laetcn welkers aenraeking hier min of meer ongepast zou voorkomen; maer altyd durven wy ons vleyën, en dit zonder omwegen te doen, dat het bekeurlyk gedrag der gemelde schryvers en hunne patroonen op verre naé Ik was in Peru gekomen om er in naem van eene te Londen gevestigde maetsehappy de bewerking van mynef te bestieren die niet bestonden. Welhaest dééd het overzigt der plaelsen my erkennen dat ntvne patroonen bodroógen waren geweest. Maer vóóraleer naer Europa wéér te keeren, w ilde ik dat die verre reys langsheen den oever der Atlantische en Stille zeeën niet tcencmael vóór myne nieuwsgierigheyd en ouderrigling ver- loóren ware, ik besloot, met twee myner gezellen, MM. VYar- tlion en Lincoln van er eenig prolyl uyt te trekken, met den hoogsten en overheerlyksten aller.bergen van Peru, naemelyk den Chimborapo, te gaen bezoeken. 0]) zekeren dag, na den nagt in een Indisch dorp te hebben doórgebragt, gingen wy voort met het leegste van dien reusag- tigen berg te bezoeken, toen ik liet hoofd opheffende, bemerkte (lat den glans met welken den sneeuw altyd zyne kruyn omsin gelt, allengskens onder eenen dikken nevel verdweén. De lndi- aenen zagen zulks met angst aen, en verzekerden ons dat een geweldig onweder welhaest over ons ging losbersten. Iluune vrees wierd inderdaed verweézenlykl, want na weynig tyd luid den nevel zich dermaete verdikt en over den ganschcti berg versprevd, dat wy in verschrikkende duvslcrnissen gedompeld waren. De lugtgesteldheyd was zoo drukkende en egter zoo voglig, dal het stael onzer Herwerken roeste en dat deeze zelfs stil hielden. De rivier langs welke wy héén gingen, had de 011- geslnymigheyd van haeren loop verdobbeld.' Eensklaps, als 'I ware dóór eeno schielykc tooverkragl, kwam eene menigte heëken van de rotsen afgestroomd die in Interen stroom ontwortelde boomtronken medesleépten; ik ontwaerde legen de rechtzinnige en alom gekende handelwyze van M. Van den Bossche niet kan opgewoógen worden. Jlen oórdeele zelf. Ondertusschen is het niet meer noodig te antwoorden op de ongeryindheyd van 'tgeén prulblad uytkraemt dat, Mr., V. i). B. in ons district geerie hoegenaemde kans had; al de wereld kent de walgelyke ïiiiddelen die de tegenwerkers vandeézecandidatuer hebben aengeweud, om ze te dwarslioomen. Maer wy zullen de waerheydver- kragtende schryvers eens vraegen, welke de grondstellin gen zyn die Al'., Van den Hosscliein zyn weekblad aeneémt, die, volgens hun, de ZYl\Jz niet zyn, en tegen welke liy zou te icerk gegaen zyn'l Wy zyn ten uyterste nieuwsgierig om de redeneéring dier zich zoo hoogagtendc mannen over die grondstellingen te kennen; wy zyn voorop ver zekerd dat het al wederom logentael en bedrog zal zyn, of wel een nieuw bewys van hunne reeds gekende hersen- loosheyd, die aen den beseften leézer de maet gegcévcn heeft om hun te beoórdeelen. Overigens zullen wy ons voorbehouden detiytleggingen die 't prulblad ook geéven mag, te onderzoeken en ze nae behooren te behandelenonze geagte leézers zuilen er niet bv verliezen, integendeel zy zullen hierdoor konnen zien wie rechtzinnig of geveynsd is, op wie zy ten allen tyde mogen rekenen of van wie zy hoeven te mistrouwen. 'T is uyt dergelyke naevorsschingen dat het licht der waerheyd voortvloeyt en ontdekt word, en, in eene zaek van zoo groot belang, als zyn de kie/.ingen, kan men nimmer te veel verlicht worden. Wy verwagten dus antwoord. Dè Geeraerdsbergsche ANNE POT, alias de Gazette, spouwt vuer en vlam tegen alle man; nu meer dan ooyt gebruykt zy haereu vetten pollepel 0111 eikeens beste kleed met haere vuyle soep te bedritten. Even als haere Aelstersche zuster, die niet ki agt en geweld aen luiere leézers harde evers wilt doen zny- peu, wilt de Gazette van Geeraerdsbergen de misluk king haerer candidaeten aen M. Van den Bossche te laste leggen, als of hy alleen al de stemmen der onafhang- lyke kiezers die vóór hem gestemd hadden, in de kiesbus had gesteéken. Wel gy drollige prondelbladjes, gy hebt nog niet opgebonden nvt te kraeyën dat M. Van den Bossche in ons arrondissement maer weynige acnhangers en geenen hoegenaemdeii invloed had, en 1111, sedert uwe deörlyke nederlaeg, hoéft er den man alleen de balans van in banden gehad; hoe versiaen wy dit Is het niet 0111 dat de geveynsdheyd en logentael uwe oogen ziek gemaekt hebben en u aldus buyten staet gesteld van over eoleuren te oórdeelen Maer, kom kom, zeggen wy hel ronduytonliesuyste hersens, die overal met den ko]i haesleiyk willen (ioórgaen, slaen maer altyd op zonder tuyu of stack aen te zien, 0111 luier eynde teberevken luier hongerig verlangen doet alle gevaer onbeschoftelyk overstappen, en dikwils op eene dwaelstreék zeylen, die veéltydsop eene klip en scliipbraek eyndigt. Dil hééft de Gazette van Aelst in haer laelste S' buyten haere weéte bekend, en zulks zal ongelwylleld ANNEKEN van Gee raerdsbergen lieden ook doen, want, pares cum paribus j'acilè congregantur. Wy hebben meermaels geklaegd dat de ruraele brief- draegers onze gazetten op tyds ter haerer bestemming niet draegenof teenemael verwaericozen van ze te bestellen. Wederom zyn ons nieuwe klagten van wege onze inscliryvers toegekomen die ons gezegde bewaerhe- den't is óp nieuw langs de kanten van Sotteghem en Geeraerdsbergen datdie strafbaore verwaerloozmg sedert 1 eenigeu tyd plaets grypt. Wy komen bv ueéze de bcereu 1 directeurs der brii'lposteryën verzoeken van hunne onder- hoorige tot hel wel iiytoefenen hunner pliglen aen te porren, hun tevens verwittigende dat een afdruksel deé- zer klagt aen den algemeenen directeur gezonden is, op dat det z 'ii aen onze gegronde klagten zou recht doen. Waeroin betaelcn wy hel duer zegelrecht aen den staet? Waerom betaelen wy het verzendingsreeht 'T is vóór- zeker niet 0111 in onze belangen gekrenkt te worden. En wat meer is, als iemand in bediening is, betaeml het niet dat liv dezelve volbrenge gelyk het behoort? Nu, 't is 'I, geen wy willen, en daerom verzoeken wy vriendelyk den algemeenen directeur der briefposteryën deéze aen- mórking 111 aendagt te nernien. er ook een vrèsselyk serpent dal zich vrugteloos zngt. te redtlen. Welhaest liet den donder zich hooien en al de weerklanken des bergs beantwoordden er te gelyk aen. Eiken pogeublik ver scheurden verblindende blikseuislraelen, de wolken', onder ons, boven ons, ter zyde, bet schéén ons in eene zee van vuer te zyn. Wy verselioólen ons onder de scluiduwo van eenen grcoleu tli'gi- bebladerden boom, terwyl eenen oüzer gelevders ons eene vei ligere schuylpiaets zogl. Hy wagt;e niet lang van w éér Ie keeren en beriglte 011s dat by eene ruyuie spelonk ontdekt bad aiwaer wy tegen de vreedbeyd der elementen ut veyliglieyd zyn zonden. Daedelyk ylden wy er lieén; maer '1 was niet zondermoeyte 1:11 gevaer dal wy er aenkwamtm. Het onweder verdobbelde met een zoo vreesselyk geweld, dal wy elkander niet konden versiaen. ik bad my siilzwvgend aen den ingang der spelonk geplaetsl, en bemerkte, iaiigs tie opening die lang en smal was, hel géén er buyten omging. De hoogste cederboomen wieiden ontworteld of lol tegen den grond even als een riet, geboógen. Aepen, papegaevën en an dere dieren dóór den val van afgescheurde boomtakken gedood, bedekten den grond; de kleyne beéken waren groote rivieren geworden die van alle kanten den voet van den berg bespoel den. Maer vrugteloos zou ik poogen eene volledige beseltrvving van dit grootsch schouwspel Ie geéven; alwie Zuvd-America niet gekend hééft, zou er zich nimmer een waer denkbeeld konnen van maeken. Voorzeker is liet niet zonder reden dat men die streek de nieuwe wereld gebeélen licéft. Bv bel schouwspel dier ontroeringen der nattier, men zou zeggen dal zy er nog al de kragl haerer jongheyd liez.il, terwyl zy door den ouderdom sehynt gedrukl, by oil's als leene'niael onmagtig vóórkomt. Hel tooneel dal ik vóór oogen had dééd my vreezen dat wy verscheidene dagen in die spelonk zouden moeien verblyven. Noglans toen iiel onweder een weynig gestild was, gingen onze gelevders naer bin ten om te zien of wy onzen weg konden vérvóorderen. Do grol die ons lot schuylplaels gediend bad, was zoo duysler dat, toen wv ons van derzelver ingang verne derden, wy geenen duym vottr ons verder konden zien. Terwyl wy over onzen netclagtigen toestand redekavelden, een ker mend gebuyl dal nvt de diepte der spelonk scheen te komen, vestigde eensklaps onze aendagt. M. Warthou en ik'liiysterdeti met een gevoel van schrik nae die vreesverwekkende schreeu wen; maer Lincoln onzen jeugdigen en onbescitrooindcn vriend, wierp zich plat op den imyk, en, met Krank, mynen jaeger, kroop by diep in de grot om naer de oorzaek van dit gerugt te vernoemen. Nauwelyks waren zy verdweénen of wy boorden hunne ge roepen van verwondering; en welhaest verscheénen zy wéér elk een dier onder den erm cl negende dal op eene zonderlinge wvzc gevlekt was, dat de grootte had eenerjlal en waervan bel kinnebakkeu met vreesselyke landen. g<;.W'ape?ip.,was. De oogen dier dieren waren groenaglig; gy diadden..l.Tl,ug'Slklainven de puoten, liunne bloedroode/lojtg hing- Lmi iVyt til' Nauwelyks bad M. VVarlbon dezelve l^merEfeiftfeby nisljgfl» Jj* tc Wol hemel 1 wy zyn in de spf lonk. van ^'.^ttOMaer hyvvitoff eensklaps onderbroken dóór 'ie siènt van eeneyr'/nzerf tiers die op ons aenkwam, al syhrrrovCrrd''y y'lien elf eenen liger en met de snelhevdyan draefprksent kl< zv op eenen beogen eederboom die zieb-diïfMty de spel vond, en verborgen zich tossehrn tie takken. Den eersten 'indruk van schrik cn verhaesdheyd had my bel

De Denderbode | 1847 | | pagina 1