STABTKUNDIG OVERZIGT. De verschillige gerugten wegens den last dóór den koning aen M. Rogier gegeéven, tot de opvorming van een nieuw cabinet, zyn tot dus verre van allen grond ontbloot. M. Rogier heeft hiertoe nog geenen hoegc- naemden last van Z. M. ontvangen. Al de voórloppige saemenstellingen zyn dus enkele hersenschimmen die geene aendagt verdienen. Wel is waer, M. Rogier is dóór den koning over de ministerieéle crisis geraedpleégd, en zeer waerschynelyk zal Z. M. by haere terugkomst uyt Engeland, deézen afgeveêrdigden tot eene saemen- stelling aenzoeken, maer dat ei' nog andere ambtenaeren benevens M. Rogier met eene nieuwe opvorming gelast zyn, is ook een louter en ongegrond gezegde. Wat er van zy, 't is te denken dat de liberaele gezindheyd den netc- ligen toestand des lands zal overweégen, en alles aen- wenden om de weézenlyke moeyelykheden die zich thans opdoen, uyt den weg te helpen. De afweézigheyd des konings zal maer een tiental dagen dueren, tydens welke M. Rogier met zyne politieke vrienden, over deéze be langryke taek zal konnen naedenken, om ze vóór 't wel- zyn van 't land weêrdiglyk te volbrengen. Elkeen wéét dat deéze lack moeyelyk is, maer mag thans de Ultra gezindheyd vóór moeyelykheden, hoe groot zy ook zyn mogen, terugdeynzen Wy denken dat neen, aengezien zy op 8 Juny bekomen hééft liet géén zy sedert lang ge- wenscht had, en waerloe al haere poogingen verstrekt hebben. Verwagten wy dus den uytslag. Gelyk wy in ons voórgaende Nr hebben gemeld, hééft voorleden dynsdag de inhuldiging van een Geneeskundig Genootschap alhier plaets gehad.By de 40 leden stigters waren by deéze plegtigheyd tegenwoordig die dóór deu Voorzitter der plaetselyke geneéskundigecommissiedeézer stad, M. Droesbeque, meteene deftige redevoeringgeppend wierd, waerin de onschatbaere voórdeelen zoo vóór het lydernl mcnschdom als vóór de 'geneeskunde, ontwikkeld zyn geworden; tevens hééft den redenaer ook over de noodzaekclykheyd eener volkomene eendragt en onder linge broederlykheyd onder de mannen der kunst ge sproken, en doen zien hoe zeer deéze voórwaerde moet overeenstemmen met de hooge zending waermede zy be last zyn. Vervolgens hééft den heer Lenaert deézer stad, het wóórd genomen, en de wóórden des voórgaenden redenaers bekragtigende, zyne agtbaere ambtgenoóten over hunneieverige medewerking inliet daerstellcn eener zoo belangryke inrigting geluk gewenscht en aengemoe- digd, op dat zy de met de omstandigheyd overstemmende tugtlyn die met e.enpaerige stemmen aengenomen is, stiptelyk zouden naelcéven om de agting welke het alle- zins belangrvk corpus medicum te regt verdient, steeds te doen aengroeyën. Den heer Ch..De Moor heeft dan ook eenige gevoelvolle grondstellingen hunner vóórzaten uytgebreyd en beweézen welke voórdeelen de geneés- kundige vergaederingen moeten opleveren, thans voór- Uaemelyk dat deézen wcétenschappelyken tak met zoo verbaezende reuzenschreéden naer zyne volmaektheyd streéft etc. Deéze belangryke waerheden, met de nauwkeurigste aendagt aenhoord, zyn met den meesten geestdrift toege- juycht, en hebben niet weynig bygedraegen om de lastige doch onder alle betrekken verhevene taek der genees kunde te verligtcn en aongenaemcr te maeken. Het genootschap hééft zich vervolgens eene commissie van 4 Kommissarissen bestierders, die elk op hunne beurt het voorzitterschap zullen waerneémen, twee geheym- schryvers en ecnen bibliothecaris-schalbcwaeriler, be noemd, waervan de saemenstelling, die wy met genoe gen vernomen hebben, is als volgtMM. Droesbeque en Wilmaers, te Aelst, MM. Schonppe, te llaeltcrt en bloed in d'aileren doen sty ven; maer, zoo haest dit eerste ge voelen ren weynig gestild was, wierp ik my op myn vuerrocr. M. Wharton bad ook zyne tegenwoórdiglieyd van geest, en by riep ons tot zich, om bem den ingang der spelonk te helpen sluylen met oenen groot™ steen die zich daer gclukkiglyk b wond. Het gevoelen van 't gevaer dat geduerig naedeVde, vermeerderde onze kragl; want wy boorden reeds liet gebrul van 'I aenkomenddier, en 'twas met ons gedaen, indien liet den ingang der spelonk berevlite vooraleer dezelve gesloólen was. Wy hadden nog niet geéyndigd als wy reeds het dier met reuzenschreéden op zvnen sclmylboek zagen afkomen. In dien bachelykeii oogen blik verdobbelden wy onze poogingen, en den overgroeien steen lussehcu bel dier en óns geplaèlsl, be- veyligde ons tegen zvnen aenval. Er was evenwel eene klcvne opening tusschen deu steen en 't hoogste van den ingang, laïigs welke wy den kop van dèn tiger konden zien, waerin oogen gloeyden die op ons woedende blikken wierpen. Zyn geh'uvl dééd de diepte der spelonk daveren, en de jongens beantwoord den het dóór grievende schreeuwen. Onzen vreessrlyken vyand lied eerst gepoogd met zyne kragt- volle klauwen den steen wi elt Ie rukken, en vervolgens met zyneii Imp Ie verselmyven; de nnUeloosbeyd zyner poogingen ontvlamde meer en meer zyne woede. Ily stiel een gehuyl nvt doordringender dan al zyn voórig gebrul, en zyne'gloeyêndc oogen selteénen de duisternissen der spelonk te doen verdw v- nen. Ik zou de arme beest gaen hebben beklaegen, ivanl, 't was eene vaderlyke teerderheyd die zyne woede outvlamde. 'T is t yd van er op te vlieren, zegde S1r., Warthon my, met die koel bloedigltcyd die Item niet verliet; mikt riaer zyne oogen, den bal zal hem de hersenpan verhryzclen, en wy zullen kans hebben van er van verlost te worden.i Moke, te Dendermonde, kommissarissen MM. Lenaert en De Moor, te Aelst, gelieymschryvers; M. Van Den Herreweghe, te Aelst, bibliothecaris-scliatbewaerder. Onmiddelyk nadat de vergadering gesloóten was, heb ben al de leden zich aen een lekker vriendenmael veree- nigd, alwaer de volkomenste broederlyke eendragt aen- houdend geheerscht hééft. Op tyd en stond zullen wy op deze stof terugkeeren. Het spaensch ministerie bedreygd wederom van in duy- gen te vallen. De Gazette van Augsbourg berigt dat dedry conservatie ve mogendheden besloeten hebben gewapender in Zwit serland tusschen tekomen indien den burgeroorlog aldaer nog uytberst.-'T zelfde blad verzekert dat de koningin van Spanién voórneémens is van de kroon af te zien, en dat het engelsch gouvernement er op uyt is om haer den graef van Montemolin, zóón van Don-Carlos, tot opvolger te geéven. Gelyk men kan bevatten, verdient deéze ty- ding verdere bevestiging. De koningin van Portugael schenkt eene algemeene vergiffenis aen al wie zich sedert 6 oct. 1846 tot 23 april, 1847, aen slactkundige misdryven pligtig hééft gemaekt. De cortés zullen byeengcroepen worden zoo haest liet order zal hersteld zyn. Den koning van Napels word eerstdags te Weenen verwagt, alwaer by met M. De Metternich staetkundige ouderltandelingenzal hebben betrekkelyk Ilaliën.Men wéét dat die twee hoofden aen den voortgang van den dag vyandig zyn.Mr. Metternich, den Nestor der ministers, is thans den scheydsman van Europa. Buyten het Turco- greco geschil dat dóór zyn toedoen staet vereffend te worden, komt den bcy van Tunis zyne tusschenkomst verzoeken om de moeyelykheden die er tusschen deézen laetsten en de Ottomanische Porte bestaen, te vereffenen. De beraedslaegingen van den duytschen landdag heb ben eenen leévcndigen invloed op de gemoederen der edele van Berlyn, die zich in twee partyën, Absolutisten en Aristocraten, verdeeld hebben. Den oorlog der vereenigde staeten met den Mexico, is nog verre van geëyndigd te zyn integendeel hy is in af gezonderde wapenbenden veranderd die onophoudelyk bet Amcricaensch leger vermoeyën.Santa-Anna is we derom aen 't hoofd van 4,000 mannen en ontvangt aen- houdend versterkingen van 't binnenland. In den Vaderlander van woensdag troffen wy een mede gedeeld feuilleton aen, welks opschrift was: Wat de echte Vlaemingen willen, het géén wy om zoo te zeggen als eene aeneenschaekeling van overdreévene praetzugt aenzien, naemelyk omdat den schryver van dit stuk onder andere in de vlaemsche tael een werktuyg schynt te zien om onze geschokte vryheden te herstellen, om de dwingelandy af te schaffen, en meer andere ongerymdheden te lang om te melden; en, Nota bene, den man discht ons een yslyk verminkt hoHndsch vóór'! 01' den schryver die zich Leonard klopterop teekent, niet beter zou gedaen hebben van klopterneffens te sehryven, laeten wy allen bezadigden leézer oórdeclen, en verzenden hem derhalve naer 't nummer van den Vader lander van woensdag 11.Wy zyn overtuygd dat den Vaderlander zulke praetjes maer eens om te lachen of uyt complaisance hééft opgenomen. Krank nam zvnen tweeloop, en Lincoln zyne pisloólcu. Den eersten sleldc den loop van zyn roer op eenige duynicn afstand van deu tiger, den anderen dééd van gelyken. Op lievel van SP., Warthon lieten zy den trekker hunner wapens los, maer het schot ging niet ai'. Den tiger die, het afspringen der trekkers hooi ende, öntwaerde dat liet eenen aenval legen hem was, sprong Ier zyde maer ziende dal hy niet geraekt was, kwam op zyne eerste plaets terug met eeue verdobbelde woede, ltel laedpoedér der twee wapens was vogtig geworden, en lerwyl Krank en Lincoln hel op den grond wierpen, SP., Warthon en ik waren bezig om de poederdoos te zoeken. Met was zoo donker dat wy er moesten naer tasten. Toen ik de twee jonge tigerkeus gevoelde, hoorde ik eene beweéging dat aen de vry- viiig van een stuk metael geleék, en welhaest öntwaerde ik dal die diertjes met onze poederdoos spéélden. By ongeluk had den zy er niet hunne klauwen hel stopsel afgespeeld, en 't poe der op den vogligeu grond verspreyd, kon ons niet meer die nen. Deéze vroede ontdekking dompelde ons in de diepste verslaegenlieyd. Alles is verloerenriep Mr., Warthon uyt; er blyft ons niets meer over dan te zien wat er hel beste is ofwel van hon ger te, sterven met de dieren die met ons opgesloóten zyn, of wel van een onmiddelyk eynde te stellen aen ons lyden met hel waugedrogt dal buyten staet, Ie laeten binnen rukken. Aldus spreékende, ging hy zich digi by den steen plaetsen die ons beschutte, en staerde in de vuerigc oogen van 'tinonster. Den jongen Lincoln braekte duvzendè wanhoópige vcrwcnschin- gen uyt. Frank die koelbloedige!' was, nam eene koorde die hy inden' zak had en ging naer den anderen kant der spelonk zon der ons te zeggen wat hy doen ging. Welhaest hoorden wy een versmagteud gepiep, enden tiger die helgelykelykgehoord Met verwondering hebben wy bemerkt dat, sedert 4 eenigen tyd zekeren zich zoo noemenden liberaelen lied jeszanger op onze merkt van een groot aental heeren is omringeld, die nog meer gaepen dan de boeren. Den liedjeszanger schynt ook eenen orateur van N" 1 te zyn, want zyne politieke sermoenen doen véél indruk op de simpele.Pauca intelligenli. Wy zouden willen weé- ten wat zekeren Geeraerdsbergschen brilienden gazet- knoeyör hierover zou zeggen. Den prys der graenen is nagenoeg den zeiven geweest dan voorleden merktdag; er was evenwel meer neygin". tot daeling. Gisteren, zyn aen den Molenberg alhier, vier kin deren byna versmagt geworden dóór eene instorting van aerde, waeronder zy bedolven wierden. Gclukkiglyk heb ben de daeromtrent werkende steenbakkers deéze nog tydelyk konnen redden. Het ware te wenschen dat den gemeenteraed dit overblyvende stuk berg dóór de arme die thans ledig loopen, naer het peêrdewater deed over voeren, ingezien deézen poel toch moet aengcvu ld worden. Voorleden Woensdag is eene taemelyk hevige don- dervlaeg vergezeld van eene ronkende hageibuy over onzet 'stad losgeborsten. Wy zyn gelukkig temogen melden dat de veroorzaekte schade onbeduydend is. De boter, aerdappelen, evers en andere eétwaeren hebben hunne pryzen op de merkt v an heden staende gehouden.Alles blyft duer. Op de merkt van gisteren zyn de pryzen der grae nen te Brussel een weynig gereézen. Dry onzer ministers, MM. Malou, Dëchamps en D'Anethan gaen de voorstad van Namen of 't voórge- borgte van Brusssl bewoonenen waerom Omdat zy als leden der kamer in de kuyp van Brussel woonende, j geene schadeloosstelling zouden bekomen. Men verzekert dat Z. M. den koning een deel van den zomer te Oostende zal doorbrengen. Den Moniteur berigt dat het gouvernement voór neémens is de voórloopige afschaffing der rechten op don invoer van 't vee, onbepaeldelyk te verlengen. Den uytslag van het concours vóór de openstaende plaetsen van pastors, is als volgt Zyn benoemd 1" tot de pastory van Avghein, primo "loco, M. Suljnon, onder pastor te Lokeren; 2° M. Bekaert, idem, van St.-Baefs; 5° M. Niels, idem, teEecloo. 2° Tot de pastory van Ste-Maria-Lierde. MM. I" De la Royère, onderpastor te Wetteren; 2° Geeus, id. te Zulte; 5" Baeyens, id. te Scheldewindeke. 3° Tot de pastory van Cherscamp. MM. 1° Christiaens, onderpastor van St.-Martens, te Ronsse; 2C Devos, id. te Temselie; 3° Dcwolf, id. te Adeghem. 4°Tot de pastory van Ste-Maria-Laulhem. MM. I°Suvs, onderpastor van St.-Miclpels, te Gend; 2° Deneve, id. te Nederbraeckel, 3° Bogacrt, id. te St.-Lievens-Essche. Ad honóres MM. Do Causmaecker, onderpastor, te Wachtebeke; Van Mieghem, id. van St.-Marten, te Gend; Van der Maeren, id. te Lede; De Lepeleer, id. te Erpe;, Van Peteghem, directeur te Eeeloo; d'Hondt, proost te Puyvclde; Van Danime, onderpastor, te St.-Gillis, hy Dendermonde; Eeuwaert, id. te Synghem; Carpentief, id. van St.-Jacobs-kerk, te Gend; Haems, id. te Nevelc; De Saedeleer, te Plensden; Standaerd, id., te Waesnnnr- ster; Van Damme, id. te Cruyshautem; Van Damme, id. te Baesrode; De Clerck, te Zele; Lamme, id. van de Au- gustynen, te Gend; Leirens, proost te Metilcsledc, Ver- meerscli, direklcnr te St.-Nicolaes; Melis onderpastor, te Ilaesdonck; Van Acker, proost op de Pinte; Maenhaul, onderpastor te IJerzele; Meulewater, idem te Eeeloo; de Meulenaere, id. te Tcmsche; Lippens, id. te Baerle; Rol- lier, id. te Capryck; Piens, id. te Zwynaerde. had, schéén er meer van ontroerd te zyn. fly ging woedend lieén en weer vóór den ingang der spelonk; dan hield hy eens klaps stil, en 't hoofd naer den bosclt keerende, sliet hyoor-cn lierlgrievende schreeuwen uyt.ÖnZe twee Indiaenschc geleyders namen deéze gelegenheyd ie bael om hem van op den hoorn schigten toe te schieten. Den tiger wierd meermacls geraekt: maer zvn dik vel keerde de schigten af die hem niet hinderden. Eyudelyk trof hem eenen schigt aen d'oog en blééf in de wonde sleeken. Alsdan klom zyne woede ten top, hy sprong naer deu boom, en, zich teenemael regtende, greep hy den zeiven met zyne klauwen en scheen hem te willen uylrukkcn. Maer als hel dier er in gelukt had zich van den pvï te ontmaeken, keerde liet rustiger wéér en plaetste zich wederom aen den ingang deri spelonk. Alsdan verscheen Frank, en eenen oogslag dééd my zien wat hy gedaen had. Aenelke hand hield hy eenen jongen tiger dien la verwurgd had. En, eer ik deu tyd had om te overw eégen wat Ir in 'l hoofd had, had hy de twee doode jongens langs doórdr opening voor den tiger geworpen. Het dier iiad ze nauwelyts gezien of begon de zelve met aendagt en in stilte Ie onderzoe ken, deéze voó'rzigtiglyk naer alle kanten keerende en omkee- rende. Zooliaest den liger overtuygd was dat zy dood waren, hief hy een zoo grievend gebrul van wanhoop aen, dat wy ge dwongen waren onze ooi en te sloppen. Toen ik aen mynen jae ger deézen barbaerschea akt Verweet, zag ik wel door derouw- lieyd zyner antwoorden, dat hy alle hóóp van ontsnapping verloóren had, en dat hy van toen af óórdeelde dat alle onder werping van den onderdaen jegens zvnen meestermogt ophouden. M at my betreft, zonder dat ik wist om welke reden, ik hoopte altytl dat eene onverwagtte hulp ons uyt die angst baerende gesteltenis zou komen verlossen. eynde by naesteS'

De Denderbode | 1847 | | pagina 2