Den koning en de koningin, vergezeld van hunnen oudsten zoon, hunnen geneesheer M. Rieken en een tal- ryk gevolg, zyn op 22 van Brussel naer Oostende ver trokken, alwaer zy zich des anderdags naer Londen in gescheept hebben. Sedert zaterdag laetstleden tot maendag, zyn er 14 schepen te Antwerpen binnen gekomen met graen ge- laeden. Den genaemden Karei Vanderveken, welken als broedermoorder is ter dood veroordeeld, hééft, na zyne veroórdeeling, zich neêrslagtig getoond, en zélfs eenige traenen gestort. Toen liyin het gevang was terug gebragt, heeft men hem in de cel der ter dood veroordeelde geplaetst. Vóór de tweede mael is den gemeente-raed van Leuven byeen geroepen om de nieuw benoemde schepe nen in te stellen. Vóór de tweede mael, zyn er maer zes leden aenweézig geweest. Eene derde byeenroeping zal gedaen worden. De eorrectionneéle regtbank van Yperen hééft eenen mulder, Rosseel genaemd, tot twee jaeren gevang en 10 fr. boet veroordeeld, vóór krytwit in het meel ge mengeld te hebben. Zoo lang het vonnis niet was uytge- sprokeu, hééft Rosseel alles geloochend; maer, toen hy verweézen was, heeft hy alles bekend. De Gazette van Audenaerde zegt dat men in die stad en omliggende plaatsen reeds, sedert eenige dagen, bezig is met gras te maeyön, maer dat den opbrengst gering is. De grasingen in de Scheldemeêrschen zyn merkelyk beter, en beloóven oenen goeden opbrengst. Men hééft de te velde staende vrugten van 's menschens geheugen nog ooyt zoo schoon niet gezien. De rogge zal strooy geéven van 6 tot 7 voeten lengte. Men hééft in de omstreéken van Audenaerde een koornhair geplukt welk 82 grae- nen inhield. Zoo als was afgekondigd, is op 20 dcézer de St.- Huybrechts-galery te Brussel, ingehuldigd. Den koning, de koningin en hunne kinderen met een groot gevolg zyn om dry ueren aangekomen, en dóór den borgemeester en de kommissie onlhaeld en verwelkomt. HH. MM. heb ben do twee galeryén doorwandeld, en herhaelde mael hunne tevredenheyd over alles aen den bouwmeester M. Cluyscnaer te kennen gegeévcn. Aen den ingang van den nieuwen schouwburg zynden koningen de koningin dóór den nieuwen direkteur, M. Nourrit, ontvangen, en ter- wyl 1111. MM. dezael naerzagen, voerde een uytgeleézen orkest verschevde muziekstukken uyt. By het uyttreéden der groote zael, hoéft den koning aen M. de Mot, eenen dei' bestuerders van de maetschappy der galery, het ridder-kruvs van het Leopolds-order geschonken, liet was vier ueren als 1111. MM. vertrokken zyn. Den koning schéén er niet ziek uyt te zien, en dus mag men de ge- rugten over deszelfs onpasselykhcyd vóór overdreéven beschouwen. Te Brugge is eene petitie in omloop, waerby de beenhouwers de verlenging van den vryën invoer van het Ilollandscli vee vraegen. Den heer Rogier, dóór den koning ontboóden, is zondag by Z. M. in byzonder gehoor ontvangen geweest. Den koning moet den afgeveèrdigden van Antwerpen het inzigt betuygd hebben, hem na zyne terugkomst uyt En geland by zich te roepen, om liern over den toestand te raedpleégen. Tot dusverre kan men zich onthouden van alle gissingen omtrent den gang der ministerieéle onder handelingen. Indépendance Den Observateur zegt, dat de hecrcn dYluart, Des- maisières en Mercier alle dry aen den koning hun ont slag gezonden hebben, respectively^ als gouverneurs dei- provinciën, Namen, Oost-Vlaenderen eii Henegauw. liet gcrugtvandit dryvoudig ontslag is inderdaed in omloop, maer tot dus verre is er nog niets komen bevestigen, dat deéze dry gouverneurs zoovéél moed en geestkragt be zitten. Op het groot muziekfeest, dat te Gend gaetgegeé- ven worden, zullen 41 Duytschegenoótschappen verschy- nen, tellende 529 zangers, en 50 Belgische vóór welke 950 zangers zyn ingeschreévenHet volle getal is dus 91 genootschappen en 1479 zangers, behalve het orkest, hetwelk uyt omtrent 100 muziekanten zal bestaen. l)it festival zal bestuerd worden dóór de heeren Carl Leibl, orkestmeester der hoofdkerk van Keulen, en Frans Weber, directeur van het Manmir-Gesang-Verein. De zangers worden kosteloos langs den Belgischen spoorweg vervoerd, en inde wooningen der vermogendste Gentc- nacrs gastvry gehouden. De tentoonstelling van kunst voorwerpen, wetkezóndag in dezelfde stad geopend word, beloólt insgelyks zeer luvsterryk te weézen: de Ant- werpsehe Brugsche, Holhmdsche, Fransche en Duytsehe schoólen zullen er weêrdiglyk vertegenwoordigd worden. Eenen bewooner van het Kiel, in de 5e" wyk van Antwerpen, die niet onbemiddeld was, hééft zich 'zater dag aen eenen boom verhangen. Byna op denzelfden stond verhing zich eene vrouw in de Luithagen, bv Mortselen maendag is eenen hovenier opliet Kiel in eenen waterput gesprongen, dochnogtydig genoegkunnen gered worden. Te Grootenberge, is op 21 deézor, den genaemden D. Van Branteghem «loór eene instorting van aerde ver- smagt in eenen put dien hy uytdelfde. Den ongelukkigen laet eene weduwe en een kind in den uytersten nood. Verscheyde bakkers van Brussel beweêren dat de regentie geene communaele bakkery mogt opregten en geen brood mogt bakken, en hadden de regentie vóór de rechtbank gedaegd, en vroegen schade en intrest aen de stad, vóór het verlies welk zy ten gevolge der opregting van die bakkery geleden hadden. De rechtbank komt de pretentiën der brusselschc bakkers te verwerpen, en de bakkers tot de kosten van het proces te verwyzen. Eenen slotmaekers-baes is voorleden donderdag op hcetcr daed van diefstal, in de St.-Nikolaeskerk, te Ype ren, betrapt geworden, men vond nooyt iets in de olfer- blokken der kerk, alhoewel men er dikwils olferpennin- gen had zien in storten, dit dééd eene byzondere waek- zaemheyd over de werklieden der kerk ontstaen, tot dat men den dief op het feyt betrapt heeft. Volgens een Gendsch dagblad, zyn verscheydene Gendsche fabriekanten voortgegaen met werken, "in de hóóp van een aendeel van hetmillioen francs te bekomen, dat dóór het gouvernement ter beschikking der stad ge steld word, om de werklieden der fabrieken te onderhou den. Indien deézen maetregel niet spoedig ten uytvoer word gebragt, zullen de fabriekanten genoodzaakt zyn het werk te staeken. Over acht dagen, ontmoette den veldwagter van Vlierzele, aldaer een jong heerken wiens gelaet en gang de opmerking van den policie bedienden tot zich trokken. Deézen nam de vryheyd liet heerken naer zyne papieren te vraegen, en hem er geene kunnende toonen, het zelve naer den borgemeester te geleydendóór deézen ambte- naer op zyne beurt ondervraagd, wierd het heerken schaemrood, aerzelde eenige oogenblikken en bekende eyndelyk dat het... een vrouwspersoon was! Het meysje zeyde van Brussel te komen en liet manskleed te hebben aangetrokken om zich alzoo onbekend naer St.-Lievens- hautem te begeéven, ten eynde naer haren minnaer, yvclken in deéze gemeente woonde, onderzoek te doen. By koninglyk beSluvt van den 22juny, isM. Ch. Van de Perre, notaris te Exaerde, tot notaris te Temsche be noemd, in vervanging van wylen M. de Brabandere. Hen donder is teMoerbeke, in de wooning van den winkelier llaentjes, gevallen, en hééft er brand veroór- zaekt. Eene bael ryst, eenige baelkens kalle, eene Iioe- veélheyd suykery, en twee vaetjes olie, zyn in deézen brand gebleéven. Te midden van den duerentyd, welken wy beleéven, is het altyd aengenaem warme en verlichte menschen- vrienden aen treilen, en onder deéze betrekking verdient het gedrag van den eerw. heer pastor van Wnestwezel eervolle melding. De regeéring deézer gemeente had nae- melyk 2(i hectaren heydegronden aen het bureel van weldaedigheyd geschonken, om dóór het beploegen en bezaeyën dier gronden de arme werk en brood te ver- schall'cn. Den agtbaeren herder derparochic hééft liierby niet willen achterstaen, en eene som van 1000 fr. gceé- ven, om deéze bczaeying te bekostigen. Een brngsch blad verzekert dat zekere bakkers do graénen, welke zy aen verminderde pryzen van de stad bekomen, aen speculateurs verkoopen. Deéze laekbaei'c handelwyze hééft geen ander doel dan de prvzen der graenen, en by gevolg van het brood, hoog te'houden. Den fraeyën stoomboot Hubert Hunkin, welken den regulieren dienst tusschen Gend en Londen gaet doen, zal alle zaterdagen uyt Gend vertrekken. Vóór 15 engel- sche schellingen, dat is, vooreen derde van hetgeén men nu te Antwerpen of Oostende betaelt, zal men naer Lon den konnen vaeren. Eergisteren morgend zyn van Antwerpen vertrok ken den Belgischen drymaster Charles-Quint, kap. Mus- schc, en de Belgische bark Jean Key, kap. Lechère, beyde naer New-York, den eersten met 168 en de andere met 144 landverhuyzers. Eenen deurwaerder en contrainten-draeger, Pieter Brauwers, van Oostende, die als openbaeren bedienden verscheydesommenhad ontvangen enbehouden, ofschoon hy wist dat dit geld liem niet toekwam, is tot twee maen- den gevang en 25 fr. boet verweézen. De tydingen uyt de omstreéken van Tliielt en het Veurne-Ambacht blyven by voortduering eenen ryken oogst vóórspellen. Zekeren heer de Jonghe komt te worden benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Geenen duyvel wist egter van 's mans daeden of verdiensten te roeren; maer hy is zwager van den baron d'Anothan, minister van justicie, en als men deéze eer hééft, is men vóór alle ander goed. Te Ryssel is het deézor dagen gebeurd, dat in een voórnaem fabriek de stoommachien eensklaps stil stond. Te vergeéfs zogt men overal naer de oorzaek, al de stuk ken waren in goeden staeteyndelyk ontdekte men, dat eene rat in de buys der luchtpomp gesïoópen was, en dezelve geheel verstopte. Dit is een zonderling en mel- dingsweêrdig geval, men verbeelde zich slegts eene stoom machien van de kragt van honderd peerden, welke in luiere werkingen dóór eene rat gestuyt word De aerdappelen zyn op de laetstc merkt te Luyk in prys gesteégen. Men heeft 100 kilog. tot 24 fr. móeten betaelen. —Te Livorno zyn, in vyf dagen, meer dan 200 schepen, gelaeden met graen, aengekomen, en hebben den prys 20 ten 100 doen daelen. Deézer dagen is eene krankzinnige vrouw op den toren van O. L. Vrouwekerk te Hallegeklommen, en van boven nedergesprongen. Slegts een ysselyk verminkt Ivk is er opgeraept. Het Antwerpsch-Nieuwsblad, deelt ons het volgende medeIn het begin der voórigc week kwam eenen ouden man, die er uyterlyk zeer agtingsweerdig uytzag, in de herberg de Achterom, gelegen omtrentdeoudeHarmonie, in de Ley, 5°" wyk deézer stad. Hy gaf zich uyt vóór reyzenden koopmans-klerk, en droeg by zich een pakje, hetwelk hy den baes verzogt te bewaeren, dcwyl hy eene kleyne reys te doen had. Dit pakje wierd aenveêrd en onzen grysbol keerde voorleden vrydag 's morgens terug. Hy zeyde, dat hy te Contich, twee mylen verder, een som gelds had te ontvangen; maer hy was oud, vermoeyden verkreég van den gedienstigen baes, dat hy, mits belofte van eene goede belooning, dit geld zoude gaen haelen. Zoodra nu den baes vertrokken was, ging den ouden gast aen eerie tafel zitten en begon met de vrouw te klappen, als eenen anderen onbekenden binnentrad, die een borreltje vroeg en by hen plaetsnam. Toen het bor reltje voórgediend was, haeldc hy een doosje uyt den zak, in hetwelk zich eenige valsehe juweelen bevonden. Hy boód dezelve aen de vrouw te koop; maer deéze weyger- de, omdat haeren man afweézig was. Den ouden man zeyde daerop, dat hy de juweelen vóór zvne rekening zoude houden, indien den baes over den koop niet te vreden was; maer de vrouw blééf weygerig Alsdan schóót den verkoopcr in gramschap, trok een dolkmes, en eyschte van de vrouw geld of lmer leven. De arme vrouw, die zich alleen bevond en in de magt van twee bandieten, wierd zoodaenig verschrikt, dat zy aen deézen twee bank briefjes elk van 100 fr. en vyf-en-zestig vyffranksstukken overhandigde, waerna de beyde schelmen vertrokken, loen den baes uyt Contich terugkwam, waer hy, gelyk men nu wel kan "denken, niets had ontvangen, vond hy zyne vrouw schier half-dood van schrik. De justicie doei onderzoek. Meer dan duyzend werklieden arbeyden op de lyn des yzeren wegs van Jurbise op Doornyk, en de eerste sectie tot op Mafllas zal in de maend augusty konnen geopend zyn. Den 41 juny hééft don paus een consistorie gehou den en eenige kardinaelen benoemd. Op het eynde zyner aenspraek heeft Z. II. te kennen gegeéven, dat hy eenen racd van ministers ging benoemen. Den eersten Hollandsehen haring is dynsdag na middag per stoomschip Cerberus te Ylaardingen aenge komen. Den eersten verkoop van denzelven hééft eergis teren te Amsterdam plaets gehad aen 700 guldens de ton, en de berigten omtrent de vangst waren taemelyk, doch niet zeer gunstig. Groot opzien hééft te Keulen gebaerd de verdwy- ning van eenen notaris die een tekort van 200,000 ryks- daelders scliynt te hebben gelaeten. Ongelukkig uytge- komen Beurs- en fondsspeculatiën hebben den man ten val gebragt. Uyt Maestrieht schryft men van den 49 Juny het volgende opmerkelyk noodlottig voorval greép gisteren alhier placls Lenen alh.-*r in garnizoen liggenden sol- daet, genaemd J Marks, vroeg in het begin der wéék vier dagen verlof, om zich naer het stadje Sittard te begeéven, zynde dit zyne woonplaets, als reden opgeévende, dat zynen vader, eenen schoenmaekcr, aldaer gestorven was, en hy hem mede wilde ter aerde bestellen. Gereedelvk wierd hem dit verlof toegestacn, en vertrok hyderwaeris. Te Sittard egter aengekomen, vind hy zynen vader wel voerende, zoo zelfs, dat deézen na dat den verloftyd ver- streéken was, zynen zoon tot vóór de poort deézer vesting terug geleydde. Na van zynen zoon afscheyd genomen en weder huyswacrts keerende, passeerde hem eenen ryknegt, die te peêrd gezeten, een ander peêrd los aen deii teugel met zich voerde, welk Iaetsle peêrd op eens eenen sprong maekte, agteruyt sloeg en den armen schoenmaekcr der- wyze eenen slag aen het hoofd toebragt, dat hy als leévcn- loós op den grond zeég. Spoedig daerop dóór de toesnel lende lieden opgenomen en naer het gasthuys gevoerd, is hy heden morgend overleden. Ily laet eene vrouw en verscheydene jonge kinderen na. Te Maestrieht hééft eene ontroostbaere weduwe bv advertentie in de dagbladen, luiere vrienden en kennissen hcrtelyk vóór hunne deelneéming in het verlies haersegt- genoóts bedankt, en tevens de vryheyd genomen, zich in hunne gunst aen te beveélenvoór het leveren van meube len en spiegels. Ondanks de millioenen, onlangs dóór Kevzer Niro- laes aen de Bank van Vrankryk geleend, is den Czaer daerom niet minder van gereed geld vóórzien. Zoo hééft hy den 4 juny jongstleden uyt de kelders van het ministe rievan financiën te Petersburg eene weerde van 12,650,000 roebels aen goudmunt en zdverstaeven (omtrent 50'mil lioenen francs), onder sterke wagt naer de kelders der Petersburgsche vesting doen overbrengen. In het hertogdom van Mecklembourg-Strelitz be- taelden de joóden eene buytcngewoone belastiii" om eenige bescherming te genieten. Deéze belasting is afge schaft, en de joóden zyn met de christene gclvk gesteld en moeten zelfs deel van de militie maeken.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3