ZONDAG 4 JULY 1847. EERSTEN JAERGANG.— Nr 42. AELST, den 5 Jsly. DE SPELONK VAN DEN TIGER. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoneen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveérdigc klagten of gegronde rekla- mcn in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydiglicyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brocbueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-DODE. BERIGT.De heeren inschryvers die hun abonnement in de postkantooren genomen hebben, worden vriendelyk verzogt hetzelve zonder uytstel te vernieuwen willen zy alle vertraeging in de verzending vermyden. Terwyl men te Gend alles aenwendom ter gelegenheyd der kermis zoo véél vremdelingen naer die stad te lokken als mogelyk is en aldus de neêringdoende persoonen ver tier te bezorgen, zien wy met hertzeer dat onze stads- regeéring aen dit alles weynig denkt. Het voorleden jaer was er toch iets bereyd, maer deés jaer is alles in de pen gebleéven, by zoo verre, dat menigen Aelstenaer be- schaemd is van het kermisplakaet in 't openbaer te zien hangen. Wat moeten toch de vremdelingen over ons voorheen zoo bloeyënd en leutig Aelst denken Zy die over eenige jaeren overtuygd waren dat al wie de Aelster- sche kermis niet had bygèwoond, niet mogt zeggen naer eene kermis geweest te hebben, zoodaenig was onze stad wegens haere vrolykheyd en vermaeken alom gekend. Hat in deéze omstandigheyd alle geldkwistingen zoo veel mogelyk moeten vermenden worden, dat begrypt elkeen, maer er valt te zien of de gierigheyd de wysheyd niet komt bedriegen. Want, wie is niet overtuygd dat hoe meer vremdelingen er naer de stad komen, hoe meer vertier er is vóór de neêringdoende persoonen, en by gevolg hoe meer er dóór octroyrechten in de stadskas moet gestort worden. Dit is eenen regel van wys bestuer en profytig overleg dien onzen gemeenteraed verkeerde- lyk schynt op te vatten, en die ongelukkiglyk altyd op ïiaedeel vóór de burgerklas, die in haer vertier liet be- staen moet zoeken, uytkomt; noglans als er kwestie is van drukkende lasten te betaelen, van soldaeten vóór eene bagatel te huysvesten, van inteekeningen vóór 't on derhoud van de arme te doen en meer andere zaeken, dan word den armen borger wel gevonden immers men weet het, vóór onnoodige prullen worden er jaerlyks me nige honderde franken gewisseld. Maer, duyvel, zal iemand zeggen, waeraen worden dan de VEERTIEN HONDERD FRANKEN besteed die ten titel van uyt- gaef vóór de publieke feesten geduerende het jaer, op den stadsbudjet figureéren Wy doen ook deéze vraeg, maer wy zullen ons wel wagten dezelve poogen op te lossen, want wy erkennen ons volstrekt hier toe onbe- kwaem. Veertien honderd franken, is evenwel nog al (Vervolg en eynde zie N'4 ij. Ondertusschen was het onweder gestild, en eenen zagten wind had het geweld van den storm opgevolgd. Het gezang der vogelen weergalmde op nieuw in het woud, de waterdruppelen door de zon bestraeld, scheénen als diamantsteenen op de bla deren der hoornen. Ik zag dóór de opening van onzen schuyl- hoek die grootsche onlwaeking der natuer op de verwarring der woedende elementen volgen; en het verschil dat deés stilzwy- gend schouwspel met onzen toestand opleverde, maekte dien zoo véél te schrikkelyker. Wy waren in een graf waeruyt niets ons, scheen te zullen verlossenwant een wangedrogt, vrees- selyker dan den Cerberus der fabel, bewaerde er den ingang van. Den tiger had zich hy zyue doode jongens neergelegd. 'T was een schoon en Iroisch dier van eene hooge gestalte, zyne gansch uytgestrekte lidmaeten betoonden de buytengewoone kragt zyner spierennvt zynen met ontzettende tanden gewa- penden muyl viel een raezend schuym. Eensklaps liet zich een aenhoudend gebrul in de verte hooren: den tiger antwoordde er aen door een .zugtend geslier; de Indiaencn begonnen ins- gelyks te jammeren, het geen ons aenkondigde dat een nieuw gevaer ons hedrevgde. Onze vrees wierd na eenige oogenblikken eenen item, die wel bedeeld, toch iels vóór eenige kermis- vermaekelykheden zou opleveren. Maer wy zullen er van zwygen, 't is toch boter tegen de galg gekletst, wy zullen geduld hebben, en verhoópen dat den tyd ons zal verlos sen van een kruys het geen dit alles naer zyrt goeddunken regelt. Dus lieve medeborgers, patiëntie. Als eenen miskweekten straetjongen van iemand wie het zy, eene welverdiende berisping krygt, wat doet hy Hy lacht en spot er mede; als er ergens eene slegte zaek te verdedigen is, waerntede een trelfelyk man zich niet zou willen inlaeten, tot welke persoonen word er dantoc- vlugt genomen? Tot dit slach van ambtenaers, die men te regt advocaetenaf notarissen vankwaede zaeken noemt, zooals de kronyk medebrengt, omdatdeéze altyd tot alles gereed zyn, als er maer met schyven of duymkruyd ge spééld word. Nu, 't Aelstersch knoeyblad, de gazette, willende hae- ren lykdienst nog wat verschuyven hééft, sedert dry maenden zoo iets soórtgelyks aengevangenook hééft zy dóór haere losbollige schimpredens en onbetaemelyke verwytingen menigen weidenkenden mensch van medély- den doen schokschouderen. Maërschuyven wyeenvlocrs over die walgelykheden, zy zyn reeds naer weerde ge schat, en verleenen haer eenige regels in antwoord op haeren laetsten artikel noópens Mr. V. D. R. Het prulblad zegt dat Mr. V. D. B. de gazette met de Byl op keel, gesommeérd hééft haer wóórd te herroepen: Wel had Mr. Van den Bossche haer voórlaetste N' geleé- zen, wy zouden zulks vóór onzen patroon niet hebben moeten doen, want het mank blad van baes Carolus heeft zulks genoegzaem gedaen dan dat wy konnen te vredeu zyn. Het zegt immers in zyn Nr van 20 juny II: «Indien wydeze aenmerkingmaken, wy willen daerdoor het gedrag van M. Van Den Bossche niet hekelen. By de kiezingen heeft ieder het regt van zyne belangen waer te nemen, en in dien zin te werk te gaen dien hem het guns tigst voorkomen. Ondertusschen, zullen wy aen de onbesuysde snorkers der gazette zeggen dat wy tegen hun de Byl niet hoeven noch willen gebruyken, dat dit wapen sleglsvoór den dag komt tegen mannen die schryvers konnen heeten en de redekunde magtig zyn, maer geenzins tegen gespikkelde liefhebbers die slegts de rekenkunde verstacn. Tegen zulke gebruyken wy de eenvoudige kuypers-of D'Huyge- /aersdestel, als zynde deéze scherp genoeg 0111 suaeren af te kappen wier losbreékingbekwaem is hun te doen om zien. Verstoet gy die muzieknoot mannekens? Zoo niet, spréékt maer een' wóórd, en wy zullen de destel eens be zigen 0111gy weet wel. Maer ouf, Mr. V. D. B. daer krygt gy eene kaeksmeétOp uwe stembedeltournée zytgy volgens 't prublad, lnar en daer afgeleed, ja afge- leed omnietzeggen aen dedeur gezet E11 de patroonen der gazette, hoe zyn zy gevaeren? Overal wel ontvangen en feestelvk binnengeleyd, maer op den dag der kiezingen met alle titels van eer aen de poort gezet.... Zinnelooze hoe durft gy over stembedeling spreéken, gyl. die als stembelaers exprofesso gekend zytWy daegen u uyt ons eenen enkelen kiezer aen te wyzen van welken Mr. V. D. B. de stem gebedeld hebbe; brengt gy eenen bv, wy zullen ei' u integendeel honderd met naem en stuk noemen bywelke gy alles hebt aengewendom ze ten uwen voórdeele op te winden. Maer genoeg hier van, gy strykt genoegzaem uw eygen vonnis als gy zegt dat nu uw prulblad maer eerst een beetje begint te herleven. Hoe wilde gy dan candidaeten doen doórgaen die slegts dóór eene onbecluydende, dóór eene doode gazet ondersteund wierden? Om zulke ylhoof- dige redeneéring uyt le kraemen, hoeft men zich van de Gazette van Aelst te bedienen, geen ander blad, hoe onbe- duydend het ook zy, zou zulke dwaesheden durven op noemen. Maer, a propos, slimmerikken, gy lost ook spolswyze een wóórd over de middelen die M'. V. I). B. hééft aen- geweézen om de lynnyverheyd te doen herleéven en de armoede te keer te gaenindien geheel de wereld niet wist dat gv alle volstrekt die zaek onbevoegd zyt, wy zouden u wel eens vraegen om die middelen, die devrngt zyn ecner aenhoudende studie en een teeken van oprechte vaderlands-liefde, uyt te breyden of er betere aen te duydendit ware noglans uwe pligt eer gy schaemtcloos genoeg durfde zyn 0111 deéze te bekeuren. Maer zulken eysch ware van onzen kant onredelyk 't ware willen wolle scheêren vaneeney of yzer leerenzwemmen; van gekoók- ten sneeuw kan men immers niet dan water trekken, en braedworsten in een hondenkot gaen zoeken is 't werk van eenen dommerik. Nu deéze taek laeten wy de gazette over, zy heeft al klaer genoeg beweézen dat zy hier toe bekwaem is.... proficiat. waergemaekt; want wy zagen eenen tweeden liger min groot dan den eersten regt op de plaels waer wy versclioólen waren, komen aensnellcn. Dien vyand zalnog gevaerlyker zyn danden anderen, zegde M. Warthonwant 't is de tigerin, en deéze zyn onmedoogend vóór die de welke haer van luiere jongens beroofd hebben.» Het gehuyl en het gebrul der tigerin als zy de doode romp- kens liaerer kleyne vernomen bad, overtroffen verre al het géén wy reeds gehoord hadden, en den liger mengelde er zyn klae- gend getier onder. Eensklaps hield haer gebrul stil, zy sliet slegts een dof gemor uyt haere bedroefde borst; wy zagen haer met eenen schui menden muyl lot den ingang der spelonk nae- deren en langs alle zyden slaeren, als wilde zy de geéne die haer haere jongens ontrukt hadden, ontdekken. Weldra vielen haere gloeyënde oogen op ons, en daedelyk sprong zy voóruyt als ont in onzen schuylhoek te dringen. Misschien zou zy er door haere verbaezeude spierkragt in gelukt hebben den steen om te stoolen, hadden wy niet al te gelyk onze kraglen in ge spannen en verdobbeld om hem le wederhouden. Als de tigerin onlwaerde dat zy er niet kon in slaegen, naederde zy tot den liger, en, geduerende eenige oogenblikken, schéén zy met hem te beraedslaegen; vervolgens vcrwyderdeu zy zich beyde met eene ongelooflyke snelheyd en verdweénen uyt onze oogen. Van oogenblik tot oogenblik, nae maele zy zich verdw vderden, Met véél genoegen hebben wy de voórledene wéék een afdruksel ontvangen van een herdrukt en vermeerderd werkje getiteld Nieuwe Vlaemsche en Fransche samen- wierd hun gebrul doffer, en welhaest hoorden wy niets meer. Zoohaesl zy verdweénen waren, verscheénen onze twee in- diaensche geleyders aen den ingang der spelonk, en drongen aen deéze gelegenheyd van ontsnapping dóór de vlugt waer te noemen, ingezien de tigers langs eenen anderen hun bekenden ingang, in 'tinwendig der spelonk gingen dringen. Uyt dien hoofde sloegen wy daedelyk d'hand aen 'l werk 0111 den steen omver te stooten en wy verlieten dit graf, Waer wy gevreesd hadden van leévende in begraeven te worden. 11. Warthon verliet de spelonk den laetsten omdat hy, zonder zyn geweer weergevonden te hebben, niet wilde uytgaen, wat ons aengaet, w v dagten slegts aen de vlugt; wy hoorden al wéér het gebrul der tigers, ofschoon nog in de verte; en deslappen onzer ge leyders volgende, w ierpen wyons in eene zvbaen. De overgroote menigte wortels, tronken en' afgerukte boomtakken waerntede den weg bedekt was, maekte onze vlugt langzacm en moeyelyk. M. Warthon, zeevaerdcr vol moed on„.»iyi,, pon nauwelyks voort, en, om hem niet le verliezen, moesten -wy'djv tusschen- pooz.cn stil houden. Wy voorderden aldus sedert een kwartier tiers als een doordringenden schreeuw van eenen onzer indiaeneir ons Be- rigtte dat de tigers op onze slappen waren. Wy bevondenwns dan vóór eene brug van rietstokken en boomtakken gemaekt ett die men over den stroom geworpen had. Slegts de indiaènen

De Denderbode | 1847 | | pagina 1