STAETKUNDIG OVERZIGT. spraéken, dóór C. Van der Vorst. Dat werkje reeds aen de zevenste uytgaef, verdient allezins de aendagt van al wie zich op het fransch wilt toeleggen, doordien het aller best geschikt is oin het aenleeren der fransche tael bene vens de vlaemsche uytermaete te vergemakkelyken en te vereenvoudigen. Gelyk wy meermaels gezien hebben dat veéle der thans versehynende schoolboeken niet alleen voor de eerst beginnende maer zelfs vóór de meergevoorderde aen on- verstaenbaere moeyelykheden onderworpen zyn, zien wy met des te meer tevredenheyd dat het werkje van den verdienstelyken heer Van der Vorst, vóór beyde deéze klassen een ontegenspreékelyk voordeel oplevert. Al de samenspraeken, zyn kort, klaer, eenvoudig, zonder de minste gemaektheyd of gedwongene uytdrukkingenen het géén er ons belangrykst en tevens aengenaemst is voorgekomen, is dat de fransche samenspraeken in een egt, zuyver en onverbasterd vlaemsch zyn vertaeld. Wy konnen onze vrienden en naemelyk de onderwy- zers, die zich nog aen 'thollandsch niet verslaefd hebben, niet genoeg aenraeden zich dit werkje aen te schallen en in hunne schooien in voegen te brengen; buytcn dat het hun een ongeloofelyk nut in 't onderwys cfer jeugd zal bybrengen, zal het aen de leerlingen een groot gemak geéven om spoedig de fransche tael te leeren spreékeu en zich van de zelve te konnen bedienen eer zv zulks zouden durven verhoópen, wyl er alle de stoffen die da- gelyks in gebruyk zyn allerklaerst en gemakkelykst in behandeld worden. Wy geloovcn dat alle verdere aen- béveéling oiinuttig ware, de menigvuldige uytgaeven van 't werkje bewyzen genoeg zyne verdiensten enkelyk wenschen wy M. Van der Vorst veel geluks en porren hem aen van tyd tot tyd iets diergelyks vóór te brengen. Eenen staetsbrief hééft aengekondigd dat de keyzerlyke zeemagt van China de Fransche oói'logschependie te Canton waren, heeft aengerand. De fransche vaertnygen hebben eene schrikkelyke vraek genomen 1000 Chineé- zen zyn omhalsgebragt.— Het Turksch-Grieksch geschil mag thans als vereffend beschouwd worden. De Engelsche hebben in China een zeer ernstig geschil gehad wanof den uytslag hun eene vermeerdering van gebied hoéft bygelegd. Zy hebben aen hunnen handel de stad Canton vóór twee jaercn doen openen. De oproerige Junta van Oporto de voorstellen van vrede niet hebbende willen aenneémen, zoo gaet deéze stad eerlang dóór 20,000 Spanjaerds en Portugeézen belegerd worden, tenvyl het Engelsch eseader langs den kant der zee zal handelen. De tweede stad van den Mexico, Puehlais in de magt van den Amcricaenschen generael Worth gevallen, wiens leger dit van den génerael Scott voóruytgaet. Santa-Anna die in deéze stad bevel voerde, is mier Mexico afgezakt. Den generael Ilerrera zeer gunstig aen de vrede verlan gende party, is thans tot president der Mexieaensche republiek uytgeroepen. Op veéle plaetsen onzer omstreéken is het koolzaed reeds gesneéden; mogten wy een tiental warme da«en hebben, overal zou de inoogsting diër plant volkomen geeyndigd zyn. De opbrengst belooft alle verwagting te zullen overtreffen. Dy voortduering staen de graenen fiier allerwege uytermaete schoon en bèloóven eenen dobbelen oogst. De aerdappelen staen hier zoo schoon dat men nooyt die aerdvrugt in zulken toestand gezien hééft. De Iynwaedmcrkt van heden was wel bevoórraed, maer <len kooplust gering. De inerktpryzen der oude en nieuwe aerdappelen, der eyers en boter zyn, in weérwil de merkten buyten- gewoon wel bevoórraed waren, hoog gebleéven. In de nierktpryz.cn der graenen, naemelyk dor rogge, hebben hekbeu de gewoonte met eenen tigten trail over bruggen van zulken aeril te trekken tenvyl alten anderen overgangèr eiken «ogenblik denkt met dezelve te zullen.verzinkend Den stroom van wederzyds dóór ho'oge en steyle rotsen geboord, liep op eene verscbrikkelyke diepte met geweld onder de brug. Lin coln, Frank en ik, geraekten er zonder ongeval over; maer Wartlion was nog niet in 't midden, traglende zyn evenwigt te betionden, ats de twee tigers nvt het-naebuerig boscli toe- srhoóten; zoo haest zy ons onliyacrd hadden, kwamen yy met een yslyk gebrul op ons af. Oildortussebeii bad Wartlion den anderen oever bereykl, en ik met mvne gezellen waren bezig met de steyle rotsen diezieli vóór ons bevonden, (e beklimmend 51. Wartlion, ofschoon hem de tigers op de hielen waren, ver- loór noch zynen moed noeli zyne lugi mvoórdigheyd van geest; zoo haest hy den kant bereikt bad, trok liy zvn jaegersmes nvt den zak en sneed de koorden al' die de" brug aen eenen dér oevers vast hielden; by hóópte aldus een onoverkomelvk be- I dsel te stellen aen de vefvolging der tigers. Maer uainvelvks bad hy zyne lack volbragl, of v.y zagen de ligerin naer den stroom ylen en poogen denzelven" over te springen. i was een schrikverwekkend schouwspel dit raezend en ont- zaggelyk dier eenen oogenblik over den afgrond te zien han gen; dit vertoog verdween gelyk den bliksem. Ilacre kragt was aen de tussclienruymle niet gelyk; zy dompelde in den afgrond »a. eer zy beneden was, was inter lichaem dóór de puntige rot- wy eene ligte dueling te bestatigen; onze merkt was zeer wel vóórzien, nogtans is den kooplust niet al te leévendig geweest. De genaemde P. Van der Poorten, P. Van Geert deézer stad, en Victor Vera van Lede, zyn vóór diefteaen- gehouden en ter beschikking van den procureur des konings gezonden. Er zyn ons verscheydene naemlooze stukken toege zonden die wy niet konnen opneémen enkelyk om dat wy de schryvers niet kennen. Men weéte het eens en vooral, geenc brieven noch artikels waervan wy de schry vers niet kennen, zullen in den Dender-bode verschynen. Het spyt ons aen het verzoek vau eenige nieuwe inschryvers niet te konnen voldoen met hun ons voór- gaende nummer te zenden, waervan een zeker getal meer als na gewoonte gedrukte exemplaeren, uytgeput is. Voorleden donderdag is den eerw. lieer De Smet als pastor te Erembodegem op de plegtigste wyze inge huldigd. Eenen allerfraeysten stoet gevolgd dóór het muziek en de notabelen der gemeente, is den herder aen de dekeny deézer stad komen afhaelen, en hééft hem met de klaerste bewyzen van eerbied en toegenegenheyd naer deszelfs parochie geleyd, alwaer men overal zege- boógen, waerop de fraeyste jaarschriften prykten, be merkte, benevens de smaekelykste- festoenen en drappe- ryën, immers alwatde blydsenap en oprechte godsdienst liefde voórschryven, was ten toon gesteld. Eenen buyten- gewoonen geestdrift heerschte in gansch de gemeente, de volkomenste te vredenheyd was op aller aengezigten te leézen en betuygde hoezeer den herder in de gemeente welkom was. Verscheydene inwooners van Erembodegem hebben ons verldaerd dat nooyt dergelyke blydschap aldaer geheerscht hééft en dat dag der installatie van den weêrdigen pastor hun nog lang in 't geheugen zal blyven. Er zyn in do provincie Oost-Vlaenderen, 96 heng- slen ter keuring aen de kommissie voorgesteld; 76 zyn goedgevonden vóór den peêrdenteelt, en 20 zyn verwor pen. De premiën van de beste hengsten zyn toegestaen In het arrondissement Gend. 1° aen M. F. De Vrecze, te Meyghcm; 2", aen M. li. De .laegher, te Eecloo. In het arrondissement Dendermonde, 1° aen M. Bened. Lcmeire, te Massemen-Westrenr; 2°. aen J. B. Van Gy- seghem, te Herzcle.In het arrondissement Audenaerde, 1° aen M. P. ,T. Vandersclnieren, te Appelterre-Eychem; 2° aen M. L. Coppens, te Denderhauthem. liet tydstip van vryën invoer van 't vee, het géén op 1 july 1847 eygdigde, komt tot 1 september 1847 verlengd te worden. Dat geéne des vryën invoers van 't meèl en gort van alle slach, is verlengd tot op 4 april 1848. Bv koninglyk besluyt is M. den baron de Vriere, tot Belgischen afgezant in Portugael benoemd. M. den graef DeLalaing is tot zaekgelasligden van belgisch gouvernement te Madrid aengesteld. Van 20 tot 25 Juny 11. zyn er 800 schepen met graenen gebieden de zeeëngte van Messina doórgevaeren, zoo dat er binnen weynig tyds ontzettende aenkomsten in onze havens zullen bestatigd worden. Den ryken graenoögst die de aerde bedekt, en den aerdappelenoogst die van menschens geheugen zoo véél niet beloofd hééft dan dit jaer, zullen eer weynig van hier véél ellende doen vergeéten. De voórlaetste graenmerkt van Br ussel was maer weynig bevoórraed, nogtans zyn de pryzen verminderd. De aerdappelen hebben er eene aenzienelyke drieling in de pryzen ondergaen. De oude aerdappelen vonden gcene koopers meer in weérwil al de listen die er dóór zekere spceulateurs aengewend waren. In 't algemeen, zegt de Emancipationondergaen al de groensels buytefigewoone prysverminderingenen zullen wel ligt binnen weynige dagen vóór 't vierde van hunne pryzen moeten verkogt worden; den overvloed van ailes is te aenzienelyk om nog eenen oogenblik hier aen Ie twyfelen. Voórleden dynsdag zyn wederom tien schepen ge- sen ill duyzend stukken verscheurd. Dit onheyl.ontmoedigde liacren ge/.el niet, die, met eenen wakkeren sprong den stroom overgerackte. Nogtans, hy berevkte slegls met zyne voorste klauwen den tegenovergesteldcn kant. Aldus over den afgrond hangende, poogde liy vasten tred te krygen. De indiaeuen stie len wederom eenen verwilderden schreeuw uyt, als of alles verloóren was. Maer M. arthon die digt by den tiger was, naederde hem kloekmoediglyk en stiet hem zyn jaegersmes in de borst. Woedender dan ik zou konnen schryven. hel monster verzamelde al zyne kragtén, drong zyne agterste klauwen in de rots, en greep M. Wartlion by de bil; maer mynen heldhaf tig»! vriend behield al zynen moed; met zyne slinke hand greep hy eenen boomtronk aen om er zich aen'vast te houden, en drong wederom zyn mes in 's tigers horst. I)il alles was 't werk van eenen oogenblik. Wy alle snelden hem ter hulp: Lincoln bet geweer van Wartlion vattende, bragt aen den tiger eenen zoo geweldigen kolfslag op den kop toe, dal tiet dier duyzeliggeworden, in den afgrond neerstortte. Maer den ongelukkige» jongeling had de kragt van zynen slag niet berekend hy hield zich voorover, zyne voeten slibberden hy viel in den stroom, worstelde eenige oógenblikkcn tegen den ze;yen en verdween om nimmer wéér te verschynen. Eerst lieten wy eenen wanlionpigcn gil hooren; dan, gedue- reude e-nigc oogenbliken, bleéven wy stilzwvgend. Zoo haest ik my «vu weynig hersteld had, ontwaerde ik den armen W nr- laeden met roSSe, dry met tarwe en een met haver de haven van Antwerpen binnengeloopen. f Te Luyk is den roggeprys 5 fr. en te YalencynS ir. den hectoliter verminderd. Op de laetste merkt te Mechelen is de tarwe met eene hgte dueling verkogt geworden, maer den rogge prys hééft eene vermindering van 5 fr. 50 c. den hecto liter ondergaen. De wederkomst des konings en der koningin is tegen den 5 deézer aengekondigd. Den Moniteur hééft afgekondigd dat M. Rogier geenzins dóór den koning belast is om een nieuw minis terie te vormen en dat den koning slegts het verlangen heeft uytgedrukt van, na dat hy uyt Londen zal terug gekeerd zyn, eene onderhandeling met M. Rogier te hebben. M. Rogier hoéft Brussel veriaeten, en is vóór eenige dagen naer Spa gegaen. Tegen dat den koning uyt Lon den terug komt, zal M. Rogier zich weder te Brussel bevinden. Een koninglyk besluyt staet de aenvraeg toe des gemeenteraeds van Brugge die eene vermindering van 4 eentimen per pond op de octroyrecbten op het vleesch dat van buyten de stad komt, verzogt had. De maetschappy van vlaemsche letterkunde te So- meighem, hééft van het ministerie eenen onderstand van 200 fr. bekomen. De dagbladen van Gend behelzen wydloopige by- zonderheden over de dagen der groote kermis aldaer. Het eerste concert van het Duytsch-Vlaemseh Zangver- boud had zondag namiddag in hef paleys van justicie pluets, en is dóór eenen ydelen schrik gestoord geweést. Zoo liet schynt, had een ligt gekraek van de estrade, op welke zich de muziekanten en zangers bevonden, doen denken, dat dezelve ging instorten, en daedelyk sprong iedereen er af. De omstaeuders, dit ziende, begonnen insgelyks hals over kop te vlugten; de glazen vensters der deur wierden ingeslaegen; verscheydene menschen onder de voeten getreéden en eene groote menigte bekwam kneuzingen. Eyndelyk kwam men tot bedaeren, en be greep men, dat men zich dóór eenen ydelen schrik had laeten vervoeren. Het concert is vervolgens in zulke goede orde afgeloopen als het na zulke opschudding weézen kon. Men verhaelt, dat by het graeven der fondamenten van een buys op den grond van het voormalig St.-Jans- gasthuys te Brussel twee potten met goude en zilvere munten zyn gevonden. Deézen schat zou wel 80,000 fr. weêrd zyn, en gouden munten ter groote van een Yyffrank- stuk behelzen. Latere narigten zeggen het volgende Het beves tigt zich, dat men twee toimekens met munten gevonden hééft op de plaets van het oud St.-Jansgasthuys. liet zyn piasters en andere Spaensche munten, waervan de. jongste van het jaer 1 «03 zyn. Den schat is in dertig zakken over gestort en naer het stadhuys gedraegen. Daer de beyde toimekens gevonden zyn in eenen grond, welken aen" de stad behoort, met alles wat men er zou kunnen opgroe ven, krygt deéze alles; maer de twee graevers zullen van rechtswege ook de helft mogen eyschen. Het hof van beroep van Brussel hééft zaterdag zyn vonnis uytgesproken in de zaek van Ferdinand Broglia, zich uytgeévende vóór letterkundigen en bekend doói' zyn schryven in verscheydene schimpbladen. Als pligtig aen aftroggeling en afzuyging van geld, is hy verweézen geworden tot vier jaeren gevangzitting; honderdfr. boet, tien jaeren interdictie zyner burger- en familierechten! en al de kosten van het proces. Het schynt, dat den ver oordeelden zich geld had doen geéven, om de levensbc- schryvingen van zekere persoonen niet af te kondigen. De Gazette van hel land van Waes behelst het vol gende: De kermis van St.-Nicolaes is in het algemeen welen t'elksgenoegen zonder onlusten afgeloopen. .lam mer is het egter, dat wy hier eene enkele schanddaed hebben aen te haelen, welke eiken goeden burger zoo llion buyten kennis op den boord des afgronds. Wy onderzot ten zyne wondezy was diep, en liet bloed stroomde er ge weldig uyt. De Indiaenen plukten eenige planten welkers ge bruyk de bloedstorting dééd ophouden. Wartlion blééf egler ongevoelig, doch had den pols uytermaete ontsteld. De aennae- denng van den nagt dwong ons aldaer te verblyveh. De Indiae nen ontstaken vuer om de wifde dieren van ons verwyderd te houden, ik al eenige vrugteu die onze geleiders my gaven en zette my by Wartlion, met schrik zvue pynelyke ademhaeling aenlioorende. Des morgens, by middel van boomtakken en rieten, stelden de indiaenen met haest eene brug 'l saemen om wéér over den stroom in 'l dorp te geracken, waer wy twee nagten te voóren geslaepen hadden. Wy droegen er Warthon beén, doch, aldaer aengekomen, in weérwil al de zorgen die hem wierden toege diend, kwam hy geenzins tot zich zeiven. Den derden dag over viel hem eene geweldige sluyptrekking, hy regtle zich op, stamerde eenige wóórden zonder samenhang en'viel wederom op zyn hoofdkussen néér. De band der dood was op hem, en eenige oogënblikken nadien, gaf hy den geest. Zie daer den uytslag myrier droevigeVeys naer den Clibnbo- racao. Zoo haest ik de laetste pligten aen M. Wartlion beiveé- zen bad, nam ik de eerste gelegenlieyd te baet om die plaetsen, die my zoo droevige herriiineritigen vcroorzaekten, te veriae ten, en keerde naer Europa terug. yy...

De Denderbode | 1847 | | pagina 2