zeer verontweêrdigt en betreurt. Den oudsten zóón van den policie-kommissaris den heer 1!veroorloofde zich twist te zoeken tegens verscheydene vreedzame in gezetene deézer stadzyne booslieyd ging zoo ver, dat eyndeling zynen aenweézenden vader, in zyne dobbele hoedaenigheyd van vader en policie-kommissaris, hem de herberg Wilde doen ontruymen, en op des zóóns wevgering en na dat deézen zynen vader reeds eenen vuystslag had toegebragt, den laetsten zich genoodzaekt vond zynen zóón dóór vier policie-beambte naer het ge vang te doen geleydendit alles geschiedde dQS dynsdags, elkeen dagt, dat deéze les den zóón lot bedaeren zou ge- bragt hebbenmaer vrugteloos. In den nagt van donder dag tot vrydag, kwam dien boosaerdigen zóón, vergezeld van zekeren franskiljon (die mogelyks in zyneygen vader land geen brood kan vinden) vreédzaeme en deftige bur gers uytschelden hun toebrengende, dat de Vlaemingen domme verkens waren, enz., enz. De op den spoorweg ontsnapte veroordeelde Ver- visch en ïlulin zwerven nog altoos in de omstreéken van Staden, en honden zich meestentyds verschoólen in het bosch van Houthulst. Zv vertoonen zich in de naeste pagthoeven, en vroegen brood en eétwaeren aen de boe ren, beloóvende niemand kwaed te doen. Nogtans boe zemen zy zoovéél schrik in, dat niemand tot dusverre hunne schuylplaets heeft durven openbaeren. De gendar merie doet 'dag en nagt boschkloppingen; de twee dwang- arbeyders hebben verscheyde mael verklaerd, dat indien men hen' wilde aenhouden, zy zich tot der dood zouden verweêren, en evenwel zyn zy slegts met stokken ge wapend. UytThourout schryft men het volgende Van men sehens geheugen is zoo eeue groote vrugtbaerheyd in de graengewassen bemerkt geweestde rogge hééft veéle halmen die zes reéken graen gééven in plaets van vier, zoo als zy gewoonelyk gevormd zyn. Vóór ons hebben wy eenen roggehalm liggen, die 57 goed gewasscne graenen inhoud, daer, waer men in de vrugtbaerste jaeren zelfs maer 50 tot 40 aentreft. De tarwe staet overal kloek, en belooft ten minsten eenen dobbelen oogst. Deaerdappelen zyn met het weder, dat wy nu hebben, tot den hoogsten graed van weêlderigliëyd gekomen, zonder nogtans in dien staet te verkeeren, die men veischoltigheyd noemt. Den landbouwer hééft zich vóórzien van eenen goeden beet- en peêrdewortelsoogts, die om zoo te zeggen toerey- kende zal zyn, om het hoornvee geduerende den winter te voeden. De boekweyt word by groote hoeveélheyd uytgezaeyd in de velden van het reeds ryk geoogste kool zaad, hetwelk dóór het voórdeelig weder welhaest zal opkomen. Zaturdag om 7 ueren 's avonds, lieéft men in een koorenveld te Loenhout, het lyk van een achjaerig kind gevonden, welks hoofd byna geheel was afgesneeden. Den kleyneu ongelukkigen was een roggenbrood gaen koopen, en van deéze boodschap terugkomende, is hy vermoord geworden De bovengemelde kindermoord word aen eene vrouw, Maria Van Gastel, töegeschreéven, welke dóór den kley- ncn jongen zou zyn getergd geworden. Zy is te Antwer pen gevangelyk binnehgebragi, 50 jaeren oud en weduwe van zekéren Janssens, onlangs in de gevangenis overleden. Het. hof van assisen van West-Vlaenderén komt by \erstek ter dood te veroórdeelen de vrouw Breyde! en haeren minnaer, den ex-Iuytenant (Schouwaerts, beyde beschuldigd van den egtgenoót der eerstgenoemde by middel van vergif te hebben om het leven gebragt. Er gaet eerstdaégs binnen Thielt een fabriek tot stand komen, onder hol beleyd en vóór rekening van den heer De Scheppere, eenen der aenzienelykste industrieélc van 't land met de medewerking van de gebroeders Van de Vyvere. Dit fabriek is bestemd om vóór Thielt en de omstreéken eenen nyverheydstak in te voeren, naemelyk de weévery van wollen goederen. De kosten van inrigtiiig worden dóór het gouvernement gedraegen. Er komt vóór de oudheydskunde in de Namensche gemeente Surice, kanton Florennés, eene belangryke ontdekking gedaen te worden. Eenige werklieden, die eenen kalkoven maekten, hebben onder eenen hoop steenenineen aerdenvat tweeduyzend kojieren medalien gevonden, die zeer wel bewaerd zyn; zv belmoren tot de regeéring van Gallienus Victorianus, Tetricus Claudius en Quintilius, er zyn er onder die by liet eerste zigt on- kennelyk zyn. Voorleden zondag, tydens de hoogmis, had te Clercken den eerweêrden heer pastor, als na gewoonte, voorde parochïaenen, gepredikt, en nauwelyks was den geestelyken van den predikstoel, of een groot stuk hout viel nvt den plafond op den predikstoel en van daer in het nndden van de geloovige. Eenen jongeling is ernstig aen het hoofd gekwetst. De overige persoenen die de kerk vervolden, hebben geen leed hoegenaemd bekomen. Dry honderd Vlaemsche bedelaers zyn maendag per speciaelen spoórtrevn op Gend gestuerd, daer alle losgelaeten en meestendeel daedelyk weder opgevangen. Het hof van assisen van West-Vlaenderen lieéft zich deézer dagen onledig gehouden met de zaek van den heer N. Arlequeeuw, uytgeéver der lïoóp van België, die be- tigt was in dit zyn blad het volk tot oproer te hebben aengestoókt. Den beschuldigden was verdedigd dóór den advokaet Barthels, van Brussel, en is dóór den jury vry- gesproken. De heer Kaieman, raedsheer by het hof van beroep te Brussel, is naer Charleroy gezonden, om een onder zoek te doen omtrent eene klagt, dat den heer De Prelle, vice-president der regtbank van Charleroy, en die den 8." juny de werkzaemheden van het 2.e kieziugsbureel bestuerde, zyn gezag misbruykt had, om de vryheyd der kiezingen te belemmeren. Deéze klagt is gedaen dóór doctor Boulvin, van Giily, eenen warmen voorstander der kandidatuer Decliamps, die in zynen yver vóór deézen minister te verre schynt gegaen te zyn want hy is giste ren vóór de correctioneéle rechtbank van Charleroy ge- dagvaerd, onder betigting van den gemelden heer De Prelle in het uytoefenen zyner functiën van president van het 2.° kieziugsbureel, dóór wóórden beledigd te hebben. M. Deblock, priester in het seminarie, te Brugge is tot coadjutor van den pastor te Ghistel benoemd. Overal, dóór geheel West-Vlacnderen, is men bezig met het koolzaed in te oogsten. De landen, op welke het zaed gegroeyd is, zullen tot het planten van winter- aerdappelen gebruykt worden. Men is op het punt geweest van een onheyl tus- schen Mouscroen en Tourcoing te beweenen te hébben. Twee konvoys waren op de zelve linie, en gingen elkander aenklampen, wanneer men nog in tyds het gevaer is ge- waer geworden. Eenen der machinisten hééft zyne loco motive ingehouden, en luier eene achterwaerdsgaende be- weéging doen maeken, en is dus tot in de statie die hy veriaeten had wedergekeerd. Dit heeft eene vertraeging veroorzaekt, maer men lieéft een vreeselyk onheyl ver menden. Men schryft uyt Watervliet: Er bestact in onze polders een oud gebruyk, ingevolge hetwelk men de pagthoeven niet verhuert. Den landbouwer bewerkt, be mest en bezaeyt het land op zyne kosten wanneer en opbrengst deézer landen byna 'rypis, word zy op stam verkogt, en beyde, den landbouwer en den eygenaer, verdoelen de som. Eenige dergelyke verkoopingen heb ben reeds plaets gehad. De klavers vóór eene snede zyn aen 168 guldens het geniet verkogt geweest. Den 21 Juny heeft eene groote verkooping plaets gehad, in eenen polder by Biervliet, welken maer sedert twee jaeren be- verseht was, en die thans het schoonste zigt oplevert nooyt hééft men schoonero geerst gezien, zy is verkogt aen 150 tot 165 hollandsche guldens het geniet. Men ver zekert, dat een geniet 50 hectoliters zalopbrengen. Eenen landbouwer lieéft gerekend, dat zynen koop hem aen 9 guldens den ouden zak, of 15 fr. 50 eentimen den hecto liter zal komen te siaen. üynsdag nagt zyn er onder Aiistruweel twee jonge peêrdcn dóór twee onbekende kerels uyt eene weyde ge voerd geworden; zy hadden ze reeds weggeïeyd, als zy dóór eenen knegt bespeurd wierden, die daedelyk eene andere ros besteeg en de twee dieven achterna reed. Deéze zich vervolgd ziende, losten op den knegt twee pistoólcnmaer zich op het punt ziende achterhaeld te worden, naemen zy de vlugt en lieten de peèrden in den brand. Den 1 aderlander sprcékende over elks verlangen om een nieuw ministerie te zien lot stand komen, zegt dat zulks niet is om zich over de verandering van een persoo- iieél te verheugen, maer 0111 een stelsel van spaerzaem- heyd te zien tot stand komen, dat is om de groote geld- verkwistingen te zien beteugeld worden. A u, dit moet eiken vaderlander verlangen zonder het minste aen te zien aen welke denkwyze, 't zy catholyke of liberaele, de mannen belmoren die de teugels van den staet gaen in handen krygen. Noch denkwyze noch persooneél doen, volgens ons niets ter zaek, als de belangen des lands maer wel bevlyligd worden. 'T Gendsch blad brengt volgens eenen zyner corres pondenten een bezwaer in betrckkelyk het hedendagsch ingcrigt stelsel van 't onderwys, dat zoo ontzettende geldsommen verslind dóór de betaeling van het persoo neél. Dit is iets het géén wy meermaels herhaeld en be- weézen hebben, en, mogt den staet in 't toekomende over 't onderwys beschikken op de wyze gelyk het pro gramma van 't liberael congres voórschryft, dan zouden de geldverkwistingen wel konnen verdobbelen buyten dat deéze het meeste naedeel zullen opleveren. Het onderwys moet vry zyn wilt men eonstitutionneél en gespaerzaem te werk gaen.Wy zullen laeter hierop terugkeeren. De eerste verjaering van Pius IX tot het pausdom is te Roomen dóór een groote volksfeest gevierd. Al de steden hadden eene deputatie gezonden, om den H. Vader geluk te wenschen. Moer dan honderd duyzend menschen waren onder den balkon van het pauselyk pa- leys vergaderd en ontvingen knielend den zegen des Oppcrkerkvoógds. De illuminatie, welke daerop des avonds plaets greep, was voórbeéldeloos luysterryk tot de armste huysgezinnen vonden middel oiii een keêrsje of lampje te laeten branden. Te Hamburg kwamen over eenige dagen welgekleedc heeren in een byzonder huys, waervan den bewooner afweézig was, en bragten bloemkransen en festoenen mede, om vóór den volgenden dag, den verjaerdag van den bewooner, de vertrekken te versieren. Den knegt ziet er geen erg in, opent bereydwillig de vertrekken en verleent zelf hulp. Het blykt, dat er nog bloemen ont- breéken. De heeren geéven den knegt geld en verzoeken hem, spoedig naer eenen winkel te gaen, waer zy nog bloemen besteld hadden. Toen den knegt terugkwam, waren de onbekende gelukwenschers en met hen voór- naemste kostbaerheden uyt het huys verdweénen. Men schryft uyt Harlingen (Holland) 25 Juny Eene hevige volksbeweéging hoéft heden nagt deéze stad ver ontrust. Zy begon gisteren ten 8 ueren aen den stoom boot the Magnet, en wierd veroorzaekt, doordien deézen nieuwe aerdappelen inlaedde. Dit wilde het gemeen niet dulden, en de ergernis daerover sloeg tot daedelykheden over, toen den cargadoor des boots en daerna den kom- missaris van policic verscheénen, die dóór vrouwen en mannen aengegreépen en geslaegen wierden. Nu ging het breydeloos gemeen naer des cargadoors huys. Van Oppens en zoónen, om er de glazen in te smyten, en daerna deszelfs woede te koelen aen het huys des burge meesters, den heer Rodenhuis, dat letterlyk uvtgeplun- derd is, doch niet met het oogmerk om te roovcn, terwyl al de goederen, ja zelfs elfekten, vertrapt, verscheurd én in de haven geworpen wierden. Ook by den notaris llanekiiik zyn de glazen ingeworpen. Daerna ging men van bakkers en meclhandelaers, metbedreygingen, brood en eétwaeren eyschen. Te Leeuwarden" hebben soórt- gelyke ongeregeldheden ook plaets gehad, en moeyelvk konnen beteugeld worden. Den 19 juny is te Weenen een logement in het. Praterhof geheel verbrand. Ook de nabyzynde menagerie wierd bedreygdmen redde daeruyt het tam gedierte, maer zag hiertoe geenekanstén aenzièn der wilde beesten, weshalve de daerby gcpostcérde soldaeten bevel ontvin gen hunne geweêren met scherp te laeten en in geval van nood op kommando in de hokken te schieten. Gelukkig is dit niet noodzackelyk geweést., daer men den brand nog by tyds meester wierd. In de te Waradyn gehouden vergadering der Stae- ten van Kroatië lieéft men de volgende punten aengeno- men De Latynsche tael dóór de landtael te vervangen afgeveêrdigde kiezen die de Hongaerschc tael spreéken en zich van dezelve bedienen. Men meld uyt Petersburg, 50 mey: KevzerNicolaes hoéft in omnibus willen ryden, om zich te verzekeren of zulk rytuvg vóór het publiek alle gemak oplevert. Z. M. heeft er plaets in genomen, zonder te willen, dat de an dere reyzigers vóór hem opschoóven. Ily is in hef midden der struct a.'gestapt en heelt den conducteur 10 zilveren kopecks (5 f. s. 50 eentimen) gegeéven. De Czaer bëjaegt 's volks genegenheyd maer liet is te twyfelen, of hy dezelve ligtelyk zal winnen; want hy komt liet openbaér tabaksrooken Ie verbieden, elders dan in het Strogonof- sclie park, opheteyland Krotofskoi, inde rivier de Newa. Te Londen lieéft men tydingon van veéle schip breuken ontvangen. Onder andere is een schip welk 400 passagiers aen boord had, vergaen; 70 persoonen hebben de dood inde golven gevonden. Pater Mathews, den stigler der Engelsclie vereeni- ging tot afschaffing van het gebruyk van sterken drank, hoéft een besluyt van de Iersrhe stoombootmaetsehappy ontvangen, waèrby hem, als hulde vóór zyne diensten aen de zaek der gemaligdheyd,liet vry gebruyk van de stoomboolen diër maetschappv is verleend. Den edelen man hééft dit bewys van hoogagling aengenomen. De beriglcn uyt de Engelsehe fabriek-districten luyden steeds gunstiger, en de aenhouding van het goed wéder gééft gegronde hóóp op eene hervatting der werk- zaemheden. Den naem van den bekenden franschman Dufavel ligt nog in eenieders geheugen. Over omtrent tien jaeren wierd deézen man onder eene aerdafstorting begraeven, en wierd na verscheydene dagen omzigtigen arbeyd we der aen liet daglicht teruggegeéven. Dufavel had nadien zvn oud beroep van putgraever hervat, en oefende het zelve met even wevnige voórzigtigheyd uyt. Voorleden donderdag werkte hy teHeyrieux, by Lyon, aen het groe ven van eenen diepen drekput, als de stuytmueren van den zeiven invielen, en den ongelukkigen mét vier andere werklieden verpletterden. Den Paus lieéft een edict fmotu proprio) uvtge- schreéven noópens den ministcrieélen raed; deézen be- staet uyt den cardinael secretaris van den staet (binnen- en buytenlandsche zacken), den cardinael camerlingne (koophandel en landbouw), den cardinael prefetto delle aequo estrade (openbaere werken), den auditeur der kamer (justicie), den gouverneur van Roomen (algemeene policie), den algemeenen schatmeester (financiën) en den presidente delle armi (oorlog). Den stadssecretaris is president van den raed, terwyl aen zyne woonig de weé- kelyksche vergaderingen zullen plaets hebben, als den Paiis zelf niet wilt voorzitten. Eiken minister zal aen den raed deszelfs budjet voorstellen, ten eynde het dóór denzelven te doen onderzoeken. De beraedslaegingen zullen slegts raedgeévend zyn, zoo lang den Paus dezelve niet heeft goedgekeurd.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3