DEN GLAZEN TOREN. ZONDAG 11 JULY 1847. EERSTEN JAERGANG. N 45. AELST, den 10 July. mr' Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de daglcckening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 4 i'r. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eéne annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder.gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe'te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CHIQUE SULM. DEN DENDER-BODE. Het onderwys schyrit heden wederom veel gemoederen te bekommeren;de geénedie zich vóór de thans bestaende wet op liet leeger onderwys geuyt hebben, wel dat zy er buyten de ongrondwetligheyd het groot naedeel van er kennen, zouden vueriglyk wenschen dezelve staende te houden, omdat zy vreezen dat, kwame het gouvernement zich het zelve aen te matigen, het naedeel oneyndig zou vergrooten, doordien dergelyke aenmatiging eene aller- bekeurlykste inbreuk tegen eene onzer duerbaerste vry- heden die ons de grondwet waerborgt, zou te weég bren gen. Deéze vrees is gegrond, deéze vrees zal zich ver- 'weézenlyken, maer welligt zullen de schenders onzer grondwet in dat punt, de gevolgen hunner vermetenheyd ondergaen. Wy konnen de onbezonnene handelwyze niet bevatten der geéne die willen dal den stael een onderwys inrigte waèrover by alleen het beheer bebbe, hetwelk hy alleen naer zyn goeddunken regele en besliere. Wel hééft de voórgaende regeéring van Willem, koppiger gedngtenis, hun iiiet lot les en narigt verstrekt dat het volk niet wilt dat den stael de vryheyd van 't onderwys krenke Heêft men al vergeéteu dat de onderdrukking van 't onderwys de voórnaemste oorzaek is geweest van Willems val Maer, zal men zeggen, het gouvernement zal wel een onderwys inrigten en 't zelve naer zyn goeddunken rege len, doch aen niemand de vryheyd ontneémen van schoo ien, collegiën en leergestigten te openen, de vryheyd van 't onderwys zal aldus noch benomen noch gekrenkt wor den, en degroiudwet blyft ongeschonden. Zulke redeneéring hebben wy meermaels in de dag bladen aengetrolfen; maer, wy vraegen het ol' een gezond óórdeel zulks zonder buytenspoórigheyd kan bestaen Wel hoe, de gestigten die onder de bescherming van den staet zyn, worden, of zy leerlingen hebben of niet, onder steund' en betaeld, terwyl de vrye gestigten geene de minste gunsten genieten. Is dit de grondwet eerbiedigen die de vryheyd van 't onderwys waerborgt Waerom de ontzettende geldsommen die liet persooneél der gou- Sinds eenigen lyd is er eencn boek in 't licht gekomen die over Rusland handels, en die, naer men zegt, veel gerugt inaekt. Wat meer is, de Russen aenzien deéze verschyning met meer hertzeer dan het verlies van dry veldslagen. Vi at er van zy, ik zal er enkëlyk een feyt» uyttrekken, hetgeen, wel dat het geleend zy, ik naer myn goeddunken zal afschetsen. 'T is eenen jongen franschman die spréékt. In den tegenwoórdigen staet myner zaeken, na de dood myns vaders en Het verlies myner fortuyn, kou ik naer Vrank- ryk nimmer terug koeren; ten anderen, de noodige middelen om dereys te onderneémen, ontbraken my. Den majoor Travans, l'ranschen uylwykeling, die mync beltoeftigheyd kende, berigtte my op zekeren dag dat den baron Ungeru tie Sternberg zyne egtgenoóte kwam te verliezen en eenen opziener zugt vóór zynen eenigen zóón, een nog zeer jong kind. Den majoor bied my deéze bediening aen, ik aenveêrde. Den baron de Sternberg was eenen der grootste landsheeren van 't Russisch ryk, en in groot aenzien hy den keyzer, alsloen dien ongelukkigen Paulus, wiens eynde zoo rampzalig was. De bezittingen van den baron waren oneyndig; by was voór- naemelyk landheer van 't eyland Dago, in den zeeboezem van Finlande, Op dit tydstip had hy geheel Europa rondgereysd eu de leéfwyze, zeden en aerd van meestal de volkereu bestudeerd. Den baron was vol vernuft, beicéfdheyd en kennissen, vol machten landsheer en dapperen krygsinan; maer zyne geestont wikkelingen en reyzen hadden hem tot gevolgtrekking doen neémen dat reehtveêrdigheyd, deugd, godsdienst en zedeleer vernementssehoólen thans verslind, gaen verdobbelen, en dit, men betnerke het wel, ten koste onzer vryheyd die wy in de jongste omwenteling met ons zweet en bloed bewerkt hebben. Zien wy niet klaerlyk dat al de gernéen- teschoólen die, ofschoon zy onder de hooge bescherming van den staet zyn, kwynen en om zoo te spreéken tot geessels dienen der slaets- en gemeentekassen Wy daegen alle voórstaenders dier ontwerpen uyl ons eene enkele gemeente-school aen te duydén alwaer zich tevens een vry gestigt bevind, die in bloey is wy daegen lmn uyt ons eene enkele gemeente op te noemen die eene schóól bezit en die zy betaelen moet, welke er zich niet geêrn zou van ontmaeken, uyt enkele reden omdat zy aen de gemeente tot ondraegelyken last dient, zonder er het minste nut of voordeel uyt te trekken. Den Vaderlander wakkert ons aeiï zynen feuilleton te leézen en hem ons gevoelen noópensden zeiven bekend te maeken. Nu, deézeri feuilleton wilt dat hot gouvernement een onderwys inrigte waerovi r bet alleen gezag bebbe, en beweert dat het tegenwoordig vry onderwys dóór ziel) zelf onloereykend is, dat men lieden niet zoekt het best te ónderwyzen, maer hetzelve goeiïkoopst te geéven; dat, ware er beden niet dan vry onderwys, do slimst gehar naste party er de gevaerlyke alleenheersching zou van bezitten etc. Er ka« iets van dit alles waer zyn, maer alle misbruy- ken, alle onderdrukking van denkwyi.e in materie van onderwys, konnen gemakkelyk voorkomen worden. Het gouvernement kan alle denkwyzeii in 1 onderwys eerbie digen en bovendien de grondwet ongeschonden bewaeren. En boe dat? Met premiën belooningen en eertitels uyt te schryven vóór de beste onderwyzers en leerlingen. Dat den staet byvoórbeéld eene geldelyke belooning eudaerby bet eerekruys dat op onze dagen zoo schandelyk verkwist word, beloóve aen den geénen der meesters ofleeraers die binnen den tyd van. een twee of dry jaeren de 12 of 24 beste leerlingen zal gevormd hebben, en men zal overal dermaete de iverzugt ontvlammen, dat de mededinging alleen bekwaem zal zyn om bet vry onderwys lot den hoogsten trap van volmaektheyd te doen sti'eéven. etc. Wy gevoelen dat wy reeds te lang zyn, wy zullen in een opvolgend iV deéze stof hervatten, mogt zy M. Yolk- liarl niet voldoen; althans honden wy Leslaen dal de over weldiging van 't onderwys die zommige bedoelen, eenen geessel vóór Beigiën zyn zal, eu dat wy derhalve in tee ner wyze de gevoelens van den agtbaeren feuilleton-scln y- ver konnen bytreéden. OiRlertusschen, daer wv in onze Nrs 3, 0, 7, 9 10 wydloopig hierover gesproken heb ben, raeden wy M. Volkhart als ook den Vaderlander, ernstiglyk aen dezelve met aendagt te overweégen en al hunne poogingen aentewenden om ze de meest mogelykc opcnhaei heyd bv te zetten, ingeval zy de gevoelens van den Vender-bode deelen. Mogten deéze hun niet teern- mael voldoen, wy verzoeken hun in 't belang des vader lands dezelve tegen te spreéken, en wy neémen de laek op ons hun eene gedraglyn te geéven, die, zoo wy vei - boópen, cathoiyke zoo wel als liberaele zal voldoen. In haer N' van 20 juny 11. was de pruUjaxette van AeUt schaemteloos genoeg om te zeggen dat M. Van den Bos sche in zijn weekblad grondstellingen acnneemt die de zyne niet zyn; nieuwsgierig om die grondstellingen te kennen, vraeguen wy de gazette, haer gezegde ie verklaercn of uvl te leggen. Nu, als een treffelyk man aen iemand iels in 'I openbaer Ie laste legt, deézen is bereyd zyne gezegdens (e slaeven; en de Gazette van Aelst, hetonnoozelste aller bladen van ganscli Beigiën, wat doet zy? Haer spyt niet konuende verkroppen, werpt zy al vlngtende lasterschig- ten uyt, die, wel is waer, haer eygen zelve kwetsen,- maer niettemin hier en daer eene eenvoudige ziel benauwen en vcrleyden. Het bladje houd op onze uvtnoodiging de vol st rekstc stilzwygendheyd en alle uytlegging is in de pen gebleévenü Lafhertige kneukels, wat zyt gy (och te be- klaegen wegens uwe aenhoudende bereydwilügheyd tol liegen cn lasteren! Edoch verwonderen wy er ons niet overuyt eene vuyle goóte stroomt immers geen roozen- water, maer wel stinkenden modder, en dien die er niet zoekt van bezwadderd te worden boud zich verre van daer. 'T is 't géén wy zullen doen; liet pruHdadje kan thans naer weërde geschat worden, wy zuilen het dan in zyne vuyligheyd lapten steéken, ten ware het wederom stout wierd. slegts lot roeden moesten verstrekken om het mensehelyk ge slacht te geleyden naer 'i goeddunken der kundige, en dal eenen mensch slegts den naem van kondigen weèrdig was, wanneer hyzyne driiïeh involgende, zich dóór 'tzweêrd koudoen eer biedigen. lly verborg my deéze ilenkvyyze zoo véél hy kou, maer 'I was my meermaels gemakkelyk die.je ontdekken. Men schrééf deéze bekeurlyke manier van zien en van doen aen de leerstel lingen van Diderot toe die óp 'l eynde der verledene eeuw eene reys in Rusland gedaen had. Vóór wal hel uytwendig van den baron betreft, hy was van eene hooge -gestalte, vail eene biiytengewoone spierkragt, zyne gelaelstrekkenduydden werkelykzyne harbaersche afkomst aen. Eensklaps, zonder dat men wist hoe, ik zoo min als een ander, verviel den baron in 's kcyzers ongenade. Op zekeren avond nam men hem benevens zynen zóón en my in een rylityg op, en, gelyk den wind vertrokken wy. Den baron sprak geen enkel wóórd, zelfs niet tot zyn zoontje; zyn gelaet was kalm, maer zyne oogen, aItyd somber, benauw den my telkens zy de becieuaers des keyzérs acnstaerden welke wy nu en dan onder weg ontmoetten. Wy kwamen aen 'i eyland Dago aen, waervan gelyk ik reeds opgemerkt heb, by landsheer was. Het kasteel was metsmaek gemeubeld, maer den baron beiuygdc my 't inzigl van bel te vergrooten. Hy toonde ons, aen zynen zóón en my vóór siaep- kamer, eene bencdenplaets, nevens een cabinet vol boeken, alwaer hy veynsde zich aen de studie over Ie geéven om zich te verzetten; hy deéil er insgelyks een bed plaetsen. De vergrooling van liet kasteel w as eenen Imogen toren dien men er thans nog aentreft, en welken den baron dééd bouwen oni hem tol observatorium te dienen in zyne sterrekundige nae- vorschingen. Het eyland Dago is bloot, plat, omringeld van klippen in 'l midden ceuer woeste zee die den zeeboezem van Finlande zeer gevacrlyk inaekt. Niets kon denslerrekundigen in zyne naevorschingen komen stooven. Hy dééd er eene soórl van bclveder of glazen kas op bonwen, waer hy, zoo ik dag!, alle naglen arbcydde, want nooyt ontwaerde ik in 'l aenpaelcnd cabinet hel minste gerugt vóór dat ik in siaep viel. Om alles te zeggen, deézen toren dien ik dikwils geheel ver licht zag toon ik, in weerwil het my verboóden was,des nagts, buyten wandelde, deézen toren gelcék zeer wel aen eene vuer- baek, en meermaels vreesde ik dal hy lot bedriegelyke sevneti kon verstrekken aen de op deéze booze zee verdwaeide schepen. Buyten onze zonderlinge leéfwyze wil era en wy ons toch moesten gewoon maeken, had myne verwondering vóór meeste oorzaek den aerdigen samenstel der dienstboden van den huyzr. 'T was eene verzameling van Kirguisen, van Finlanders, van Kalmoucks alle van vreesverwekkend voorkomen en die, gelvk men zegt, door eene ineeslerlyke hand gekoózen waren. Ik ontmoette allen oogcnhlik 't een of ander van die sehrikkelyke en bovendien a 1 tyd nieuwe gezigten. Men zou gezegd hebben dat eene andere bende van soórtgelyke gezciten in veriiolene plaetsen van 't kasteel verschoólen waren. Wy hadden, mynen leerling eu ik.-gcknaild'-r vermaek dan rond het eyland te wandelen. Z.inuofgeplaetsèii van het kasteel waren ons onder verseheydene vc^-yrimdséisivcrboóden. y Op zekeren dag wandelde ik n/t Vene^boek-iu. d:iland la eene eenzaeme plaets van het ikasffc), -itrvncn leerling, voóruyt al speélende. Eensklaps komt h\ miy'tim j adei doodsbleek weder naer my geltsjyïeii.: 'Ik oruliTkravg he; j antwoord niet, maer hy drukte /iiwWegl'il my tri' te 9P-; en-

De Denderbode | 1847 | | pagina 1