- Dynsdag zyn den koning en de koningin uyt Enge land, te Brussel aengekomen, en hebben zich onmiddelyk naer het kasteel te Laeken begeéven. Z. 11. den bisschop van Gend komt de volgende geestelyke benoemingen te doen M. Van Quickelberghe, onderpastor te Acltre, tot on derpastor van St.-Baefs.M. Debbaudt, onderpastor te Denderhauthem, tot onderpastor van St.-Jlichiels. M. de Feyter, coadjutor te Schoorisse, tot onderpastor van St. Martens-kerk, teRonsse.M. Moreels, onderpastor te Opbraeckel, tot onderpastor van St.-Amands-berg. M. Colle, onderpastor te St.-Anne (Hamme) tot onder pastor te Opbraekel. M. de Bruyne, onderpastor te Keinseke, tot onderpastor van Ste.-Anne, te Hamme. M. Casier, professor te Geeraerdsbergen, tot onderpastor te Kemseke. M. De Bodt, onderpastor, te Opdorp, is tot onderpastor te Velsique benoemd, in vervanging van M. Carlier, die hem te Velsique zal vervangen.M. An- thonus, coadjutor te Erembodegem, is tot onderpastor te Berlaere benoemd, in vervanging van M. Cocquyt, in de zelfde hoedaenigheyd naer Wetteren gezonden. M. de Loose, onderpastor, te Erembodegem, is onderpastor te Lovendegcm benoemd; M. Lemagie, onderpastor, in deé- ze laetste gemeente, is naer Denderhauthem gezonden. MM. Perlan, hoofdbedienden by het ministerie van het inwendig, en Dewasme-Pletinekx, steendrukker, zyn tot ridders van het Leopolds-order benoemd. Den honderdjaerigen jubilé van het H. Bloed, wel ken in 1848 te Brugge moest gevierd worden, is tot in 184Ö uytgesteld. II. Edmond Willequet, van Ronsse, leerling bv de universiteyt van Gend, is tot primus of laureaèt in het groot universitaire concours van de geschiedenis uyt- geroepen. Eenen persoon heeft zich eergisteren, in den Mam- melokker te Gend, by middel van zynen halsdoek, opge hangen. Zie hier eenige omstandigheden wegens deéze zelfsmoord Het schynt dat dien man, sedert langen tyd in groote oneenigheyd met zyne vrouw leefde, en eyndelyk dezelve had veriaeten. Deéze vrouw had twee minderjaerige kin deren, en eenen zoon die in Parys was. Den zóón was afgekomen om zyne moeder te bezoeken, en den vader had zulks vernomen. Den dag nadien is hy naer het lmys zyner vrouw in de Brandstraet gekomen met twee gelae- dene pistoólen, en heeft eene op den aengekomen zóón losgebrand, doch zonder hem te treffen. Aenstonds is de policie ter plaels geweest, en heeft den man aengehou- den, die aen den kommissaris verklacrt heeft dat de tweede pistool vóór zich zeiven bestemd was. In het ge vang gebragt, heeft den kerel ziel; verhangen. Den opge hangen persoon is J. B. Dewaele genaemd. In byna al de gemeenten van Vlaenderen overtreft het getal sterften merkeiyk dat der geboorten. Het mi nisterie, zoo leézen v, y in tien Tldeltenacr, dat vóór veéle prullen zoo nieuwsgierig was, waerom vraegt het niet eens, in eenen oogenblik dathet de heersehappv hiel vaeren, - eene statistiek uyt tie registers van den burger lijken stand. Deéze ware uytneémend treffende, kort en eenvoudig. Zie hier, wat de stad Thielt betreft, een stael- kon van de statistiek zoo als wy ze verstaen Eerste zes maanden vanhïtjaer 1847. Getal geboorten112 sterfgevallen35(1 Dusinzesmaondenmeergestorvendangeboren 224 En men merke aen, zegt verder het voornoemd blad, dat er geene bezondere besmettelyke ziekten ie Thielt gebeersclit hebben, geene andere dan die van honger Meermaels gebeurt het dat er in het gekookt of gestoofd groensel, toen het op tafel word gediend, wor men, rupsen of slokken gevonden worden. Om hierin te vóórzien, moet men slegts een handvol zout werpen in het water, in welk de groensels of salade gespoeld word, en dit zout doet deéze dieren van tusschen de bladeren in het water vallen. Den genunmden Bencdir.tus Verleyen, broodbakker woonende in Belgradestrael Nr 22 te Gend, die te Lon den en in Vrankryk in de koninglyke broodbakkeryën heél'l gewerkt, komt een middel uyt te vinden om alle welkdaenig brood, hoe groot en dik het ook zy, ten min sten vóór dry wcéken van alle bederving te bevryden. Verscheyde proeven zyn hier van gedaen, en alle zyn met den besten uytslng bekroond geweest. Jlet ingrediënt welk Verleyen gebruykt, is geenzins naedeelig aen de gez.ondhevd, en den nytvinder is bercyd ten allen stonde zyn recept doórde medicaéle kommissie en door de schey- kundige ie hielen onderzoeken. Iets wat de uytvinding van bakker Verleyen nog meer byval moet doen vinden, is dat men by het volgen van zyn stelsel, min zout en vooral min gist, vóór het bakken van brood moet ge- bruyken. Do tugtkamer der notarissen van. Brussel néémt het zeer kwaelyk dat zy nooyt dóór den minister van justicie geraedpleégd word over de verdiensten en kundigheden der candidaeten-nolarissen welke moeten benoemd wor den; de leden deézer tugtkamer hebben een gehoor by den koning gevraegd, om zich hier over by Z. M. te be'daegcn. De correclionneéle rechtbank van Brussel heeft den sieur Poortman, mulder van het armgestigt of bedelaers- huys Ter-Gameren, tot een jaer gevang en 200 l'r. boet verweézen. Poortman had krytwit in het meel gemengeld welk hy aen het bedelaershuys leverde, en de rechtbank hééft die mengeling nadeelig aen de gezondheyd bevon den. Het vernietigen van het gemengeld meêl, als nadee lig aen de gezondheyd, is bevoólen. Eenen jongen vremdeling, die als eenen prins ge kleed was, is op heeter daed van diefte in een magazyn te Brussel betrapt. Hy heeft zich op zyne kniën geworpen en vergiffenis gevraegd, maer de policie geeft geen par don aen dieven, en den welgekleeden vremdeling is naer den Amigo geleyd. M. Joseph Coppieters, rechter-plaetsvervanger by het derde vredegerecht van Brugge, is tot vrederechter te Rousselaere, in vervanging van M. Vanderhofstadt, benoemd. Wy verneémen, zegt den Thieltenaer, dat alwéér, en meer dan ooyt, ai ons beste vlas, nog groen te velde staende voor den uyt voer opgekogt word, tot droefheyd, veéler onzer ongelukkige weevers. Wy roepen op deéze daedzaek de aeudagt in van wie het behoort. Zaterdag avond veranderde eenen reyziger van treyn te Mechelen, en vergat op eene bank des rytuygs een kistje met geld. Nauwelyks was den treyn in beweé- ging, of den reyziger bespeurde zyne vergctelheyd; maer daer was geen ander remedie dan geduld te ncémen. Te Brussel aengekomen zynde, liep hy naer het bureel van den eleclrischen telegraf. Men werkte, en eenige oogen- blikken daerna ontving onzen reyziger uyt Mechelen de troostelyke tyding, dat het kistje was wedergevonden, en hem met den naesten treyn zou worden afgezonden. Den eerw. heer T. G. Baraton, oudkanonik te Sen- lis, en kanonik titularis der hoofdkerk van Mechelen, is den 30 juny, in den ouderdom van 84 jaeren, in die stad overleden. Sedert eenige dagen was de policie van Antwerpen onderrigt, dat er valsche stukken van eenen frank en vyftig eentimen in omloop waren. Eenen persoon, ge boortig van Hoboken, verdagt van die valsche munten te hebben uytgegeéven, is door de policieder 5.° wvk aen- gehouden. Te zynen huyze eii dat zyns vaders hééft men vormen en gereedschappen van valsche munters, bene vens valsche franks met het borstbeeld van Lodewyk Philips, ontdekt. Den vader, oud 82 jaeren, is insge- lyks gevat. In de omstreéken van Ruddervoorde hééft, maendag nagt tusschen twee broeders van den eenen kant, en twee andere broeders van den anderen kant, een hevig gevegt plaets gehad. Er is eenen dood ter plaets gebleéven, en eenen doodelyk gekwetst. Woensdag hééft er op de Groote Merkt te Brussel, eenig gewoel gewéést, ten gevolge van 'dehardnekkigheyd van sommige boeren, hunne eetwaren te hoog in prys te houden. Eenen van deéze, die met aerdappelen op de merkt stond, verkogt dezelve aen 14 centimen per kilog. Toen den zak ledig was, stelde den landman eenen twee den te koop, doch eyschte l7 centimendeéze begeèrlyk- heyd verwekte daedclyk een volksrumoereenige wyven smeéten den zak om, en begonnen te grabbelen, hetwelk den boer ziende, hem bevreesd maekte en bewoog, om wederom aen 14 centimen te verkoopen. Eenen gryzaerd verscheén ee. gisteren vóór de cor- reclioneéle rechtbank van Brussel, onder betigting van bedelary. Op de eerste aenvraeg van den voorzitter stond den beschuldigden op, opende zynen frak, en vóór alle antwoord toonde hy al wennende twee eerekruysen, die op zyne borst schitterden. Een van dezelve was hem door Keyzer Napoleon gegeéven, en het ander had hy van ko ning Leopold bekomen. Deéze verdediging is door eenen goeden uytslag bekroond en den beschuldigden is los- gelaeten. Yrydag wierd op liet stadhuys te St.-Nicolaes een koppel verwagt om te trouwen; maer die niet verscheé- ncn, waren bruyd en bruydegom. Intusschentyd had er eene vertooning plaets op liet gchugt het Brugsken een jong vrouwmensch, van aen de Groene Lanteèrn, was daer eenen macldersgast komen opzoeken, om den band des houwelyks op het stadhuys te gaen sluyten; doch den maeldersknegt had in zich zeiven gezeydja tretcwen is hewwen, en was toen opgesteéken. In die omstandigheden vond de teleurstegestelde bruyd het raedzaemste liaer deel uyt de acngekogte meubelen te neémenzy hield zich daermede in het logist van den vlugteling bezig, kwam er met potjes en pannekens uyt, en ging heénen onder't gekraey en gerammel van eene groote menigte nieuwsgierige, die altyd de hoofden byeenstcéken, waer er openbaerlyk te gryzen of te lachen valt. Hel genootschap van duyvenliefhebbers uyt het Nieuw Koningsken te. Antwerpen hééft eergisteren 304 duyven naer Tours(Vrankryk)gezonden, om daer zondag, toekomende, ten 6 ueren 's morgens te worden opgelae- ten. Verseheydene genootschappen van binnen en buyten de stad neémen deel aen deézen pryskamp. De stad Tours ligt omtrent 130 mylen van Antwerpen. Wy hebben de kunstvrienden twee aerigenaeme tydingen mede te deelen. Dooreen gelukkig toeval is den heer Bcsscms, op eene verkooping te Mechelen, eygenaer geworden van eene kleyne bestoóvene schildery, ver bééldende Christus aen het kruys, hetwelk, na gedaen onderzoek, gebleéken is een der beste stukjes van Van Dyck te wcézen. Dóór een enandergelukkig toeval is den prins de Ligne in bezit gekomen van den eeredegen, welken den aertshertog Albert van Oostenryk in 1615 aen onzen Rubens ten geschenke gaf. Het gevest van deézen degen is in kunstig bewerkt ivoor; het welgely- kend afbeeldsel des grooten meesters is er in gesneédeu, en rondom dé wóórden A. 1'. Rubens arc. albBruxel- les 1615. Den prins hééft deézen degen te Parys geheel toevallig by eenen koopman van oudheden aengekogt. 'l'e Meei'beke (Oost-Vlaenderen) is het huys van den landbouwer Adriaen De Donker afgebrand, met denhuys- raed, eene koey en twee verkens. De schade word begroot op 3000 francs; niets was tegen brandgevaer verzekerd. Deéze ramp hééft de kwaedwilligheyd vóór oorzaek en word aen den zóón toegeweéten. Deézen, met naemJudo- cus De Donker, heél'l reeds bekendteuis gedaen en is aengehouden. lly heeft gepoogd zich te zelfmoorden. Eenen anderen brand is leOphasselt ontstaen: een huys, bewoond door Francies Thys en behoorende aen Pieter Jan Dierickx, is de prooy dei' vlammen geworden, den huysraed is gered. De oorzaek deézer ramp is onbekend. Het gebouw was tegen brandgevaer Verzekerd vóór 2000 francs. Te Salzinne, Zulte en Deerlyk, in West-Vlaende» ren, hééft men reeds de rogge afgemaeyd, en maendag van dit graen brood gebakken. Ook inde omstreéken van Antwerpen en Brussel is men geêrst en zelfs rogge begin nen te maeyën. Moeyelyk zou men zich een denkbeeld vormen van het voorkomen van den oogst. De ontsnapte galeyboeven Vervisch en Ilulin, zyn dóór de gendarmerie van Dixmude aengehouden. M. llousseeuw, pastor en deken te Veurne, is al- daer in den ouderdom van 83 jaeren overleéden. M. llousseeuw was nog eenen ouden monik uyt de abdy van Eversam. Den oudsten advokaet van Brugge, M. Van de Walle, vader, is in den gezegenden ouderdom van 91 j., eergisteren, in den morgend, te Brugge overleéden. Alom vermenigvuldigen de dieften, en, in weérwil der nagtwagten op de gemeenten, nog word er véél ge- stoólen, en de dieften worden meermaels dóór benden gepleegd. Te Dronghen, alwaer des nagts veertien wae- kers rondgaen, hééft men, deézer dagen, een voórbeéld hier van gehad. Twee nagtwaekers ontmoetteden des nagts twaelf persoonen, en wierden er van omringd, llet. waren twaelf dieven die elk eenen zak by zich hadden, en deéze kwaeddoeners dwongen de twee nagtwaekers zich zeer stil te houden, tot dat elkeen van hun eene vragt aerdappelen gestoólen had. Het was op het land van Jan Baptiste De Vlieghei', mulder, op den wyk het Iloedjen, dat die diefte gepleégd is. Wanneer nu de dieven met hunne vragt weg waren, hebben de twee nagtwaekers de andere mannen der wagt vereenigt, en zyn lei' opzoe king van de aerdappelen-dieven gegaen, doch hebben niemand ontdekt. -Te Beveren is zaturdag een vreeselyk onheyl ge beurd. Den achtjaerigen zóón van den inolenacr Jan Rooman bevond zich op den molen, als hy doorliet rader werk by de kleederen gevat, en onder de raolensteenen gesleépt wierd, waer het kind eene ysselyke marteldood heeft gevonden. PROV1NCIAELEN RAED VAN OOST-VLAENDEREN De eerste zitting van den Provinciaelen raed van Oost- Vlaenderen, is op 6 deézer geopend. Eenige onderzoeks- commissiën zyn benoemd om de petitiën te onderzoeken, die in groot getal aen raed gezonden zyn. De tweede zitting hééft op 7 plaets gehad, waerin ver scheydene vraegen toegestaen en andere van de hand ge- weézen zyn geworden. 51. Ecrevisse heeft eenen voor stel gedaen, wiens leézing is veroórlofd. In deézen voor stel vraegt den aglbaeren al'gevcërdigden dat de besten dige deputatie aen de leden van den raed zou mededee- len 1" Welke sommen er vóór het leeger ondërwys dooi de gemeenten zyn toegestaen. 2" Welke onderstanden de negen belgische provinciën vóór het leeger ondërwys stemmen. 3" Welke sommen dóór de kamers vóór het leeger ondërwys gestemd zyn, en op welke wyze die sommen tusschen de provinciën zyn verdeeld. 4° Het getal der schooien par provincie. 5° Het getal der onder- wyzers, en welke jaerwedden zy genieten. 6° De brief wisseling tusschen de bestendige deputatie en hét gou- vernementom onderstand vóór onze provincie te vraegen. Deézen voorstel, ondersteund en geteekend dóór MM. Van Haffel en Groverman, is dóór den raed in overweé- ging genomen. M. Groverman hééft den volgenden voorstel gedaen, wiens leézing is geoórlofd Ik heb de eer aen den raed vóór te stellen de vraeg of het niet geraedzaem zou weézen inde buy ten-gemeenten eene mercuriale vóór het brood op te regten; deéze mercuriale zou in de hoofdplaels van ieder kanton gemaekt worden. Deézen voorstel word in overwcéging genomen, en zal in eene opvolgende zit ting uytgebreyd worden.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3