BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. de toekomende bewindhebbers doen gelden, wy zouden met betrouwen durven hoópen dat er eerlang betere tyden vóór Belgiën zullen opdaegen, en dat dit eerkren- kend doch thans noodzaekelyk gemor tegen den staet, allengskenszou ophouden, dat die beweenelyke verdeeld heden die tot schande en ondergang van 't land verstrek ken, zouden verdwynen om plaets te maeken aen de een- dragt die de magt en 't geluk der volkeren uytmaekt. Den heer distrikt-commissarisin zynen omzendbrief van 17 juny, waer van wy de plaets betrekkelyk de armoede in ons laetste N' hebben opgenomen, vermeynd, in de beantwoording van vyf vraegpunten die hy aen de ge meente bestueren verzoekt, de middelen te vinden om de armoede die er heerscht te beslryden en er de overwelding van tegen te houden; maer vrugteloos zullen al deéze vraegpunten beantwoord worden. In veéle gemeenten hééft men vlas-nyverheyds comités ingerigt, om aen de arme, met het spinnen, werk te geé- ven.Deéze hebben alom groote voórdeélengedaen; maer in de onderdrukking waer in het handgespin zich bevind, is men in de volkomene onmogelykheyd gebleéven van den armen het derde zyner mondkosten te laeten win nen.Men heeft daer by kantschoólen van alle slach, opgeregt, die ook veéle voordeden hebben by gebragt, maer het verbruyk van deéze waeren is zoodaenig be- paeld, dat de menigvuldigheyd der kantwerksters, hoe weynige er zich op toeleggen in evenredigheyd der be volking, reeds den prys der kanten zoodaenig hééft doen daden, dat er geen bestaen meer bv te winnen is.In eenige gemeenten hééft men nóg eene nieuwe nvverheyd ingevoerd, te weéten: hetweévenvan zydestolfeii; nyvèr- heyd die ook voordeel bvbrengt, alwaer zy zich geplaetst vind, maer die weynigen voortgang doet, en om te kon- nen blyven bestaen, die reeds van het staetsbestier onder stand zou verlangen. Doch al die nyverheden in eenige gemeenten te saemen bestaende, hebben deéze van ilc bedelary nog niet teenemael konnen bevryden. De onderstanden van het staetbestier, de gemeente kassen, en het inzaemelen van aelmoessen by de rvke inwooners hebben er moeten toe medehelpen en daer by in weynige vergenoegd. Aen het tweede vraegpunt konnen en dienen al de gemeente bestueren te voldoenmaer wat zal men uyt hunne antwoord konnen besluyten? Al de onderstands gelden zullen in min of meer tyd verslonden zyn, naer evenredigheyd dat den armen van de gelden van het co- mitè of van den bedelzak hééft geleefd. Wegens het 5.° vraegpunt, kan men slegts eene vol doende antwoord bekomen, want, weynige gemeenten uytgezonderd, is de armoede alom even drukkende. Men zou iets verliehtender hebben konnen verhoópen, had men de gemeente bestueren eenen staet gevraegdvan het getal hunner behoeftige huysgezinnen, en der zeker manschappen, met aenduyding van nagpi, geslagt, ouder dom en lichaems gesteltenis. De antwoord op de twee verdere vraegpunten, mogt zy binnen de gemeente afgekondigd en aengeplakt worden, het is te denken dat zy veéle reclamation zou doen on- staen zonder aen den armen eenig voordeel by te brengen. liet doel, dat minister van binnenlandsche, zaeken, die den omzendbrief bevolen hééft, zich voorstelt, is middelen te zoeken 0111 de armoede te bestryden. Het verkenen van werk,, zegt M. den minister, moet, onder het algemeen opzigt, als het nuttigste oogpunt be schouwd worden, het besonderste vraegpunt bestaet er in, het is het duel waer nae al uwe poogingen moeten strekken. Hy bekeek my eenige seconden dat ik den tyd had van eenig Speeksel door ie zwelgen. Vervolgens w endde hyzieli naer 'l bed van zynen zoon die zagljes sluymerde. Deéze beweéging, als ik er aen denk, boezemt my meer afschrik in dan al het óverige. .Misschien zou by zyu eygen kind vermoord hebben. Eyudclyk naederde hy wéér lol my, en gelukkiglyk bedroog inynenge- veynsden slaep hem zoodaenig, dal hy besloot my ongehinderd te laeten. Hy ging weg, grendelde de deur met zelfde'omzigtig- heyd, en liet my zoo wakker als gy kontpeyzen. Nu ben ik verwondend hoe dit monster geen agtgafophcl bovenste der venster alwaer ik die opening gemaekt had. Wel is waer, de gordyn was gevallen, maer hv'kon ze optrekken; hy kon iets aen de ploeycn bemerken; doch onmogelyk van in zulke vreede oogeulSIikkèn alles te vóórzien. Wat er van dit dood lichaem geworden is, weet ik niet, noch min van de geéne der verschoólene hollanders, die, allevoórden dag ontdekt, vermoord wierden, volgens dat men my verzekert hééft. Als den kostelyken dag acnbrak, stond ik op, ik kleedde my, ik vulde myne zakken met al wat ik kon verduyken zonder agterdogt ie veroorzaken, en wel bezonderlyk nam ik een goed sommetje met iny dat ik 's anderdags aen mynen bankier moest zenden om het by myne gespaerzaemheden te voegen. (k ging met voorzorg uyt, want ik 'gevoelde dat ik de kragt niet meer had 0111 my in de tegen woord iglieyd van dien boos- wigt te begeéven. liet schéén my overal in dit buys den geur van doode lichaemen te gerieken. De knegten 'zelfs, dié ik hier en daer bezig zag met hunnen dienst te iioen, boezemden my schrik in. 'ik ga dan uyt al schuyfclendp gelyk de hloodaerds doen als zy alleen zyn. Ik neem zonder gemaektheyd, als of ik myne gewoonelyke morgend wandeling ging doen, rigling naer eene Lerkèn-plantery alwaer ik wist van op die uer niemand te entmoeten, en van daer voorder ik naer der zeeoever. Er was Wy zyn het hier op eens.-Maer M. den minister in zynen brief van 17 iney 11. aen den heer distrikt-commis- saris, gaet voort en zegt ULd behoort zorgvuldiglyk de middelen, die uwe ge- meenten bezitten, te onderzoeken en deéze te schikken vóór het inrigten van werken en byzonderlyk van welkers in voegen brenging duerzaemheyd en die loe it komst beloóven, zoo als de invoering van nieuwe ny- verheydstakken.»De gemeente bestueren die reeds blijken van vlyt en verdiensten getoond hebben in alles wat het vraegstuk der armoede betreft, moeten op nieuw goeden moed aen den dag leggende andere, welke de grootte der zwaerigheden zou verschrikt of moedeloos gemaekt heb ben, moeten daer van terug komen en nieuwepoogingendoen. Hier schynt den minister het onderhoud van den ar men, het uytroeyën der bedelary, aen de gemeenten, als voorheen, te willen toevertrouwen, hier in konnen wy zyne gevoelens niet deelen, als de zelve vóór louter her senschimmig houdende. Al de gemeenten van de twee Vlaenderen, weynige uytgezonderd, zyn in de volstrekste onmogelykheyd van in het onderhoud haerer arme te vóórzien; nogtans kan er in vóórzien wordenmen kan aen den armen werk verschatten, men kan hem zyn be staen doen winnenen de bedelary teneemael uytroeyën maer liet staetsbestier alleen kan en moet deéze taek op zich neémen; hiertoe hebben wv, by eene reeks artike len in onzen Dender-bode de middelen aengeweézen. Wy hebben al deéze artikelen in eene brochuer by een- verzaemeld, wy zullen de vryheyd neémen een tiental afdruksels van deés werksken aen M. den minister van binnenlandsche zaeken toetestueren in hoópe dat hy het zelve rypelyk zal overweégen, dóór des kundige doen studeéren cn 011s zyne bedenkingen deswegens kenbaer maeken. AENRELANGEND LETTERKUNDIG NIEUWS. Over een paer weéken ontvingen wy een boekdeel in vier taelen dat ons dóór den hoogagtbaëren en verdienst- vollen heer Bón, leeraer by het koninglyk Athenoeum van Brussel, wierd gezonden. Wy hebben aendagtiglyk dit kostelyk gevrogt onderzogt en bekennen volgeêrne dat nooyt beter noch nuttiger werk uyt de pen van den taelkenner gevloeyd is. Inderdaed, de egte onverbaster de vlaemsche spreékwyzen en redekavelingen zyn in dit boek, dóór een zuvver ongevrongen, getnakkelyk en vlneybaer fransch verlaeld, buyten dat er nogde duyt- seiie en engclsche bediedenissen nevens gevoegd staen, die des te nuttiger des te voórdeeliger zyn, 0111 dat den geagten leeraer die deéze twee laetste taelen even als de bovengemelde magtig is, ook de gemakkelykste en te vens fraeyste uytdrukkingen lieél't weéten te kiezen. Deés kostbaer werkje is dus niet alleen nuttig, voór- dcelig aen de schoólieren die zich buyten 't vlaemsch en 't fransch op de duytsche en engelsche taelen willen toe leggen, maer 't is zelfs noodzaekelyk aen al die, 'tzy dóór den handel, 't zy dóór de weétenschap, muziek, staet- kimde enz. met Engeland of onze Duytsche gebueren in betrekkingen willen of moeten zyn. Wy konnen den qgtensweêrden schryver niet te véél gelijks wenschen over liet vernuftig gedagt dat hy gehad hoéft dóór 't schryven eener zoo gemakkelyke, klaere en korthondige verhandeling de belgische betrekkingen met vremde taelspreékende volkeren te hebben vereenvoudigd en vergemakkelykt, nu byzonderlyk dat wy dóór de yzcren spoórlyn zoo nauw met Dnytschland verbonden zyn. Aen zulke mannen hoeft eene eervolle belooning geschonken te worden, aen zulke zou zy met billykheyd en rechtveêrdiglieyd toekomen. daer eenen man van liet domeyngoed die steenen op een hoopte 0111 er de keten van zyne schuyt aen vast te maeken. Men kent de gedienstveêrdiglieyd der russische dienstboden of heter gezeyd slaeveu. Hebt gy angelroeden (vischlynen) zegde ik tol deézen man. Die twee wóórden vergenoegden. Hy wierp de keten wéér in zyne schuyt en dééd my leeken er in te komen. De zee "is hot en ongesluymig, hernam ik met eene schyn- heylige benatfwdheyd. Dit is niet. Ik slap in de sclmyt. Wy zullen langs dien kant vaeren. Terwy! den man bestiert, werp ik myne lyn uyt om my te konnen weerhouden. Onnoodig van te zeggen dat wy naer 't vaste land overstaken. Als wy laemelyk ver iu zee gevoorderd waren, slaeg ik op myn voorhoofd. Neém, dit is vóór u, zegde ik aen mynen geleyder, hem een goudstuk werpende, leyd my tot aen den oever, ik moet er zyn vóór eene boodschap die ik wel zou vergeéten. Hourra Spoedig voort.... De sclmyt vlóóg pvlsnel dóór de golven. Welhaesl stelde ik den voet op den oever die aen 'l fransch grondgebied paelt. Ik zegde daer aen den man dat hy naer Dago mogt terugkeeren als hy wilde,, dat ik, vóór my, zaeken te verrigten had die my niet toelieten onder weg te vertoeven. Ik yl naer de naestgclegene stad, alwaer de magistraeten myne omstandige verklaering ontvangen. Den keyzer wierd weldra onderrigl en zond zyne bevelen af; wie zou gelooven dal tydens myne afweézigheyd, den baron, dien zoo doórsleépen boosdoener, zoo dwaes was van ze te ver- wagten. Ér was werkelyk eene expeditie noodig om hem aen te hou den; men kende hem hekwaem om zich tegen 's keyzers man- Wy porren den heer Bón ernstiglyk aen, aen de by- zonderste dagbladen een afdruksel van zyn verdienstelyk werk te laeten geworden, op dat deéze er alle mogelyke openbaerheyd zouden aen geéven; wy verzekeren liern voorop dat hy by alle, zonder uytzondering, den zelfden byval zal ontmoeten. Vóór ons, wy willen ons met de meeste liefde gelasten zyn werkje te verspreyden zoo véél het in ons is allen kunst- en lettervriend mag zich naer ons bureel begeéven; wy zullen hem het ons toege zonden afdruksel laeten onderzoeken, verzekerd, dat by overzigt van dit nationael gevrogt, hy volkomen onze ge voelens zal deelen en kost wat kost het zelve zal aen- koopen. Het spaensch leger zet zyne gemakkelyke zegepraelen in Portugael voort. Verscheydcne steden cn sterkten zyn overweldigd. Den blocus der haven van Viana en Setuval zyn geligt, en het tydstip van algemeene vergiffenis is 15 dagen verlengd geworden. Yerschevde opstandelingseo- lonnen hebben zich onderworpen. De afgeveêrdigde der pruyssische stoeten die zich dóór hunne oppositie tegen't gouvernement hebben onderschcy- den, zvn in hunne haerdsteden met den grootsten geest drift ontvangen geweést, hierdoor bewyzen de duylschers dat zy begeéren dat het gouvernement den voortgang volge gelyk andere natiën. In de kiezingen vóór de Grieksche kamers zvn M. Col- letti en zyne ambtgenoóten herkoózen. In Albanian hééft eenen opstand plaets gehad. 1000 mannen hebben zich van Argyro-Castro willen meester maekendoch zyn eensdeels verslaegen en andersdeels naer Constantinopelen overgevoerd. Sedert lang is Buenos-Ayres dóór de Fransche en En gelsche vloóten geblokkeérdden blokus stond weldra geligt te worden, maer een geschil tusschen deéze repu bliek en Breziliën ontstaen, gaet hy dóór deéze laetsteino- gendheyd voortgezet worden. In Mexico gaetden partygangers-oórlog nogaltydvoort. Eenen colonel met stadsbrieven vóór den generael Scott, is aengevallen en benevens zyne lyfwagt vermoord ge worden. Wy hebben gisteren eenen brief ontvangen van den lieer minister van openbaere werken, in antwoord op de klagten die wy over eenigen tyd wegens de verzuymenis- sen der ruraele briefdraegers hebben gedaen. Den agl- baeren schryver hééft de goedheyd gehad hier omtrent daedelyk inlichtingen te doen neémen, maer of deéze hem na belmoren zyn overhandigd gelooven wy niet, aengezien hy ons eenige naemen bybrengt der persoonen die ons blad meestendeels met persoonen vremd aen den post dienst ontvangen, en integendeel andere die het met den post ontvangen en die ons nog geene klagten gedaen heb ben. M. den minister denkt dat er naelaegtigheden dóór eerstgemelde persoonen zouden konnen gepleegd worden, nu, dit is mogelyk, maer wegens deéze hebben wy geen recht van klaegen, 't is tegen de verwaerloozingen der geéne die dóór den staet betaeld worden'en waervan wy meermaels met reden hebben moeten klaegen, dat wy ons verzetten. I11 't vervolg zullen wy ons schriftelvke bëwys- stukken aenschafiën en ze zeil aen M. den minister lïe- handigen; wy willen niet dat hy onnauwkeurige inlichtin gen ontvange.Tot narigt van wien het aengaet. nen te verzetten; en inderdaed hy verdedigde zich. Men belegerde het eyland Dago. Maer de moordenaers die den baron dienden, verviedden hem; hy wierd aengchoudcn: en 'tgeén vóór hem liet ergste was, was dat de roovers onder elkander wedieverden 0111 hem te beschuldigen. Indien gy niet genoeg die aeneenschakeling van grouwelstuk- keu en rooveryën doorgrond hebt, gy zult verneémen dat dien toren, dit zoo gezeyd observatorium, slegts was gebouwd ge weést tot spyt van den keyzer, wel dat hy tot ondergang van zoo menige zeelieden gediend hebbe. De ongelukkige schepen, misleyd door de bedriegelyke vuer- baek in dit gevaervol oord, dat van weynige gekend was, kwa nten zich tegen de rotsen des cylands verbryzelcn; den baron antwoordde aen de noodseynen; by scheépte in met zyne roo vers, maekte zich meester van liet vaerluyg hetwelk hy plun derde en waervan hy de manschappen zonder genade ver moordde. Deéze grouwzaemheyd vernieuwde zich byna alle dagen, en dit sedert langen tyd. Dags vóór zyne acnhouding, had dit wangedrogt eene dergelyke moordery bevoólen. Men vond in de kelders van 'tkasteel lioopeu van onscliatbaere rykdommcn. Den baron Sternberg wierd naer St. Petersburg overgevoerd. Gy wcét dat de doodstraf in Rusland niet bestaet, en waerlyk ik zie niet dat men reden liebbe 0111 er zich over te verheugen. Den keyzer Paulus veroordeelde dien ellendeling tot levens langen dwangarbeyd in Siberiën, alwaer hy over eenigen tyd gestorven is. Deéze geschiedenis heslaet vyf klevne bladzvden in het bock waeruyt zy genomen is; en indien den schryver my kwamc beschuldigen, het zou nooyt konnen zyn v-an alles genomen maer wel van er veel bygevoegd te hebben. E. 0.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2