HALSREGTING VAN FRANS VAN RUTH. De pry/en der graenen hebben zich op de merkt van heden slaende gehoudenwy hebben eenige zakken nieuwe rogge ter merkt gezien. Ónze lynwaedmerkt van heden was maer middehnaetig bevoórraed, den kooplust was gering. Over eenige dagen heeft zekeren Ch. L. Yerlaeren, soldaet, alhier in garnizoen, ten gevolge van een krakeel, eenen sabelhouw op het hoofd toegebragt aen A. De Brul, weever alhier. Den gewonden verkeert in eenen bedenkclyken staet. Zondag laetst hééft de maetschappy der Busschie ters (St. Antonius Gilde) in haer lokael eene luyslerlyke prysschieting naer het schyf gegeéven, waeraen een groot getal schieters der omliggende gemeenten hebben deel genomen. De pryzen vóór het hoog getal zyn behaeld gewoiden dóór MM. Beek, Lienarten Steleman van Aelst, den prys vóór het schoonste wit, is dóór den heer Van Roov, van Aspelaere, behaeld. Den genaemden verleyzen, dienstbode te Erembode- gem, eergisteren bezig zynde met hooy te maeyén langs den Dender, is in het water gevallen "en ongelukkig!» k verdronken. Den Progrès d'Ypres zegt dat den landbouwer Acke op zyn veld eenen persoon bezig vindende met aerdappc- len te steélen, den zeiven doodgeslaegen hééft. Op de laetste merkt van Brussel zyn de graenpry- zen wederom gedaeld.Zie hier agter de merkten. Gisteren avond is eenen grenadier verdronken die aen de Dry Hoeken in de Sonne te Brussel, was gaen zwemmen. Het getal zieke in het gevang der Klevne Karme lieten te Brussel, is nog nooyt zoo aenzicnclyk niet ge weest dan heden dat het op 80 beloopt. De volgende heereii van ons arrondissement zyn als jurés by het hof van assisen van Oost-Vlaenderen voorde 1' serie van den derden trimester 1847, uitge roepen: JIM. Piens, landb. te OombergenCh. De Sade- leer, schepen, te LedeJ. Van Steeuberghe, olieslae- ger te Ninove. Van den 13 July, schryft men uyt Ninove, liet vol gende liet zangfeest dat alhier, zondag 25 deézer, lcn dag der groote kermis, zal plaets hebben, vóórspelt allerluys- terrykst te weézen aen de uytnoodigingen dóór de maetschappy de üenderzoónen, gedaen, hebben reeds een zevental voórnaeme zangkundige genootschappen be antwoord. Belgiës hoofdstad en de steden Gend, Lessen en Sint- Gillis, voorstad Brussel, enz. zullen er zeer weêrdig ver tegenwoordigd weézen. Voórnaeme hoeren leden bchoorendc tot de groote. Harmonie van Brussel, bygestaen van beroemde arlisten, zullen des maendags, 2C" kermisdag, 's avonds, ten stad- .huyze, een vokael en instrumentael concert uytvoeren. Ingevolge een ministerieel besluyt van den 10 July, zal het kosteloos vervoer der graenen den 20 July ophou den, de omstandigheden, welke dien maetregel vercyscht hadden, niet meer bestaende. Den koning en de koningin zyn zondag, in den morgend naerParys vertrokken. Den stedelyken raed van Brussel heeft eene beslis sing genomen wegens den gevonden schat. De vier werk lieden welke den schat gevonden hebben, zullen elk eene lyfrent van SO een timen daegs bekomen, en deéze rent zal, na hunne dood, op hunne vrouw en kinderen vallen. Verders zuilen 200 kilogr. der gevondene muntstukken gesmolten worden, en de 28 overblyvende kilogr. zullen in het kleyn aen de liefhebbers worden verkogt. Er is bevel gegeéven om de wapens der burgerwagt van Brussel te inspekteéren. Den musikaelen jury van Brussel samengesteld uyt MM. Fetis, voorzitter; Dassoigne-Mehul, Snel, Mengal, Hanssens, oudsten, Bosselet, en E. Vanderbelen, "e- heymschryvcr, hééft zaterdag zyne uytspraek gedaeifin het groot muziekacl concours, en M. Gevaert, van Gend, tot primus uytgeroepen. M. Gevaert zal, vier jaeren lang, een jaerlyksch pen- sioen van 2S00 fr. ontvangen, om.de compositie te Parvs, in Duytscliland en in Italiën te gaen voord leeren, en zich in de zelve te volmaeken. M. Lemmens van Antwerpen zal vóór den 2cn prvs, eene medaille, ter weerde van 300 fr. ontvangen. De uytreyking van de pryzen zal, tydens de feesten van september, te Brussel, in den tempel der Augustynen plaest hebben, en aldaer zal liet bekroond werk van M. Gevaert uytgevoerd worden. Te Gend worden dagelyks 25 zakken aerdappelen aen 8 centen de 3 kilog. of de 7 ponden verkogt. Met genoegen verneémen wy dat het stedelyk bestier niet vremd aen deéze, vóór het volk zoo voórdeelige bevoór- raeding der merkt, is gebleëven. Op de verschillige merkten der Vlaenderen zyn de pryzen der graenen merkélyk gedaeld. Den yzeren weg van Landen naer Hasselt is maen dag met plegtigheyd geopend. MJI. deTheux en de Bavay woonden die inhuldiging by, en er zyn versclieyde rede voeringen uytgesproken. O'm zes uer'en des avonds, heeft een pragtig gastmael plaets gehad, en is dooreen luyster- lyk bal gevolgd. Voorleden maendag is den ter dood veroordeelden Fr. Van Ruth op de gereehtsplaets te Antwerpen het hoofd afgeslaegen. Men herinnert zich de moord te Ranst ge pleegd, op den persoon van eenen losgelaeten galeyboef die in 't Rasphuys eene aenzienelyke som gelds vergaerd had, en waervan, na het schelmstuk volvoerd te hebben, Van Ruth zich meester gemaekt hééft. Dan, 't is vóór die heuveldaed dat Van Ruth dóór 't hof van assisen van Antwerpen, ter dood wierd veroordeeld en zyne straf hééft ondergaen. Zie hier eenige omstandigheden belrek- kelyk deéze halsregting Van Ruth's voorziening in cassatie en zyn verzoek om lyfsgenade wierden agtervolgens afgeweézen, en zaterdag was het gerugt algemeen verspreyd, dat de Groote Merkt van Antwerpen het tooneel van eene halsregting stond te worden. Gewoone'yk worden de veroordeelde slegts eenige neren vóór hunne dood van hun lot onder- rigt. J an Ruth wist egter al spoedig te raeden, dat het met hem gedaen was, en ontving zaterdag de noodlottige tyding met de grootste bedaerdheyd. Den wel-eerw. heer De Jleyer, onderpastor van S. Audrieskerk, wierd tot hem loegelaeten, teneyndeliem tot eene goede dood te bereyden. Van Ruth ontving de vertroosfingen des godsdienst met alle overgeéving. Zon dag kwam zynen gryzen vader, zyne vrouw en kinderen van hem afseheyd neémen. Den veroordeelden zegde hun in zyn lot te berusten, verniaendc zyne kinderen deugdzaem te leéven, en zich aen zyn droevig voórbeéld te spiegelen. Slegts in het uyterstc oogenblik bekende hv zich plig- tig. Zoolang het proces duerde, had hy zich met alle standvastigheyd verdedigdmaer na de verwerping van zyn verzoek om lyfsgenade en de hem gedaenc vermae- ningen, wclligt ook, dat hy de vroegingen zjms geweétens niet langer kon wederslaen, kwam hy tot eene volle be- Ivdenis. De justicio, zegde hy, hééft luiere pligt gedaen, want ik heb an Daelen werkelyk met evgen handen om het leven gebragt. Maer in andere onlangs gepleegde euveldaeden, zoo als de moord van den Nieuwen Buyten en de zaek van Borgerhout, heb ik my niet gemoeyd; ware liet anders, ik zou het nu niet zwygen. Maendag morgend om acht ueren hééft hy de mis ge hoord, na dewelke hy tot eenige der aenweézige gevan gene eene korte toespraek dééd. Uyt de kapelle geko men zynde, was hy zeer ilauw. Een glas witten wvn hééft hem versterkt, daerna onderging hy de laetste toebe- reydsels, bestaende in het afsnyden van het hair en den hemdsband. Om halftien ueren" is hy op het karreken naer de gereehtsplaets gevoerd, onder bedekking van een sterk detachement gendarmen. Den wel-eerw. lieer De Jleyer zat tegenover den veroordeelden op het karreken. Van Ruth, alhoewel zyn gelaet de uytdrukking van zielskragt blééf behouden, was nytermaetc bleek. Men zag dat de hand des doodsengels reeds op hem drukte. Nogtans is liv met taemelyk vaste treden liet schavot op- gegaen; boven gekomen zynde, maekte hv regts en links lot het volk eene buiging, als hadde hy willen vergiffenis vraegen vóór het bedroevend schouwspel, hetwelk hv op leverde; en kéék eens naer de valbyl, welke zynen levens- dracd ging afsnyden. Eenige oogenblikken"daerna was de menschelyke justicie volbragt. PROJTNCIAELEN RAED VAN OOST-VLAENDEREN. In de laetste zitting der voórledene wéék hoéft JR., Eerevisse zynen voorstel dien wy in ons voórgaende N"'r hebben medegedeeld, ontwikkeld. Zie hier eenen uytrek: Den redenaer hééft begonnen met eenen blik óp liet onderwys in het algemeen te werpen, enbeweézen dat de wet op het leeger onderwys geenzins aen de algemëene verwagtmg voldaen hééft; integendeel, verre van eene der beloofde en hoog uytgekraemde weldaeden te ver- weezenlyken, is die wet noodlottig vóór de financiën der gemeenten, geworden. Komende tot de schandelyke wyze op welke men den provinciaelen raed bedroógen hééft met hem, by middel van van schynheylige beloften, van verkwistingen, tot meerdere verkwistingen voord te sleé- pen, drukte JI. Eerevisse zich byna op de volgende wyze uyt Het eerste jaer vroeg men ons 15,000 francs; wy stemden zo. Maer het gouvernement? Gaf het gouverne ment iets aende provincie?Neenjwy verkreégen gcene hulpsom Het tweede jaer stemden wv 36,000 fr. om dat den mi nister van het inwendig het zoo.wilde; wy bekwamen no<* KoDnnf erene hulPs?n»Het derde jaer vroeg men on! o8,000 fr, met belofte van eene subsidie. Gehoorzaeme jongens daer wy zyn; wy stemden 58,000 fr. Andere provinciën bekwamen grove lmlpsommen van het mm- vernement! en wy JVy kreégen niets !I Het vierde i-ier schreef men ons de wet vóór92,400 fr. zeydemen ons ol gcene subsidieJlen wist zoo wel te intrigueéren, zoo 1,!<'loov<'"' datwy ons lieten begoochelen, hoópènde 9-, 400 fr. van den staet te bekomen. Nogtans wensch ik myn zelven geluk tegen deéze som gestemd te hebben. Ik voorzag toen reeds dat men ons zou bedriegen, gelyk wy dan ook bedroógen zyn. Ten bewvze diene het volgende- "WilliMl Dry koninglykebesluyten, geteekend: De Theux, staen de volgende hulpsommen toe: Aen de provincie Limburg, die niet zoo veel schatting betaelt als eenen enkelen wykder stad Gend, die niet bo ven de 1200 fr. vóór het onderwys besteéd, 30,000 fr. Aen de provincie Namen, die ongeveer 17,000 fr. vóór het onderwys besteéd, 42,000 fr. 1 Oenegauw, dat een derde min besteéd dan wv, 88,000 fr. En aen ons Oost-Vlaenderen, dat 92,400 fr. heeft ge stemd vóór hulpsommen aen de gemeenten, durft men 19,050 fr, 40 centimen geéven Nogtans geloof ik, ja boude my overtuygd, dat men den letterlyken inhoud der wet toepastmaer ook volgt daer uyt dat wy ons niet genoeg konnen haestenom maetrege- len te beraemen, ten eynde zulke wettelykf, onrechtveér- digheyd te doen ophouden; al moest de wet zelve schip breuk lyden te midden van het tempeest dat wy over haer roepen Want, gy begrypt immers, Mynheeren, dat ik de labellen, raekende liet onderwys, niet enkclyk gevraegd heb om aen de deputatie werk te bezorgen. Neen, geen zins! Het is eenen eersten stap die dóór meer andere zal gevolgd worden, naer gelang der inlichtingen die wy zullen inzamelenJlaer, ik heb gewild dat den raed eerst ver licht zy noópens deéze duystervolle, noodlottige wet, en dan tot eene geweétenvolle stemming overga. Maer, zult gy my vraegen, wat oogmerk hoéft men ge»» had als men zulke onrechtveêrdigheyd in de wet neér*- schreef? JVel, hetis nietmoeyelykom raeden: Jlen heeft het eene gedeelte des lands, waer lauter kleyne, arme gemeenten liggen, willen bevoórdeelen ten koste van het andere, waer altemael groote volkrykc gemeenten en weynig schooien bestaen! De Vlaenderen zyn al wederom het slagtoffer van de wetgeévende slimmigheyd geweest. Daerenboven had men noodig véél plaetskenste scheppen om veéle creatueren, zoogenaemde kies-creatueren, te hebben. Zoo hééft men 18 provineiaele opzieners, item 80,000 fr. een tweehonderdtal kantonaele onzièners item -150,000 fr. 1 En bemerkt wel datmen overal overtollige, zelfs inconsti tutioneel''- maetregelen heeft genomen, om maer geld te verkwisten. Zoo is het verboóden, dóór de wet, over de reehterlykc organisatie aen deleden van hetrechterlyk order, eenigen salaris te trekken vóór plaetsen, waervan de benoeming aen het gouvernement behoort. J'eéle leden van dit order (vrederechters en proku- reurs) zyn opzieners, en mogten dus geenen salaris trek ken. JJ'at doet nu het ministerie? Het néémt een besluyt waerby aen deéze leden word toegestaen, per kanton 200 fr. ingebeélde reiskostenidem vóór dry kantons zoo als in het arrondissement Eecloo, 600 fr. Dit was nog niet voldoende: in mey lest (een luttel fvds voorde kiezingen komt een tweede besluyt, waerby per kan ton word toegestaen een sommeken van 150 fr idem vóór de dry kantons, 450 fr. 1! Zoodat dien vrederechter' die geenen salaris mag ontvangen, zeer wel 1050 fr' mag opstryken. En dat noemt men het onderwys begunstigen Hier ziet men een staelkcn van dè noodlottigheid dier nut- telooze en nogtans zon veélgeldvcrslindende wel, die wy gedoe' rig tegengekant hebben; dit alles is een uvtwcrksel van dein breuk tegen de vryheyd van 't onderwys, doór't bestier beeaen En, deuken de voórstaenders van het artikel van liet pro«ram ma des congres, dat insgelyks het bestier van 'l onderwys iiï handen van den staet zoekt te stellen, dat zulks libcrael ie werk gaeu is? Ja, 't is liberael, maer verkwistender wyze ver- staen. enz. enz. In de twee opvolgende zittingen word cr verslag gedaen over de volgende verzoekschriften De gemeente Wichelen vraegt eenen onderstand tot het kassyden van twee wegenl°den weg die van de sta tie naer den overzet leyd; 2" den anderen die naer Ghv- seghem loopt. Deéze vraeg is naer de permanente depu tatie verzonden, op dat eene subsidie zou toegestaen wor den, als liet noodig is. De gemeente St.-Lievens-Hauthem vraegt eene subside om den weg die naer den kassydeweg van Aelst op Aude- naerde loopt, te konnen kassyden. Deéze subsidie ma" toegestaen worden, in evenredigheyd der sommen over welke te beschikken is. Den raed néémt den voorstel aen die JI. Eerevisse be- trekkelyk het leeger onderwys gedaen heeft. Er wórd aen de gemeente van Clinge eenen onderstand van 8000 fr. verleend, tot het helpen bekostigen der uyt- gaeven vóór het herbouwen der kerk. In de volgende zitting komt JI. Delwarde eenen voor stel dien hy gedaen hééft, uyttebreyden. Deézen voorstel hééft tot doel een adres aen 'het gouvernement te zenden, by welk men vraegen zal dat de noodige werken aen den Dender, in het belang der scheépvaerd, verrigt worden. Deézen voorstel word in aenmerking genomen, en naer de 4e commissie gezonden, op dat er een verslag zou over gedaen worden. Eergisteren heeft JI. Eerevisse eenen voorstel gedaen om, in den naem der provincie Oost-Vlaenderen, de af schaffing der bestaende noodlottige wet op het' leeger onderwys, aen het gouvernement te vraegen. Deézen voór- stel is in aenmerking genomen, en aen eene commissie ter onderzoeking gezonden.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3