BUYTENLANDSCII STAETKUNDIG OVERZIGT. mede gewonnen NIETS volstrekt NIETS Dergelyke cyders doen ons herte bloeden en alle be merkingen zwygen; ook onthouden wy er ons van, maer roepen er de ernstige aendagt onzer vertegenwoordigers op, thans voórnaemelyk, dat de vraeg om de wet te we derroepen algemeen gaet worden. Zyt dus niet verwonderd geagte leézers, dat wy dikwils die stof hebben aengeroerd; wy wisten wel dat er ont zettende geldsommen moesten verslonden worden 0111 het persooneél van 't onderwys en alle andere behoeften te betaelen. Geóve den hemel dat dergelyke wet vóór eeuwig in 't donker bcgraeven worde en dat de vryheyd haer volgens de grondwet vervange. Thans is het zeker dat den hertog van Aumale tot. gou verneur van Algerian is aengesteld; deszelfs benoeming zal eerstdags ollicieélyk worden afgekondigd. Den roomsehen staatssecretaris hoéft, oenen apostolyken omzendbrief doen afkondigen dien aen al de geestelyke gezagvoerders istoegestuerd. Dit schrift dat het uytwerk- sel is eener bezigliging die den Ileyligen Vader zelf in de kloosterlyke gestigten g'edaen hééft, word aenzien als den eersten veélbeduydenden stap dien den II. Stoet doet in de hervorming der kloosters en religieusc orders.Een adres geteekend dóór 3,000 persoonen was aen Z. II. voorgedroegen, wenschende do afkondiging der wet op de inrigting eener nationaele garde, meerdere vryheyd vóór de drukpers en de byeenroeping van afgeveérdigde die dóór de provinciën gekoózen zyn. De eerste deézer vraeg is onmiddelyk ingewilligd, en, het volk heeft eenen grooten geestdrift ten voórdéele van Pius IX getoond. Eenen brief uyt Roomen berigt dat het ontslag van den cardinaelGizzi, stadssecretaris van Z.II. is aenveêrd, en dat den cardinael Feretti, legaetvan Pesaro en Urbino naer Roomen is geroepen om den cardinael Gizzi in des- zelfs bediening te vervangen. Wegens dit ontslag hecrscht er in de hoofdstad der ehristene wereld eene zekere gis ting onder de gemoederen, en men vreest vóór onlusten. Den Maroceaemehen keyzer hééft zynen zóón met een magtig leger tegen Abd-el-Kaderdoen optrekken. Deézen laetsten ziende dat de stammen niet genegen zyn het ligt jok van den keyzer af te schudden zoekt uyt te bazuyuen dat hy den keyzer zeer toegenegen is. Verscheydene dagbladen beriglen dat de afgeveérdigde van 't arrondissement Brussel voórneémens zyn in 't ver volg van geene hoegenaemdc politieke associatie meer deel te manken. Ia hoe verre deéze tyding gegrond is, weéten wy niet, maer 't ware althans te wenschen dat zy waer ware. Men hééft ons berigt dat onze botermerkt van merkt- dag tot merktdag verflauwd omdat de weég-rechten hier véél hooger staen dan te Niiiove en op andere hieromtrent liggende plaetsen. Indien zulks waer is, en wy hebben reden het te gelooven, wy roepen de ern stige aendagt van onzen gemeenteraed hier op in, en herrinnereu hem dat het hoogst noodzaekclykvvord hierin te vóórzien, niet alleen in 't belang der ingezetene, maer ren, 't is geenzins met den moed in de schoenen te laeten zin ten dat men uyt den nest geraekl, en met eene ydele inaeg, z.yn de gedaglen nooyt klaer. Laet 011s liever te saemen middel zoeken 0111 het briefje belacht te krygen. Er valt my ietsin! men zegt dat de i'raeye feuilletons nog al duer betaeld worden willen wy elk eenen feuilleton maeken Hein wat zegt gy er van Of wel een fondsartikel over het politiek? Thans worden die artikels met goud betaeld Gy ant woord my niet wilt gy den artikel vóór het ministerie mae ken Ik zal er eenen tegen opstellen. Wy doen dit deézen nagl, en morgen verscbynen zyin de nieuwsbladen, wy trekken, en wy betaelen Ilein Met liet overig gaen wy hy Dubos een lekker morgenonlbyt neémen, gy vraegt den Politique en ik derfObscrvalcur, en wy lachen in de vuyst. Vriend lief, anlwoórddc Guslave, ik zou niet weéten hoe of waer beginnen. Oh als het maer 't begin is dal u geneert, ik ga 11 op weg zetten. Indien gy, by voorbeeld, het artikel vóór het mi nisterie verkiest, gy zult uwen polilieken boterham op de vol gende vvyze beginnen He (ibcrade eti de radicacle gedroegen zich langs den kant van het ministerie, op eene vvyze.... Wagt eensDeéze ó-n- voórzigtigheyd zou wel regtstreéks den wagen van den staet geleyden naer aer naer toe vroeg Gustave, die niets uyt den rimram van zynen vriend verstond. ila dit is uwe taek, vriend alle wegen geleyden naer RoomenGy zult het overig doen. Merci Hebt gy liever den anderen artikel te moeken? dien tegen het ministerie? Zie hier een begin dat u meer zal be ha egen: Voorwaer, het ministerie, ofschoon het nog eene geringe meerderheyd vóór zich hebbe, heeft zich in een' akeligen toe stand gesteldZyne pligt, vóór de kiezingen, was van al de ieden der Alliance lot een ontbyl uyt te noodigenDeéze zelfs 111 dit der stadskas. 'T is immers beter eene kleyne winst zeer dikwils dan eene groote zeldzaem te ontvangen. Wy betrouwen dat deéze weynige wóórden zullen vergenoegen om gevolg aen deéze opmerking te zien geéven. Ter gelegenheyd der 16e verjaering Zyner Majesteyts inhuldiging, is op 21 deézer in de Collegiaele kerk van den H. Martinus alhier, eenen plegtigen Te Deurn gezon gen. Al de burgerlyke, rechterlyke en militaire overhe den woonden deéze plegtigheyd by. Nadien zyn de alhier gekazerneerde troepen in oogbeschouw genomen. Een koninglyk besluyt van 28 Juny 11. benoemt M. De Smet, geweézen lid der kamer, tot kommissaris van het gouvernement, by de naemlooze maetschappy van yzere Wegen, in West-Vlaenderen. M. De Smet zal ten deézen titel, kraglens art. 34 der statueten deézer maetschappy, eene jaerwedde genieten van 4,000 fr. betaelbaer by trimester, en ingang te neé men met de exploitatie van gezegde lynen. Op onze merkt van heden hebben de aerdappelen en rogge voórnaemelyk, eene daeling ondergaen. Menschen die met slegte inzigten schynen bezield te zyn en die men gelooft belang te hebben in den dueren prys der aerdappelen, strooyën uyt dat de plaeg zich onder de aerdappelen hééft verklaerd. Wy hebben inlich tingen genomen en doen neémen, en de tydingen die ons zyn toegekomen leugenstralfenstelliglykdie kwaedaerdige gerugten. Van de 300,000 fr. gestemd vóór de gemeenten des ryks om aen derzelver arme landbouwers aerdappe len plantsoen te verschaften, is er aen de gemeente Wa- remme 24 centimen toegelegd Den borgemeester dier gemeente beklaegt zicli met reden hier over. Als men al de komplimeuten van den omzendbrief leest, men moet er waerlyk 0111 lachen, want met die 24 centimen, nog geen dry stuyvers, moest den borgemeester plantsoen koopen 0111 aen 38 arme liuyshoudens te deelen, en bo vendien moest by de beplanting bewaeken etc. Dc by Antwerpen gepleégde kwaedwilligheyd van vitriool over de te velde staende aerdappelen te gieten, gclyk het Antw. Nieuwsblad zegt, (zie verder), is te Gend ook ondervonden. De gendscbe nieuwsbladen verhaelen de zelfde strafbaere feytelykheden. Zou er misschien eene bende van zulke schelmen in 't land bestaen 0111 bet volk te verschrikken en aldus de pryzen der eétwaeren te doen stygen 'T is te hoópen dat de politie op liaere hoede zyn zal om die schandkerels op te spoóren. Te Antwerpen is den prys der rogge merkelyk ge- dacld.—De merkt was van 14 tot 13 guldens den zak van eenen hectoliter en half. Er was véél nieuwe rogge ter merkt. Gisteren hebben de graenpryzen te Rrnssel weynige veranderingen ondergaen. Er zyn dry zakken nieuwe tarwe ter merkt gebragt geweest en deéze is verkogt it 7 guldens 2 st. den halven hectoliter. Van 15 tot 20 July zyn 21 schepen gelaeden met graenen, erwten, bootten, ryst, haver, geêrst en bloem, dc haven van Antwerpen binnen geloopen. De fransche en dnytsche dagbladen zyn liet eens 0111 te zeggen dat den oogst overal in die streéken oneyn- dig de verwagting overtreft. Nooyt, zeggen zy, was de aerde met zulken rvkdom bedekt. delicaele welwillentlheyd zou een goed uylwerksel géhad heb ben, en liet ministerie op deézen bodem geplaetst, zou een 011- eyndig getal welkdaenige meerderheden bekomen hebben, waennede bel den wagen van den staet zou geleyd hebben naer Wel day vel om te beginnen gelyk gy gy zult zelf de twee artikels maeken. Ik vóór my, versta er noch steërt noch kop aen. Er zyn met lioopen knaepen van uw slach die zich niet politiek willen bemoeyên en aen alle partyen raed geéven. Gasten die wit aen den eenen 01 zwart aen den anderen zeggen, die niets, ten zy moeyelykheden vóór den dag brengen, en den gang der zaeken belemmeren. 'T is eene rol die ik noch wil noch kan speélcn, al of ik er nog de bekwaemheyd toe had. Dat gy in uwe hoedaenigheyd van toekomenden advocaet in de noodzaekelykheyd zyt over alles te praeten, dat gevoel ik, en dit is u te vergeéven, maer wat my aengaet ik trek er my niéts van aen.... Gustavo, ik wil ons dienst bewyzen, en gy antwoord my met persooualiteyten koók liet gelyk'gy liet eéten wilt, trek u uyt deézen stap gelyk gy kont. Bonsoir BonsoirIk zal morgen by myn' oom gaen zegde Gustave in zich zeiven. Onze twee kwanten legden zich te bed, en welhaest ronkten zy dat schier de ruyten braken. 'S anderdags 's morgens 0111 7 ueren, was Gustave geheel uytgeborsteld. Hy schrééf eenige wóórden op zvnen ealepin, stak dc kaerl der Belgische bank in zyne portefeuille en ging zynen vriend wekken. Maer, iaet hem ntaer liggen wy zuilen hem laeter vervoegen. lictor ontwaekte 0111 iO ueren, geeuwde-dry a viermael, strekte zyne ermen uyt, en riep uyt zyn bed tot Gustave dien hy nog slaepcnd peysde. Gy siaept, Brutus, en Hoornen is in slaeverny geen ant woord krygende, voegde hy er by Gy pronkt, te slegter voor u, vriend En hy stond op zonder naer den kant van Gustave's bed te M. Rraern, surveillant in 't collegie, te Geeraerds- bergeu, is tot onderpastor te Deynze benoemd. M. Walbraet, onderpastor, te Deynze, is in de zelfde hoedaenigheyd naer Eecloo gezonden, in vervanging van M. De Coek, tot surveillant in 't collegie van Geeraeds- bergen benoemd. M. Staes, ontvanger der directe belastingen en ac- cynsen te Schellebelle, is, in de zelve hoedaenigheyd, te Ruggenhout geplaetst. Er is aen de Rrusselsehe agenten van policie bevel gegeéven 0111 al de kinderen die zy alleen op straet vin den, wanneer die kinderen arm schynen, aen te houden, en naer de permanencie te leyden. j De terugkomst van den koning en de koningin uyt Parys word eerst tegen het eynde deézer maend aenge- kondigd. Eene verschrikkelyke zelfmoord komt op den yze- ren weg by Tubize, gepleégd te worden. Eenen onbeken den hééft zich, by het naderen van eenen treyn, met liet hoofd op de spoóren gelegd en is aldus letterlyk verbry- zeld geworden. De oorzaek deézer wanhoóplge daed is gansch onbekend. Men heeft op hem nog al veel geld ge vonden doch niets dat kon aenduyden wie by was. Op den yzeren weg van Brugge naer Kortryk, is eenen krankzinnigen die over de spoóren liep, dóór de locomotive verpletterd, en in weynige oogenblikken over leden. Den Keyzer van Rusland heeft den heer Nolet de Brauwere van Steeland, eenen der beste Vlaemsche dig- ters, woonagtig te Brussel, de ridderorde van Ste.-Anna gezonden. Den typhus zet in bet Rasphuyste Brugge, zyne verwoestingen voord, lieden zyn by de dertig gevangene, en twee wagters, dóór deéze ziekte aengetast. Een meysken van omtrent 20 jaeren, welke reeds sedert langen tyd in eenen mütsenwinkel te Antwerpen was werkzaem geweest, komt haere meesteres eene som van vier honderd francs te ontvremden," en is per spoór- treyn naer Brussel vertrokken. Wanneer men van liet gebeurde kennis had, hééft men aenstonds met den tele- graef tydingen naer Brussel gezonden; maer het was te laet, de jonge feeks was reeds naer Parys voortgereysd. De correctionneéle rechtbank van Brussel heeft zaterdag II. tot een jaer gevangzitting, eene zwaere boet en de wedergaeve eener som van 9000 fr. verweé- zen den kommissaris D. K., als pligtig aen aftroggelary. Zaterdag is te Antwerpen een deêrlyk ongeluk ge beurd. Eenen werkman, vader van zeven kinderen, ar- beydende aen bet laeden van graenen op eenen spoór- treyn, is liet hoofd tusschen twee waggons byna ver pletterd. Den genaeniden J.N. De Winter, bakker te Boom, is maendag 11. dóór correctionneéle rechtbank van Antwer pen verweézen tot 6 maenden gevangzitting en I6frs. boet, 0111 in het brood voor de gezondheyd schadelyke stollen gemengd te hebben. I11 'I Antw.-Nieuwsb. léést men het volgende: Den voórtreffelyken toestand der aerdappelen, zoowel hier als in rankryk en Holland, op de pryzen der graenen mag tig veel invloed moetende hebben, worden er geene listen of streéken onbeproefd gelaeten, om aen dewedei ver- schyning van bet bederf der aerdappelen tc doen geloo ven. Naer men ons berigt, zyn hier gisteren namiddag twee kerels gevanglyk opgebragt, onder betigting van over zekere aérdappelvelden vitriool te hebben uytge- kykeu, zingende Amour sacréde la palrie.... Wat heb ik met myuen halsdoek.... wat.... hebik metmynenhalsdoekgedaenwaer waer Op 't eynde van zyn voisken, kwam hy natuerlyk aen 't bed van Gustave, en er zynen vriend niet ontwaerende, sprong iiv agter uyt, zeggende Och God hy is wech wat beléekent dit Victor beide Calhrien, en, haer te gemoct gaende, vraegde van op 't bovenste van den trap, of zy deézen morgend Guslave gezien had. M. Victor, zegde Calhrien, met geheym geiaet, M. Gustave is deézen morgend ten 7 ueren uytgegaen met al zyn zondags kleren aen. ik geloof dal hy ging, voegde zy er by, dat hy ging.... donders, gy moet weéten waer naer toe Parbleu, Calhrien, indien ik betwist, ik zou liet u niet.... Op dit oogenblik hield eene vigilant vóór de deur stil. Men trok lievig aen dc hel. Victor sprong aen de venster en erkende zynen vriend Arthur die hem kwam bezoeken. Geen nieuws? vraegde Arthur, binnen treédende. Geen. He wel Ngaet den handel veriaeten Ah halt Ja, jongen lief. Ik heb vóór een lekker morgenontbyt ge wed dat zulks vóór het eynde déézer maend zal plaets hebben, en ik heb gewonnen, het onlbyt is vóór deézen morgend, ik kom u beyde haelen. 1 is spylig, vriend lief, Nis eenen man van talent dien wy altyd moeten eerbiedigen. Dan, kleed u aen, en laet ons vertrekken, antwoordde Arthur, maer waer is Gustave? Uytgegaen vóór eene ernstige commissie. Hacst u dan, wy zullen item een woordje laeten en liv zal ons komen vinden. ('2' eynde by nacslen N')

De Denderbode | 1847 | | pagina 2