ZONDAG 1 AUGUSTA 1847. EERSTEN JAERGANG. Wr 46. AELST, den 31 July. DEN STUDENT IN VERLEGENHEYD. RUYTENLANDSCH STAETKUNDIG 0VERZ1GT. Dit blad verschjvnl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't, algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE. In ons voórig W' zegden wy volgens verscheyde dag bladen dat de afgeveêrdigde van Brussel voorgenomen hadden zich van alle staetkundige genootschappen te verwvderen, wy gaven hierby onzen twyffel te kennen van de egtheyd deézer tyding, althans wenschende dat zy waer ware geweest. Én zie, eensklaps komt M. Verhae- gen, voórnaemste kopstuk van een diër genootschappen, naer Brussel geyld, en dient aen den dóór hem bescherm den Observateur, die in deés genomen besluyt eene bil- lyke en allezins lol'weêrdige daedzaek erkend had, eene dugtige berisping toe, tevens openlyk de voórgeéving leugenstraffende, als ware zy eene onzinuigheyd en de daedzaek een schelmstuk geweest. Den twyffel dien wy omtrent de waerheyd van dit ge zegde, te kennen gaven, bewyst dat wy eeuigzins vóór zien hadden het geen werkelyk gebeurd is; want, wie weet er toch niet dat al die staetkundige. opgetoógenhe- den zoo spoedig niet eyndigen dan zy beginnen V Men moet zich immers overtuygeu dat dergelyke volkskwae- len de meeste menigte kounen blinddoeken, en, als deéze de geestdryvery tot stoókvuer hebben, de verstandigste mannen dermaete konnen verdwaelen, dat meermaels een gansch menschenleven onbekwaem is om deéze drif ten uytterotten, al moest het land dezelve met zyncn ondergang komen uytboeten. Dat Belgiën in deés ge val is, zal niemand konnen ontkennen; want wie ziet de naedeelige uytwerksels en gevolgen niet die het ontstaen der versehillige coteriën reeds in ons gezegend land be werkt hebben en ongetwyffeld nog zullen bewerken, en die, men bemerke het wel, zoo zeer tegen 't waer libera- lismus opdruysschen Dat dan den Observateur met deszelfs acolieten die zoo vuerig de coterie verdedigen waervan zy den tolk en aenhangers zyn, zich niet bedriegen, dat zy zich niet in beelden dat de grondslagen waerop hunne coterie geves tigd is, zoohaest zullen beroerd worden. 'Tis immers geenzins met het kwaed even als met het goed, het eerste, boven dat het dóór zyn giftig karacter in korten tyd diepe wortels schiet, is des te moeyelyker om uyt te roeyën, Vervolg en slot. Zie den Dénder-bode van 25 July. Victor laet zich dóór zynen vriend medé sleépen. Zy springen beyde in de vigilant, en vertrekken. Kecren wy thans lot Gus- tave terug Zie, daer is hy in de Arenberg-slraet, vóór een zeer schoon huys; hy belt. Eene oude dienstmeyd opent de deur en vraegt hem wat hy begeert. Is M. Van Ingelgom 't huys Zegde Guslave aen de meyd. Zyt zoo goed van binnen te komen. Ik gae zien. Uwen nacm als 't u belieft. Zegt aen M. Van Ingelgom dat het iemand van Namen is die hem wenscht te spreóken. Guslave is in den salon van zyn' oom. Het portret zyns vaders is het eerste voorwerp dat zyne aendagt vestigt. Reeds getrof fen dóór de stappen die hy thans doet, den armen jongen ge voelt zyne beenen beéven. 'T is 'l eerste elfekt dal ik leeken, zegde hy in zich zeiven,maer'tzalook hel la etste zyn. Voórtaen geene vermaeken meer, alles vóór de studie. Ik ver- laet Victor, en binnen weynig tyds onderga ik myu examen met groote onderschcyding Zoo hy ophield tol zich zeiven te spreóken, trad zynen oom in den salon. Dag mononkel, zegde Gustave met oodmoedigheyd, ik kom u wat vroeg derangeert»; ik vraeg u verschooning. Ik heb eenen misslag begaen. Ik heb uwen raed noch dien van mynen vader gevolgd. Nu kan ik er de gevolgen van inzien, en ik wil my be teren. Ik heb een elfekt geteekend van 500 fr.; 'T is sedert gis- omdat het juyst dóór het tweede gansch tegenovergesteld, hoeft geneézen te worden. Op het oogenblik dat een nieuw ministerie staet opge- vorrnd te worden, schynen geestdryvery en partyschap te sluymeren, maer eens de teugels in handen, wat zal men wederom zien Wat zal men hooren God gave dat wy ons vergisten, maer ingezien de verregaende ergerlyke oneenigheyd die ouder de eerste ambtenaers van den staet en hunne tolken heerscht, verwagten wy met angst derzelver noodzaekelyke gevolgen,en "dit ten naedeele van de weézenlyke belangen des vaderlands. Den tyd om aen middelen te denken om de'arme volks klas werk en een bestaen te verschaffen, en aldus den onder lasten geboógen burger te verligten, gaet allengs- kens voórby, den winter zal ons wederom verrassen, en wat zal er gedaen zyn Ja, zegt men, wy hebben eenen goeden oogst van graen en aerdappelen op handen, en wy hoeven dit jaer zoo zeer niet te vreezen dit is waer; wy hoópen dat de mondkosten deés jaer min duer zullen zyn dan de twee voórgaeude, maer evenwel blyft het ook waer, dat, al kosten zy twee derde min, en den armen hééft geen werk en by gevolg geen gewin, hoe zal hy ze zich aenschalfen V Ernstige vraeg en noglans wat. is er al gedaen om ze op te lossen V Van onzen kant hebben wy al gedaen wat wy konden, alles in 't midden gebragt wat ons de vaderlandsliefde hééft ingegeéven, en omtrent dit punt agten wy onze taek volbragt. Konden wy egter iets bydraegen om den schandelyken partygeest der co teriën te doen zwygen, wy zouden zeggen aen al wie het hooren wilt, dat eenen goeden voorstel, al kwame hy van den gezwoórnen vyand van den staet, hoeft aengenomen en bewerkstelligd te worden, waervan wy ongelukkiglyk tot dusverre het tegenovergestelde gezien hebben.Wat er van zy, wy wagten met ongeduld de werken van de nieuwe wetgeévers af, en bepaelen ons alsnu niet het kwaed te vreezen vóór dat het gekomen zy, en, zyn wy in onze gissing bedroógen, het géén wy grondherlig wenschen, er zal aen ons sehryven weynig gelegen zyn, zoo niet zal het kwaed minder hard zyn 0111 Ivden, inge zien wy er ons eenigzins zullen aen verwagt hebben. Onze geagte leézers, hoópen wy, zullen hierin ons gevoe len deelen, welligt konnen deéze bemerkingen eenigen in druk maeken op wien het behoort. teren vervallen, en 't is my volsliekt onmogelyk cr eer'acn te doen. Deézen avond zal het geprotesteerd zyn indien Zoo dan, Guslave, gy komt my bezoeken om dal gy geld noodig hebt?"Maer jongen, voer den coin met een streng gelael voort, 'tis aen uwen vader u uyt dien sleglen slap te trekken, en niet aen my. Sehryfl naer Namen. Mononkel, ik heb geschreéven.... Ik heb geen antwoord gc- kreégen.... Maerrechtzinnigziemononkel dit feyt heb ik aen mynen vader niet belcédenen nu, geloof ik, is liet te laet. liet spy! my, jongen, antwoordde droog M. Van Ingelgom. Gustave was neergeveld, hy antwoordde niets. Hy had hel hoofd ncérgeboógen en schéén op den bodem van zynen hoed testaeren alsofhy het adres van zyncn hoedemaeker wilde leézen. M. Van Ingelgom de diepe droefheyd zyns neéfs bemtrkende, veranderde van loon en hernam: Hoor, Gustave. Ik zie uw waer berouw; gy zyt verleyd geweest, het zyn slegte gezellen die u dien sleglen slap hebben doen stellen. Ik lioóp dal het uwen laetsten misslag zyn zal, en dat gy van lieden af.... Mononkel, hervatte Gustave die een weynig meer op zyn gemak gekomen was, ik belóóf u Wagt wagt, jongen,dat gy van heden af in n zeiven zultgaeu. Onder deéze voórwaerde zal ik u de som geéven die gy benoodigt. Oh mynen goeden 00111, zegde Gustave mei ver rukking, geloof dat ik zekerlyk Geene erkentenis, jongen lief; houd uw wóórd; leg uwe! op de studie toe, en mack u den nacm weêrdig dien gy draegt, i en ik zal te vreden zyn. Vervolgens een vriendelyk gelael aeri- Eene saemenzweêring dóór de agteruytgaende party gesmcéd, is te Hoornen ontdekt. Verscheydene aen hou dingen zyn bewerkt en de rust is wederom hersteld. Den eersten akt van den nieuwen staets-secretaris, den car- dinael Feretti, is de afzetting geweest van den gouver neur van Roomen, welken in ballingschap is gezonden. De gebeurtenissen vanRoomen hebbenernstigen weer klank in geheel Italiën gehad. Reeds vraegt Toscanen eene nationaele wagt benevens eene wetgeévende vcr- gaedering, tot welkers in voegenbrenging den Groot- Hertog zeer genegen schynt. Te Napels euinSicilën heerscht. eene hevige gisting; men verlangt er ook naer staetkundige instellingen en naer de herinvoering van oude thans afgeschafte vryheden. Den koning zal eer lang deéze wenschen moeten inwilligen, indien hy de gevaeren eencr omwenteling wilt voorkomen. Dit voór- beéld dóór den koning van Napels gegeéven, zal den koning van Sardiniën gepraemd zyn den zelfden stap van voortgang te doen. Te Ferrare zyn Oostenryksche troepen aengekomen en hebben, in do kazernen plaels genomen, ondanks het bestaende verdrag, dat slegts aen Oostenryk toelact in de sterkte troepen te kazerneéren. Men beweert dat Oostenryk aen die pooging tol opstand die te Roomen tydelyk ontdekt en gedempt is geworden, niet vremd is, ten evnde den cardiiiael Lambruscliini als staet-secreta'ris te den benoemd worden. Den Univers Réligieux behelst eene regtstreéksche briefwisseling uyt Roomen, welke de reeds gekende by- zonderlieden nopens de aldaer ontdekte samenzwering bevestigt. Alles was gereed gemaekt, om onder eenig welkdaenig voorwendsel het volk in het harnas te jaegen. en te midden der algemeene verwarring zou men Angelo Brimetti, bygenaemd Cicervacchio, eenen koopman die by het gemeen veel invloed hééft, met dolkstcéken vcr- neémemlc, voegde hy er by Asa, ik hóóp dat gy met my hetmorggbontbytzuilneé- men? Gustave moest niet veel gebeden worden. Hy zou nogtans heler op zyn gemak onlbeéten hebben, had hy eersl naer de bank mogen gaen 0111 het cfl'ckl te betaelen, maer hy dagl dat 1 outbyi loch vóór twee tieren zou gedaen zyn. Oom en neéf oni- beétèu in 't groot en dit duerde en blééf dueren. zoodaenig. dat Guslave eensklaps opsprong eenen fynen snykerpot en dry fyne tassen brak en wanhoópend uytriep: Och mononkel, 't is twee neren, de bank is gesloóten. De pendule avanceert van daeg, Gustave; zyt gerust, wy hebben nog tien minneten. Ik ga u de som in bankbriefjes ter hand stellen vóór uw gemak, en gy zult nog in tyds zyn. M. Van Ingelgom zoekt vrugteluos naerden sleutel van zynen secretaire; hy werpt stoelen omver, stoot tegen de meubels en houd zoo veel lawvt dat de meyd niet wéét wat peyzen. Ah hier is hy in den zak myner ondervest, zegde M. Van Ingelgom. Hy opent met liaest 'het eerste schol', en, een pak briefjes neémende, zegt hy tot Gustave Neem, telt; er zpl geloof ik te véél in zyn. Gy zult zien. Gustave, zonder zien, steekt hel pakje m zvne^portefeuille, en is op de heenhy vliegt gelyk eene munt, loopt hy twee afgeveêrdigde al opslaende riepen; zie dan eei/r&tM deiyk komt hy aen de bank. I liet kantoor is gcsloóleti. HéteflSkt i5 Gripmans, zegde hem den bediende»; V Gustave loopt uyt den adem rcgt naééJ men, zegt men hem dat M. Cripmans nier,'-! omkeer der nverre die IEvn- ■wae tsyuaer 's. u Mr

De Denderbode | 1847 | | pagina 1