moord hebben. Men rekende, dat de troepen, dóór een kleyn getal officieren en soldaeten verleyd, uyt de aen- paelende straeten naer de Piazze del Populo zouden zyn aengerukt, en op het volk zouden gevuerd hebben. De kreeften-party, eens van het pleyn en over het volk mees ter, zou alsdan een voórloopig bestuer hebben aengesteld en de Oostenrykers in de Kerkelyke Staeten hebben ont- boóden, onder voorwendsel van de otnwetUeling te beteu gelen; maer inderdaed om den regt onafhanglyken Paus Pius IX de wet te stellen. Dezelfde korrespondencie bevestigt de vlugt van den kardinael Lambrusehini, de afstelling van den gouverneur Grasselini, de ontsnapping van den kolonel Freddi, en de aenhonding van eenige persoonagien, welke met de dry eerstgenoemde aen het hoofd van het complot schy- nen te hebben gestaen, hetwelk stellig ten profyte der Oostenryksehe protocolweévers was aengelegd. Gelyk men ziet, vergen al deéze tydingen naedere be vestiging, want de verhaelen dóór zommige dagbladen noópens deéze gebeurtenissen gedaen, zyn al te vcrschil- lig, en behelzen ten anderen de ligtzinnigste onderstel lingen die soms dóór eenige vóór officiéél genomen wor den, uyt enkel doel Om de te ligfgeioovige bezig te houden met groote rcdeneéringen die slegts op ron kende maer ylhoofdige zinsneden berusten. Volgens de laetsl ontvangene tydingen zyn deéze ge beurtenissen min of meer overdreéven en vereyschen zoo wy hooger gezegd hebben verdere bevesting. Het Engelscli Parlement is op 25 July dóór de konin gin zelve opgeschorst geworden. Sedert den vermaerden slag van Navarin, hééft de Ottomanische Porte nooyt zoo véél uytgerustte oorlog schepen gehad dan op heden. Een veertigtal diër vaer- tuygen liggen in de monding van den Bosphorus zeyl- veêrdig een gelyk getal ligt vóór het arsenael. Deéze vloót is, zegt men, geschikt om tegen Tunis te werken. Rusland zoekt twist tegen Tnrkyën; deéze eerste mogend- heyd zou zich de zeehave van Battaum willen aénmaeti- gen, onder voorwendsel dat langs dien kant de Circas- siei's hunne wepens en oorlogsbehoeften ontvangen. Den 16 Mey hebben de Circassiers de russische sterkte Kirikaleh aengevallen en bemagtigd ondanks de aenkomst van een russisch leger. Den 20 Mey wierd eene andere russische sterkte, Zérèbie geheeten, aengetast. De be zetting hééft zich wel verdedigd, en tydens den aenval, dééd eenen jongen russischen officier een buskruyd ma- gazyn springen het geen aen meer dan 400 Circassiers het leven kostte. Eyndelyk op 8 Juny is eenen slag ge leverd waerin 5000 mannen van wederzyds gesneuveld wierden zonder dat den zegenprael vóór d'eene of d'an- dere party zeker was. I Meest al de dagbladen en voórnaemelyk de Brusselsche houden zich bezig met lysten op te dissdien ter opvor- mingvan het aenstaende ministerie. De naemendie heden op die lysten versehynen worden er morgen uytgesehrabt, onder voórgeéving dat dien of geénen, zulken of anderen eenen ministerieélen zetel weygert te aenveêrden, en dit al vóór verschillige redens.Ons dunkens zyn al dergelyke opgaeven maer weynig te geloovcn. Wat er zeker is', is welliaest naer uwent komen met het elïekt, gy zult het. protest vermyden en gy zult. slegts den gang te betaeleii hebben,» Legde hem den kicrk al grimlachende. Nu moet. ik naerhuys loepen, zegde Gustave in zich zelvcn. Och God 1 welke les! indien de kooplieden de zelfdeaenggnaemheyd sthaeken als hunne borze plat is en datzy moeten beladen, zy zyn wacrlyk te hcklaegen. 'T eerste wat hy dééd wanneer hy 't imys kwam, was zich op zyn bed werpen, want hy was afgemat. Hy nam geen agt op het briefken dat Victor en Arthur hem gelaeten hadden om hun te gaen vervoegen. Hy viel in slaep. in den valavond, wanneer het aen de deunvaerders nog ge- oórlnfd is ter woonplaats ai'te panden,word er sterk op Gus tave's deur geklopt; wakker geworden, hy doet open. Dry epti- dams traden te gelyk binnen. Slegts eenen zag er nog al wel uyt, maer de twee anderen hadden maer een aerdig voorkomen. M. zegde bcleéfdelyk deneerslen tot Gustave, ik koórn om te inslrunienleéren. Is M. chef van orchcster? antwoórdde Gustave, nog half slaepend, en zonder het minste te willen schertsen. Ja, M. hernam al grimlachende M. Gripmans, die gevoelde dat Gustave den zin vau het wóórd instrumenteéren niet ver stond. gereed om u de mazurka te doen dansen, indien gy my niet dafcdelyk betaeld, en hy legde het effekl van 300 Ir. dat Gustave geteekend had, onder deczens neus, Giistavé maektezyne exensie, aen M. Gripmans zeggende dat hy teö zyn en huyze geweest was om te beladen, maer dal M. G. afweezig was. Alsdan nam hy liet paksken gelyk zyn' oom he| liem gegeéven had: ifcie M. Gripmans. dat M. Rogier met de opvorming van een nieuw minis terie belast is en dat hy er zich neêrstiglyk mede bezig houd; doch er kan welligt nog eene gehéele wéék verloo- pen eer men iets stellig daeromtrent zal weéten. lntus- schen geloovcn wy dut er véél weygerige naer een minis- terieélposlje inschyn zyn en zouden konnen zyn, ofschoon, moesten zy regtuyt biegten, zy met de meéste gretigheyd naer eene weikdacnige portefeuille zouden grabbelen; men denkt heden zoo weynig dat eerambten en geldposten hunne lasten medebrengenderhalve hééft men geenzins te vreezen dat hel aen eandidaeten-ministers zal ontbreé- k.at of dat M. Rogier niet gemakkelyk zynen wensch zal vinden, zelfs onder die geéne die hardnekkigst schynen te weygeren. -'Z/éKO 1 Over dry weéken gewaegden wy van eenen brief dóór den heerdistrikt-kommissaris van Aelstaen aide gemeen- te-bestucren zyns arrondissements toegestuerd, waerin onder andere gevraegd wierd dat deéze overheden alles zouden in 't werk stellen om haerearme werk te verschaf fen. Thans dat het gras gemaeyden den oogenblik aller gunstigst is, roepen wy de aendagt in van den heer dis- trikl-kommissaris op den vervallen of verwaerloosden slaet waerin de beéken en gragten zich bevinden. Wy hebben in den tyd den zelfden oproep tot deézen ambte- naer gedaen, zonder dat wy vernomen hebben dat er gevolg aen gegeéven zv, en nogtans hy zoo wel als wy wéét dat er diesaeugaende reglementen bestaen die iu 't belang der aen de beéken- en waterloopen paelende eygënaers hoeven uytgevoerd te worden. Versclieydene dier eygenaers hebben ons verzogt deéze zoo noodzaeke- lyke als wettige uytvoering nog eens aen den bevoegden ambtenaer te herrinneren, zynde zy tevens eenen middel om, buyten de doelmaeligheyd derzelver uytwerksels, aen talryke arme eenig gewin te verschaffen. Dat deéze bemerking zeer gegrond is, zal zekerlyk den ambtenaer inkwestie niet ontkennen, en dat zyne bezorgd- heyd om aen elkeen recht te laeten wedervaeren, zal, hoópen wydóór deéze weynige regelen worden aen- geprikkeld. Nu, in afwagting van den uytslag, verzoeken wy onze geagte korrespondenten, een oog in 't zeyl te houden en ons te berigten wat er dienaengaende zal ver- rigt of bevoólen worden. Ondertusschen beveélen wy deéze weynige regelen aen de aendagt der heeren burge meesters, en geloovcn geérne dat zy in 't belang van den armen in bezonder en in dat van 't algemeen, niet zullen naeiaeten een weynig aen den wagen te stooten. Er is hier overal véél spraek dat den heer borgemees- ter deézer stad zou genegen schynen om zyn ambt néér te leggen, en gerpstelyk van alle bestuer verwyderd, op zyn kasteel Ie lecven. In hoe verre deéze gezegdens ge grond zyn, weéten wy niet; maer.'tgéén wy zeer wel weéten, is dat posljes van duyzend vette guldens of anders gezegd eenen-en-lwintig honderd zestien francs, zoo ge makkelyk niet afgelegd worden; zy kosten te voél moeyte om er aen Ie geraeken. Wy hebben zoo nog al deuntjes hooren zingen, maer, als hel er op aenkwam, wierd hel spreekwoord waergeinackl't is nog zoo verre van lachen zey de bruyd, en zy kreet. Wat ons betreft, wy zullen ons by de zinspreuk hou den die in hel wapen op de koets van onzen eersten ei- vielen ambtenaer prykende, zegt respice i inkh, aanziet het eynde. Ondertusschen kan men klappen en schryven zoo vcél men wilt, wy denken ook onze beurt te krygen. Te Gend hééft zich een slaeli van societeyt gevormd bestaende uyt eenige vrienden van den armen en geringen werkman. De agtbaere leden deézer societeyt hebben dóór een middel zoo schrander als eenvoudig de aerdap- Den deurwaerder had nauwelyks de briefjes geopend, of hy aenzag Gustave met leelyke oogen, en zegde Manneken men lacht niet de gerechtsdienaars niethy wierp de briefjes op tafel, zette zich neder, nam zynen inktko ker en begon op een gezegeld papier te schryven't was 't protest. Gustave, verstomd, wierp zich op de briefkens om zich de handel wyze des deunvaerders uyt te leggen. Op het eerste dal hy opende', las hy liet volgende k AimPuss: 1 Franc. RVI, EN lII'KItl.YK MUSEUM VAN SCÜILDERYËN ETC. (e zien, in de Wollc-strael N" 42 alle dagen van 10 ueren vóór-tot 4 neren namiddag. Den armen Gustave begreep alsdan de verontweêrdiging van M. Gripmaus, en de misgreep van zyn' oom. M. Vau Ingelgom had 'l een schot vóór 't ander genomen. Hy had aen zynen neef briefkens van de tentoonstelling gegeéven, in 't gedagt dal het bankbriefjes waren. Eene zekere vergelyking in couleur en in vorm, al te groote liaeste en eenige glazen champagne wyn hadden d'oorzaek deézer onvrywillige misgreep geweest.Gusta ve legde de daedzaek zoo öpenherlig en eenvoudig aen M. Gripmans uyt, het v'erhael en zyne verschooningen scheénen zoo rechtzinnig, en zyne droefheyd was zoo groot en zoo zigt- liaer dat den deurwaerder er dóór geraekt was by zooverre, dat hy aen Gustave zegde Liever) jóngen, ik ken zeer wel M. Van Ingelgom;toen hy nog in den handel was, 't was eenen ntyner beste kalanten. Ik neéin dan op my zyne briefjes te neémeu en u liet uwe ter pelen te Gend aen de arme en geringe werklieden vóór den prys van 6 a 7 centen de dry kilograms verkrygbaer gemaekt, met deéze veldvrugten te koopen en ze aen minderen prys te doenverkoopen. Dóór dcéke bewerking moeten de vóór- of opkoopers zicli min of meer naer dien prys regelen, of zy blyven met hunne pataters zitten. Eene inteekening is te Gend geopend die genoegzaem opbrengt om het verlies dat er tot alsnu op deéze ver- kooping aen verminderde pryzen valt, te dekken. God gave dat men zulke lofweêrdige maetregels overal zag be werkstellingen, de voórkoopers die iu meest alle plaetsen de geessels der arme zyn, zouden zich moeten voegen ge lyk te Gend, of men zou hun hunne waeren laeten, en dit zou ook hunne rekening niet ntaeken. De graenpryzen van heden hebben eene nog al aen- zienelyke daeling ondergaen; integendeel zyn die der aerdappelen gereézen. De genaemdè Maria Jos. De Donder, alhier woon- agtig, op heeler daed van aerdappeldiefte betraept, is aengehouden en naer Dendermonde gestuerd. In liet byvoegsel aen den Vaderlander van gisteren stond een antwoord aen den Uender-bode, betrekkelyk het onderwys. Den schryver die zicli Daniël Volk hakt teekent, keurt de volle vryheyd van 't onderwys af, en wilt met kragt en geweld" een staetsonderwys inrigten. Alhoewel wy deéze stof reeds meermaels hebben aenge- vangen en al liet haetelyke hebben doen zien dat het staetsonderwys moet te' wege brengén, zullen wy, in ons aenstaende N' nog een wóórd aen Daniël Volkhakt zeg gen, hem voorop berigtende dat wy in geener wyze zyn gevoelen konnen deelen, om reden die wy zullen aci> haelen. M. C. Van Yarenberg is tot schepen van Erembo- deghem benoemd. De wederkomst van Parys van den koning en de koningin is op Dynsdag aenstaende bepaeid. De onder handelingen wegens de opvorming van 't ministerie zyn volgens de dagbladen niet Égêyndigd. De graenpryzen hebben gisteren op de merkt van Brussel zoo verschillig geweest, dat het byna onntogelyk is de zelve te bepaeien. Aldus is de tarwe van 7 tot 12 guldens 8 stuyv. den hectoliter verkogt geweést. Er was voél nieuwe tarwe en rogge ter merkt. Te Antwerpen hebben de graenpryzen eene merkelyke daeling ondergaen. Eergisteren avond zyn vyf schepen niet graenen gelaeden de liaeven van Antwerpen binnengeloopen men verwagt er nog alle oogenblikken andere.—De hoe- veélheyd gezolderde graenen te Antwerpen, is zeer aen- zienelyk. Eenen reyzigerdie zoo even uyt Ierland isaengekomen alwaer hy versclieydene weéken hééft verbleëven, verze kert dat al wat men op de aerdappelziekte diër streek gezeyd heeft, ongegrond is; zou het zelve van Belgiën niet mogen gezeyd worden. By koninglyk besluyt van 9 July, is M. Kervyn, oud-lid der volkskamer, provinciaelen opziener vóór 'het leegcr onderwys in Oost-Vkienderen benoemd, in ver vanging van wylen M. Ledeganck. Den eerw. lieer Weewouters, onderpastor van St.- Baefskerk te Gend, is dóór Z. II. den bisschop heiast met in de hooge piimaire schóól aldae'r, den godsdienst en de morale te onderwyzen. Den eerw. heer Hoornaert, ieeraer in 't collegie te Rousselaere, is tot Deken-Pastor te Veurne benoemd. De belasting op de dog-honden is te Brussel van 10 fr. op 50 fr. gebragt. Den voorstel van M. Roussel om de grondslagen of den basis der belastingen te veranderen, is dóór den provinciaelen raedvan Braband aengenomen. Twee persoonen, die vyftien zakken aerdappelen hand te stellen. Morgen zal ik uwen oom gaen vinden en ailes vereffenen. Gustave bedankte M. Gripmansen drukte liemdehand. Op den trap ontmoette den deurwaerder M. Van Ingelgom, die, zyne misgreep ontwaerd hebbende, in allen spoed ter liulp van zynen neef kwam. Den oom bekragligde het gezegde van Gustave, herstelde alles en z.y bedankten zicli wederzysch. Eensklaps vliegt de deur met geweld open't is Victor die .binnenkomt. Het morgenontbyt met Arthur en Maximiliaen kwam zoo even te eyndigen Victor, die eenen malschen flacon had ingelapt, had de oogen zoo veiduyslerd, en het hoofd zoo verdraèyd, dat hy niet ver slond dat liet morgenontbyt waeraen hy had deel genomen, slegts geëyndigd was op 't oogenblik dat andere liet avoiidmsci neémen;hy schreeuwde met eene heesche stem.Vrienden, lact ons eene schomminkeling gaen geéven aen M. Qeutelet! Weihoe! na 't morgenontbyt islietnagt!... Wie hééft er van zyn leven zoo een dingen gezien?Eene zoneklips in al hae're scboonheydEn liet observatorium zegt er ons niets van Diantre!bourrraa Niemand sprak een woord. Victor liet zicli op eenen stoel vallen en schéén te willen glaepen. Den deurwaerder vertrok. M. Van Ingelgom en zynen neef deéden van gclykeu. In 't uyt- gaen beval Gustave aen Cathrien zorg te neémen vóór Victor, en M. V.an Ingelgom zegde hacr datzy 'sanderdags al de effek- ten van zynen neef zou overbrengen naer de Arenbersche-strael alwaer Gustave hy zyn' oom in ruste zyn zou. Sinds dien zyn de twee studenten, altyd vrienden doch geene kamaraden me'er.... Heden hebben die twee uytdrukkingen de zelfde beteekenis niet meer.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2