gestoólen hadden, zyn dóór het hof van assisen vanBra- band tot vyfjaercn opsiuyting verweézen. Er word te Brussel (en waerschynelyk ook elders) een slaeh van papier verkogt om de vliegen te dooden. Men moet met dit papier voórzigtig handelen, want het is met arseuik bereyd. M. Corr-Vandermaeren verzoekt de dagbladeren te willen melden dat hy gansch en geheel vrenid blyft aen het bestuer der belgische maetschappy vóór het weéven van mekaniek-lynwaed. M. de Temmerman, onderpastor op St.-Martens- Akkerghem te Gend, is onderpastor te Nederbrakel be noemd; M. Dufoui', onderpastor teNederbrakel is onder pastor in St.-Martens te Gend benoemd. Op 29 deézer zyn te Brussel de kampstryden vóór de leerlingen van het toonkundig Conservatorium be gonnen. Het verzekerings- of arresthuys te Gend, gaet geheel van het rasphuys worden afgeseheyden, en zal dóór eenen bezonderen direkteur worden bestuerd. De opening van den nieuwen yzercn weg van Gend op Antwerpen langs Lokeren en St.-N'ikolaes, is naby, en zal, denkt men, binnen veertien dagen a dry weéken konnen geschieden. De officieéle proefneéming heeft maendag plaets gehad, en het gouvernement had M. den ingenieur Wolters met die proefneéming belast. Den weg van Gend naer St.-Nicolaes, is in 70 minneten afge- leyd, en in 40 minneten is men terug gekomen, Alles is wel gelukt, en een gunstig verslag is aen den minister gezonden. M. deTheux heeft veel stieren van het Durhamsch ras in Engeland doen koopen. Vier deézer dieren zyn vóór de provincie Braband bestemd. De tentoonstelling van nationaele nyverhevd te Brussel is zondag laetst dóór zulk eene ontzettende me nigte van bezoekers ingenomen gewéést, dat den omgang in de zaelen schier onmogelyk was. Vier jongensdie in eenen winkel te Brussel kaes en een schol hadden gestoólen, zyn zaterdag 11. doórdecor- rectionneéle rechtbank van Brussel tot dry maenden ge vangzitting verweézen. Eenen deézer guyten had, toen hy ging worden weggebragt, de onbeseh'aemdheyd aen den voorzitter te vraegen Mynheer, den president, mag ik, als het u belieft, de schol mede neémen Zeker neen, dit is gestoólen goed, antwoordde den voorzitter. Ik weet het wel, hervatte den jongen, maer déwyl ik er vóór gestraft ben, mag ik het wel hebben wanneer men iets betaalt, dan mag men het mededraegen,-en ik be- tacl de schol met dry maenden gevangzitting.In weer wil van deéze gegronde redeneéring van den straetben- gel, weygerde men zyne vraeg in te willigen, en wierd hy dóór de gendarmen weggeleyd. Zommige kerels poogen de groote winkels en mode- magazynen van Gend te exploiteéreu en komen met een brieftien, of met de komplimenfen van eene goede pratiek, eenige voorwerpen van prys haelen, en verdwynen met de zelve. Deézer dagen is dit in een modemagazyn in de Veldstraet, voorgevallen. Eenen lieer, die zeer wei gekend is, had nauwelyks eene uer het magazyn veriaeten, wan neer eenen welgekleeden persoon, draegende eene broek op den arm, met een valsch briefkeij van dien heer, in het magazyn komt, en zes foulards vraegt. De dame, eenig- zins verwonderd, doet den zoogezeyden knegt öfboód- schaplooper aenmerken dat dien heer over een wyle tvds nog in den winkel is geweest, en van geene foulards hééft gesproken. Den bedrieger antwoordde dat hy dit wist, maer dat mynheer aanstonds uyt de stad moest vertrek ken, en zes foulards noodig had. Dedaine gaf de foulards, on eenige dagen nadien kwant den heer nog eens in het magazyn, en de dame had niets spoediger te v.errigted dan te vraegen ofmynheer van defoulards te vreden was; en nu kwam het uyt dat den zoogezeyden knegt eenen schurk was, en dat do dame was bestóóleu gewéést. Berigtaen allo houders van winkels of magazynen. M. H. Conscience, die reeds meer dan eens van kleur is veranderd, komt tot meester van de vlaemsche tael by den hertog van Braband benoemd te worden. De Nyverheyd van Brugge zegt aen de benoeming van M. II. Conscience niet te gelóoven, en legt haere ongeloovigheyd op de volgende wyze uyt Hoe eenen jongen mensch van woelige beginsels, van twyfclagtigcn gang,die nooyt studiën gedaen hééft, geene klassieke kundigheden of weétenschappen bezit, geene de minste gemeenschap met het onderwvs gehad hééft, wiens werken meer aen trommelgebrom, trompet- tengeschal en printjes-opsmuk, dan aen buytengewoone verdiensten hunnen naem verschuldigd zyn, dien men algemeen vóór overdrèéven kent,zulk eenen man zou men by de vorsten toelaeten om hun zyn vernuft en geest m te planten Neen dat is onmogelyk. Vereert hem liever, als gy hem vreest of hoog agt met zoo véél medaliën, ridder-orders en geschenken als hydraegen kan, maer gééft aen dien hoogst belangryken post af de aendagt dien hy verdient. Te Brussel zyn eergisteren de aerdappelen van 5IV. SO ct. tot 7 fr. den zak verkogt. De boter en de eyers zyn in prys gesteégen. Wy verneémen uyt Deynze dat eergisteren op de merkt de rogge grootelyks' in prys is gcdaehl. Tarwe ontbrak op de merkt. Eenen zak nieuwe tarwe was te koop gesteld, en is aen 40 fr. verkogt. Het hof van assisen van Braband had deéze wéék eenen aenvang gemaekt met het proces van den genoem den Breek, beschuldigd van zyne zuster, de vrouw Boucsin, vreedaerdig vermoord te hebben. Breek had eerst vol standig alles blyven loochenen maer eergisteren hééft hy alles bekend. Zyncn advocaet, den heer Faider, deéze bekendtenis verneémende, is in flauwte gevallen, en uyt de zael gedraegen. Den jury hééft den beschuldigden pligtig verklaerd, en hy is diensvolgens ter dood veroor deeld. Breek, zyn doodvonnis hoorende, hééft overvloe dige traenen gestort. Hy hééft zich niet in cassatie vóór zien; maer lot de koninglyke goedertierenheyd zynen toevlugt genomen. Hy zit met P. Vanderveken, die zynen broeder met vergif heeft omgebragt, in een cel van het hok der ter dood veroordeelde. Laetere tydingen berigten dat Breek zich in cassatie hééft vóórzien. Het hof van cassatie lieéft maendag het doodvonnis vernietigd dóór het hof van assisen van Henegauw uyt gesproken tegen den genaemden Van Mol, huysschilder, oud 55 jaeren, geboortig van Diest, dóór den jury mede- pligtig verklaerd aen de vergiftiging van N. Bureau, van Pommeroeuil. De reden deézer vernietiging is, dat eenen der getuygen het formulier, van den eed niet in volle wóórden had afgelegd, en het wóórd geheele had overge- slaegen in deéze zinsnede Ik zweer de waerheyd te zeg gen, de geheele Waerheyd, niets dan de waerheyd. Van Mol is dus vóór het hof van Braband verzonden, om het proces te herbeginnen. Dynsdag II. stevende van Antwerpen naer New- \ork de Zweédsche bark Augusta, kap. Daunberg, met 130 duytsche landverhuyzers aen boord. De Belgische drymastbark Schelde, in bestemming naer Batavia, Singapore en Manilla, is maendag II. insge- lyks van Antwerpen onder zeylgegaen. Dit vaertuyg hééft zestien passagiers aen boord, onder welke vier Fransche missionnarissen, en twee Brusselsche heeren met hunne jonge vrouwen. In een dagblad van Kortryk leézen wy dat eenen boer van lleulë op 9 aren grond, 5 hectoliters rogge hééft gedosschen. ilet voorleden jaer had hy, op dezelve oppervlakte grond, maer eenen hectoliter en half gehad. Den burgemeester Descamp, van de Ilenegauwsche gemeente Henripont, komt by koninglyk besluyt te wor den afgesteld, om dat hy byna altoos dronken was, en een valsch declaratoir had afgeleverd, by middel van hetwelk Iwee Franskillons talryke aftroggelaryën hadden gepleegd, wegens welke zy waren verweézen geworden elk tot vyf jaeren gevangzitling en dry duyzend fr. boet. Uyt Ilenegauw en uyt de provincie Luyk lieéft men tydingen ontvangen, uyt welke er volgt dat den aerdap- pelen-oogst in die twee provinciën allergunstigst en zeer overvloedig is. Voorleden vrydag had men te Yerviers, op eenen waggon, eene groote plate-forme van een excentriek ge- laeden, en daer dit stuk zeer verre over den waggon uyt- stak, lieéft het, wanneer het konvoy in beweéging wierd gebragt, al de kandelabers die langs bevde kanten van den weg geplactst zyn, verbryzeld. Den eerw. heer pastor Staal, tePadang, deneenigen Katholyken geestelyken in Nederlandsch-Indiën, is den 24 april jongstleden vóór eene beuzeling op eene ver- schrikkelyke wyze vermoord geworden. Den inoordenaer was zvnen kok, diceenig geld gespaerd had en nu zynen dienst veriaeten en naer Java wilde keeren. Den pastor stelde hoogen prys op dien bedienden en wilde hem on- geérne missen, en daer hy tegen zyn vertrek niets met geweld doen koude, zoo dééd hy het door list., dóór nae- melyk telkens, als er scheépsgeiegenheyd naer Java was, het goed van den kok weg te bergen. Dit verdroot den man ten laeistehy wond zich op dóór het gebruyk van opium en beging de moord. De militaire magt, op het gerugt toegesneld en den woedenden inoordenaer nietleé- vend kunnende vatten, heeft hem op de plaets dood- geschoóten. Men sehryfl uyt Berlyn, dat doctor Pertz, eersten bibliothecaris van de bibliotheek aldaer, eene belangryke ontdekking lieéft gedaen. Hy vond naemelyk onder te talryke handschriften, welke den heer Heine van eene reys uyt Spaniën medebragt en aen de bibliolheék ten ge schenke gegeéven had, een palimpsest, hetwelk, na gedaen onderzoek, bleek te bevatten een fragment van de ver loeren gegaene boeken van den vermaerden Romeyn- schcn historieschryver Titus Livius, waerschyntyk uyt het XCVIII boek. Het handschrift moet, naer men met waerschynlykheyd gist, zeer oud zyn (zelfs spréékt men van den leéttyd van Livius). Het word thans op bevel van de Berlynsche Akademie op koper gegraveerd, en moet belangryke dagteekeningen en gebeurtenissen vóór de Romeyrische geschiedenis behelzen. Voorleden zaturdag avond vond eenen ebbenhoutwer ker, by den doorgang van het Opera, te Parys eene doos met ontvlambaere stoffen. Twee dagen nadien wierd eene dergelyke doos vóór het hotel van den minister Guizot gevonden. Zy was derwyze geplaetst, dat de minste druk king de ligte kardoezen, welke er in waren, moest doen afgaen. Eene vrouw, de doos opgeraept hebbende, kréég de gansche laeding in het aenzigt. De doos behelsde ver ders een acntal papierjes, vervattende eene oproeping tot moord, plundering, oproer en wanorden. Alles is dooi de justicie in beslag genomen. 'Ie Gaillon hééft eene jufvrouw deézer- dagen een kind ten doop geheven, na over twintig jaeren van des- zelfs moeder en over veertig van deszelfs grootmoeder meter te zyn geweést. -De zaeken in Zwitzerlandzyn op het punt van eene zonderlinge wending te zullen neémen. Er zvn hevige debatten over de katholyke ligue, of katholyk verbond schap, ontstaen, en den uytslag der stemming is, dat de katholyke de minderheyd" hebben, en dat er beslist is: 1" Het katholyk bondgenootschap is ontbonden verklaerd, 2° Deéze beslissing moet aen al de kantons, zelfs aen deéze van het verbondschap, verpligtend en toepasselyk verklaerd zyn. Men is voorop verzekerd dat de katholyke kantons zich geenzins aen deéze beslissing zullen onder werpen, en zich tegen de zelve, zelfs ook gewapender hand, zullen verzetten. Deéze stemming hééft te Berne groote gisting doen ontstaen. Yoórledcne wéék is aen den bekenden digter en afgcveêrdigden deLamartine te Macon een banket gegeé ven, by hetwelk 2000 persoonen aen tafel zaten. Volgens een loopend gerugt zouhel fransche ministerieop het dwaes gedagt zyn gekomen, den heer de Lamartme wegens zyne aldaer gehoudene aenspraek te doen vervolgen. De correctionneéle rechtbank van Lyon hééft den heer Hyyrier, directeur van het pensionnaet in het Kart- huyzersklooster, tot 6 maenden gevangzitting en 10,000 frs. boet verweézen, wegens het houden eener geheyme drukpers in dat gestigt. Zoo als men verwagtle, hééft de behandeling der zaek van den heer Pellapra vóór het hof der Pairs slegts eene zitting vereyscht. De debatten hebben slegts twee en een half ueren geduerd en het vonnis, dat tegen den heer Pellapra uytgesproken is, bevat dezelfde strafbepae- lingen, als die, welke legen de heeren Cubières en Par- mentier zyn uytgesproken: te weéten 10,000 fr. boet, eerloos verklaering en het draegen der kosten van het proces, waervoór hy solidair aenspréékelyk is met de overige veroordeelde. Overigens was de belangstelling van het publiek bv dit laeiste gedeelte van het zoo be- rugt proces reeds véél gekoeld, daer men geene nadere byzonderheden verwagtte. Den heer Pellapra antwoordde metzigtbaere ontroering op de hem gedaene vraegen, en gaf als reden van zyne ontvlugting op, dat hy den moed niet had, den reeds neteligon toestand van de twee be schuldigde dóór zyne tegenwoórdigheyd nog moeyelyker te maeken. Onmiddelvk na de uytspraek van het vonnis, lieéft den veroordeelden de boet en de proces-kosten (12,000 fr.) betacld, en is daedelyk in vryheyd gesteld. Hy heeft daerenboven 10,000 fr. vóór de behoeftige ge geéven, en schynt voórneémens te zyn zich in Zwitserland te gaen vestigen. Zoo is dan deéze zaek rechterlyk afge- maekt; maervermoedelyk gaet zy weid ra eenen tcgenhan- lianger krygen, want den Cournier Francais is in rechte gedagvaerd, dóór den heer Talabot, die de concessie van mynen in Algeriën had bekomen, dóór kunstgreépen welke niet al te eerlyk schynen. Den Courtier is overi gens niet bevreesd; maer belooft de zaek verder te bren gen dan Talabot wel zou wenschen. Onder het firma van Alexandre Pierre en Komp. is le Parys eenen Algemeenen Winkel der bespieders van Parys ingerigt. Het doelwit deézer instelling is, aen de kooplieden inlichtingen te geévcn over het krediet, «•<>- drag, karakter en byzonder leven der persoonen, met welke zy betrekkingen willen aenknoopen, en hun de slegte betaelers, bedriegers en aftrpggelaers le doen kén nen. Alles mits vergeldiligby het ontvangen der bescheeden. Een jammerlyk onlieyl lieéft den 21 deézer maend omtrent den noen te Rochefort plaets gehad. Een ge deelte van het arsenael van Rochefort, dat waer zich de vuerwerken bevonden, is dóór eene uytbersting van bus- kruyd vernield geworden. Twee-en-twintig beambte of werklieden bevonden zich in liet lokael; zestien zyn op den slag gedood, dry doodelyk gekwetstde dry andere slegts gekneusd. Volgens een loopend gerugt, is het on geluk dóór de zonnestraelen veroorzaekt, welke dóór het glazen dak eenig in de werkzael te droogen gelegd vuerwerk zullen hebben doen ontbranden. Een dagblad van Breslauw meld dat men in diestad zeven kinderen, van 12 tot, 14 jaeren oud, hééft aenge- houden, als beschuldigd van de pleégers van 36 brand- stigtingen te zyn. De Marsëille-zeep, welke by assuradeurs zoo zeer gezogtword, schynt hun dit jaer zeer kwaede perten te zullen speélen. In het beste jaergetyde zyn in verschil lende havens van Yrankryk 1900 kisten met beschadig de zeep aengekomen. In Newark (Amerika) wierd op den26junyhet landgoed van wylen Joseph Napoleon Bonaparte ex-Ko ning van Spaniën, vóór 30,000 dollars verkogt. Den koo- per daervan was den heer Thomas Richards van Phila delphia. De gebouwen alleen kosteden oorspronglyk 60,000 dollars; sehilderyën en standbeélden wierden meestal tot beneden de helft der weerde verkogtalleen Napoleons togt over de Alpen, dóór David, waervoór de eygenaers 6000 dollars verlangden, wierd naer Engeland gezonden.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3