ZONDAG 8 A TGI STY 1847. EERSTEN *1AERGANG. Nr 47. AELST, den 7 Augnsty. ZONDER DEN WEERD REKENEN. Dit blad verscliynl (les Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- 6en. Indien iemand reglveërdigc klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft,' by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DENDER-BODE Antwoord aen Daniël Volkiiart die een onderwys wilt doen inrigten onder 't uytsluytelyk bestier van den staet. Een opregte liberael, zegt Daniël Volkiiart, gaet met raed en daed te werk: hy hegt weinigen prys aen woórden prael etc. Vóór wat deés gevoelen betreft, wy deelen het zelvemaer als Daniël beweert dat met raed en daed te werk gaen is wanneer men den staet een onderwys wilt doen inrigten waerover hy alleen het beheer hebbe, dan verwerpen wy zyn stelsel, en willen in geener wyze libe rael zyn, en waerom? Ten eersten omdat het liberalismus van M. Volkiiart noópens het onderwys, te veel geld zal verslinden zonder dat er het minste voordeel zal uyt ge trokken worden. Bewys hiervan de twaelf millioenen franken die de wet op 't leeger onderwys alleen reeds verslonden heeft, onkost die ten minsten vier mael zou verdobbeld worden, moest den staet hot middelbaer en 't hoog onderwys onder zyn uytsluytelyk bestier neémen. Want, M. Volkiiart en af die deézens gezindheyd deelen, bemerken het wel, de leeraers van 't hoog en middelbaer onderwys zyn geene mannen die met klappen betaeld worden even min als die van 't leeger onderwys; integen deel, de jaerwedden deézer eerste zyn vry ronder en vetter dan der laetste, ofschoon deéze reeds 12 mill. fr. gekost hebben waer vóór wy, by onze weéte, geene enkele letter meer voortgang in 't onderwys gezien hebben. Ja, maer, zal M. Volkhart zeggen, het onderwys zal nu onder 't uytsluytelyk bestier van den staet alleen zyn noch Bisschop, noch Deken, noch Pastor, noch Koster zal er het minste aen te zeggen hebben, en dus zal het be ter gaen. Dat deéze er niets aenzouden te zeggen hebben, is aenneémelyk, maer of het zou beter gaen, zouden wy geêrne beweézen zien, doch niet dóór woórdenprael, want daer af houden wy niet, maer dóór daedzaeken. Zou deés bestuer misschien met meer schranderheyd konnen te werk gaen dan de voórmaelige regeéring van Willem, koppiger gedagtenis? Deézen in staetkunde doórsleépen vorst hééft met al zyn gezag het onderwys moeten zien Op het eynde van 1809 een der oudste huyzen der II. Ilruys- straet van Parys was bewoond dóór twee ouderlingen met eene dienstmeyd. De twee gryskoppen verloóren dit jaér te samen het leven, den eenen door het vuer den anderen dóór verstik king. Het huys wierd insgelyks de prooy der vlammen. De dienstmeyd heeft haere meesters overleefd tot in 1815, en 't is slegts op haer doodbed dat zy de waere oorzaek heeft geopen- baerd en den daeder doen kennen van 't geen wy gaen ver- haelen. M. Legrand en M. Dumond waren twee oude koopmans die den handel veriaeten hadden en dóór betrekkingen van smack en toestand innig met elkander verbonden waren. Ileyde onge trouwd, ryk en uytermaete gierig, hadden zy besloóte'n om pro- fytiger te lecven, een en het zelfde huys te bewoonen en de keuken in 't gemeen te doen. Daer toe deéden zy eene arme vrouw uyt Picardiën komen die, dóór aengegaene houwelyken in hunne familiën, de nigt der twee gierigaerds was. De uyter- ste armoede der toekomende meyd deed hun denken dat zy zich goedkoop zou verhueren, des te meer daer zy hunne nigt was. Dan, Margriet (den naem der nigt,) had niets spoediger te verrigten dan de vraeg haerer twee oomen in te willigen, zy verhuerde zich by hun vóór eenen geringen prys. Margriet was eene 50-jaerige weduwe zonder kinderen zy was ten minste zoo baetzugtig dan haere oomen gierig waren, het géén eenen schyn van gespaerzaemheyd aenduydde, die alleraengenaemst aen beyde gierigaerds was. Alles ging wel. Men leéfdein eene volkomene afgezonderdheyd, en dermaete profytig, dat er alle dagen iets van de uytgaeven verminderd kwynen, by zoo verre dat wy hier in onze stad even als in andere steden voórbeélden gehad hebben die allen woórdenprael konnen doen zwygen.Wy hadden hier geleerde professors, wy hadden hier in ons Collegie eenen der bekwaemsteprincipaeleu van geheel Belgiën, en toch waren er nauwelyks 2ü leerlingen in dat schoon gebouw. En welke was hiervan de oorzaek? De eenige oorzaek was ten tweeden, omdat het volk niet wilt dat eene welkdae- nige regeéring zich 't beheer over 't onderwys aemnaetige. De lessen der geschiedenis van ontelbaere volkeren zyn daer om te bewyzendatzoo haest eene regeéring aen twee punten begint te roeren, naemclyk aen godsdienst en onderwys, zy eene algemeene misnoegdheyd onder haere onderdaenen doet ontstaen die meermaels op eene om wenteling uytkomtbewys hier van de regeéring van koning Willem. Maer waerom gewaegt de grondwet dan van de inrig- ting van een nationael onderwys? De grondwet gewaegt hiervan niet gebiedender wyze, maer zy wilt het recht aen het bestier toekennen van een onderwys tot stand te brengen, wanneer het noodzaeke- lyk is, en, wel te verstaen, als de staets-provincie-stads- en gemeente kassen zulks toelaeten. Nogtans, in grond beginsel is de vryheyd van 't onderwys dóór de constitu tie gewaerborgd; maer mag zy dan wel dóór eene wet het onderwys regelen op eene wyze dat deéze wet de eerst in princiep gewaerborgde vryheyd zou krenken En, zou er wel iemand durven zeggen dat het de vryheyd niet krenken is, wanneer de onderwyzers van den staet dóór deézen bezoldigd en beschermd zouden worden ten naedeele der byzondere. Ten anderen, elkeen is over- tuygd dat den iinancie toestand van Belgién geenzins toelaet van jaerlyks millioenen te besteéden aen iets dat anders kan gevonden worden, want even of het onderwys onder 't bestier van den staet zou beter gaen, zouden wy de noodzaekelykheyd willen beweézen zien van zoo een stelsel tot stand te brengen. Men wilt dat den armen onderweézen worde; dat is edelwy, riiym zoo wel, als iemand wie het zy, willen dat ook; maer, nu dat den armen kosteloos kan onder weézen worden, verwaerloost hy schier volkomenlyk de wierd. Margriet bezorgde zoo wel de korstborstigheyd van den eenen als de teèring van den anderen. De gebueren lachten, en vertelden duyzende praetjes over 't inwendig van dit zon derling liuyshouden; maer men liet de klappyën babbelen. 'T was waerlyk iets aerdig die dry weézens ie zien zonder vrienden of kennissen, enkelyk aen elkaer door de gierigheyd en eene wederzydsche hebzugt verbonden. M. Legrand betrok, op de tweede verdieping van 't huys, dry- kamers waeronder de keuken; M. Ditmond bewoonde eene kamer op de bovenste verdieping, en Margriet had haer kamer ken nevens die van M. Legrand. Twee mael par dag, ten 11 en ten 6 ueren juyst, kwam M. Dumond by zynen vriend deel neé men aen eene zeer sobere maellyd. Geduerende 18 jaeren dat de vereeuigiug duerde, ontbrak M. Dumond maer twee mael aen de maellyd. De byzonderste kamer van M. Legrand vergt hier, om deés verhael gemakkelyk te doen verstaen, eene kleyne beschryviug. Zy dient ten zelfden lyd lot keuken en cétzael en duyd by den eersten oogslag veel gemak en armoede aen. Het voórnacmsle meubel is eenen buyleugewoonen grooten slaepstoel, waerin den meester des huyzes sedert 10 jaeren alie dagen 8 ueren rustte. Deézen sloelmonster kwam van M™" Legrand, moeder van den tegeinvoórdigen eygenaer. De goede dame, na er de 2» laetste jaeren van haer leven te hebben in (loórgebragt, was er eyudelyk in gestorven oud zynde 78 jaeren. Dit zv genoeg om te doen begrypen hoe er het meubel uylzag, men weéte daerby dat er ontelbaere lappen van alle stoffen op stonden. Hond deézen familiezetel staen gewoonelvk op eenen zekeren afstand van eikanderen, eenige stoelen. Eene tafel die dan vóór speel tafel dan wederom om op te eéten dient, staet meestendeels tusschen de twee vensters, De schouw haer den ouden trant onkosten welke den staet vóór hem doet, te baet te neé men en waer uyt komt deéze verwaerloozing? Eenvou- tiit-dyk omdat tallooze arme kinderen als zy'smorgens opstaen noch t eéten noch te drinken noch te warmen vinden, en dat zy zulks eerst moeten gaen zoeken, hunne ouders, gebrek aen werk, in d'onmogelykheyd'zynde aen deéze noodwendigheden te voldoen. Ten anderen waer zyn de liefhebbers die des winters, 20 a 25 minueten verre met eenen hongerigen buyk en half naekt zouden ter schoóle gaen Gy wilt dus den armen in 't modder der onweétendheyd en by gevolg in d'ondeugd laeten opgroeyën, zal iemand ons zeggen. Wy zullen er op antwoorden dat de talryke zondagschoólen dien kanker grootendeels konnen heelen en voorkomen; naer dergelyke instellingen die de vrugt der vryheyd zyn, worden de arme gelokt dóór beloonin gen die soms wel grooter zyn dan de tegenkanters dei- volle vryheyd zich inbeelden. Eyndelyk wat doet ons zoo zeer tegen 't beheer van den staet over 't Onderwys verzetten? Die schandelyke misbruyken die er met 't geld van de Belgen worden ingèbragt, dóór 't geévcn van plaetsen in 't onderwys aen mannen die meermaels onbekwam zyn om de hooge zending van onderwyzer te vervullen, maer die enkelyk als eleetoraele beunhaezen hunne rol verstaen om het bestieren al zyne akten te ondersteunen, en aldus, in plaets van 't volk te verlichten of 't onderwyzen, het, zelve misleyden ten voórdeele van die de welke hun vette jaerwedden verschaffen Om kort te gaen, M. Volkhart schynt de concurrentie of mededinging die wy ondersteunen, te verwerpen, want, zegt hy, men weet het: gemeenlyk is de concurrentie meer met goeden koop met leegen prys, als met goede ware bezig. In liet onderwys is het nog erger. Hoe veel menschen zyn er wel die de bekwaemheden van eenen onderwyzer begrypen kunnen? Wel, man lief, alle menschen moeten niet bevoegd zyn om over de bekwaemheden te oórdeelen; indien er pryzen uytgeloófd worden vóór de meesters diede 12,24, of 56 beste leerlingen zullen gevormd hebben, deéze onderwyzers zullen genoeg gekend zyn om hieromtrent gebouwd, is hoog en diep; de mueren zyn behangen met papier welks colour dóór den lyd teenemael verdweénen is etc. Den bewooner dier kamer is nauwelyk 80 jaeren oud. Hy is van eene hooge gestalte, mager en gcêlagtig van tint. Zyn vei- droogd vel gelykt véél aen een rammelend parkement, zyne lippen zyn dun en gewoonelyk opeen geperst, zyne holle en verduisterde oogen goéven aen zyn aenzigt eene uytdrukking van valschheyd en bedrog; evenwel zyn zyne gelaetslrckken edel en zyn voorhoofd verraed veel vernuft. Onder dit betrek levert hy een treffend verschil op tusschen hem en zynen vriend wiens aengezigi eene gemeene natuer aenbied. Deézen hééft nog maer 60 jaeren leéflydhy is diklyvig, klevn van gestalte zyn aengezigt is rond eii breed. Het "hoofd hangt hem in de schouders en den buyk op de kniën. De gierigheyd en de gul- zigheyd zyn de twee eenige driften die op zyn aenschyn te leé- zen staen en die zich onderling zyne modderige ziel betwisten. Ondertusschen, nadat het klevn huysgeziu zonder ongeval het tempeest van 'l jaer 89 en de onstuymigheden der republiek had doórgestaen, kwam eenen onverwagteu toeval de schikkin gen van dien zonderlingen derden veranderen. Zy hadden alle dry hunne bloedverwanten verloóren, uytgenomen M. Legrand aen wien eenen neéf was overgebleéven die gevolgelyk zynen cenigen erfgenaem was. In 't begin van 1803 kwam deézen necl' ook te Sterven, en de forluyn van M. Legrand blééf bene vens die van M. Dumond zonder andcrenwetrftpfs.ty'fgenaem als Margriet die zich wel ligt van dergM^K^tuK.^ë&vig gé-1 ma'ekt had dóór haere onvennoeyelykf .af'ngfcöêéfdïfeyH. De twee erfenissen kwamen haer met dobyel recht toe; dóchhaere twee oomen, in plaets van aen haer If déikèiï) 0g;dcn\gMvk- tydig om die gelegenheyd elk in zyn lidang 'te ba-er ténertnén. Derhalve kwamen zy 'overeen dat deVpyisj^iw^ên, de' twee

De Denderbode | 1847 | | pagina 1