BUYTENLANDSCII STAETIÜJNDIG OVERZÏGT. iedereen gerust te stellen, en zelfs om alle denkwyzen in 't onderwys te eerbiedigen etc. Gelyk men ziet, is ons voórnaemste vertrekpunt de ge- spaerzaemheydmet de millioenendie men aen 'tinrigten en handhaeven van een nationael onderwys zou verkwis ten, willen wy liet lot van den armen verbeteren, de vry- heyd in alles invoeren en verhoeden dat de penningen van 't volk zouden dienen 0111 hetzelve te verdrukken dóór diegeéne welke er zich stralfeloos zouden meé verryken. Genoeg vóór heden, wyook zullen op deéze belangryke stof terugkeeren. Dank aen eene proclamatie afgekondigd dóór den nieu wen staetssecretaris, den cardinael Feretti, en aen de ontzagwekkende houding der burgerwagt, is de rust hersteld en den vrede gemaekt tusschen de troepen en het volk. Zoo haest deinbezilneéming van Ferrare dóór de oostenrykers, te Roomen gekend is geworden, heeft den cardinael Feretti eene protestatie aen de mogendhe den gezonden tegen die overtreeding der overeenkomsten. De fransche en duytsche gazetten die regstreéksche brie ven uyt Roomen ontvangen hebben, verzekeren dat de gerugten noópens de gesmeédde zamenzweêring veel overdreéven waren nogtans dat er ernstige wanorders zouden hebben konnen plaels hebben, loochenen zy niet. 'T is gelyk wy in ons voórgaende nr zegden, dat der- gelyke tydingen altyd met omzigtigheyd moeten aenge- nonien worden, omdat er op de gewaende briefwisselin gen van zommige dagbladschryvers geep zeyl le gaen is. De kiezingen in Engeland bieden eenen nog al gunstigen uytslag vóór het ministerie aen. Naer luyd van zekere nieuwsbladen, heeft het Turksch- griekschgeschil wederom nieuwe moeyelykhedcn ontmoet. De tydingen uyt den Mexico zyn zonder belang. Nog tans schynt het zeker dat alle overeenkomst onmogelyk is geworden. Helleger, aen welks hoofd zich Santa-Anna bevind, telt tot 50 a 40 duyzeud mannen en vermeerdert nog dagelyks. In den Journal de Liége, léést men het volgende 1" De wederroeping der terugwerkende wetten. 2°Verbreé- king der banden waermede de geestelyke magt de burgerlyke magt gebonden houd. 3° De wyziging der wet op den jury van examen voor de hooge weéteusehappcn. 4° De vryheyd der mi nisters in 't kiezen hunner bediende. 5" 'S konings goedkeuring over de staetkunde der ministers; Dit zyn volgens ons de voór- naeine punten die van het programma" van M. Rogier en zyne toekomende amblgenoóten moeten deel maeken. E11 de middelen 0111 de ellende der bevde Vlaenderen te keer te gaen, waer zyn zy gebleéven Of zullen de bovenaengehaelde hervormingen misschien vergenoegen om aen vyf honderd duyzend hongerige Vlaemingen werk en brood te verschaffen Om den kwynenden han del op te beuren, om de drukkende lasten die op den armen borger weégen te verligten enz. Dolzinnig wae- lengebroed, weel gy niet dat de stolfelyke belangen des vaderlands, die maer al te veel verwaerloosd zyn, vóór de voldoening van geestdryvende driften, hoeven gestekl le worden Eylaes deéze vrees hebben wy nauwelyks in dry a vier voórgaende nummers geuyt, of zie daer den tolk van eenen der toekomende ministers begint er van te reppen om ze te venveézenlyken. De Emancipation de onge- fortuynen zou blyven behoudenaldus dagl elk van beyde eens dè kans te zullen hebben zyne persoonelyke fortuyn te konnen verdobbelen. Wat ging er om in deéze dry aen de gjerigheyd verslaefde zielen? De banden der vriendschap schoenen in de twee ouder lingen te vernauwen; nimmer verlieten zy elkander®, zy speurden zich van wederzyds nae, braglen gauscbe dagen over met elkander te raedpleégen, met zich onderling raed te geéven tot het behoud hunner gezondheyd. Nooyl hadden zy zoo gene gen den eenen tol den anderen gescheénen, uooyt bad men onder hun zoo lalrvke bewyzcu van vriendschap bemerkt. En nogtans, een gcheym gepeysschéén zich onder die liefdeleekens le verselmylen aen welke den eenen zoo min als den anderen geloofde. Margriet alleen had ze beyde doorgrond en loonde zulks by wylcu door eenen grimlach wanneer zyhuu aenstaerdc. De twee gierige grysbolien, van droefgeestig en eigenzinnig als zy waren, wierden eensklaps openhertig en blygeestig; en VI. Legrand, teenemael van karaeler en leél'wyze veranderende, ging zoo verre, dat hy vóór twee dagen van elke week twee vette maeltyden voórslelde, willende aldus, zegde hy, den be- paelden tyd van hun aengegaeu verdrag, versehuyvenr Elk van beyde zou op zyne beurt de kosten dier maeliyden draegen.- Den voorstel wierd met blydscbap door M. Lcgrand's vriend aengenomen 0111 dal hy op eene byzondere wyze dcézens gul- zigheyd streelde, en ten anderen om dat hy deszell's hóóp van weihaest aen de erfenis te komen, verdobbelde, daer den gul- zigaerd te recht op meerdere liehaemskragt dan M. Legrand rekende, en daer hyten anderen veel jonger was. Alsdan ging er tusschen de twee ouderlingen een aerdig spel om bet geen Margriet heymelyk bemerkte en wacrvan zy soms naer welge val.en den leyddraed veranderde. Als M. Legrand trakteerde, rymdheden van het Luyksch blad oyerweégende, heeft in een hacrer laetste nummers dezelfde vrees geuyt en tevens de bemerkingen gemaekf die den Dender-bode reeds bad medegedeeld, in 't voóruytzigt dat de geest- dryvery bekwaem is alles aen luiere driften te slagtoffe re». Wat het zy, nog eenige dagen geduld, en wy zullen beter over den gang der zaeken konnen oórdeelen Het bovenaengehaelde programma dal M. Rogier wei- ligt onder d'oogen Z. M. zal leggen, is allezins het zelve het geen den agtbaeren afgeveêrdigden van Antwerpen in de jongste nnnisterieélo crisis hééft voorgesteld, ter uytzondering nogtans dat hy toen ook de ontbinding der kamers vergde. Valt nu te weéten of den koning deéze voórwaerden zal aenveêrden, zoo niet, wat er van het bestuer zal geworden. Z. M. word heden avond verwagt; nog eenige dagen en wy zullen uyt die onzekerheyd ge- raeken. Zie hier de naemlyst der nieuwe ministers die volgens al de dagbladen officiéél schynt te zyn MM. Rogier, vóór het inwendig; Veydt, vóór de finan ciën; d'Hotfschmidt, vóór de buytenlandsche zaeken; Frère-Orban, vóór de openbaere werken; de Haussy, vóór de justicie, en Cliazal, vóór den oorlog. .'1 i~i Tl 1 1 'T is slegts heden zegt de Emancipation dat de leden van het toekomende cabinet hunne byeenkomst hebben moeten beginnen om te beraedslaegen of bet noodig is van een programma aen den koning vóór te draegen. Den Journal de Liége is dan voórbaerig geweest met zyne afkondiging, die hy als aengenomen voorbrengt. De Indé- pendance, toik van hel toekomende ministerie, schynt egter deés programma goed te keuren, zeggende dat het aen 's lands genegenheyd schynt te beantwoorden, maer dat het betaemelvk ware alle onderzoek dienaengaende uyt te stellen. 'T is te hoópen dat, word er een programma opgemaekt, er van spaerzaemliedcn zal gehandeld worden vóór dat er politieke driften op het tapyt komen. Den Politique zegt dat al de gerugten noópens de verwydering der gou verneurs, vrienden van 't geweézen ministerie, vaiscli zyn en dat er tot dusverre niets besloóten is. Een deérlyk ongeluk is voóileden maendag in de hoofdki rk alhier gebeurd. Den genaemden D. De Wolf boutverkooper te schaerbeék, bad eenig berd geleverd ten eynde eenige zolderingen op den kerktoren te leggen; den man oen hand toesteékende 0111 het zelve dóór bet klokgat te helpen ophaelen, hééft eensklaps een zwaer kruyshout dat uyt het gat viel, op het hoofd gekreégen, waerdoór hem het bekkeneel der maete ver- Dryzeld wierd, dat de hersens twee a dry stappen in de ronde op den vloer verspreyd lagen. Den ongelukki- gen was stok dood. Ry de koningscheut voorleden zondag gegeéven en maendag hervat in deSociétélaPaix, (handboogschutters), hééft M. Leclercq zóón, den koninglyken vogel geveld, eu is bygevolgals koning uytgeroepenen begroet geworden. liet grof geschut hééft zich ter eere van den nieuwen koning by tusschenpoozen laeten hooren. Een ministerieel besluyt van 29 july 11. benoemt M. Van der Speeten (M. F. J.) deézer stad, als commies van 3,i,! klas in 't krygsgevangenhuys alhier, met eene jaer- wedde van 500 francs. Een ander besluyt van 50 july, benoemt M. Usa- iieau kommies van eerste klas in 't krygstugthuys deézer stad, deiinitievelyk tot onderdirecteur van 't gevangen- huys van St.-Rernard, met eene jaerwedde van 2,000 frs. den peper, de meest ontstellende speceryën en liylende spyzen wierden aen M. Duniond voórgediend eu dit onder alle soorten van mengelingen. De geestrykste wynen wierden met volle glazen geschonken en de uytgeleézenste iekkernyên verwekten beurtelings deézens gulziglieyd. Geduercnde dien tyd klom liet bloed naer M. Dumond's hoofd. Zynen hals zwol op, deszelfs kaeken wierden blauw en zyne engborsligheyd bedreygde hem allen oogenblik te verstikken. Als M. Dumond zynen vriend moest onthaclen, was er nauwelyks genoeg bereyd vóór eenen tafelgast, en dan nog dééd den eersten zyn best om alles te verslinden, terwyl M. Legrand, inwendig verrukt, altyd eene onpasselyklieyd voorgaf die hem den eetlust benam. Den 25 November 1800, zat M. Legrand volgens gewoonte in zynen grooten slacpsloel.Het was koud, en 't sneeuwde dennacte dat de kamer er half duyster van was, ofschoon den dag nauwelyks begonnen was. Twee grove stukken bout brand den in den heèrd. 'I was den dag van gala by M. Legrand. De tafel was gereed, en 'tontbyt zon sedert eene halve uer moeten opgediend zyn geweest. M. Dumond was nog niet gekomen, en deczen ernstigen voorval ontrustte M. Legrand benevens Margriet. Elf en half uere, zegde M. Legrand met verwondering op de pendule ziende.1 is onbegrypelyk't is de eerste mael datM. Dumond op zynen post niet is sedert 18 jaeren. Zegt de tweede mael, niyn oom, als 't u belieft, antwoordde MargrietGy hebt reeds den 18 Mey 1804 vergcétcn. AltJaden dag van 's keyzers krooning - Den dag op welken, met wagleu en blyven wagten die schoone schotel macaroni verbrandde, die u zoo reéi gekost bad, nogtans...... Dry ponden groot 15 St., Margriet, ik herinner het my zeer wel. God yorgeéve aen dien ellcndigen Dumond; maer die M. Ghyselinck (C. L.) is by koninglyk besluyt tot kantonnaelen schoolopziener benoemd, in vervanging van wylen M. Weewauters. Den lieer J.Quintyn is tot bur gemeester en M. De Clercq tot schepen te Rusrt benoemd. De volgende persoonen op lieeter daed van graen- diefte betrapt, zyn gevat en ter beschikking van den heer procureur des konings gezonden: J. Schelfhaut en Fr. Pieters, beyde alhier gehuysvest. Dóór koninglyke besluyten van 27 july 11. zyn de volgende medaliën vóór Oost-Vlaenderen vergund aen leerlingen die zich meest in de teeken-bouw-en beéld- houwkunde zullen ouderscheyden hebben. 1° Academie van Aelst 6 zilveren medaliën waervan 2 groote en 4 kleyne. 2° 6 id. aen d'academie van Aude- naerde5" aen d'academie van Gend 4 groote en 4 kleyne; 4° aen d'academie van Geeraerdsbergen 2 groote en 2 kleyne; aen d'academie van Ronsse 1 groote 3 kleyne aen d'academie van Temsche 1 groote en 3 kleyne. Den burgemeester eener gemeente by Asscbe is gisteren aengehoudën en in de kleyne Carmelieten ge vangenis vanRrussel gesteéken, om vóór eenen krygsraed eene getuygenis te hebben gegeéven die vóór valsch gehouden word. In de omstreéken van Rrussel is de tarwe ingeöogst. MERKT-RERIGTEN, Onze merkt van lieden bestatigt eene merkelyke due ling in de graenpryzen. Op de twee laetste merktdagen te Rrussel zyn de graen pryzen sterk gedaeld. De vermindering hééft geweést vóór de tarwe van 10 tot 12 fr. den hectoliter. Den roggeprys 4 guld. 4 st. en 5 guld. 11 st. den 1/2 heet. Het koolzaed 6 a 7 guldens den 1/2 heet. De aardap pelen zyn er met eene ligte verhooging verkogt ten pryze van 7 a 8 fr. 50 c. de 100 kilogr. Gisteren hebben te Gend de graenpryzen insgelyks eene aenzienelyke daeling ondergaen. Te Antwerpen is gisteren de tarwe 5 guld. 10 st. den zak in prys verminderd. Omtrent 390 heet. nieuwen geêrst zyn aldaer met stoomschip aengevoerd. De nieuwe tarwe is voorleden woensdag te Deynze aen 22 fr. den hectoliter verkogt. Den Vaderlander neemt eenige zinsneden uyt eenen brief uyt Eecloo over, om te doen zien dat de schande- Ivkste speculatie aldaer gepleegd word, ten eynde de graenpryzen op de merkten hoog te houden. Zie hier hoe den brief luyd Men vind bakkers dié hunne provisie schynen te Eecloo te komen koopen, die hun eygen graen op de merkt doen stellen, het aen dueren prys doen ioóven en zelfs koopen, om aldus de merkt op te jaegen, en den prys yan het brood te doen opslaen. Den zoogezeyden verkooper die eenen compere van den bakker is, hééft vóór consigne eenen buytengewoon hoogen prys te vrae- gcn. Ry liet begin der merkt komt den bakker by zyn eygen graen, en gebaert te willen koopen. Den Imogen prys word gezeyd en den bakker slaet toe, en doet de zakken toeleggen. Daer de eerste verkogte partyën meer- maels den prys der merkt maeken, ziet men de graenen te Eecloo altyd duer, en die tyding word dan met dtiy- ven naer Gend gezonden, en word te Gend den donder dag avond liet voorwerp van alle gesprekken, en hééft tot uytwerksel of gevolg, de pryzen den vrydag te Gend ook le doen ryzen. Deéze verfoeyelyke speculatie zon onmogelyk zyn, indien men alle de merkten op den zelfden dag, en op dezelfde uer, dóór geheel liet land, deed gehouden worden. De aenhaeling deézer regelen zullen hoópen wy de politie van alle steden waer zy zullen gekend zyn, doen waeken om dergelyke misbruyken te doen ophouden. maeltyden zullen eyndigen met my te ruineéren, tenzy Dat zyn erfdeel u eerst loekome, hel géén niet lang meer zal wagten met dergelyke leéfwyze. Zes dagen in de wéék strengelyk vasten oin zich den zevenden te beter te konnen oppocjfcnIk hóóp wel dat den braeven man zyne laetste indigestie naby is Margriet, gy lyt eene vuyltong, zegde M. Legrand, poo- gende eenen grimlach te verbergen die geenzins aen de rappe nieyd ontsnapte. Gy vergeet datDumond den broeder was uwer moeder. Wie weet of gy ten mynen opzigte met dezelfde gevoe lens niet bezield zyt Oh 1 gy, myn' oom, '1 is zeer verschilligTen eersten ik heb nooyl myne moeder gekend; en teil tweeden, ik zoek die gulzigaerds niet. Ten anderen ik ken maer u alleen, aenge- zien ik met u woon, en ofschoon M. Dumond my juyst de helft myns huerprys betaele voor de zorgen dieik hem toedien, dit be let niet dat ik uwe belangen vóór de zyne stelleE11 ik zeg bet u, hoort gy myn' oom, gyzult bet slagtoffer van dieovereenkorast zyn, indien dit hier nog lang duert. Uw dwaes contraktof, gelyk gy het heet, uwe wedcrzydschc opdragt ontrust my somtyds. Gy hebt geene zorg genoeg voorn zelven. In plaels van u warm le honden en u de' borst by wylen met eene siroop le verkwik ken, is er nauwelyks eene zoimeslrael te bemerken of gy loopt gelyk eenen onverduldig® schooljongen, wandelen, etc. Oehj! zwygt, zottinne, met uwen onnoozelen rimram. 'T is misschien nog niet genoeg dat ik zoo voél geld opeél of doe opeétcn in ontbyten, 'k zou welligl de keêrs langs twee kanten moeten branden en de rekening van den apoteker nog aen de geéue voegen van den boutverkooper ('T eynde by aenstaenden Y''

De Denderbode | 1847 | | pagina 2