Den genaemden Raman, die voórlaetsten vrydag op de merkt te Gend is aengeliouden vóór de pryzen der rogge sterk op te jaegen, is dóór den rechter ter instruk- tie ondervraegd en naer liet Rasphuys geleyd. De artikels die men tegen den aengeliouden Raman inroept, zyn de artikels 419 420 van den penalen wet boek. Deéze artikels eysclien beyde eene boet en een ge vang. Ziet hier welke straiten zy bepaelen Degeéne die dóór verhoogingen op de gevraegde pry zen der koopwaeren of, dóór bedriegelyke middelen, de verhooging der merktpryzen zullen te wege gebragt hebben, zullen gestraft worden met een gevang van eene maend ten minsten, en van een jaer ten hoogsten, en met eene boet van 500 tot 10,000 fr.» Indien die bedrogmiddelen zyn gebruykt om de grae- nen, het meel, de bloem, het brood, enz. in prys te doen stygen, zal de straf van gevang van 2 maenden tot 2 jae- rön zyn, en de boet van 1000 fr. tot 20,000 fr. Den plig- tigen zal ook van 5 tot 10 jaeren onder de waekzaemlieyd der policie mogen gesteld worden. De bakkers van Brussel koopen hunnen voórraed van graen by de koopmans, en koopen byna niets op de merkt. Den prys der koolzaed-olie is te Brussel, op liet eynde der maend july, verhoogd. Terwyl het bestuer van het toonkundig Conserva torium te Brussel, voórlaetsten vrydag vereenigd was, is eender leden van dit bestuer, M. Walkiers, dóór eene schielyke geraektheyd getroffen. In weerwil van alle de toegediende zorgen, is M. Walkiers eenige ueren nadien overleden. Volgens de oprekening van zeker blad, beloopt het getal der gekruyste van het Leopolds-order, tot meer dan 15,000. Den koning der Belgen heeft te Parys een bcsluyt geteekend by welk de medicaele commissiën belast zyn met de noodige inlichtingen te verzaemelen tot het op- maeken van eene geneeskundige plaetsbeschrvving (topo graphic médicale) van elke provincie. Eenen ontvanger van het octrooy van Brussel is eer gisteren aengeliouden, onder betigting van slegt beheer van penningen. Doctor Delstauche, te Brussel, komt eene gouden medalie ter weêrde van -1000 frs., of eene gelykesom in geld, uyt te loóvcn, vóór de beste verhandeling over de zenuwagtige doofheyd en de middelen om ze te geneézen. De leveringvan aerdappelen vóór het gevangenhuys van Audenaerde, is aen M. Devos-Cambien toeges taen, aen 6 centimen den kilogr. Voorleden maendag, is eenen elfjaerigen jongen op de Kraenley te Gend van eenen boot inliet watefgevailen. Den schipper Ivo Collet genaemd, heeft zich daedelyk in deLeye geworpen, en heéftden jongen aen boord gebragt. Toen hy den drinkeling gered had, zag hy dat hy zynen eygen zoon aen eene zekere dood had ontrukt. Te Leuven is een vreeselyk onheyl gebeurd. Den lieer d'Haine, eenen der voórnaemste ingezetene dier stad, was uytgereéden en geleydde zelf de pcêrden, als deéze op den hol raekten, en het rytuyg tegen eene der kolommen van de Oeverpoort deéden stopten, met zulke hevigheyd, dat den heer d'Haine en zynen knegt er uyl- vielen. Den laetstgenoemden is liet been gebroken. Wat den heer d'Haine betreft, zyne handen waren in de teu gels verstrengeld, en hy wierd dóór de woedende pcêrden over de kassyden gesleept. Toen men ze kon stilhouden, was den ongelukkigen het ligeliaem vermorzeld en het aenzigt onkenbaer. Evenwel gaf hy nog teeken van leven; maer zynen staet laet weynige lioóp over. De verdeeldheyd blyft onder de leden van den coni- munaelen raed te Brugge heerschen. Den raed is m twee partyën verdeeld, en deéze verdeeldheyd brengt véél na deel aen het bestuer toe. Men schryft uyt. Nevele het geéu hier volgt: Om een bewys te geéveri van de overvloedigheyd van den oogst deézes jaers, zal het vergenoegen te zeggen dat sieur Jan Claeys, voerman en landbouwer alhier, van 275 roeden oppervlakte, 1700 schoóven gepikt heeft. Van deé ze buy tengewoone hoeveélheyd schoóven rekent gemeldcn Claeys, zonder overdreévenheyd; 25 zakken koorn te zul len dorssehen. - Eenen koopman en industrieélen te Gend, komt tydingen uyt Schotland wegens de aerdappelen, te ont vangen. Uyt de toegekomene brieven blykt dat den aerd- appelen-oogst in Schotland de algemeene verwagting overtreft, en eenen buytengéwoonen opbrengst beloól't. Den heer Quirint, president van het bestuer der godslniyzen, professor by de universiteyt van Leuven en oud-representant, is benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Den baron Tornago, lid van de kamer der volks vertegenwoordigers, gaet trouwen met de ryke erfgenae- me en nigt van wylen den senateur Gustave De Jonghe, en den tweeden zóón des hertogs van Aremberg met de dogter van wylen den graef Werner de Merodc. Men wiit weéten, dat den gr'aef de Meulenaere en den baron d'Huart, respectivclyk gouverneurs van West- Vlaenderen en Namen, in het voóruytzigt der opkomst van een liberael kabinet, elk een pensioen van oud-mi nisters gaen vroegen. - Den 16 Mey jongst!, wierden te Rvmenam, arron dissement Mechelen, ten huyzc der egtgenoóten Van der Post, een gouden hert en een paer gouden oorbellen by middel van braek en inklimming gestoólen. Des ande- rendags, na het volvoeren deézer misdaed, wierd den pligtigen, om zoo te zeggen, dóór den openbaeren roep, aengeduyd in den persoon van Lodewyk Van Tongelen, oud 19 jaeren, kleermaeker, geboortig van Keeruergen en woonagtig te Rymcnam. Deézen jongeling, uyt dien hoofde vervolgd zynde, heeft de daed bekend en zelfs de plaets aengeweézen, waer hy de gestoólene voorwerpen verborgen had. Deéze week verscheen hy vóór 't hof van assisen van Antwerpen, en scheen zeer rouwig over zyne misdaed. Den jury heeft Van Tongelen pligtig verklaerd, doch zonder verzwaerende omstandigheden, en hy is slegts tot vyftien maenden gevangzitting verweézen. Het hof van assisen van West-Vlaenderen hééft deézer dagen ter dood verweézen den genaemden Lands- knegt, en J. David, oud 64 jaeren, beyde pligtig aen brandstigting. M. Boniver, die zich zoo lolfelvk had doen opmer ken dóór zyn edelmoedig gedrag, in het redden en ver zorgen der slagtolfers van den brand in de koólenmyn van Marihaye, hééft het ridderkruys van het Leopolds-order bekomen, en deéze decoratie was by uytneéming, wel verdiend.Wanneer het officiéél besluyt M. Boniver wierd toegestuerd, was deézen eldelmoedigen borger overleé- den. Een zwaerstuk hout had hem zyn been verbryzeld, en, by het afzetten van dit lidmaet, is hy gestorven. Zaterdag 11. zyn te Genappe de twee zoónen van den heer Deville de lloupaigne, lid van den provinciae- len raed van Braband, onder het zwemmen in de Dyle jammerlyk verdronken, terwyl den eenen den anderen wilde redden. Het geneéskundig genootschap van Antwerpen, hééft aen doctor Sweron, te Haecht, eene gouden meda lie, toegekend vóór eenen belangryken opstel, dóór hem by hot genootschap, ter beantwoording eener prysvraeg, ingezonden. Angelus Deleforterie, oud 50 jaeren en notaris te Haringhe, West-Vlaenderen, is dóór het hof van assisen diër provincie schuldig verklaerd aen verscheydene ver- valsehingen vanauthentiekeakten in het uytoeiênen zyner functiën, geduerende de jaeren 1844, 1845en 1846. Luy- dens den beschuldigingsakt, had hy zyne cliënten wel 8000 fr. bedriegelyk weéten af te haelen, en den notaris Vaillant te Duynkerke twee valsche wisselbrieven ter betaeling aéngeboóden. Deleforterie is diensvolgens ver weézen geworden tot levensdiierendendwangarbeyd, eene uer pronking, het brandmerk der letters T. P. F., en 2000 fr. boet. Zondag kwam eenen jongen Luykenaer op de zotte gedagte, om zonder nood te Coronneuse de Maes over te zwemmen, en is in tegenwoórdigheyd zyner vrienden verdronken. Nog roekeloozer waren twee heeren te Ant werpen, die maendag ondernamen de Schelde op zyn Cesar's over te trekken, en zonder den bystand van eene sloep der marine, het aes der visschen zouden gewor den zyn. Voórleédene wéék heeft in de Luyksche gemeente Ans-et-Glain een schandelyk tooneel plaets gehad. Ter gelegenheyd dat eenen man van zyn vrouwtje eene ran seling had gekreégen, hebben de gebueren eenen om gang ingerigt, voorstellende het krakeelende egtpaer. Twee mannen, van welke den eenen in vrouw verkleed was, openden den stoet, zittende op ezels; de kvvansuys woedende vrouw rammelde lraeren egtgenoót met eenen bessem af. Dit tooneel zou mogelyk erge gevolgen gehad hebben, ware den burgemeester er niet tusschcngeko- men, om den omgang te verstrooyën. M. Remy, zeer bekwaemen professor der rhetorika in het coliegie te Bergen, komt die plaets te bedanken en zich als tweede basstem by den schouwburg van Luyk te verbinden. M. Remy genóót een jaarwedde van 5000 fr. Groote en ernstige oneenigneden zyn tusschen den koning van Holland en den erfprins uytgeborsten. Men zegt dat den prins van Orangniën van zyne rechten op den troon gaet afzien. Dit voórneémen bedroeft grootelvksde egtgenoóte van den erfprins. By gelegenheyd van het opspoóren en in hegtenis neémen van de aenleggers en deelhebbers in de onlangs te Roomen ontdekte saemenzweèring, had het volgende cygenaerdig voorval plaets. Meer dan 7000 persoonen hadden zich vereenigd tot het opspoóren van eenen der hoofd-aenlëggers, zekeren Minardi (die onder Gregorius XVI een der meest berugte spionnen was geweest). De deuren van alle huyzen wierden bezet, de straeten afgc- sloóten en allo voorzorgen genomen, zonder dat het ge lukken mogt, hem op het spoor te komen. Eyndelyk kwam Cicerovaehia op het denkbeeld Miriard's hond los te lacten, die hen dan ook spoedig op het spoór zyns meestérs bragt. Men had groote moeyte hem aen de woede van het volk te onttrekken, en slegts den by het volk als eenen heyligen vereerden pater Ventura koude het tot bedaeren brengen. Genoemden Cicerovaehia, wiens naem eygenlyk Angelo Brunelli is, wierd tot be looning een feestmacl en eene gouden tabaks-doos aen- geboóden. Te Marseille heeft het gerugt geloopen, dat eene moordpooging tegen Paus Pius IX zou hebben plaels ge had, en eenige dagbladen diër stad hebben dit gerugt algemeen verbreyd. Wy houden hetzelve nogtans vóór ongegrond, en herhaelen hetzelve slegts, om onze leézers, bekend te houden met degerugten, welke over de zaeken van den Kerkelyken Staet loopen, in een oogenblik dal de aendagt van gansch Europa op de aengelegenheden van dien Staet gevestigd is. Den fransclren ex-minister Teste had beweerd, dat zyne omkoopingter vergunning van de concessieder zout- mynen van Gouhenans, de eenigste zwalcheyd zyns levens was. Maer nu word hy gewikkeld in een nieuw ergerlyk proces, hetwelk komt te worden ingespannen ter gele genheyd der ontdekking van de bedinging van 450 aktiën, elke van 1000 fr. ter verkryging der concessie van eenen spoorweg, welken koop geregistreérd was. Den National, die deéze sehandelyke zaek hééft aen het licht gebragt, laet hooren, dat den ex-minister daervoór zal te recht gesteld worden, gezamentlyk met den zaekwaernemer Gouze en den ex-prefekt de Jussieu. Deéze nieuwe erger nis zal er andere doen ontwaeken, welke waren ingesluy- merd, en onder andere de verkooping eener wet betrek- kelyk de peèrdenpostery, welke den minister Duchatel wel hersenschimmig hééft kunnen noemenmaer omtrent dewelke, Zyne Excellencie denkelyk meer wéét, dan hy veynst. Sergent-Marecau, den secretaris van Robespierre, bloediger gedagtenis, is in den ouderdom van 97 jaeren te Nissa, in Piëmont, overleéden. Sergent-Marceau had, als lid van de Nationaele Conventie,, de dood van Lode wyk XVI gestemd. Te Parys is een ongeloollyk proces begonnen. Eene vrouw, die zich vóór man dééd doórgaen, was over lan gen tyd met eene andere vrouw getrouwd, en nu is eerst on angs haer geslagt dóór eenen geneésheer ontdektDe onnoozele bruyd, die tot dusverre niets had vermoed, vraegt de verbreéking van dit onzinnig houwelyk. liet aenzien der wyngaerden in de omstreéken van Parys isregtverbaezendTachtigjaerige ouderlingen moe ten, tot het jaer 1776 opklimmen, om eene vergelyking te vinden. Zy hebben jaeren van overvloed gezien; maer het tegenwoordige zal het dubbel weezen. Reeds ver koopt men wyn aen 25 frs. het stuk, terwyl hetzelve over een jaer 50 a 60 frs. kostte. Ook uyt Spaniën en de Vereenigde Staeten luydcn de berigten omtrent den oogst allergunstigst. In het iactst- genoemde land word denzelven als voórbeéldeloos over vloedig afgemaeld, en in de eerste wéék van July waren er reeds 4 millioen schepels tarwe en rogge en een mil- lioen en half ponden meel, iiythetbinnenlandnaer.de verschillende Amerikaensehe havens afgevoerd. Zaturdag hoéft eenen spinnersgast te Manchester, die sedert eenigen tyd zonder werk was, zyne twee kinde ren de keel afgesneéden, en gepoogd, insgelyks hunne moeder te vermoorden. Den ongelukkigen vader hééft zichzelven in handen des gerechts gesteld, en verklaerd, dat hy deéze misdaed bedroeven had, uyt wanhoop zyn huysgezin niet meer te kunnen den kost geéven. Te Mulhausen liep den 24 july het gerugt, dat men de stad in brand zonde sleeken, en werkelyk brak des avonds in het nieuw gedeelte eenen hevigen brand uyt, welken het groot magazyn by de Bank, schier geheel vernielde. Het grootste gedeelte dergoederen wierd eene prooy der vlammenmen schat de schaede op 400,000 fr. De Posener Zeitang meld, dat er te weynige schar ren zyn, om den rvkeu oogst te bergen, zoodat den land man liet overvloedig graen al s hoovhoopen op het veld moet laeten; den dorsch valt zoo ruym uyt, dat uyt het schok garven6schepels en meer word gewonnen, terwyl vroeger uyt goede oogsten slegts daeruyt 4 wierden ge- dorschen; de graenpryzen zyn dan ook dagelyks ag- teruytgaende. Eene vreesselyke moord, gepleégd aen de trappen des autaers, hééft de stad Lemberg in schrik gebragt. Bv het openen van degrieksrhe Ste.-Barbara kerk, vond men naemélyk den kanonik Pazalsby, geboóren Gallicier. dóór middel van bylslagen grouwelyk vermoord. Den au- taerwas met bloed bespaten in de handen van den ongeluk kigen vond men een bos hairen, welke hy in den dood- stryd uyt het hoofd des moordenaers schynt gerukt Ie hebben. Het slagtoffer was een braef, overal geagt man, en men vermoed dat de moord gepleégd is als vraek vóór de ontdekkingen, welke men zegt, die hy in de zaek van den gallicischen opstand gedaen hééft. Een ander bcrigt egter zegt, dat men als daeder beschouwt eenen kerk zanger, die dóór den kanonik als zoodaenig was ont- slaegen, en daer dóór eenen hevigen haet tegen hem opgevat had. Men schryft van de Zwarte zee, de date 6 july, dat erop nieuw een getal van 150 Circassians in de haven van Trebizunde zyn aangekomen, die, alle van Russische passen vóórzien, geldig vóór een jaer, deels naer Mekka, deels naer Konstantinopel, vervoerd worden. Deéze rey- zigers zyn egter niets meer dan slaeven, die te Trebizun de, zelfs onder de oogen van den Russischen consul, worden verkogt. Doórgaens worden zv verwisseld tegen zout, salpeter," houtwaeren en andere vóór de bergvolken geschikte artikelen-

De Denderbode | 1847 | | pagina 3