20NBAG 15 AUGUSTY 1847. EERSTEN JAERGANG. Nv 48. AELST, den 14 Augusty. ZQNDER DEN WEÈRD REKENEN. ft Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annonêen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- ncn verleenen en dezelve ondersteunen. Dit vveékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeércn mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DENDER-BODE Verscheydene dagbladen van Brussel en uyt de pro vinciën neémen de aenkomst van het nieuw ministerie te baet om een slach van programma vóór te draegen tot verbetering, hervorming of afschaffing van zommige wetten en misbruyken die heymelyk in 't bestier gesloó- pen zyn. In deéze menigvuldige programma's treft men ook goede hervormingen aen die, worden zy verweé- zenlykt, voorzeker heylzaeme uytwerksels zullen heb ben. Doch van eene andere zyde draegen ook zommige voorstellen den stempel eener schreeuwende ongrond- wettigheyd die buyten twyfel veéle onzer landgenoóten in derzelver duerbaerste vryheden en belangen zouden konnen kwetsen. Evenwel, is't heden ons inzigt niet al die programma's te onderzoeken; wy zullen de punten die er welligt zullen van voórgedraegen worden, op tyd en stond ondersteunen of tegenwerken met er zoo véél als 't ons mogelyk is, onze bedenkingen vóór of tegen in te brengen. Ondertusschen, ofschoon wy maer een voudige weékbladschryvers zyn, zullen wy ons ook eene sóórt van programma veroorloven waervan er mogelyk iets of wat zou konnen goedgekeurd worden, en dan zouden wy ons doel, naemelyk van iets ten voórdeele van 't geliefde vaderland verrigt te hebben, beréyken. Vooreerst zouden wy vueriglyk verlangen dat het nieuw bestuer werkelyk de oude lynnyverheyd of hand- gespin ter hulp kwame, al ware het slegts met eenen stempel te bezorgen die de lynwaeden van zuyver hand- gespin uyt de mecanieke zouden onderscheyden. Deézen middel, hoe eenvoudig hy ook zy, moet en zal te weeg brengen dat de koopmans in vremde landen de met me canieke garens verveêrdigde lynwaeden, onder den naem van met handgespin geweévene nimmer zullen konnen verkoopen, en dat hierdoor onze weézenlyke nyverheyd zoo niet tot haeren voórigen luyster zal geraeken, ten minsten uyt dien met de dood worstelenden toestand zal opstaen. (Zie hierover de verzaemeling van artikels ten deézen bureele verkrygbaer.) Wy zouden ten tweeden verlangen dat diegeéne die daedelyk bemiddeld zyn, ook volgens hunne middelen betaelen. Onder deéze bemiddelde beöogen wy uytsluyte- lyk de eygenaers van bezette renten die thans vóór meer- maels ontzettende inkomsten, aen den staet geene enkele duyt betaelen. En waerom toch moet eenen kleynen ey- (Vervolg eneynde. Zie den Dender-bode van 8 augusly). 'T is waer lieven oom, hernam Margriet, dat gy alles wel doet met M. Dumondgelukkiglyk dat hem dit veel helpt en, indien ik my niet bedrieg, zou dengulzigaerd het wel eens duer konnen betaelen Wat raest gy Ik zeg dat den hemel rechtveêrdig is, en dat de gulzigheyd haere straf naer zich sleept. Hoe? gy zoud bemerkt hebben?.... Oden goeden man hééft den hals zeer kort, zyne eng- borstigbeyd vermeerdert alle dagen, en, hel Ireyntje dat hy volgt, zal voorzeker niet lang dueren. Zegt gy de waerheyd? goede Margrietallons! allons! vuyltong, voegde er daedelyk M. Legrand by, als of hy zulks ver wierp, terwyl zyne holle oogeneene bedekte blydschap verried- den; onzen vriend is nog zoo verre nietnogtans.... gy doet er my op peyzen, Margrietzou hy misschien heden ziek zyn? dien goeden en lieven Dumond. De antwoord van Margrietwierd dóór een zoo hevig belgeslin ger wederhouden dat het den oom en de nigt deed beéven. 'T is hy, riepen zyalletwee te gelyk.En Margriet liep naer de deur. Inderdaed 't was hy. Hy trad op zynen stok leunende genaer van een buys of een paer parceelkens land, wel kers inkomst om zoo te zeggen zoo onbeduydend is, dat hy er meermaels schulden moet by maeken en zich alles zelfs het noodige, moet onttrekken, wilt hy eerlyk dóór de wereld geraeken, waerom moet deézen er zulke druk kende lasten van betaelen, dat hy soms gedwongen is zynen geringen eygendom te verkoopen en zich aldus van alles te ontblooten, terwyl die groote eygenaers van ontelbaere bezette renten, ettelyke duyzende franks in komsten opbrengende, vóór deéze niets aen den staet be taelen, en aldus alles op de in schyn weézenlyke bezitters van kleyne evgendommen laeten weégen Wy zeggen op de in schyn weézenlyke bezitters, want, eenen eygendom die dikwils zoo véél belast dan hy weêrd is, kan dooi den gebruyker niet als weezenlyken eygendom gehouden worden, maer wel als eene sóórt van leengoed waervan den rentenier alleen het profyt trekt en dit ten koste van den arbeyd en zweet van dien die alle deszelfs lasten aen den staet betaelen moet. Is er wel iets billyker dan dat dengeénen die de inkomsten van eenen pand opstrykt, er de lasten van betaele Deéze stof te wydloopig zynde, zullen wy die op eenen anderen tyd ontwikkelen, 't is vóór heden genoeg dat zy van ons programma deel maeke, en bewyze dat zy onschatbaere voórdeelen aen den staet zou opbrengen, terwyl zy den geringen borger grootelyks zou verligten. Onze derde vraeg is de afschaffing der wet op het on- derwys; ten eersten om dat zy onnuttig is, en voórnaemc- lyk ten tweeden om dat zy te véél geld verslind. Eene vierde niet min vuerige afschaffing, is die der schandelyke pensioenen die vóór de geweézene ministers van 't voik afgeperst worden. Want zulke schikkingen strekken werkelyk tot oneer der belgische wetgeéving. Weihoe! gy hebt twee of dry jaeren minister geweést, gy hebt twee of diy jaeren op de kosten van een uytgeput land gewandeld, gehuysvest, gemeubeld, verlicht geward, en meermaels met de lekkerste spyzeu gevoed geweést, en daerom zult gy een jaerlyksch pensioen van vier ii zes duyzend francs trekken!Ja maer, zultgy antwoorden, geduerende dien tyd heb ik vóór 't land gewerkt.En zyt gy vóór uw werken (als dit wel werken mag geheeten wordenjniet betaeld geweést? Ilebt gyniet jaerlykseenen twintig duyzend francs opgestreéken, zonder andere pro- fyten te rekenen? Iemand zal ons zeggen dat wy toch hoeven dankbaer te zyn en beweézenediensten belooïien; wy zullen er op antwoorden dat de vette jaerwedden met binnen, voórgegaen dóór zyn hondeken dat den gezwoórnen vyand van M. Legrand was, die deézen tafelgast slegts met inis- noegdlieyddulde. Na zich wegens zyne laettydigheyd verschoond te hebben, zette M. Dumond zich al blaezende néér, terwyl M. Legrand met eene schynheylige vriendschap naer den staet zyner gezondheyd vroeg. Goed,, zeer goed, buytengewoon frisch, antwoordde M. Dumond, met genoegen den verkwikkenden geur van den maca roni inademende dien Margriet op eene zegevierende wvze ontdekte. Wat dunkt u van dit gouden couleur? zegde M. Legrand, traegsaem den lepel steékende in de blinkende korst van zyn's vriends geliefde spyze. Ik denk dat zy vóór my gelyk vóór véél andere, eene won- derlyke looverkragt bezit, en dat deézen geur ons in onze jaeren meer gelykt dan dien der roozen. Smulbaerd! zegde M. Legrand al grimlachende om zynen vriend aen te moedigen, en hy diende de twee derde van de schotel op zyns lafelgasts teiloor, terwyl hy er nauwelyks ge noeg van nam om te proeven. Ik ben onpasselyk, voegde hy er by, ik moet voórzigtig. Op uw gemak, vriend; dit is eene zwaere spyze, zy zou u de maeg konnen overheden A la bonneheure, riep M. Legrand uyt, ziende dat na eenige oogenblikken de teiloor zyns vriends ledig was. Het schvnt dal der zeiver profytjes reeds eene schitterende belooning genoeg zyn, en dat men slegts mildaedig zyn mag als men zichzelven door de milddaedigheyd niet te kort doet of het van een ander niet moet afperssen. Ten vyfden zouden wy eene vermindering van het leger verlangen. Hoe belachelyk is het immers niet dat een slreépken land gelyk Belgiën een leger van 80 tot 100 duyzend mannen onder de wapens hebbe, en dit nog in tyd van vrede? Hoe onbezonnen is het niet van hiertoe jaerlyks 28 hillioenen fr. te verkwisten? En dit, men bemerke altyd, als de staetskas zulks geenzins toelaet, en dat er vyfhonderd duyzend bulpelooze vlaemingen in d'uyterste ellende gedompeld liggen. Dat men ten zesden alle verdere onnoodige pensioenen beginne te vermeyden van plaetsbedienaers die nog ette lyke jaeren in staet zouden zyn hunnen dienst te doen, en aldus verhoede dat véél ambten jaerlyks twee mael moeten betaeld worden etc. Dat men eyndelvk alle oatbeérlyke uytgaeven vermey- de, en in weynige jaeren tvds zullen de lasten onder welke wy gebukt gaen, vóór de helft konnen verminderd worden dat men met een deel der gespaerzaemheden de talryke middelen gebruyke om den armen werk te ver schaliën enhy zal brood hebben, en Belgiën zal werkelyk worden het géén het wegens zyne vrugtbaerheyd en on schatbaere inlandsche rykdommen zou dienen te zyn, te weéten, een land van beloften, in plaets dat het thans een land van ellende is alwaer er reeds duyzende van gebrek gestorven zyn. Dit zyn volgensons de huyshoudkundige hervormingen, die het nieuw ministerie zou hoeven te bewerkstelligen vóór dat hetdenke aen staetkundige veranderingen in te voeren die slegts ten doel zullen hebben de persoonelvke grieven die op voórmaelige ministeriën weégen, uyt de voeten te helpen. Dat het laeter d'afschaffing van wille keurige en vryheydskrenkende wetten beraeme, en 't zal de goedkeuring van allen vredelieveuden Belg verwerven en in veélplaetsen de misbruyken doen verdwvnendie, ev- laes! zoo dikwils tot knorren en morren aenleydinggeéven. De ministericéle lyst die wy in ons voórig nummer hebben bekend gemaekt, is aen den koning voórgedrae gen en zonder verandering aengenomen. Den saemenstel is als volgt M. ROGIER, minister van binnenlandsehe zaeken. M. D'HOFFSCJIMIDT, minister van buylenl. zaeken. Margriet het wel gelukt heeft in't bereyden van den macaroni. Gy hebt niets vergeéten, niets gespaerd Margriet? Zyt gerust er onlbreékt niets in, anlwoórdde de rappe meyd niet nadruk, en wisselde eenen snellen oogpink met hae ren meester. Nu wierd M. Dumond dóór eenen geweldigen hoest overval len die verscheyde minuelen duerde, iydens welke M. Legrand en Margriet zich wederzyds scheénen te ondervroegen. Ily is te véél gepeperd, stamel de den lyder, als den aen- val een'veynig gestild was. Een glas" bordeaux daerop M. Dumond engy zult het niet meer smaeken. Dit zeggende, schonk hy het glas van den gulzigengryskop lot aen den boord vol De maeltyd ging op het eynde. De schotels waren d'eene na d'andcre dóór Margriet wecïigenomeiv-aujiijete den gulzigen ouderling der zeiver inhoud versloudén Jiatt: jp^bleéven slegts op tafel' nog eenige brokkelingen ykn (.ieoyert r,vet\e vferschey- dene ftacco'ns die schier alle gelofligd vuren. lifit iMgezigt vptf! M. Dumond was blauwagtig en ppgéhléraetj.; zyuiyufe dwtnfltlt/^ oogen scheénen uyt haere bewahrpljfptscn^fevyJL!(^/val!eIly:k*ht?« j?, zyneopgezwollene aders vertoonden zich op de/sfaff/yns hp^lsfj;''|,y waervan by wylen dikke zweetdr(u)peis;»mëpe^#argri4>!as-T;(7 uyt de kamer gegaen. M. Legrand, htHjwóldvkjóf'uyt gestejjjeh, V

De Denderbode | 1847 | | pagina 1