BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. M. DE IIAUSSY, minister van justicie. M. VEYDT, minister van financiën. M. FRÉRE, minister van openbaere werken. MCHASAL, minister van oorlog. Uyttrek uvt't programma van't nieuw cabinet. Aen *t hoofd van zyn staetkundig programma stelt het ministerie de onafhangelykheyd der bnrgerlyke magt in al haere trappen. Van den anderen kant rechtzinnig™ eerbied vóór 't geloof en deszelfs grondstellingen, be scherming voorde uytoefeningen van 't geestelyk orden; rechtveêrdiglieyd en welwillend heyd jegens de lredienaers t der godsdiensten die de paelen hunner geestelyke zen ding niet overschreéden. Dit dobbel grondstelsel overeenkomstig met den geest onzer grondwet, is de voórnaemste basis en vertrekpunt der nieuwe regeéring. De leden van 't nieuw cabinet zyn gelykelyk in overeenkomst met de volgende vracgstuk- kon die vóór de kamer zullen gebragt worden 1' Jury van examen vóór de hooge weétenschappen. Met gouvernement versterken in de benoeming der leden van den jury, en gevolgelyk de thans bestaendc benoemings-wyze veranderen 2° De slegte uytwerksels doen ophouden der wet van het fractionnementen wederkeeriug tot de kieswyze door de wet van 1856 vastgesteld. 5" De magt van burgemeesters buyten den raed te noemen zal niet meer gelden dan volgens goedkeuring der bestendige deputatie. Het gebruvk deézer magt, ten anderen aen uytzonderingen onderhevig, en slegts ten doel hebbende een administratief en geenzins een staet kundig belang, word de goedkeuring der bestendige de putatie eenen regel van wys bestuer. 4° De byvoeging der óllicieélyk gekende of gebreve- Icérde bekwaamheden op de kiezerslysten, is gelykelyk het inzigt van het cabinet.Zie daer de byzonderste pun ten van het programma. Verder gewaegt dit document van poogingen die de nieuwe ministers zullen aenwenden om de verschiilige middelen werkstellig te maeken ten eynde den openbaeren welstand uyt te breyden. Den linancie toestand des lands zal voórnaemelyk de aendagt van 't ministerie vestigen. Den landbouw en andere ny- verheden zullen allezins beschermd worden. Verder zal het nieuw cabinet een niet onverschillig oog vestigen op den ellendigen toestand waerin onze voorheen zoo bloev- ende en ryke Vlaendersche provinciën vervallen zyn. Immers het programma belooft alle partydigheyd van kant Ie stellen en met rechtzinnigheyd en rechtveêrdig- heyd jegens alle te werk te gaen, en tevens van de open baere ambteuaeren eëne stipte naeleéving hunner opge legde pligten te eysschenomdat een zwak of losbandig bestuer schaedelyk aen 't land zyn zou. Buyten dit alles zegt het programma word de moeyelykheyd deézer taek wel begreépen, doch er worden onvermoeyelyke ver- kuogtheyd en werkzaemheyd beloofd om zoo veel moge- lyk die inzigten te kunnen bereyken. Gelyk men ziet, heelt het programma van 't nieuw ministerie toch iels van 't geen wy in 't begin van ons nr gezegd hebben't is te deuken dat het ministerie zich liytsiuytelyk by zyn programma niet zal bepaelen; dat het de gegronde bedenkingen van d'een en d'auder zal in aendagt neéihen, en bewerkstelligen 'l geen nuttig, profytigen voórdeelig is, al is datzulks in zyn programma niet aengestipt staet. Wy zullen op tyd en stond de pun ten van het programma onderzoeken, vóór heden bepae leawy ons bv deszelfs enkele afkondiging. !b>t meeste belang dat de stad Aelst in de verandering van het ministerie had, was het vraegstuk van den regl- streékschen yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst. Deés vraegstuk zou ongetwyli'eld ten voórdeele van Aelst zyn opgelost geworden, had het afgetreéden ministerie zich hier tegen zoo koppig niet verzet en al zyne creatue- ren in de kamer opgewonden om er tegen te stemmen. Nu dat de kaert gekeerd is, verhoópen wv dat de agt- baere ingezetene deézer stad die zoo veel voetstappen ■neleenen grimlach op de lippen en'loog aendagtiglykop 't gezigt zyns vriendsgevestigd, scheen stilzwvgend de uylvoering eerts gedagts te beraemcii.ilathrsinds lang gevoed en belegd had'. Op het oogenblik dal M. Dumond een taemelyk groot stuk dcsscrl aen den mond bragt, greep M. Legrand eensklaps eene flesch verdroogeudeu madèrewyn die hy tot dusverre bewaerd hadgelyk eenen veldheer die bereyd is zyne laetste battery de doen werken; hy schonk er een volle glas van aen zynen vriend en zag hem met eene angstige nieuwsgierigheyd drinken. M. Dumond, tegen zyne gewoonte, goot liet nat binnen zonder liet zelve te proeven, als of hy door den overdaed liet voor hem kos- teiykste zinluyg verloóren had. Dit gunstig toeval dééd de hóóp rn de blydschap op 'l aengezigl van M. Legrand schitteren. Altons, vriend Dumond, voer hy voort hem een tweede glas schenkende, dit is, zegt men, do melk der ouderlingengy ziet wei dat ik geenzins de dood liegeêr der geéuc van welke ik moet erven. Erven riep eensklaps M. Dumond uyt, die dóór deés ynoórd uyt eeneu diepen slaep schéén ontwaekt te worden, wie er van erven mag spreéken 't 'T is wel ik Op dit oogenblik wierd hy wederom dóór eenen geweldige- reu hoest dan den voórigen bevangen, en by viol magteloos en hebben gesteld en de onvermoeyelykste poogingen heb ben aengewend ont die vóór Aelst zoo zeer gewenschte uytvoering te zien verweézenlyken, *h, zeggen wy, dat die ingezetene meer hóóp hebben van hunne poogingen te zien bekroond worden, van heden af aen ernstige inaetregels zullen denken tot liet bekomen van bun doel; zyn zy onder 't geweézen ministerie te leur gesteld ge- weést, de stad Aelst is hun niet min dankbaer over de middelen die zy hebben gebruykt; dat zy deéze gelieven te vernieuwen, en wy durven hoópen (kit zy niet vrugte- loos zullen werken. Wy zullen deéze zaek hervatten. Eaet ons aen Europa toonen dat wy ons zeiven kon- uen verdedigen, zegde den carclinael staetssecrctaris Eerctti toen hy de posten der burgergarde in oogbe- scliouw nam. Deéze wóórden deëden den meesten geest- drilt onder de nieuwe militie ontstaen; 't is derhalve te denken dat het Roomsch bestuer in banden van mannen gelyk Pius IX, Feretti en andere, meer en meer ontzag zal krygen om zich als tydelyke mogendheyd te doen gelden. Den nieuwen staetsseeretaris heeft aen de leden van het diplomatisch corps (Oostenryk en Napels uytgezon- derd) eene protestatie geleézeu tegen de inbezitneéming van Ferrare. Deéze protestatie was in de kragtdaedigste bewoordingen opgesteld. Eenen Te Deunt is gezongen geweest om den Hemel té bedanken over het behoed van den staet; dit is thans een klaer bewys dat er werkelyk eenen boozen aeuslag bestaen heeft. Aenhotidingen van aenzienelyke persoonen worden nog dagelyks te lloomen bewerkt. Den geestdrift vóór de buigerwagt is zoodaenig, dat aide volksklassen, gecne uytgezonderd, dóór vrywillige giften deéze inrigting on dersteunen. Oostenryk is voórneëmens een observatie- leger op de grenzen van Zwitserland en Ilaliën te zenden. In dit geval, wat zal Vrankryk doen? De nieuwstydingen uyt Mexico luydcn als volgt 1" dat Santa-Anna is benoemd Dictator met onbepaelde magt, ter uytzondering van de voorstellen van vrede door de Americaenen gedaen, te aenveêrden; 2° dat een leger van 16.000 mannen te Mexico verzaemeld is; 3° dat den americaenschen gcnerael Scott met 10,000 mannen op weg was naer Mexico; 4» eyndelyk dat de ziekte groote verwoestingen onder 't amcricacnsch leger aen- rigt. Den bevelhebber der Fransche en Engelsche zeemagt vóór Montevideo geankerd, heelt aen den generael Gri lle eenen wapenstilstand voórgedraegen, die is aenveérd geworden. liet Spaensch cabinet is wederom in dtivgen gevallen. Wy hebben het genoegen thans te mogen aenkondigen dat het collegie van burgemeester en schepen deézer stad, gezien de merkelyke dading der graenpryzen, eenen pegel ei broodspyker hééft vastgesteld die aeii al de bak kers der stad is gezonden geweest. Naer wy vernomen hebben zyn er reeds eenige bakkers die dóór den heer politie-kommissaris in contraventie zyn genomen, omdat zy hunne broodpryzen geenzins volgens dcu spykerregel- den, inaer dezelve aeiihoudend duerder hielden. Wy bedanken grondhertig het agtbaer collegie benevens dcii heer kommissaris over (leézen te recht genomen maetre- gel; enkelyk zouden wy willen dat de meest mogdyke opeiihacrlieyd aen den pegel gegeëven wierde, opdat eiken burger er zich zou konncn naer regelen. Daerom oórdeelen wy geraedzaem dit document, 't elkens dat het verandert, op de hoeken der straeten aen te plakken en zelfs in de vier nieuwsbladen deézer stad af te kondigen. Wy durven verder vóór zeker houden dat onzen heer verdwelmd op zynen zetel. Op dit zigt, scheen M. Legrand zich te willen opregten, maer eene bemerking wederliield hem- en by beschouwde met eenen zekeren angst liet roerloos lichaem, het blauw eu koud aengezigt zyns vriends. Omtrent een kwartier uers daerna, stond hy zagtjes op, en naederde voórzigliglyk en stilzwygeud als of hy vreesde van M. Dumond te ontwaeken uf te vroeg de aenkomst van Margriet te veroor- zaeken. Alsdan, voelde hy hem den pols, en verzekerde zich dat liet hert met meer sloeg, eu, toen aengemoedigd door dit nauw keurig onderzoek, naederde hy tot de schouw om Margriet te roepen. In diepe gedagten van geldzugt verzonken, geraekle zynen labbaerd in brand zonder dat hy zulks onlwaerde, en 't was slegls na dat hy geklonken had, dal hy de vlam gevoelde. Den schrik en de benauwdheyd benamen hem eerst de stem; maer welliaesl ontrukte de pyn hem de liertgrievendste schreeuwen en hy ylde naer de deur om Margriet ter hulp te roepen Maer 't zy dat zy langs buyten gesloóten was, 'tzy dat iu zyne ont steltenis zyne vingers de kragt en de noodige handigheid ver- looren hadden om te openen, de deur wederstond aen zyne wanhoópige poogmgen. Alsdan liep hy naer de venster maer t vuer geraekte aen de gordynen, en den gryskop verschrikt politie-kommissaris vlytig zal waeken om zoo véél moge- lyk de overtrecdingen noópens den pegel te ondekken en ze nae behooren te straffen. 'T is immers lang genoeg dat onze geringe burgerklas onder 't gewigt der duerte van 't brood en verdere eét- waeren gedrukt is, 't word hoogst tyd dat dien staet van zaeken verandere. Yan eenen anderen kant zouden de bakkers eens wel dienen te overweégen dat zy dóór eene stipte naeleéving der bestaende reglementen het lot van zoo menig arm huysgezin konnen en zelfs verpligt zyn te verzagten.Wy spreéken hier niet tot al de bakkers wyweéten dat er zekerlyk trelfelyke menschen onder hun zyn, die dergelyke opwekking niet noodig hebben, maer 't is tot die nypers dat wy deéze wóórden stieren, zoo wel in hun éygen belang als in dat van 't algemeen. Wy verhoópen dat wy in 't vervolg geenzins zullen verpligt zyn naemen af te kondigen van bakkers die zich ten nacdeele hunner medeborgers zoeken te verryken nogtans wierden er bevonden, zy mogen zeker zyn dat wy hun niet zullen spaeren. Men schryft uyt Roomen van 51 July, aen de Ga- zette van Augsbourg De cardinaelen (Ier agteruyt- gaende party die dóór liet openbaer gerugt beschuldigd zyn aen de laetste saemenzweêring te hebben deel geno men, vraegen de openbaermaeking van liet proces be- trekkclyk de tegen hun gerigtte lasterende aentygingen, op dat hunne onschuldigheyd vóór gansch de wereld he kend worde. Men verzekert dat den cardinael Mgr. Gras- sellini naer Roomen is geroepen om zich te verrecht- veêrdjgen. Den cardinael Feretti bewerkstelligt de meest moge- lykc neêrstigheyd. In de omstreéken van Ancona heeft men eenen pastor aengehouden die aen de voórmaelb'e oproerige bewcégingen deel genomen had als ook in de jongste gewikkeld was. Naer men zegt zou inen in de kelders zyner kerk aenzienelyke geldsommen en eene groote hoeveélheyd wapens ontdekt hebben. Twee onzer geagte sladsgenoóten, naemelyk de heeren Victor De Moor en Charles De Troeh komen by liet alleggen hunner examens vóór den jury te Brussel als Veeartsen, eer aen destad Aelst tedocn. Den eersten, M. De Moor, heeft deéze moeyelyke taek met groote on derscheyding (grande distinction) volbragtjen den tweeden M. De Trocli, heeft de onderscheyding (la distinction) be komen. Werkelyk trotscli over de goede uytslaegen onzer Aelstenaers, wenschen wy op nieuw veel geluk aen deëze twee jonge beïeveraers der geneeskunde. Den heer Th. V. D. Schueren, te Ninove, hééft insgelyks zyn examen als veearts, met groote onderscheyding, afgelegd. Ofschoon onze graenmerkt lieden wel bevoórraed was, is alles op eenen oogpink met eene ligte verhooging verkogt ge worden.De aenweézigheyd van vremde graenhylers was kier van de oorzaek. Men heeft ons verzekerd dat deéze zich niet al te treffelyk gedracgen hebbende, groot gevacr geloopen hebben van mishandeld te worden, lierigl aen wien het aengaet. Men vraegt ook of het aen de vremde boterkoopmans, alhier toegelaeten is van zes ucre des morgends te koopen De plëgtigc prysdeetingin 't collegie der eerw. PP. Jesuieten alhier, zal op woensdag, 18 deézer om 10 neren plaets hebben. Zyzal voórgegaen zyn dóór eene geschied kundige drama in dry bedryven. -- Gelyke plëgtigheyd zal opdynsdag 17 deézer, in 't pensionnaet te Mellc, geschieden. By koninglyke besluyten zyn de volgende benoemingen gedaen 1° M. den baron Macar, senateur, tot Gouverneur van Luyk in vervanging van M. Lacoste, op pensioen gesteld; 2» M. Dumon-Dumortier, tot Gouverneur van Henegauw, in ver- vanging van M. Mercier, insgelyks op pensioen gesteld; 5" M. De Cock, lid der bestendige deputatie, tot Gouverneur ad inte rim van 0ost-VL, in vervanging vanM. Demaisières, gepension- neérd;4° M. Flechet, provinciael raedslid tot Arrondisse- ments-Commissaris te Luyk, in vervanging van M. Lekeu, die tot andere bedieningen zal geroepen worden. Men mag vóór zeker honden dat verscheydene Arrondisse- ments-Commissarissen of afgesteld of verplaetst zullen worden. Men verzekert dat M. Leclercq, procureur generael, lot afge- veêrdigden by den II. Stoel is benoemd, in vervanging van M. Yanderstraetende Pontlioz.die welligtals afgezant naer Munich (Beyeren) zal gezonden worden. sprong agteruyt al huylen gelyk eenen uytzinnigen rond de kamer loopende. Dóór deéze fieweéging verleévendigd, de vlam die de kleederen verslond van den ellendigen gierïgaerd, ver hief zich tot hoven zyn hoofd, terwyl het vuer, na de gordynen te hebben verslonden, reeds aen de vensters en den plafond vatte en geheel de kamer met eenen stikkenden rook vervulde. Welhaest kon den ouderling niet meer voort, zyne stem ver doofde zich en hy viel half verstikt op den grond zich in de afgrysselykste stuiptrekking rondrollende. Op den oogenblik dat alle beweéging had opgehouden, ging (Ie deur zagljes open en Margriet stak liaer hoofd in de kamer. Zy zogtmet eene vremde ui tdrukking van blydschap en nieuws gierigheyd den dikken rook te dóórdringen, en in weerwil dat er gevaer was van le verslikken en zelfs dóór de vlammen die reeds de buytendeur bereykt hadden, aengetast te worden, naederde de oude meyd sloutmoediglyk tof in't midden der kamer. Na beurtelings de rompen haerer twee oomen le heb ben gekeerd en gewend, reglle zy zieh op, en op eenen zege vierenden toon riep zy uytIk heb thans 50,000 pond°e» inkomsto Vervolgens vluóg zy uyt dekamcr om hulp te roepen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2