Den koning en de koningin, vergezeld van de prins- kensen van't prinscsken.cnvan een grootgevolg, hebben dynsdag de expositie der voorwerpen van nationaele ny- verheyd bezogt. Om een uer aengekomen, zyn HM. MM. <loór de leden van de bestuerende kommissie onthaeld, en M. de Brouckere heeft hun gekomplimenteérd. Na het uytspreéken van de korte redevoering, heeft den ko ning met zyn doórlugtig gezelschap dezaelen doorwandeld, in welke iederen kommissaris de acndagt des konings op de merkweêrdigstevoórwerpen hééft gepoogd te vestigen. Tydens deéze wandeling hééft den koning verscheyde exposanten aengesproken, en hun over hunne tentoon gestelde voorwerpen gekomplimenteérd. Om vier ueren en half hebben den koning, de koningin, de prinskens en het prinsesken de tentoonstelling veriaeten, en zyn naer het paleys teruggekeerd. De commissie welke het gouvernement benoemd hééft 0111 te onderzoeken of alom het recensement der be volking in order en volgens de instruktiën geschied is, lieéft haere inspekliën in de provinciën Antwerpen, Bra- band, Limburg en de twee Vlaenderen geëyndigd. De kominissarissen des gpbvernements hebben hunne goed keuring aen de werkingen der communaele overheden betoond. De verman de jaermerkt, bezonderlyk vóór haeren ajuyn bekend, zal op maendag, 23 deéze'r maend, te Le- debergh, gehouden worden. Er is niet aen te twy(Telen of deéze merkt zal deéze van voórige jaeren overtreffen, aengezien er twee fraeye medaliën lot pryzen zvn uyt- geloófd. Eene zilveren vergulde medalie, ter weerde van 25 fr. zal uytgereykt worden aen dengeénen die de grootste hoeveélheyd ajuyn, voordkomeiidevanzynen eygen kweek of teelt, zal te koop gesteld hebben; Eene zilveren medalie, ter weerde van 20 fr. zal uytge reykt worden aen dengeénen die de5schoonste reessems ajuyn zal te koop hebben gebragt. Ter gelegenheyd der kermis van Dendermonde, gaet er in die stad een steekspel en eeiien wedloopstryd met ezels ingcrigt worden. Men hééft wederom op de nieuwe Magdalena-merkt, te Brussel, e< nen vond gedaen, maer van klevne weerde. Het geld welk men gevonden hééft bestaet iii twee hol- landscheguldens en een 3-guldens-stuk, welke in deguet- ten van eenen hollandsehen soldaet die men, tydens de dagen van september, in den hof van St.rJans-gastlmys begroeven hééft, genaeyd waren. Eenen goudsmid werkende bv de weduwe de Curie, te Gend en wiens vrouw in de Roode-Koningstraet aldaer in hut Kanon herberg houd, lieéft zich deézer dagen, in de Drongensclie-meérschen, versmoord. Den ongelukkigen is Nuytens genaemd, en had, op den kant van het water, zyne mutsgeleyden in de zelve een stuk van eene schalie, op welke hy zynen naem en de oorzaek van zvne wanhoó- pige daed geschreéyen had. Deéze zelfsmoörd, volgens verklaering van den wanhoópigeii, moet aen huyslvk ver driet worden toegeschreéven. Zondag, in den avond, kwam eenen persoon, woo- nende op den Dendermondschen weg, buvten de Dam poort, te Gend met een verken, welk hy Ie Mendonck, by Verbiest vóór 27 fr. gekogt had, naer 'Imys. Toen hy aen de Zavelbcrgen van M. Servais was gekomen, wierd hy dóór eenen onbekenden kerel aengesproken, die hem het verken wilde ontneémen. Den boer die met. eenen stok gewapend was, verweerde zich dapper, en den aenrander zou de vlugt hebben moeten neémen, waren niet vier andere booswigtëu bygesprongen die den boerzynen stok hebben afgenomen, en, na hem mishandeld te" hebben, met het verken zyn verdweénen. liet schynt dat men op het speur der pligtige is, en dat deéze 'te Desteldonck woonen. Men had gemeynd dat er, dit jaer, geéne troepen naer het kamp zouden gezonden worden, maer deéze meyning is ongegrond. Dit jaer zullen er krygsoeflënin- gen in het kamp plaets hebben gelyk andere jaeren, en reeds lieéft den minister van oorlog, M. Pries, de regi menten aeugeweézen die naer het kamp moeten vertrek ken. Onder de aengeduyde regimenten noemt men het 4® en het 9'-' linieregimentén, en het 5° jaegers te voet, misschien ook het keurregiment. Het 1" jaegers Ie peêrd, en vier eskadrons kurassiers zullen insgelyks, benevens zes batteryën artillery, naer het kamp moeten vertrekken. De borgers zullen zich dus aen logementen mogen ver- wagten. Den kapitevn van liet Belgisch schip Minerva komt te worden in heglenis genomen, onder beschuldiging van zyn volk mishandeld te hebben, geduerende den overtogt van Oostende naer Havana. Het getal der werklieden aen het graeven der vaerten van Schipdonek en Zelzaete in Vlaenderen ar- bevdende, vermindert merkelyk, eensdeels om dat de werklieden liever eenen dagloon te buys blyven verdie nen, en anderdeels om dat veéler kragten door de ellende en koortsen ondermynd zynde, zy zich te zwak bevinden om te blyven voortwerken. De aerdappelen worden te Brugge aen den prys van 0 fr. tot 0 fr. 50 cent. de 100 kilogr. verkogt. Van alle kanten der provincie ontvangt men de gunstigste ty- dingen acngaende den aerdappelen-oogst. Maendag 11. wierd te Brussel eene algemeene ver gadering gehouden van de aendeelhoudersder maetsehap- py van den spoorweg en kanacl in het Denderdal. Naliet verslag en de rekening der directeuren gehoord tebebben, heéitde vergadering hun gemagtigd, slappen aen te wen den, om de ontbinding der muetschappy mede te bren gen, en de teruggaef van den borgtogt van twee millioe- nen van het Gouvernement te bekomen. De pryzen van het brood zyn te Brussel merkelyk verminderd. Het gebuydeld brood is 12 centimen den kilogr. afgeslaegen, en liet ongebuydeld 10 centimen. In den namiddag van zaterdag 11. is den donder op een pagthof te Wommelgheni gevallen. De gebouwen van dit pagtgoed zyn de prooy der vlammen géworden. ,Wy verneémen nog uyt verscheyde gemeentens zegt den 1 aderlander dat er zeer véél aerdappelen gestoólen worden. Er zyn byna alom sterke wagten ingerigt, maer de waekers konnen op den zeiven stond niet overal zyn, en de dieven zyn slim genoeg om den oogenblik waer té neémen dat de wagt eene plaets verlaet. Eenen goeden middel om de dieven die zich versteéken houden te ont dekken, is de waekers dóór honden te doen vergezellen deézedieren ontdekken altyd de dieven. Aldus hééft men,' deézer dagen, vier dieven te Loochristy, agter struyken ontdekt. Het waren de honden die deéze mannen ontdekt hadden en dóór hun geblaf en gehuyl aen de waekers helen hooren dat er persooneu op den akker verbor gen waren. In den loop der maend juny 1845, was den scliryn- werker Pauwels gelast geworden eenige herstellingen te maekeu aen de knielbank staende in de sacristy der kerk van Yleesembeek, en vond in een verborgen hoekskens dier knielbank vier rolletjes, elk van 25 tienguldenstuk ken, dus in het geheel 211b lr. 40c.Proces-verbael wierd van deézen vond opgemaekt, en den kleynen schat in de kas van het kerkfabriek gestort. Den schrynwerker, als vinder, eyschtc de liellt van den schat, en dagvaerde den pasloi vóór de rechtbank van Brussel. Daer bevveêrde deézen geestelykcn, dat den schrynwerker zich lot het bureel van wehiaedigheyd kon vervoegen; maer daer hy m rechte geliandhaefd" blééf, wilde hy het kerkfabriek als borg oproepen. Zaterdag lieéft de rechtbank ban vonnis uytgebragt, vvaerby bepaeld word, dat de eene hcltl van den gevonden schat aen den schrynwerker Pau wels toekomt, en de andere helft aen het kerkfabriek maer dit bietste zal de proces-kosten moeten bcfaeleii. Den lieer Verswyvel, graveur te Antwerpen, en don heer J. Van Eycken, schilder te Brussel, hebben vanden ko ning dei' Fransche de gouden medalie ontv angen, alsbevvys der v oldoening van deézen vorst over de kunststukken, wel kezynaerde tentoonstelling van Parys hebben gezonden. r Twee brandrampen hebben in de omstrcéken van Turnhout plaets gehad. Te Meerhout zyn voórlacLten vrydag elf wooningen afgebi and, en te Kesseleene seliuer behelzende 140 karren graenen. Te Loven zyn twee jongens in heglenis genomen, onder beschuldiging van steenen gelegd te hebben op den spoorweg buyten de poort. De Iloop van lirugge spreékende van de verdeeld- lieyd die onder de leden van den comiininaelcn raed heerscht, doet opmerken dat de gevolgen deézer ver- deeldheyd regclregt op de borgfcry nedèrvallen, en dat hier dóór de duerbaerste belangen der ingezetene ver waarloosd worden, aengezien in deéze verdeeldheyd de eenigsle oor nek te zoeken is der duërte van liet brood te Brugge, \olgcns het zelve blad zouden ervan beyde kanten leden van den raed bestaen die op deéze oneeiiig- heden spekuleéren om de graenmerkt, ten hunnen pro- fyle, op eene bovenmaelige hoogte te houden. Indien dit alles egt is, dan is het niet zeer eerlyk vóór Brugge. Hier aen is cgler te tvvyfelen. Alom zyn, deézer dagen, de merkten van alle sóór ten van graenen en van aerdappelen vóórzien geweést. De pryzen zyn alom gedaeld. Op veéle plaetsen, en nae- mclvk te Audegierde (waer den afslag van 42 tot 15 fr. den hectoliter geweést is) zou den afslag nog meerder gewéést zyn, waren er geene borgers, "die vóór geene koopmans in graenen bekend zyn, geweést die van 40 tot 20 zakken (vvacrschyuelyk vóór een anders rekening) gekogt hebben. De volgende bezonderhoden zyn ons dóór de weke- lykschc gazette van Audenaerde medegedeeld Heden hebben vvy op den Eyndriesch eenen struyk aerdappelen zien uytdo'en waeraen 45 schoone aerdappe len waren verscheydene onder de zelve waren eene vuyst groot. Den 7 deézer maend is, te Brugge, dóór het hof van assisen, den genaemden Pietcr Van Meerhaeghe, oud 28 jaeren, sehoenmaekcr, geboóren en vvoonende te Iluysse, als pligfig van moord op den persoon van Fre- derik Desmet, ter dood veroordeeld. De halsregting zal te Brugge moeten ten uytvoer gebragt worden. Voorleden zondag avond kwam den peêrdenknegt van M. Van Espannes, te Charleroy, te buys en zou gaen slaepenZyn bed zich in den stal omtrent het peêrd be vindende, had den knegt het ongeluk van te sukkelen, en viel op het dier, hetgeen verschrikte en den armen dienst bode onder de voeten trappellende, hem den hoofd schedel verb r -elde Lodewyk Ralet, oud 24 jaeren, eenen reusagtigen kerel, was beschuldigd van moordpooging, weynige dagen na uyt het tugthuys van St.-Bernaerds te zyn gekomen. Hy had naemelyk te vrouw Martin te Doiceau byna dood- geslaegen, en terwyl zy inbezwym lag, een paerschoenen, twee servetten en eene mand eyeren gestoólen. Deézen booswigt, om die dobbelemisdaed pligtigverklaerd zynde, is dóór t hof van assisen vanBraband ter dood verweézen. Men schryft uyt de omstreéken van Namen dat al daer eenen rogge-halm gegroeyd is die met vyftien vol wassene en gevolde hairenbekroond is. Persoonen die dit wonder gezien en gehandeld hebben, stellen zich ver- antwoórdelyk vóór deéze zaek, en hebben dit in de gazet ten doen plaetsen. -Men zal zich herinneren, dat den gemeenteraed van V erviers, in hóóp dat de mededinging dóór de bak kers van buyten verwekt, de pryzen zoude hebben doen daelen, het gebuydeld brood van den spyker vry liet. Maer deéze hóóp is niet verweézentlykt, en na gedaen onderzoek is besloóten een-en-veertig bakkers van Ver- viers wegens samenspanning te doen vervolgen en vyftien wegens vveygering hunne pryzen naer den spyker te schikken. Uyt Londen is de tyding ontvangen, dat een lian- delshuys, hetwelk voórnaenielyk in graenen speculeérde, met een tekort van vyf millioenen francs bankeroet is gegaen. Men verhaelt dat verscheydene Antwerpsche huyzen, die met het eerstgenoemde betrekkingen had den, aen dit bankeroet min of meer hunne broek zullen scheuren. Over het algemeen zyn de Antwerpsche graen- handelaers in de laetste maenden met véél omzigtigheyd en behoedzaemheyd te werk gegaen; by de daeling zullen zy wel iets verliezen, maer op verre na zoovéél niet als zy gewonnen hebben. De Antwerpsche merkt zal ten slotte sedert twee jaeren, in den graenhandcl ruyme winsten hebben gedaenmaer sommige, die meenden hunne schaepjes op het droog te hebben en gerust van hunne renten te mogen leéven, zullen ten gevolge der daeling in de pryzen gedwongen zyn, op nieuw te beginnen. De berigten noópens de aerdappelen uyt omler- scheydene streéken van de provincie Utrecht, Zuyd-IIol- land, Gelderland, enz. zyn en blyven gunstig. Men hoéft zelfs te Meerkerk en in andere streéken bevonden, dat de aerdappelen, waervan het loof dóór de ziekte aange tast en verdord was, zeer talryk en onbesmet aen de pol len zitten. Te Ysselsteyu lieéft men van 4 roede land 1 12 mud aerdappelen gehad, terwyl 5 roeden gewoonlvk slegts 2 mudden opleveren. In weerwil van de overblyfsc- len der ziekte van de twee voórige jaeren, zal er dit jaer eenen overvloed vanaerdappelen zyn. Den nog Imogen prys kan dus grootendcels aen het opkoopen der Engël- sche en de wockerzugt worden toegeschreéven. Volgens brieven uyt Hoornen van den 27 July, moet den Paus nog meer dan het volk over het bezetten van Ferrara ontevreden zyn. Overigens lieéft de dubbel zinnige uytdrukking la place in art.' 103 van het YVeener- Iraktaet reeds vroeger aenleyding gegeéven tot onder handelingen; maer in de praktyk is dit artikel altyd zoo uytgelegd, dat dit alleen sloeg op het kasteel. Den be luchten Minardi, welken ontvlugt was, is gevat en op het kasteel S. Angelo gevangen gezet; ook zvn weder ver scheydene arreslaliën gedaen op ontdekkingen van deé zen voórmaligen spion. Den progovernalore Morandi lieéft de uytgebreydste volmagten ontvangen tot liet onderzoek des komplots. De afgezondene troepen, om Nardoni en Freddi op te spoóren, hebben werkelyk eene onder hunne bevelen staende bende ontmoet; maer iu het daerop gevolgd gevegt zyn deéze aenvoerders ont snapt. Mgr. Morichini, nuncius te Munchen, is te Hoo rnen aengekomen met eene belangryke zending; zommigc bevveêren zelfs, dat Morichini naer Engeland zal gaen en diplomatische betrekkingen tussclien het Engelscli gou vernement en de Roomsche Kerk zal tragten aen te knoopen. Het paryseh weékblad le Corsaire, verhaelt den volgenden trek. Terwyl den ex-minister Teste aen het bestuer was, had hy aen eenen fabriekant kalanten be zorgd en hem vervolgens vergeéten. Den fabriekant hield zynen weldoener in aendenken, op een oogenblik dat veéle zouden hebben vermeend het recht te hebben, hem in vergeétenheyd te laeten. IIv hééft de boet van den ex-minister betaeld, en men hééft hem moeten dwingen, een bewys van ontvang te aenveêrden. Den ex-minister verkeert nog steéds in eenen zeer bedenkelyken slaet; het bloed stroomt gestadig naer het hoofd. Volgens eenen uyt Roomen gedagteekenden brief hééft den Paus eene commissie benoemd om het algemeen plan van yzere wegen vóór de Kerkelyke Staeten. te onderzoeken. Opdemerkt van Berlynvan 6 augusty zyn degraen- pryzen zoo aenzienelyker wyze verminderd, dat naemelyk den roggeprys beneden dien der haver gedaeld is, en dat eene grootc hoeveélheyd rogge is verkogt geworden tot voedsel der peêrden. Op 25 july 11. is in de kleyne stadSchurtz, in 't dis- trikt Keenigsberg, eene brug ingestort waerop eene "root* menigte volk stond om een vuerwerk te zien. Vyftig par_ soonen zyn in 't water gevallen, van welke 8 verdron ken zvn.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3