ZONDAG 29 AUGUSTY 1847. EERSTEN J VERG ING. N' 50. AELST, den 28 Augusty. BUYTENLANDSCH STAATKUNDIG 0VERZIGT. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen beiang'te doen'hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdei'gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin- len, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zicli met al wat den druk aengaet. cuique sufst. DEN DENDER-BODE Vyanden van alle geldverkwistingen en vrienden van gespaerzaemheden die wy sedert ons bestaen onophou- delyk hebben aenbevoólen, zien wy met eene zekere verontweêrdiging dat den minister van oorlog nauwelyks eene week in 't bezit zyner portefeuille is, of hy begint al de nutteloosste besluyten te neérnen die ons jaerlyks 50 a 35duyzend fr. zullen kosten, naemelyk het op pen sioen stellen van een half dozyn generaels die nog eenige jaeren bekwaem waren bunnen dienst te doen, en het benoemen van opvolgers vóór de gepensionneérde. Wy weéten wel dat den minister Ghazal vóór liberael (mild) doórgaet, maer zulk liberalismus maekt geenzins der Belgen rekening. Alle man kan aldus liberael zyn, als hy mag riemen snyden uyt eens anders leder. Wat er van zy, wy hadden toch zoo spoedig geene verkwistingen verwagt; ten minsten hadden wy ons inge- beéld dat in het verarmd huyshouden van den staet ge- duerende eenigen tyd die wegens luiere volstrekte nutte- loosheyd zoo haetelyke uytgaevén zouden verineéden worden; maer neen, het oud treyntje gaet voord; het zou schynen dat het eene noodzaekelykheyd is van geld te verkwisten, ingezien al de staetsmannen die aen 't roer komen met de kwistziekte, wel te verstaen als het hunne borze niet aengaet, besmet zyn. Zulke beginsels zouden ons wel doen denken dat wy cenen puyt hebben wech- gejaegd en dat er eene pad is in de plaets gekomen. Maer, hola niet te verre, wagten wy nog een weynig en dan zullen wy zien in welken toon wy moeten opgeéven. Deéze regelen waren geschreéven toen wy vernamen dat den minister van oorlog niet min dan 10 a -Ui plaets- eommandanten op pensioen gaet stellen Bravo aldus zal 't huyshoudon welhaest om zeep zyn. Den minister van openbaere werken komt aen de be diende van zyn departement eenen omzendbrief toe te stieren om hun eene spoedige verrigting in de zaeken aen te beveelen. Hy berigt dat hy den voorkeur zal geéven aen alle werken van aerd om aen de arme bezig- heyd te verschaffen geduerende den aenstaenden winter. In decs geval durven wy verhoópen dat het ontwerp, van den regtstreékschen yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst, de zaek van M. Frère 'zal worden. Wy beveélen deéze regelen aen de aendagt van die onzer agtbaere stadsgenoóten welke het voorleden en GESCI1IEDENISKUAD1GE HERRINNERINGEN. EENEN MAN VOOR EENE VALK.1468. Gillis Casterman, den weever, was in de vyfliende eeuw den ryksten borger van Leuze. Hy had verscheyde nieuwe geweéfsels en kostbaere stollen uylgevondcn, en liet bof van Philip-den- Goeden had hem de middelen verschaft om eene groole forluyn te verzaemelen. Hy bad maer eenen zóón, eenig kind, Ivo genaemd, welk hy een fracy cnbuytengewoononderwyshad doen geéven; ofschoon hy zelf niet zeer wel opgevoed was, geloofde hy dat men het verstand eenigzins meer moet ontwikkeld en den geest meer geoellend hebben 0111 van eene groote forluyn al het voordeel en genoegen te genieten van welke zy vatbaer is, dan er noodig is 0111 als eenen geringen borger te leéven. I11 liet jaer 1456 wierd Gilfisgevaerlykziek. Wanneer hy zyne laetsle uer met groote sehreéden zag naderen, deed hy den magistraets persoon of notaris roepenj verklaerde Ivo zvnen eenigen erfgenaem, en beval hem, by zvnen laetslen wil) dry zaeken, te weéten: 1° Wanneer hy trouwde nooyt eenig geheym aen zyne vrouw, hoe geérn hy liaer ook zag en welke liefde'zv deés jaer dóór hunne aenhoudende poogingen de zaek zoo verre gebragt hadden, dat wy 0111 zoo te spreéken zeker waren van bedoelden yzeren weg te zien beginnen, ware eene onverwagtte omstandigheyd het spel niet komen verbroddelen. Wy zullen nietzwygen vóóraleer wy vernomen hebben dat die invloedhebbende inwooners wederom de hand aen 't werk geslaegen hebben; nu durven wy hun zeggen dat er meer hóóp is van onze reelilveêrdige en billyke vraeg te zien ingewilligd worden. Wy porren ook onze Aelstersche confraters aen hunne stem by de onze te vervoegen en aen te dringen op dat dit belangryk werk welhaest aenvang neéme, niet alleen in 't belang onzer stad en omliggende, maer tevens in 't belang der a, me die hierdoor vóór eenen merkelyken tyd zouden werk en brood vinden. Het ministerie komt in den Moniteur eenige beweegre dens af te kondigen om welke het op pensioen stellen van 6 generaels is besloóten en voltrokken geworden. Onder andere redens treft men de volgende aen: 1° om dat in Vrankryk sedert verseheydene jaeren een geiyk stelsel in voegen is volgens 'twelkalleluytenants-generaels die 65 en de majors-generaels die 62 jaeren oud zyn, noodzaekelyk ten enkelen gevolge hunner jaeren moeten gepensionneérd worden.2» omdat de hoofstad van Bel- gién niet verre van de grenzen afgelegen zynde, en dóór geen natuerlyk beletzei den aentogt eens vyandig legers konnende verhinderd worden, de regels der voórziglig- lieyd vraegen van altyd een goed leger te been te hebben dat dóór generaels vol kragt en moed gelcyd worde etc. Als liet nieuw ministerie in al zulke ongerymdheden redens vind om do pensioenkwael die den budjet zoo vreeselyk doet zwellen te voeden, dan mogen wy van 1111 af verzekerd zyn dat er geene hoegenaemde vermindering in 't leger gaet bewerkt worden, dat degespaerzaemheyd een ydel wóórd in den mond onzerstaets mannen zal zyn, en dat de naemen van liberael, calholiek of radicael mi nisterie slegts ronkende wóórden zyn die in plaets van zakken te vullen de zelve op een politieke wyze ydelen, immers, leg ze my daer, Belgen28 milliocnen francs vóór den budjet van oorlog In weerwil de twee te Roomen ontdekte zamenzweê- ringen. denkt Pins IX welhaest nieuwe bewyz.cn zyner goedertierendheyd te geéven met de algemeene vergiffe- liem toedroeg, te veropenbacren; 2° van, indien hy geene kin deren had van zyn houwelyk en zoo hy een vreind aenuaui vóór zvnen erfgenaem, zich altyd van de teekeuen van genegenheyd, indien den aengcnonieii zóón er betoonde, te mistrouwen5' van zich nooyt aen eenen prins of groolen heer zoodanig te ver slaeven, dal hy er zyne onafliaugeiyklicyd zou door verliezen. Het hof van eenen prins, voegde hy hier by, is als eene ge vangenis die maer hier in van eene andere verschilt, dat zy gevaerlyker is. Gy zyt rvk, ïnynen zóón, gy kont vry en onai- hangelyk leéven in dit goed land van vry héden en privilegiën wil wyzen raed niet verwaerloozen. Den zóón beloofde zynen vader van alles te onderhonden, Gillis gaf aen Ivo zynen zegen, ontving de sacramenten dei- stervende en stierf in de armen van zyn eenig kind. Ivo was alsdan tol den ouderdom van dertig jaeren gekomen. Na dat hy eenigen tyd, in de eeiizacniheyd, zynen goeden vader beweend had, verselieén hy weder ouder zyne vrienden en ken nissen en nam voor zich tot den houwelyken staet te begeévon, ten eynde eene gezellin te hebben om zyile dagen in mindere eenzaemheyd over te brengen. Zynen start, zyne opvoeding en zyne forluyn lieten hem toe van eene dogter van goeden huyze "ten houwelyke te vraegen. Eenen edelman van Bourgondiën, van het oud stamhuys van nis voorleden jaer gegeévcn, (hans ook aen tie krygsmans en geestelyke die nytgezonderd waren gebleéven, toepas- selyk te maeken. Reeds zyn eenige staetkundige gevan gene van 1856 in vrybeyd gesteld. Den geesldrifl met welken de opvorming der burger- wagt te Roomen bewerkt word, is ongelooflyk. Alle, zoo geestelyke als wereldlyke brengen hunne vrywillige gif ten by, tot groot genoegen van den Ileyligen Vader. Uyt Boloniën schryft men dat de Oostenrykers al de posten van Ferrara hebben ingenomen, en dat zy dage- lyks versterkingen van mannen en krygsbehoeften ont vangen.Zal Vrankryk nacr Aneona trekken Alles vóórspelt dat den burgeroorlog eerlang in Zwit serland gaet uytbersten. Van alle kanten worden in de kantons de grootste toebereydsels gemaekt; ondertiis- schen zend Oostenryk wapens en oorlogsbehoeften aen die van 't Smiderbund of catllolyke party. Den baron -De Vincke en den .graef van Sehwerin beyde gekend dóór lmnne oppositie in den pruyssischai landdag, hebben van hunne openbaere bedieningen af gezien om al hunne oogenblikken aen de belangen hun ner commettanlen te kontien besteéden. De afgeveêrdigde der dry vereenigde mogendheden, hebben aen 't Portugiesch gouvernement eene collectieve nota overhandigd om eene verandering van ministerie te vraegen. De ministers hebben hierop een uyteenloopend antwoord gegeévcn. De onecnighedcn tusschen de koningin van Spuniëa en baeren gemael zyn wederom verergerd, en dit zoodaenig, dat men vreest dat er welligt nimmer een eynde zal ken nen aen gesteld worden. Zulke Voorvallen zouden beén of morgen vóór de koninglyke egtelingen noodlottige te- volgen konnen lu bben, want den graef do Montemolin die in Spaniën véél aenhangers telt zou d'eerstc gunstige gelegenheyd konnen te baet neémen 0111 't overig dei- gemoederen te winnen en zich aldus van 't gansche Schiereyland meester te maeken. Den opstand in Albaniën zet zich met eene verbae- zende snelheyd voort. De vloot welke dóór 't Turksch gouvernement op de Albancésche kusten is gezonden. Beaumont, bevond zich te Leuze met zyn huysgczin, maer had hyna geheel zyne forluyn verloórcn en niets ten zy eenen yde- len miein van* edelman aen te bicden. Deézen edelman had eene dogter van groo'.e schoonheid, Ivo wierd er op verliefd, vracgde liaer ten houwelyk en bekwam die zonder moeyclyk- heyd. Deéze dogter was Savina genaemd. Ivo bevond zich ge lukkig met zyne vrouw en genoot zoo groot genoegen in zyn huishonden, dat hy dikwils uyt 1 iep; Mynen vader hVéft wati- schyneiyk geene andere vrouwen gekend dan de geéne der lior- gerklasse, had hy eene edele dame konnen aenli effen gelyk niyne Savina, hy zou my zynen eersten raed op zvn sterfbed niet gegeévcn hebben.» Hy volgde nogtans den raed van zynen vader, zoo véél te meer cm dat hy tot bier toe nog geen" geheym van belang had liewaeven gehad; hy was dan, gelik vee! egigenoólciï, ten opzigle van bet karakter zyner «ngtf^Wrigkeii. Savina wffVSt'} oploopend, haetdraegendendriflkfgifSer* tot hiriélpt---*"-■* nogniet ondervonden, om dat l'--1' /.es jaeren verliepen op deét lengewconc oplettendheyd var flouwd, maer de vrouw was en meer verstrooiingen van houden en tevermaeken. Zywas OSiiiëji nderjj Bor^feï m dat ei -4

De Denderbode | 1847 | | pagina 1