ZONDAG 5 SEPTEMBER 1847. EERSTEN JAERGANG. Nr 51. AELST, den 4 September. EENEN MAN VOOR EENE VALK.1468. BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagteu of gegronde rekla- meu in 't algemeen belang te do'en hééft, by mag op onze onpar- tydighcyd rekenen; aen dèéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdergewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons 'eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aen ga et. CUIOUE SUl'M. DEN DENDEK-BODE Van alle kanten des ryks steéken de liberaele dagbla den het trompet van afzetting tegen een groot aental ambtenaeren, vrienden van liet voórmaelig ministerie. De tael van zominige dier bladen is zoo aenhoudend, zoo scherp en soms ook zoo gebiedend, dat nienigen ambte- naer, ofschoon hy denke dat by nog op het zwart boeks- ken niet staet, vóór het behoud zyner plaets begint be- dugt te worden. En inderdaed, eenige reeds liekende afstellingen konnen tot maet dienen naer welke andere zich wettigt tegen hunnen dank zullen te regelen hebben. Dat de afstelling van zommige ambtenaers noodzaekelyk is en dóór iederen vryheydsvriend moet toegejuycht worden, is ontegenspreékelyk, maer waerom moet er zoo lang vertoefd worden eer die veranderingen gekend zyn? wagt het ministerie misschien tot dat al de vraegen der clectoraele agenten toegekomen zyn om eiken naer ver diensten te beloonen etc. Dit is hetgeen wy er van ge- looven, doch wy konnen in ons óórdeel bedroógen zyn. Water van zy, indien het stelsel van afzetting zoo alge meen moest worden gelyk zommige liberaele bladen het willen, wat zou een toekomend ministerie op zyne beurt hoeven te doen? (Want, menbegrype het wel, 't is verre vantemogcngelooven dat het tegenwoordig cabinetopzoo vaste gronden rust). Wat zou, zeggen wy, een opvolgend bestuer mogen en konnen doen, kwame het aen 't tegen woordig cabinet vyandig te zyn 'iZou eene tweede alge- meene afzetting niet konnen voorgenomen en uytgevoerd worden? Denkelyk jaEn wat moet er uyt al derge- lyke bewerkingen volgen Onecnigheyd, party- en geest- dryvery, kwaelen die het bestuer doen kwynen en meer- maelsaen ergerlyke akten den weg baenen. Iets dat ons schandelyk is voorgekomen, is dat hét ministerie zyn staetkundig programma aen de eerste ambtenaeren van den staet hééft voorgelegd met verzoek van het bv te treéden, van het te ondersteunen etc. Is dit liberael vóór het ministerie? Neen, want eenen waeren liberael stelt nooyt iemand tusschen zyne stolfe- lykc belangen en zyn geweéten eenen waeren liberael laet ieder denken gelyk hv wilt en perst niemands goed keuring af van wat het zy, met het zweêrd der afzetting in de hand. GESCI11EDENISKUNDIGE IIERRINNERINGEN. (Vervólg en eynde. Ziel X' 50 liet was te Dijon dat Ivo Casterman, den gunsteling van tvarel-den-Waeglials, aldus redeneerde. Daer hy vastelyk had voorgenomen zyne vrouw te beproeven, begaf hy zich naer het palcys van den hertog die sterk de jagt beminde. Des avonds, zonder gezien te zyn, naderde hy de plaets waer de valken van den prins waren, nam de beste valk, de valk welke den hertog meest lief had, ging die in het buys verbergen van zynen vriend sire de Lannoy, aen wie hy zyn ontwerp keubaer markteen aen wie hy het gedrag voórsehre, 1' welk lyv in die zaek moest hou den. Na dit gedaenle hebben, trok by naerzyn buys, nam eene i zyner eygene valken die hy heymelyk' doodde en by zyne vrouw bragl, liaer zeggende: Myne lieve Savina, gy hebt moeten be merken dat ik geene hoegenaemde rust by den hertog, onzen heer en meester, kan genieten. Ik moet altyd met hem op de jagt zyn, de wapens handelen, agter de vogelen zitten, enz., zoodanig dat gv my dikwilsbyna halfdood hebt zien naer buys keeren. Het is dan om hem dien hevigen drift naer de jagt te doen vergoeden, dat ik hem eene zonderlinge klugt gespeeld heb, dje hem voórwaernietaengenaem zal zyn, macr( zoo ik verhoop] die my eenige dagen rust zal verschaffen.» Maer, zal iemand ons zeggen, het betaemt toch dat de leegere bediende de inzigten en denkwyzen der bo.o- gere goedkeuren. Hierop antwoorden wy dal men dan liet wóórd vryheyd zou weclmeémen, en dat het zoo min liberael is vóór de ambtenaers die blindelings zulk pro gramma goedkeuren en beloóven te ondersteunen, dan vóór die de welke zulks afeyssehen. Wy gaen verder; in zulke gemakkelyke goedkeuring zien wy vóór de eersle eene reden van afstelling en onbermhertige verwydering van welkdaenig ambt het ook zy, om dat deéze goedkeu ring slegts als het uytwerksel van plaetszugt kan be schouwd worden, en een teeken daerstelt dat den goed keurder eenen hebzugtigen weérbaen is die in alle be stuer naedeelig is. Dat den leegeren bedienden met den hoogeren in overeenstemming leéve, is prysbaer en ztdfs noodzaekelyk maer zoo liaest deéze overeenstemming systematiek of blind word, dan heeten wy zulks verslaefd- lteyd en dan is ook aen alle vryheyd van spreéken een eynde gesteld. Wy zullen in een opvolgend n'. het pro gramma beginnen te onderzoeken, en tragten te beloo nen hoe onbezonnen deéze goedkeurders te werk gaen. Het Fransch gouvernement niet te vreden van eene protestatie naer Weenen te hebben gezonden tegen de inbezitneéming van Ferrare, hééft bovendien bevel ge- geéven aen den admirael Trehouart van met zyne vloót naer de kusten van Italiën te stevenen, om de beweégin- gen der Oostenrykers nae te letten. Den hertog van Aumale is gouvemeur-generael van Algeriën benoemd. Te Roomen is den geestdrift ten hoogsten geklommen. Troepen zyn in aentogt naer Romaniën. Een observatie- leger zal te Forli kampeéren. Eene nota is naer Weenen gestuerd om Oostenryk bet bevel aen te zeggen van des- zelfs troepen binnen de IS dagen in de sterktevan Ferrare te doen terugkeeren, indien het wilde vermyden dat den Pauselyken nuncius uyt Weenen wierd teruggeroepen en aen den Oostenrykschen gezant by Z. II. de passe- poort gegeéven. Aldus gaet Italiën werkelgk tóónen dal het de voógddy van andere mogenheden kan ontbeèren. Wal hebt gy gedaen? vraegde Savina. Ik heb, antwoordde Ivo, zyne fraeysle valk, die hy meest lief had, gedood; hy zal zoo woedend en gram zyn wanneer hy die valk niet meer zal vinden, dat hy zich voor twee of drv da gen zal opsluyten, zonder iemand Ie willen acnveérdeu". Zie hier de valk, zynde hy, den dooden vogel van onder zyn kleed trekkende, doe haer braden; wv zullen den vogel voor ons avondmael eéten, op dat er niets meer van overblvve. Dedameverandcrdevan kleur, op het zien van de gedoodc valk. Helaes! mynen vriend, gy stelt u aen eenen zekeren onder gang bloot. Wie zal u aen de vraek van den hertog konnen ont trekken, wanneer hy zal weéten dal gy dit gedaen hebt Hoe zou hy dit ontdekken, antwoordde den man, lenvyl gy, Savina, alleen dit geheyin weet? Het is waer, sprak Savina; gy moógt verzekerd zyn dat ik liever duyzend mael de dood zou sterven, dan een geheyin, het welk u zou konnen nadeelig zyn, te ontdekken. Zy nam dan de doode valk en deéil die gereed maeken om geëélen te worden. Maer als de valk op tafel was, wat liaeren man ook kon zeggen, weygerde zy van den vogel te eéten. Ivo Caslerman, vermoeyd van zyne vrouw aen te wakkeren om van de valk te eéten,of willendede proef nog verder brengen, wierd onverduldig, zeyde Savina eenige beledigende woorden, en zyne hand opheffende gaf haer eenen slag in het acn'gezigl. De dame, over dusdanige handelwys verwonderd, begon te weenen en te zugten; dan zich in gramschap stellende, stond Don koning Carolus Albertusvan Sardiniën hééft opert- lyk tegen de inbezitneéming van Ferrare geprotesteérd. Deéze protestatie is aen al de mogendheden gezonden. Bovendien hééft den koning aen Z. II. geschreéven dal zyn leger en zyne zeemagt ter beschikking van 't Pause- lyk bestuer waren, in geval de kerke staeten dóór Oos tenryk aeugevallen wierden. Deéze tyding hééft dóór gansch Italiën den meesten geestdrift verwekt. De chris- tene wereld is er insgelvks over verblyd, en den staet- kundigen leézer moet er een bewys meer in vinden dal bet agtcruytdeynzende stelsel van M. De Mettcrnich on dersteund dóór de magt van Oostenryk, eerlang onbe- kwaeni zal zyn den Paus in deszelfs hervormingen te belemmeren. Den I'hare des Pyrenees, verzekert dat de Carlistische benden in lloog-Cataloniën alle dagen vermeerderen; zy hebben reeds 6 a 7 duyzend mannen in gereedheyd, enkelyk ontbreéken er de noodige fondsen om deéze troep in beweéging te brengen. Den generael Narvaez, afgezant le Parys, is naer Madrid terug geroepen om een nieuw ministerie op te vormen. In Albanian doet den opstand merkelyke voorderingen. De gisting is in lipire en Thessaliën insgelvks onrustbae- rend. 50,000 Turken rukken tegen de opstandelingen aen. Abd-ei-Kader begint weézenlykden keyzervan Morocco te bedreygen. Thans is den woelzieken arabier sterker dan ooyt, en nog alledagengroeytzyn leger aen, ofschoon liet reeds tot 8000 strydbacre mannen telt, waervan 5000 ruyters. Van zynen kant, maekt den keyzer groote toebereydsels. De Americaensche dagbladen verzekeren dat den gene rael Scott naer een hardnekkig gevegt, de stad Mexico overweldigd hééft. De Emancipation gééft haere onverduldigheytl te ken nen over <le volkomene stilzwygendheyd der tolken van '1 nieuw ministerie noópens do aen te wenden middelen om den droevigen toestand der bevde Vlaenderen tc ven de tafel op, cnverwytingen tegen luieren man uytbraekendc. begaf zy zich naer haere kamer met voórneémen van zich le vreéken. Ivo, verzekerd over de bescheydendheyd zyner vrouw, lachte met haere gramschap en at de gebraedene valk op, zeg gende: «Nu zal ik eene genoegzame proef, ten opzigte uiyner vrouw, gedaen hebben.» Hy begaf zich le bed en sliep den geheelen nagt, zonder de minste verlegenheyd. Maer des anderdags, vroeg in den morgend, Savina, welke geduerende geheel den nagt geenen stond rust had genoóten. begaf zich regt naer hetpaleys van den hertog van Bourgondiën, en veriiaelde alles wat hoeren eglgenoót gedaen had. Ivo was nog le bed wanneer de gewapende krygskneglen van den her tog Karei hem kwamen aenhouden, en gekoord en gebonden weglevddcnwant den prins, hovenmaete vergramd, had bevel gegeéven dat Ivo zou opgehangen worden, en zyne goederen verbeurd, welke in dry zouden verdeeld worden; een deel zou gegeéven worden aen zyne vrouw, een deel aen zynen aenge- nornen zóón, en hel derde deel aen den geénen die hem zou opgehangen hebben. Sulpitius was alsdan eenen grootenen kloeken jongen gewor den, en, na het bevel van den prins hebben, kwam 'rn- hi* ii*nn rniiiidnii O mi 11*1 n hv hy by zyne moeder, aen wie hy zeyd&: Moeder, zou bet niet wel/zyn i *3 ophing, en aldus een derde deèLYqriZYn

De Denderbode | 1847 | | pagina 1