verbeteren. De Emancipation zal nog al lang wagten vóór dat haere onverduldigheyd zal bevredigd worden; wat denkt immers dal blad? Meynt liet dat de diep ingekan kerde wonden van Vlaenderen geneézen, maer een gaepen en gieten is In den tyd beeft liet ook gezegd dat liet vraegstukvan 't liandgespin onoplosbaer was, dat de oude linnennyverheyd niet meer kon opgebeurd worden en meer andere praetjes. Dan, wy zeggen het aen de Emancipation, doch aen liaer alleen niet, maer voórnae- mclyk aen het ministerie, dat den ccnigen middel 0111 de Ylaenderen te redden, de heropbeuring is der lynnyver- heyd en dat men vrugteloos andere middelen zal zoeken. Dat de Emancipation, die zoo dikwils de bemerkingen van don Denier-bode in andere bewoordingen gegeéven heeft, hierop eens beginne te sludeéren en, wilt zy vóór 't land nuttig zyn, middelen aen 't ministerie voórschryve om liet dool naemelyk van de beyde Vlaenderen ter hulp te komen, te bereyken. 'T is niet genoeg met altyd te jammeren. Indien het tegenwoordig ministerie eene voór- baerige belofte gedaen hééft van den dringenden nood der Vlanderen wel ter lierle te neémen, en te zeggen dat de eer van 't gouvernement vereyscht dat zulken staet van zaeken verbeterd worde, wel dat men een weynig geduld hebbe; misschien zaPttegenwoórdigministerie 'wil len doen vóór den lynwaedhandel het geen M. De Tlienx eene onbezonnenkeyd noemde, naemelyk het verleenen van eenen stempel om de mecanieke van de met handge- sponnen lynwaeden te onderscheiden, Wy durven zeg gen dat hiermede al veel zal gewonnen worden wyders, dat men onze verzameling van artikelen getiteld oorzaek der armoedehulpmiddelen, raedpleége, en men zal ge- makkelyker dan men zou denken het gewenseht doel konuen bekomen. Deéze week woonden wy dry prysdeelingen by nae melyk die aen de kinderen van 's stads kostelooze schóól, de tweede aen selioóliiersters der jufvrouwen Cammaert en eyndelyk de geéne aen de leerlingen des gestigts van M. Vanderspeeten. Overal bemerkten wy met genoegen dat de leerzugtige jeugd van Aclst beantwoord aen de zorgen welke de verdienstelyke meesters en meesterssen aenwenden 0111 hunne schoolkinderen goede grondbegin selen in te planten. Dit hebben wy naemelyk bemerkt in zommige uytgegalmde stukken, gegeévene vertoonin gen etc. De prysdeeling van M. Vanderspeeten zou ver dienen wat meer op uyt te wevden, ingezien zy ons we derom een paer alleraengenaemste ueren verschaft heeft; maer het ons toegezonden briefje dat wy hier agter mede- deelen en welks inhoud wy volkomen goedkeuren, hééft ons hiervan verhinderd. Wy porren overigens onzen verdienstelyken ondcrwyzer aen van meer en meer zyne ketens te spannen in het onderwyzen onzer jeugd; de stad Aclst in 't bezonder en 't vaderland in 't algemeen zullen hem hertelyken dank toedraegen. P.S. Wy zouden verlangen als er nog prysdeelingen gebeuren, dat den knaep, politic-agent of allen anderen betaelden persoon, gelast met de lugt op de zael der prysdeelingen, wat meer oplettend ware, dan zou de plegtigheyd zoo dikwils dóór eenen hoop straetjongons niet gestoord worden. Talryke voórbygangers klaegen 0111 dat aen hel nieuw opge bouwd buys van M. V. It. by de groole kerk, den doorgang zoo lang niet arduynsteenen, steengruys en andere bouwinateriae- ieu bevuyld blyft. Men vraegl of zulks niet gezien word om dat M. V. II. een raedslid is, of wel 0111 dat by zynen steen by M. Fredericus neemt De ondervraegingen en oefiëningen der leerlingen uyt 's ryks leegere hoofdschool alhier, hebben gisteren plaets gehadgebrek aen tyd heeft ons belet de zelve by- tewoonen, maer eenen onzer vrienden heeft ons verze kerd dat zy eervol vóór de bestuerder en Ieeraers zyn afgeloopen. Onzen stadsgenoot, den heer Emmanuel Van den Bossche, leerling by de Ilooge-schoól te Gend, zich tot de medecynen, bestemmende, komt zyn examen in wys- begcèrte en letteren vóór den jury te Brussel, met eer volle melding (mention honorable) af te leggen. Den heer Gustin, deézer stad, leerling by de hooge schóól te Luyk, komt zyn examen van candidaet in de geneeskunde met onderscheyd vóór den jury af te leggen. Den voerman van Aelst op Brussel en Gend, M. Crassaers, deézer stad, deézen nagt 't buys komende, is schielyk in zyn buys doodgevallen. Den heer C. De Yuyst, van Borsbeke, leerling by de Gendsche Ilooge-schoól, komt zyn examen van doctor in de rechten met onderscheyd vóór den jury van Brussel te ondergaen. Degroote schieting met hetkarabyn, hééft zondag laetst te Haeltert plaets gehad, niet tegenstaende den aenhoudenden regen tydens gansch de schieting. Véél liefhebbers van Nederhasselt, Denderbelle, Audegem, Aspelaer, Kerkxken, waren gekomen 0111 de zilvere me- dalie te verkrygen van 't grootste getal schieters, de welke aen Nederhasselt is toegeweézen geweest Ist™ Prys 't grootste getal behaeld dóór M. J. Desadeleer, van Haeltert. 2". 't schoonste wit M. B. Cochez,van Haeltert. 5". 't grootste getal C. VanderHaegen, van Nederhasselt. 4". er 't schoonste wit Van Roy, van Aspelaer. 5". ic 't grootste getal Fermon, van St.-Antelinkx. 6". 't schoonste wit Smet,Nederhasselt. Den lieer Lienard van Aelst hééft dóór het volgende grootste getal 't lood verkreégen. (Medegedeeld). Maendag 15 September, zal de jaerlyksche plegtige prysuytreyking in de kost-en gemeente-schoólte Herzele, plaets hebben; de belanghebbende worden tot de zelve uytgenoodigd. De kermis van Geeraerdsbergen hééft allerlustigst geweest in weérwil het slegt weder. Zommige Aelstenaers, die zich aldaer bevonden, waren beschaemd als zy zich onze arme kermis herrinnerden die werkelyk aen eene boeren trouwfeest geleéken hééft. Eergisteren avond is te Brussel op de plaets S*. Gery eene dry dubbele moord gepleegd- De zuster van M. Evenepoel, by- zonderen ontvanger van M. den grael' de Mcrode, is benevens luiere twee dienstmeyden deêrlyk 0111 hel leven gebragl. De daeders van ditafgrysselykschelmsluk zyn tot heden onbekend. Zy hebben ter zeiver iyd eene aenzienelyke diefle gepleegd bestaeud'e naemelyk in geld, gouden horlogïën, ketens, spelden met diamanten omzet, kostelyke gesteenten, zilverwerk etc. De twee vryërs der dienstmeyden worden bewaekl, en eenen vigilanténvoerder is aengehoudeu. Men bemerkt eene buytengewoone werkzaemheyd in het ministerie van openbaere werken. M. Frére is da- gelyks in al de bureélen, en onderzoekt alles. Men ver- wagt zich aen menige verandering, dat is, aen menige verbetering; want, M. den minister hééft reeds meer dan een misbruyk ontdekt, en heeft vastelyk besloóten geen misbruyk hoegenaemd te dulden. Ten gevolge van eene schikking tusschcn den mi nister van binnenlandsche zaeken en de koninglyke maet- schappy van Linneus getroffen, zal er tydens de Septem berfeesten eene proef van openbaere tentoonstelling van voortbrengsels van den landbouw en van de daermede in verbandstaende nyverheydstakken te Brussel worden ge nomen. Deéze tentoonstelling zou gehouden worden op de overkte merkt der galeryën van S. Hubert, en tydens de Septemberfeesten plaets hebben. welk anders het deel van eenen vremdcling zal worden Ja, mynen zoon, dit is wel. Met zoo te werk te gaen zullen wy de geheele forluyn bezitten. Sulpilius snelde aenstonds naer bet paleys, en vraegde aen den hertog de gunst 0111 zynen vader te mogen ophangen, ten eynde het derde deel van het goed, welk aen den beufbeloofd was, te erven. Deéze vraeg wierd op staendenvoet toëgeslaen, en men bragt den zoon by den armen Casterman, in bet gevang, alwaer deézen geketend lag, en zich bereydde 0111 te sterven óp het schavot dal vóór het paleys opgeregl was. Mynen vader, zeyde hy', toeii by het kot binnen trad, aen- gezien liet ongeluk wilt dat gy lieden moet opgehangen worden, in gevolge de genadige sententie van Monseigneur den hertog, en dat een derde van uw goed zal gegeéven worden aen den geéneu die de bediening van uwen beul uyloell'enl, heb ik, kennende de gencgenheyd welke gy my loedraegt, gemeynd dat gy het niet kwalyk zult neémen dat ik my hier mede belaste; op deéze wyze zullen uwe goederen in geene andere handen vallen, en hier over moet gy te vreden zyn. Ivo verborgde de veronlwcêrdiging wélke deéze woorden by hem deéden onlslaen, en zeyde: cc Uwe redenen zyn gegrond, mynen zoon; indien gybereyd zyt, doe uw werk.» Den jongeling dééd dan de koord rondom den halsvan. deézen die hem als zynen zóón luid aengenomen, en bad hem de dood met onderwerping te onderstaen. Alsdan dééd menden veroordeelden uyt het gevang treéden. Hy had de handen op den rug gebonden", en wns gevolgd van zynen zóón, die hel evnde der koord droeg welke hy rondom den hals van zynen vader gedraeyd had. Al de bediende van den n.,„ graef vergezelden Caslerman, de nieuwsgierige waren ontel- baer. Den zóón van den weéver begon bedugt te worden, toen hy dil alles zag. Aen den voet der leeder, welke tegen de galg geplaetst stond, gekomen zynde, wierd hy bleek en beéfde, om dat hy geene tydingen van zynen vriend, sire de Lannoy, vernam. Zou deézen my ook vcrracdenriep hy uyt. En'zou ik nu moeten sterven Zynen zóón hoorde deéze wóórden maer verstond den zin van de zelve niet. Sulpilius klom aglerwaerds de leeder op, poogde zynen vader eenige vertroostingen te geéven, terwyl hy altyd het strop in de banden hield. Den veroordeelden klom ook eenige sporten der leeder op, en blééf daer eenige oogenblikken slilstaen, 0111 te zien of hy nie mand uyt het paleys van den hertog zag komen. Onderliissclien was sire de Lannoy dén hertog van Bourgon- diën gaen vinden, en luid hem gezeydmet eene vlaemsché open- hertigheyd Monseigneur, gy doet wel ligtveêi'diglyk uwe vrienden sterven.» De oogen van ltarel begonnen als te vonkelen en men za» dal zyn bloed hem naer hel hoofd kwam. Stel 11 in geene gramschap, zeyde de Lannoy, zie bier uwe leévendige valk; Casterman is onschuldig. Den hertog verwonderd, liep daedelyk naer de venster, en, na die geopend te hebben, zwaeyde zynen hoed tot teeken dat de justicie moest onderbroken worden. Eenen «ogenblik nadien was sire de Lannoy aen den voet van het schavot, dééd zynen vriend van de leeder "komen, en leydde hem, met het strop aen den hals en gevolgd van zynen aenge nomen zóón, vóór den hertog. Den patient verhaelde aldaer de Men verzekert, dat na eenen ministers raed deézer dagen onder de voorzitting des konings gehouden, zes a zeven arrondissements-kommissarissen gaen afgesteld wor den, te weélen de heeren Moerman (van Gend), Derasse (van Doornyk), de Neckere (van Yper), Leroy (van Soig- nies), Thonissen (van Hasselt), Dujardin van Brugge), en Boussemart (van Waremme.)Anderediërambtenaerszou- den verplaetst worden. Naer men zegt, zullende gouver neurs onmiddelyk daerna worden uytgenoodigd, om aen de arrondissements-kommissarissen liunne aenkleéving aen het programma van het kabinet te vraegen. By koninglyk besluyt van 26 augusty, word aen den' baron d'Anethan, ex-minister van justieie, een levensloo pend pensioen van 6000 fr. verleend. Men verzekert, dat er spraek is, in het programma der aénstaende septemberfeesten, eene groote militaire feest te begrypen, ten welken eynde 12 a 18,000 man van alle wapens te Brussel zouden worden samengerukt. Een ministerieel dagblad van Brussel meld dat de tyding, volgens welke M. den baron de Vrière tot gou verneur van Oost-Vlaenderen zou benoemd zyn, van allen grond van waerheyd ontbloot is. Heden, meer dan ooyt, is er spraek M. Aug. De Cock definitievelyk tot gouverneur te benoemen. Men wilt in de hoofdstad eene letterkundige maet- schappy stigten, onder den titel van Les publicistes des Beiges réunis. Deéze maetsehappy zoude ten doel hebben, eene gelukkigesmellingtusschen de twee taelen des lands te bewerken, en de nationaele schryvers middelen te ver schaffen, 0111 hunne werken uyt te geéven. Den minister der openbaere werken komt te ver bieden het verkoopen van boeken, medaliën, landkaerten, enz., hetwelk men tot dusverre aen zekere beambten in de voórnaemste statiën van 'sRyksspoórweghad toegelaten. Men hoéft op liet kerkhof van Laeken liet lykje van een pasgeboóren kind in eenige doeken gewonden, ge vonden By koninglyk besluyt van den 26 Augusty, is M. Karei Lodewyk Galle, kandidaeRnotaris te Strypen, tot notaris te Sotteghem benoemd, in vervanging van wylen zyhen broeder. Eenen der treffelykste Meekers van Gend, M. Stam- paert, woonende in den Ham, had eenen knegt die het vertrouwen van zynen meester niet verdiende, en deézen knegt is met het lynwaed dat hy by veél'e kalanten van zynen meester gehaeld had, opgesteéken. Het lynwaed beliep tot eene weerde van boven de 3000 fr. Den dief is dóór de douaniers by Sotteghem aengehouden. Men wéét dat den communaelen raed van Brugge, sedert eenigen tyd, zyne zittingen in het openbaer houd. Veel volk komt die zittingen bywoonen, en do openbaere beraedslaegingen oeffenen eeiien gunstigen invloed op het publiek uvt. Dank aen die openbaere vergaederingen, zyn de oneenigheden die tusschen twee fraktiën van den raed bestonden, véél verminderd. De brugsche pompiers kosten jaerlyks aen de stad eene somme van 20-000 fr. Den Impartial zegt dat dit korps geene diensten aen de stad bewyst, en slegts een korps van luxe en parade is. By ministerieél besluyt vun 31 Augusty, is de jagt met loopbrakken en windhonden te rekenen van 18 sep tember aenstaende toegelaeten. Veéle landbouwers, hebben, dit jaer, buytenge woone voorzorg genomen 0111 geen voeder vóór de bees ten te ontbreéken, en hebben proeven gedaen die met den besten uytslag bekroond zyn geweést. Onder andere heeft men boeren gevonden die tusschen de struyken aerdappelen, bittcraven geplant hebben. Deéze planten hebben elk vier a vyf ponden koey-eéten opgeleverd, en zyn dus van zeer groot nut vóór de landbouwers ge wéést. proef welke hy had willen neémen, en den goeden raed van zynen stervenden vader, van welken raed hy nu al de opregl- lieyd en gegrondheyd kende. Den hei tog bcwoógen, dééd zelf het strop los, ontbond zyne handen, omhelsde hem en vraegde oodmoedige vergitfenis. Ik alleen ben den pligtigen, antwoordde Ivo Casterman. Monseigneur, indien ik weder in uwe goede gunst getreédeu ben, gedoog dal ik heden naer Leuz.e terug keere en aldaer in myn voórgaende huys leéve, gelyk ik nooyt zou moeten opge houden hebben teleéven. Karei kon dit besluyt niet afkeuren, ofschoon dit hem pyn veroórzaekte. Hy liet Casterman vertrekken, en gaf hem volle magt 0111 zynen zóón te straffen over zyn slegt gedrag, gelyk hy het zou goed gevonden hebben. Ivo Casterman hield zich te vreden. met tot zynen aengeno men zóón te zeggen: Sulpilius, gy zyt mynen zóón niet meer, maer gy zyt hem v geweest. Ik kan u noch vergeéven noch straffen. Het eenigste welk ik u wil opleggen, is dat gy, in plaets van myne goederen te bezitten, dit strop bezit, en het zelve geheel uw leven lang aen uwen hals zult draegen, zonder daEgy nog ooyt in myne tegenwoordigheid moógt verschynen. Savina, verschrikt over hel géén zy kwam te verneémen, vluglle ineen klooster alwaer zy haer leven eyndigdc. Ivo Cas terman begaf zich spoedig naer-Leuze. Na twee jaeren overleed Savina, en Ivo ging een tweede houwelyk aen met de dogter van eenen ryken lakenweéver, en wierd vader van verscheyde kinderen. De familie van Casterman bestaet nog in Ilenegauw..

De Denderbode | 1847 | | pagina 2