Alom is den boekweyt allerbest gelukt, en overal is men verbaesd over den ryken oogst van dit graen. Als iets opmerkensweêrdig, ziet men dat er geene looze grae- nen in den boekweyt te vinden zyu, en dat de bloem allerwitst is. Om een slael van de groote opbrengst van dit graen te geéven, zullen wy enkelyk zeggen dat de gebroeders d'Haese, te Desteldonck, ternauwernood 60 roeden boekweyt gezaeyd hebben, en hier van 4 zak ken allerbesten boekweyt ingeöogst hebben. De oudste landbouwers verklaeren dat zy dit nog nooyt geweéten hebben. Den koning komt aen den broedermoorden Carel Vanderveken, die dóór het hof van assisen van lirahand ter dood was verweézen, gratie te verleenen. De dood straf is in eeuwigen dwangarbeyd met tentoonstelling veranderd. Jlen wéét dat Vanderveken zynen broeder vergiftigd had. Eene groote hoeveélheyd groene, onrype, okker- noóten, is met den stoomboot van Antwerpen naer Lon den gestuerd. Er waren ook zeer veéle vette kalveren aen boord. Zaturdag avond had éenen schrynwerkersgast, met naeme Van de Kinderen, de onvoórzigtigheyd, terwyl hy bezweet was, in eenen gragt in den polder, te gaen /.wem men maer hy wierd dóór de koude bevangen en zonk naer den grond. Ondanks de aengewende poogingen van ecnen zyner medegezellen, in hy verdronken. Een peêrd bevond zich eergisteren op de rayls van den yzeren weg, omtrent de statie van Piasschendaele, en zou een groot onheyl hebben konnen veroorzaeken. Gelukkig heeft den machinist het dier in tyds gezien, en heeft het konvoy konnen stil houden. Op deéze wyze heeft men een groot onheyl konnen vermvden. Men schryft uyt Loochristy dat M. Bonne, koop man in lynwaeden aldaer, zich vlytig bezig houd met op die gemeente een ruym werkhuys te maeken. Dit werk- liuys word ingerigt om, tydens aenstaenden winter, aen talryke werklieden bezighevd en bestaen te verschuilen. M. Bonne doet nu zynen voórraed van vlas op, en zal het zelve nadien doen zwingelen, spinnen en verweéven. Men verhoopt veel goeds van deéze menschlievende in- rigting. Den Vlaemsche maeyër, onlangs aen de Fransehe grenzen vermoord gevonden, is erkend geworden voor zekeren A. N. Andrieux, oud 50 jaeren, onegten zoon van Amandina Andrieux, woonagtig te Irchonweltz. Den treyn zaturdag morgendvan Oostende vertrok ken, is te Malderen buyten spoór geloopen. Den stoom- sleéperisomgevallen;maerbuytendenoppertreyn-wagter, die- eenige kneuzingen heeft bekomen, is er niemand gekwetst geworden. De opening van het kamp van Compiègne heeft den 25 deézer maend plaets gehad. De belangstelling opge wekt vóór de aldaer te verrigten krysoefeningen dóór twee Fransehe division; de verlokkende wandelingen in eene der schoonste wouden van Vrankryk, gevoegd by het gemakkelyk vervoer langs den spoorweg, trekken reeds veel bezoekers denvaerts. Men begeeft zich per spoorweg van Brussel naer Clermont, vertrekkende ten 8 ueren 15 minuten s'morgens en men vind in deéze laetste stad eene diligencie, welke u in twee ueren en half te Compiègne brengt. In de laetste zitting van het hof van assisen van Luxemburg was een 12-jaerig kind te recht gesteld, on der beschuldiging van daeder te weézen van twee moed willige braudstigtingen. Den jongen Barbette, die er uytennate verstandig uytziet en des tegevaerlyker isvoór de samenleving, had eerst den duyvel, daerna den agent eener assurancie-kompagnie en eyndelyk eenen peêrden- smid beschuldigd, hem te hebben opgestookt, in een buys brand te stigten, en daervoór 25stuyverste hebben gekreégen. De valschheyd deézer aentygingen is egter by het proces gebleéken. Barbelle hééft moeten bekennen, dat hy uyt eygen gemoede was te werk gegaen en het geld uyt eenen offerblok gestoólen had. Pligtig verklaerd zynde aen moedwillige braudstigting, maer zonder be grip zyner handelingen, hééft het hof beslist, dat den jongen deugeniet tot zyn 20 jaer in een tugthuvs, zou worden opgesloólen. Men schryft uyt de Ardennen, dat de graenen vanmen- schen geheugen "zoovéél niet hebben opgebragt als dit jaer. De andere landvrugten zyn niet minder overvloedig; onmogelyk kan men zich voorstellen, hoeveel duyzende appelen er aen de boomen hangen, zooverre dat deéze onder het gewigt bezwyken. Ook de buekenoten zyn in zulken overvloed, dat iederen boer ér vóór verscheydene jaeren eenen ruymen voórraed olie zal kunnen uythalen. Het nagras, dóór den gevallen regen begunstigd, beloól't insgelyks allemands hóóp en verwagting te overtreffen. Maendag is te Vervicrs een groot onheyl gebeurd. De egtelingen Thiriat waren bezig met vernis te koóken, als denzelven vuer vatte, en, terwyl zy poogden te blussehen, wierden zy zelve dóór de vlammen bereykt en ysselyk gebrand. De vrouw is des nachts aen haere wonden bezweéken. Men hóópt den man te redden ook eenen der zoónen is erBstig gebrand, maer niet ge- vaerlyk. Men verhaelt dat in de Langstraet, by 's Ilertogeu- bosch, eenen aerdappeldief gedagt had zvne zaek zeer slim te overleggen, dóór in het schot van eene sehuer, waerin eene groote hoeveélheyd aerdappelen geborgen was, een gat te maeken, niet grooter dan om zyne hand ei' dóór te sleéken. Den eygenaer dagl dat de ratten zy nen voórraed verdunden. Den knegl egter meende dat de ratten zich wel met wat minder zouden vergenoegd hebben, doch de meening van zynen meester bragt hem op eenen zonderlingen inval. Hy plaetste aen de binnen- zydevan het gat eene solide rattenklem en toen hy des nagts wilde gaen zien, of de rat gevangen was, vond hy een tweevoetig dier gevangen en in de onmogelykheyd van te ontsnappen. Men liet hem daer den nagt doorbren gen en des morgens kwam den eygenaer met den knegt, elk met eene zweep gewapend en na de gewaende rat eene dugtige correctie te hebben toegediend, wierd de klem van binnen losgemaekl en den daeder kwam er dit- mael met eene geklemde hand en eenen warmen rug af. Het is te hoópen, dat die les vóór hem niet vrugteloos zal zyn geweést. Den 26 september zal in Holland gelyk eenen feest dag of biddag gevierd worden, ten eynde dien dag den Allerhoogsten te bedanken over den overvloedigen oogst met welken hy het land begunstigd hééft. De Dubiin Freeman berigt, dat in het openbaer werkhuys van Derry, veertig menschen tegclyk het Ka- tholyk geloof hebben omhelsd. Men kondigt ook de be keering aen van den voórnaemsten boekhandelaer van Oxford en zyn huysgezin. Men schryft uyt Parys het volgende: Den graef Alfred van Moutesquiou, oud 55 jaeren, voorheen ordo- nancie-oilicier van Napoleon, en officier van het Eere- Legioen, isinzynbed meteenen dolk doorstoken gevonden, ily moet zich in eenen aenval van hcele koorts van het leven hebben beroofd. De eenigsle katoenspinner}' die te Liverpool be- stact, gaet gesloóten worden, en zal meer dan 500 werk lieden van hun bestaen berooven. Men meld uyt Londen dal wederom eenige koop- handelhuyzen hunne beladingen hebben moeten opschor ten ten gevolge van spekulatiën in graenen die slegt uytge- vallen zyn. In Neder-Beyeren is zoo véél graen geoogst, dat de gebouwen ter berging niet toereykende zyn, en men onder den blooten hemel groote stapels moet opregten. Eenige vermaerde zwemmers hebben onlangs voór- genomen, van Weenen naer Presbourg, langs den Donauw te zwemmen, welken afstand te water 12 mylen is. Van de acht zw.einmers, is maer.eenen te Presbourg aengc- komen, en is met luvster en onder het losbranden van hot. grof geschut, als eenen overwiunaer onthaeld. Boven de stad Galaz, in Moldavian, is den 25 july, zoo meld men, eene trombe of waterhoos losgeborsten. In weynigc stonden was geheel de stad overstroomd, en vormde slegts; een uytgestrekt meêr. De schade is on- schatbaer. Alfe de wyngaerden zyn verwoest, en in de omstreéken der stad zyn meer dan honderd koeyën, veéle peêrden talryke honden en andere dieren verdronken. Den kerkraed van Bristol (Engeland) hééft oenen brouwer, wegens het bezwalken van den goeden naem eener jonge dogter, veroordeeld om in dekerk haererwyk in een wit hemd te staen. Twee Engelsche vrouwen hebben onlangs zeldzaeme blyken van moed gegeéven, daer zelfs beproefde mannen terugdeynsden vóór hetgeen zy verriglten. Onderschey- dene vaerluygen wierden naemclyk dóór eenen storm op de kust geslingerd, en op eenen der masten zag men dry zeelieden geklommen, die even als het andere scheepsvolk, bedreygd wierden, dóór de woedende golven verzwolgen te worden.Daergeenen der aen het strand staende mannen den moed had hulp te bieden, gelukte het twee vrouwen eene touw aen ecnen der schipbreukelingen toe te brengen, waerdoór alle dry langzamerhand gered wierden. Men lieé.t daedelyk eene inschryving vóór haer geopend, ter wyl zy daerenboven nog eene gouden medalie ontving, waerop haere verdienstelyke daed vermeld is. Heden is op de Theems een zeer schroomelyk on geluk gebeurd. Den ketel nacmelyk van eenender stoom- booten, welke den dienst verrigt van omnibus tussehen de merkt van Hungcrfort en de Londensche brug, sprong uyteen op hetzelfde oogenblik, dat den boot van den veêrdam afstak. De uytwerking deézer ramp was ver- schrikkelyk. Den stoomboot is in duyzend stukken ge sprongen, slegts een deel zyner kiel is geheel gebleéven. Men wéét nog niets bepaelds omtrent het getal lyken en gewonden; maer men zegt dat het getal dooden tussehen de 50 en 80 bedraegt. Op liet oogenblik der uvtbersting bevonden er zich meer dan 150 passagiers aen boord. In de departementen aen de Pyrencën heerscht nog véél bygeloovigheyd. Deézer dagen had te Batz, by Geanne, eene 70-jaerige vrouw uyt genegeuheyd aen een kind eene peêr gegeéven, en toen den kleynen deéze vrugt geëéten had, wierd hy met buykpynen bevangen. Dit was genoeg, om de oude vrouw verdagt te houden, het kind te hebben betooverd, met over hetzelve een lot te werpen. Fantoux, vader van het kind, en zyne domme gebueren, wilden de vrouw dóór ysselvke dreygemenlen dwingen de kwaede hand van liet kind te trekken. Daer de oude vrouw zulks niet doen konde, staken zv branden de harstfakkels onder haere rokken, doch nademael dit niet hielp, dreygden zy haer met den gloeyënden oven, en werkelyk stak men er haer met de beenen tot halven lyve in. Op het geschrey des slagtoffere kwamen sommige persoonen toegesneld, welke de ongelukkige uyt de han den haerer beulen rukten. Maer zy was zoo ysselyk ver brand, dat zv een paer dagen daerna overleed. Fautoux hééft zich van zelf gevangen gesteld. Over eenige dagen wierd in het graefschap Derry, in de wateren van Lough Foyle, eene geheele troep wal- visschen gezien dóór de werklieden van den spoorweg van Londonderry en Coleraine. Erwierden daedelyktwee booten bemand met eenige waeghalzen, welke, onbekend met den gevaerlyken stryd tegen deéze dieren, hen niet dan met véél moeyte naer de ondiepte dreéven, waer alsnu eenen vreeselyken woretelstryd met hen ontstond, die zeker ten nadeele der onvoórzigtige aenvallers zoude afgeloopen zyn, indien niet eenen stoomboot hen tc hulp ware gekomen, en tevens nieuwe manschappen hadde aengevoerd. De heuvels rondom waren bedekt met toe schouwers van deéze zonderlinge worsteling. Na eenen hevigen stryd van vyf ueren blééf de overwinning aen de aenvallers. Vier walvisschen wierden gevangen genomen. ZAEK VAN PBASLIN. De ontleéding der ingewanden van den hertog van Choiseul Praslin hééft in de artsenykundige schóól van Parys plaets gehad. De stollen, in de maeg gevonden, behelsden geen arsenicum; maer de ingewanden en de lever lieten talryke spoóren van vergif zien. Daer het nu bekend is, dat de lever een van die ingewanden is, in welke het arsenicum het allerlaetste dringt en na eene werking van verscheydene dagen, mag men er uyt besluy- ten, dat de vergiftiging sinds eenige dagen voltrokken was. Eu drydervoórnaemstedoctoóren van Parys hebben dit niet gezien Ofschoon thans de twee hoofdpersoonen van het bloe dig drama van 18 augusty verdweénen zyn, gaet men nog steéds voort met het vermelden van byzondere gebeurte nissen betreffende de hertogin de Praslin. Zoo verhaelt men, dat men vóór omstreéks vyf of zes jaeren, toen de hertogin des avondsin het pragtig park van Vaux-Praslin w andelde, onverwagts een schot hoorde, en dat den ko gel byna raekelings langs het hoofd der hertogin voórby vlóóg. Geen onderzoek, geene naspoóringen hadden er plaetsde zaek wierd binnen de mueren van het kasteel gesmoord, doch ieder, die tot het hnyS behoorde, waren en zyn nog overtuygd, dat alleen den hertog den bedry- ver van deézen moordaenslag was. Eenanderdagblad berigt, dat de hertogin twee testamen ten heeft nagelaelen, het een van 1841, het ander van 1846, welke bcyde vóór Interen man véél goedjonstigheyd bieten blyken. In het laetste testament komt de volgende merkweërdigc bcpaelingvoór: De hertogin Iaetaen eenen haerer zóóns al haere diamanten na, op voórwaerde van dezelve te verkoopen, en van het geld staetsrenten te maeken. Do inkomsten deézer renten moeten worden ge kapitaliseerd, tot der tyd dat deézen zóón trouwt, alswan- neerhet gansclie kapitael tot hetaenkoopen van diaman ten vóór de bruyd moet worden besteéd. Het vermogen van de hertogin van Praslin schynt aen- zienlyker te weézen dan men eerst gemeld had. Haeren notaris moet gezegd hebben, dat hetzelve tien en half milliocn francs bedraegt. MERKTJIEHICTEX. De laclsle merit van Brussel was tacmelyk wel bevoóiracd. 1515 zakken tarwe zyn verkogl geworden ten pry zeiltd 5 10; 56 zakkenrogge ten pry ze van 410 «42haver 202 zakken van 210 26; koolzaed, 152 zakken van 616 a 615 den halven hectol. Te Antwerpen is den prys der tarwe nagenoeg den zeiven gebleéven dan de voórledene weekde rogge egter heeft eene nog al merkelyke dading ondergaan. Er was zeer weynig kooplust ter merkt. Gelieft Mp. den opsteller de volgende regelen in uw geëerd blad op te neémen. Wie van ons, die in de prysdeeliug van 11'. Van der Specleii tegenwoordig geweést, is, heél't geen genoegen gevonden by liet zien der schoone bekwaemlieden van onzen Aelstenacr den kleynen Livinus De Vos? Gemakkelykc en aengenaeme uyt- spraek natuerlyke beweégingen, een zeker gevoel waermede by slegts 7 jaeren 1/2 tellende het stuk van den heer Lamarline op Napoleon Bonaparte uytgalmde, dit alles moest zekerlyk ge heel bet gezelschap in eene gelukkige verrukking brengen. Eer dan aen onzen jongen medeborgcr! eer ook aen deéze die liet zich eene pligt agten zulkebekwaemheden tebelpenontvouwen 't is den roep van alle de Aelstenaeren. Maer wie ook van ons alle beeft zich niet weynig verwonderd van onzen jongen Livi nus niet zien bekroond te worden in de declamatie, daer hy reeds twee agtereen volgende jaeren daerin eenen prys ontfan- gen heeft? Moet men niet op alle manieren opwekken deéze die zoo véél heloóven? Waer is de opwekking? Hy hééft eenen prys van memorie ontvangen. Goed, niemand zal hent dien be twisten, maer waer is den prys van uyterlykewelspreékendheyd den welken hel publiek hem met zoo véél teekens gewenscht heeft alswanneer het aen zyne verschyning alleen zoo veel blv- ken van genoegen gegeéven lieéft, alswanneer het meer als een kwartier uers zyne aeudagt geboeyd hield op'de welspreékend- beyd van onzen Livinus en met zulk eenen geestdrift het opliet eynde begroette Verdiende dit niet eene loflyke melding of ten minsten eenen blvk van genoegen van den kant van M. Van der Speeten? 'T is (leézeverzuymenis die my aengespoórd hééft de voórgaende regelen lot lof en opwekking van onzen jongen Aelslenaer te schryven. V. li.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3