ZONDAG 12 SEPTEMBER 1847. EERSTEN ,1 VERGING. N' 32. AELST, den 11 Seplember. ££$S Mnde^jbi^l Dit blad vcrschvnt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doe'n heeft, hymag op onzeonpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit werkblad zal verder göwaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller ral 'wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. cuioia: sunn. DENDER-BODE ONDERZOEK VAN HET STAETKUNDIG MINISTE- RIEÉL PROGRAMMA. Het nieuw ministerie heeft zyne staetkundige grond stellingen openhertigiyk kenbaer gentaekt; zyn program ma word dóór de tolken van het hedendagsch liberalis- mus hemel Ito g verheven Tolken van het catholicismus schynen ook de bewerking van dit programma hoopvol te gemoet te zien. Alle schynen het aen te porren om het letterlyk en kragtdaediglyk uyt te voeren. Maer alle, volgens ons, den eenen blindelings den anderen lisliglyk bewerken zynen ondergang. Wy ook zyn liberael, en wenschcn vóór het land een liberael ministerie te bezit ten; maer weynig met de persoonen bekommerd, bekom meren wy ons ook weynig met den ydelen klank van liberalism us, wy willen liberaele daedzaeken, wy willen een waerlyk liberael bestuer. Wijlende regtzinniglyk het nieuw ministerie van zynen val bevryden, konnen wy ons niet onthouden van" het zelve ernstigiyk aen te beveélen van zich aen zyn pro gramma niet te bepaelen en daerenboven geene eene z.yner grbndstellingen ten uytvoer te brengen, zonder de zelve nog honderdmael overwoógen te hebben. Willende ook aen onze leézers onze gevoelens wegens-dit roem- rugtig programma mededeelen, zullen wy liet zelve met onze bekende onpartydigheyd onderzoeken. Aen het hoofd van zyn politiek programma, wilt het ministerie eerst en vooral in uytdrukkelyke bewoór- dingendaerstellen het grondbeginsel der onafiianglyk- HEYD VAN DE BORGF.RLYKE MAGT IN AL HAERE TRAPPEN; en het voegt er by den staet is leeke. Het is van het hoogste belang aen den slaet duydelyk en kragtdac- diglyk dit wereldlyk merkteeken te behouden, en onder dit betrek, de werking van het staetsbestuer te ontvoogden van alles wat haer zou konnen hinderen.» Deézcn eersten grondregel is de herhaeling van den 2". artikel van het congres liberael van den 14 Juny 1846, de.voórschryving der weêzenlyke onafhanglykheyd van de borgerlvke MAGT, en dit, gelyk wy nu duydelyk kon nen merken, jegens het geestelyk gezag. Deézen arti kel hebben wy in den Denderbode van 11 October 1846 N° 4, onderzogt, en hebben hem onder twee betrekken moeten afkeuren, vóór eerst om dat die onafhanglykheyd in rechte bestaet, en ten tweeden om dat hy vóórspelt de uylsluyting buyteir alle bedieningen van al onze- eenvoudige catholvke medeborgers op wie onze geeste- lykheyd zou konnën verdagt zyn eenigen invloed te kon nen uytoeffenen, het géén wy als tegenstrvdig aen het liberalismus moesten aenzien, en niemand hééft, tot heden, ons gevoelen wederlegd of tegengesproken wy moeten het dus blyven behouden. Doch vóór het liberael congres konden wy hier toe eene bewcégreden vinden. Yeélc leden, de catholvke buyten alle bedienin gen konnende doen stellen, mogten eene vaste hoop koesteren van ook eene te bekomen, en aldus was er vóór het congres eene gezonde reden om al de leden te doen beloóven van die weêzenlyke onafhanglykheyd werkstellig te raaeken zich ovcrtuygd houdende, dat, kwam er een nieuw ministerie, het zelve uyt zynen schoot spruvten moest, en dat aldus de toekomende ministers voorop zouden verpligt geweest hebben onder hun die in het congres liberael hunne staetkundige pligten had den leeren kennen, al de plactsen en bedieningen te ver deden. Maer bestaet dergelyke beweegreden wel vóór een oppërbestuer, vóór een ministerie Dat de onafliang lykheyd der borgerlvke magt in rechte bestaet, kan niet betwist worden dat het staetsbestuer in geene van zyne werkingen zich van de geestelykheyd moet of zelfs ge- voeglyk mag laeten geleyden, zal niemand tegenspreéken. Kan dus wel een ministerie betaemelykerwyze uytba- zuynen, dat het zich aen de voógddy vande geestelykheyd onttrekken wilt Doet dit niet onderstellen dat zyne voórzaeten onder haer jok gebukt hebben gegaen, en .al bet liaclelyk van hun bestuer aen deéze te laste gelegd moetworden, daer het ministerie alleen vóór zyne akten verantwoórdelyk dient te zyn Is dit niet zyne voórzaeten van domheyd en onnoozel- heyd willen beschuldigen, en onze geestelykheyd alleen van boosaerdigheyd Moest het tegenwoordig ministerie wel het volk voor komen dat het naer de geestelykheyd niet zou geluysterd hebben? VVasditreeds niet genoeg gekend? Hetministerie is uytsluytelyk liberael. leder een wéét dat mynheer Rogier, het hoofd van het ministerie, niet cathotyk is, wat de andere zyn, weéten wy niet, is dit niet eene ge- noegzaeme waerborg dat het zich aen de geestelykheyd niet zal verslaeveh. Dat het de natie aenkondige regtzinnigen eerbied vóór het geloof en vóór zyne leerstellingen, bescherming vóór de oeffeningen van den godsdienst, recht en welwillendlieyd vóór de bedienaers, wanneer zy zich in den kring hunner godsdienstige zending iiouden, was redèlyk en billyk zelfs noodig om de gemoederen gerust te stellen, want veéle zouden hier aen hebben konnen tw.yfelen, ingezien den onbezonnen oói-log dien de catholykc aen den heer Rogier, minister, in 1841, hebben aengedaen. Dat het ministerie al de plactsen of bedieningen ver- gunne of ontneéme zonder de geestelykheyd te racd- pleégen, zal niemand tegenspreéken, vóór zoo voél het in zyne beslissingen de bekwaemheyd, de deugd en tref- felykheyd in aenmerking neéme. Maer hééft het ministerie, doór.zynen eersten grond regel, zyne onaflianglykheyd en zyne onpartydigheyd aen het volk willen aenkondigen?ln ons onderzoek van het programma van het congres liberael hebben wy aen het verstand van zynen tweeden artikel willen twyi- felen en hier van eene duydelyke en verstaenbaere ui t legging verlangd; wegens den eersten grondregel van ons nieu® ministerie moeten wy den zelfden twylfel vinden en de'zelfde uytleggingen verlangen; ook verhoópen.wy dat onze waerlyk liberaelevolksvertènwoórdigersliier toe het ministerie zullen uytdaegen, en dat het, beleefder dan liet congres jegens den Uender-bode, deéze verstaen- baere en onbekrompene uytlegging geéven zal. Den grondregel isl)e onafhanglykheyd der borgerlyke magt in alle trappen of graeden te weéten, opzigtens het geestelyk gezag. Deézen grondregel schynt dringend vóór te schi jven de weêzenlyke onaflianglykheyd jegens hunnen Bisschop Deken of Pastor van alle provinciaele, districtoraele, en communaele hooge en leege ambtenaers, indervoegen dat zy, in hunne ambtelyké bekommernissen, zwierigheden of werkingen den raed van geestelyke mannen niet zullen mogen naeloopen en volgen, willen zy tot eene bediening benoemd of zelfs in deéze behouden worden. En hoe kan men deéze onafhanglykheyd bèwaerheden*?—-Leeft den hoogen of leegen ambtcnaer in vriendelyke betrek kingen met zynen Bisschop, Deken of Pastor, men zal, ten minsten, de afhanglykiif.yd konnen vermoeden, want vrienden dagelyks of dikwils by elkander, zal men ligte- lyk onderstellen dat zy zich met staetkundige of admi- nistrative zaeken bezig honden, en den bisschop, deken of pastor de administrative werkingen van den ambtcnaer blyvende goedkeuren, konnen gemakkelyk de vermoe dens en onderstellingen van afhanglykheyd, tot bewysvan weézenlykhevd overgaen. Doch eenen ambtcnaer kan zich van dergelyke betrekken wederhouden; maer mag hy nog wel te biegte gaen en wel voórnaenielyk in eene eenzaeme plaets, in de sacristy, by voorbeeld, wilt hv zich aen geen vermoeden van afhanglykheyd blootstellen? Eenen Bisschop, Deken of Pastor kennen daer immers nog voórnaenielyk hunnen invloed doen gelden en de afhangelykheyd van den ambtenaer bewerkstellingen. Den grondregel aldus uytgelegd, zou men deézen bietsten ook al buyten bediening konnen houden. - Zon den grondregel aldus begreépen niet boven maete aenstoölelyk zyn? Men zou zelfs onze uytlegging en ver- moedelyke toepassing, vóór belaclielyk en zinneloos mo gen houden, mogl men die zwermen van liberaele plaets- zoekers niet zien opryzën, die liet ministerie, in zyne afzettingen vóór te véél gemaetigd houden om zyalle op hunne beurt eene bediening te konnen bekomen. Wy zelve zonden onze uytlegging vóór belaclielyk hou den, mogt den grondregel alzoo niet konnen vérstaen, worden, en hadden wy hier over in ons onpartijdig onder zoek aen de Alliance niet vrugteloos eene voldoende en onbekrompene uytlegging gevraeglt. Dat den minister zich onafhangelyk van alle geestelyk gezag godraege, daer in stemmen wy grondherliglyk toe; dat. hy zich tevens tegen alle vleyery van den party geest wapeneis onzen innigen en ook uvtdrukkelykèn wensch. Maer dat hy aen onderhoorige bediende eene weézenlykepnafiiangelykheyd van hunne geestelykeover- lieyd gebiedender wyze voórschryve, dit is volgens ons eene dwingelandy, waér van hy cie onverdraegelykheyd wei harst gevoelen zal.—Eenen minister moet zich verge noegen dat eerien onderhoorigen bedienden zyne pligten kwyte, als trcffelyk man handele, en zyne bediening met bekwaemheyd, stipthevd en onpartydigheyd uytoelfene. Hy hééft zich niet te bekommeren noch te bemoeyën waer dat hy zyne ingeévingen gaet haelen, of van waer h\ dezelve bekomt. Totdat wy die voldoende en onbekrompe uytlegging, die wy verlangen, bekomen hebben, moeten wy dus den eer sten grondregel vóór onbezonnen en zinneloos of wel vóór kwaedwillig aenschouwen. Na van de onafhanglykheyd gesproken te hebben, gaet het programma voort: Van eenen anderen kant regtzinnigen eerbied vóór het geloof en vóór zyne leerstellingen bescherming vóór de oeffeningenvan dengodsdienst, recht cn welwillend- heyd vóór de bedienaers der eerdiensten wanneer zy zich in den kring hunner godsdienstige zending houden. Dit is het tweede grondstelsel, 't géén wy in een toe komende blad zullen onderzoeken. Al de gouverneurs der provinciën zyn van wegens het ministerie belast met het programma van het nieuw ministerie aen al de distrikt-kommissarissen toe te stueren, op dat die ambtenaeren deés programma zou den aenkleéven. Wanneer de gouverneurs de antwoor den der arrondissements-kommissarissen aen den minis ter van het inwendig toestueren, moeten zv by die ant woorden hun hezonder persooneél gedagt voegen. Dat al de nieuw benoemde distrikt-kommissarissen het programma zullen aenkleéven en 't zelve Inydrugtig toe juichen, lyd byna gncnen twyffel; maer of de in bedie ning gebleévene die gansch ep^gflWyjen 't voórmaelie, ministerie verknogt wareny<fe<^£<ft^Ikeurin:yMtf7-' len geéven, weéten wy mof, znlIaÈSj?""SSf vonden worden die ei- aep^^k^^z^f^tege^jj#^», Ihtss ken. Ons dnnkens, zou hetóSjiste keurder zonder genade die' deszelfs schielyke en uy kazakkeeriiig, te straffen; bestuer geene trouw hebben. Integendeel, het zou prysöiü*'- baeren liberael tewerkgaen, indien liefde openhertige af hoor Ik oWdyde en

De Denderbode | 1847 | | pagina 1