BUYTENLANDSCII STAETKUNDIG OVERZIET. keurders van het programma, of die geéne welke er ronduyt hunne aenmerkingen zouden durven tegen in brengen, behield en eerbiedigde; in deéze immers zou men rechtzinnigheyd vinden, en, rechtzinnige ambtenaers zyn schatten vóór een bewind. Wy zyn nieuwsgierig om te weéten wat onzen distrikt- kommissaris zal doenzal hy moed genoeg hebben om (ogen zommige antiliberaele, vryheyd- en grondwet- schendende punten van dit programma te protesteéren Zal hy sterk genoeg zyn om zich openlyk te verklaeren legen d'uytsluyting van allen geestelyken uyt het onder- wys enz. Wy durven het verhoópen en raeden hem zulks ten sterksten aen. Yoór het oogenblik onthouden wy ons van alle verdere aenmerkingen, inaer zullen op tyd en stond deéze zaek van wat hooger opneémen. De Engelsche hebben te Ancona (Pausclyke Staeten) troepen ontscheept en daerna de zelve versterkt onder voorwendsel van Oostenryks bewecgingen na te spoóren. De Oost.enryksche troepen worden ingelyks versterkt op alle punten van den Pó dien z'y by middel van nieuw go- worpene bruggen, zyn overgetrokken. Tcrwyl den koning van Sardinië» zyne schatten en zyn leger aen den Paus aenbiedter verdediging deézens zaek, poogt M. De Metternich zyne pretentiën te doen gelden. Deézen staets- man heeft aen den II. Vader geschreéven en hem ver- klaerd, dat de Oostenrijkers de Kerkelijke Staeten zullen ontruymen, wanneer de burgergarde benevens deprovin- ciaele vertegenwoordiging te lioomen, zullen afgeschaft zynin het tegenstrijdig geval, veroórloft hy zich aen Pius IX te verklaeren dat hel tydelyk bestier der Pausen geëyndigd is Eene algemeene verontweérdiging is liet gevolg deézer verklaering geweest, als ook de herhasling der wóórden van Pius IX die, liet consistorie verlaetende, zegde: iltyn besluyt is genomen, ik ben gerust. Hy is gerust, dien grooten man, terwyl de oórlogsbuyën zich rond hem verdikkenHy is gerust, 0111 dat hy wéét dat zyne zaek reclitveêrdig is! Ja, dat hy zich gerust stelle, onderstand zal hem nimmer ontbreéken; op zyne stem zal gansch Italiën, als eencn mensch alleen, de wapens opnoemen; Vrankryk, Engeland, Spaniën, Portugael zullen hem tot verschansingen verstrekken tegen het alleenheerschend stelsel, en welligt zou tydens de alge meene uytbersting, het onderdrukt Polen het hoofd op- steéken. Luydens zommige dagbladen zouden de Romevnen met de Oostenrykers in de omstreéken van Ferrare handgemeen zyn geweest. Eerstgenoemde zouden den zegeprael beliaeld hebben. Dergelyke tydingen ver gen bevestiging. Den koning van Napels slaet eenen anderen weg 111 de wysheyd begint het roer zyner staeten te béstieren. Den vorst den neteligen toestand begrypende waerin hy zich bevind, dóór de hervormingen van den Paus, heeft aen deézen zyne medehulp aengeboóden tegen alle vrem- de overweldiging. Om de rechtzinnigheyd zynsgedrags te bewyzen, heeft hy beloofd dóór geheel zyn ryk een nieuw stelsel van bostuer in (e voeren, liet geen op znyver iiberacle gronden zal rusten. Aldus begint het wóórd liberael zich, vóór wat deszelfs verstand betreft, te verzag ten. Den geuerael Narvaez hééft in zyne ministerieéle op- vorniing mislukt. AI de Spaensche ministers zyn vervan gen ter uytzondering van MM. Salamanca en Soteto, In Portugael is insgelyks een' nieuw ministerie opge- vormd waervan het krygselement de mcerderheyd uyt- maekt. liet programma van 't nieuw ministerie hééft vóór grondslag de verzoening der partvcn, de naelcéving der charte, het volbrengen der staatkundige verbintenissen, en eyndelyk belofte van zedelykheyd, onafliangelykheyd en deugd... Den keyzer van Marokko is in aentogt tegen Abd- el-Kader. Den minister van betinWendig hoéft aen al de gou verneurs eenen omzendbrief toegestuerd, om hun te ver zoeken, zoo spoedig tnogeiyk, alom te laeten weéten dat er eene tentoonstelling van alle voordbrengselen van den landbouw, tydens de feesten van September, te Brussel, zal geopend zyn. Zeer fraeve en kostbaere pryzen zullen uytgcreykt worden aen deéze die liet beste eti schoonste graen, iierdappelen, vrugten, fruyten, boter, honing, kaes, en andere voord brengselen van dclandbouw-nyver- heyd zullen tentoon gesteld hebben. Hef programma en de besprekken van deézen kampstryd zullen op alle ge meenten gezonden worden, en het zal dus de pligt der boi'gemcesters zyn hunne onderhoorigc te onderrigten en hun aen te wakkeren, op dat er veéle voorwerpen uyt Alaenderen nacr die tentoonstelling zouden gezonden worden. De tentoonstelling zal plaets hebben in de remisiën van 't zoogezegd paleys van den prins van Oragniën. Wy zouden willen, indien zulks nog niet gedaen is, dat den minister afkondigde dat alle voortbrengsels vóór de tentoonstelling geschikt, kosteloos langs den yzeren weg zullen héén en wéér mogen gevoerd worden. Deézen maetregel zou niet weynig bydraegen om de tentoon stelling merkweérdig te maeken. Wy zullen ons in op volgende Nrs met liet vraegstuk van landbouwkunde bezig houden. Deéze regels waren geschreéven en gezet, wanneer een programma der tentoonstelling ons is toegekomen, waerin wy met genoegen bemerken dat aide voortbreng sels vóór de tentoonstelling geschikt, kosteloos langs den yzeren weg van den slaet zullen mogen vervoerd worden. Gisteren is alhier van wege het collegie van Burge meester en Schepen de tentoonstelling van voortbreng selen des akkersbouws- en tuynkunde afgekondigd. Dóór M. den Gouverneur ad interim aengepord, wekt onzen rogcéringsiacd al die geéne zyner onderhoorigc op die in 'I geval zouden zyn deéze tentoonstelling dóór voor werpen te konnen verluysteren, zulks te willen doen in 't belang van den landbouw die voorzeker de meeste voórspoedsbron van Belgiën is.Het programma of con ditiën der tentoonstelling ligt ten stadhuyze alhier 't elks inzage; wy wekken de belanghebbende op zich met den inhoud van dit stuk bekend te maeken. Voorleden donderdag had de prysdeejing aen de leer lingen van 'sryks leegere hoofdschool deézer stad plaets, wy hebben deéze plegtigheyd met véél genoegen byge- woond. Verscheydene sclioone en welgepaste muziek- stuksjes zyn er dóór de leerlingen met smaek en kunde gezongen en hebbende algemeene goedkeuring verworven. Nadien is een comiek stukje (les Chdteaux en Espagne) ten tooneele gevoerd, waerin de acteurs dóór hunne nog al natuerlyke houding en spraek het talryk gezelschap hertelyk hebben doen lachen en zeer aengènaeme stonden verschaft. Iets wat ons vervolgens meer behaegde, was eene alleenspraek onder titel van de verfranschte Belg, stu kje dat wy nog elders hébben zien speélen, doch met min natuerlykheyd en meer gevrongen. Het géén eynde lyk aller goedkeuring verdiende en luydrugtig is toege- juyelit, was een Chansonnette Comique, waeronder cenigc by tusschenpoozen uytgegalmde comieke rymkens, al de toehoorders ten duydelykst bevredigden, en elks lachs pieren in voile beweéging bragten, derwyze dat wy liet ons waerlyk zouden beklacgd hebben, hadden wy er niet tegenwoordig geweest. Wy stieren onzen hertelyken dank aen de heeren bestuerclcr en leeraers van 't gestigt toe over de moeyte die zy zich geiiven tot opvoeding der jeugd en porren hen ernstiglyk aen in onze en anderens welgemeende gelukwenschingen moed en kragt te putten 0111 hunne moeyelyke zending weêrdiglyk waerte neémen, en ze zoo voél mogelyk trachten te volbrengen. Zulks doende, zullen zy voortduerend aenspraek op de erken tenis hunner mndeborgers en op die van geheel het va derland mogen maeken. Wy zyn verheugd gewéést in 't bietste Nr van 'l Verbond te ieézeu dat men het bekomen van onzen yzeren weg alzeker mag beschouwen, aeiigezien M. Frère, minister van openbaere werken de vcrweézenlykingdeézer zoo nut tige als noodzaekelyke uytvoering als vastgesteld hond. Iets nog aengeuaemer was dat de eerste werkingen van Aelst naer Wetteren zullen aenvang neémen, en aldus aen onze talrykewerkcloozearbeyders brood verschaffen. Wy porren andermael onze geagte koophandelkamer be nevens het gemeentebestuer aen, deéze goede gesteltenis van den heer minister uyt 't oog niet te verliezen, maer van nti af middelen beginnen te bewerkstelligen om het gewciisdit doel te zien verweézenlykén. De Belgische pleyt Catharina, cap'. Hanson, is, van Bergen, in Noordwegen, den 7 courant, te Antwerpen op 9 dagen aongekomen, meteene laeding nieuwen stokvisch en haring, vóór rekening van de heeren Arys-De Smet, te Aelst, en Janssens-Pasteyns, te Loven. Den hcer Charles De Vuyst, wiens met onderscheyd afgelegd examen, als doctor 'in de rechten, wy in ons voórig Nr aeiikoiidigden, komt in den bloey zyner jaeren, schielyk dóór de dood wechgerukt te worden. Deézen zoo van elk geagtcn als veélbeloóvenden jongeling, was dags na zyn examen, dóór de tvphus-koórts aengevallen en is aen derzelver gevolgen bezweéken. De agtbaere ouders van deézen jongen rechtsgeleerden verliezen in hem eenen teederen en onberispelyken zóón, en de mactschappy een lid dat liaer eerlang weézenlyke diensten zou hebben konnen bewyzen. De genaemde Maria Ileuninck van Lede, verdagt van 2 kielen ten naedeele van jufvrouw de wed. Willems gesloólen te hebben, is door de politie deézer stad gepakt en nacr Dendermonde gestuerd. Eene luysterlyke schieting is woensdag 1!. gegeéven dooi de Busschieters van Erwetegem; de pryzen zynbehaeld alsvolgt I". grootste getal, dóór M. Brixy; 2° schoonste wit, dóór M. batisel, beyde van Lessen; 5" grootste getal M. Van Roy, van Aspelaer; h" dóór den heer Ch. Steppe van Nederhasselt 5" het lood is loegeweézen aen M. Charles Van Daele, te Neder hasselt. MERKT-BERIGTEN. Onze graenmerkt van heden was nog al wel be- voórraed; evenwel is alles zeer spoedig verkogt geweest. De pryzen hebben eene ligte ryzmg ondergaen. Te Brussel hebben de graenpryzen eene ligte ryzing on dergaen. De tarwe die den voórlaetsten merktdag 7 g. tOsl. den 1/2 heet. had verkogt gewéést, is tot 8 guld. gereézen. De aerdappelen merkt was wel voorzien. De pryzen waren 6 li'. 25 c. tot 7 fr. 25 c. de 100 kilogr.Te Antwerpen integen deel zyn, volgens de Emancipation, de graenpryzen een weynig gedaeld. By koninglyk besluyt van 5 deézer maend zyn be noemd tot arrondissemeuts-kommissarissen den lieer J. Boyaval, te Brugge, in vervanging van den lieer Du- jardin, die op pensioen is gesteld; den heer F. H. De Gerlache, te Charleroy, in vervanging van den heer Brixhe; den heer C. Van Damnie, te Gend, in vervanging van den heer Moerman-d'Harlebeke; den heer II. Mon- ville, te Hasselt, in vervanging van den heer ïhonissen; den heer E. P. Tops, te Leuven, in vervanging van den heer De Kerchove; den heer L. G. Thiry, te Namen, in vervanging van den heer De Gerlache; den heer P. De Smet, te Soignies, in vervanging van den heer Lerov, die op pensioen is gesteldden heer Van den Bulck, ie longeren, in vervanging van den lieer Simons; den lieer C. Levaillant, te Doornyk, in vervanging van den heer J. De Rasse; den heer Jamme, zóón, te Yerviers, in vervanging van den heer Lardinois, die op pensioen is gesteld. Den heer Simons, te Mcchelen, in vervanging van den heer Van den Branden-Van Reeth; den heer 11. Carton, te Yper, in vervanging van den heer De Neekere. Den Moniteur voegt hier by, dat den lieer Bosseniart, arrondissements-kommissaris te Waremme, insgelyks zal worden vervangen cn op pensioen gesteld. De totaele uytkomst van deéze veranderingen in het persooneél der arroudissements-kommissarissen is dat dry op pensioen zyn gesteld, dat vier van arrondissement veranderen, en dat er zeven nieuwe zyn benoemd. M. D'Hoffschmidt is tc Bastogne met eenpaerige stemmen als lid der kamer herkoózen. Volgens de Independence is M. Yanden Peereboom, lid der bestendige deputatie van West-Vl. als opvolger benoemd van M. Van den Bulck, in de bediening van distrikt-kommissaris van Iiortryk. Den heer Dumon-Üuiportier en den baron de Macar, respectivelyk benoemd tot gouverneurs der pro vinciën Henegauw en Luyk, zyn te Doornyk en te Nyvel met genoegzaem eenpaerige stemmen als'leden der "ka mer herkoózen geworden. Te Luyk is M. Frère, met 808 stemmen, op 821 kiezers, tot lid van de kamer der volksvertegenwoordigers herkoózen. Zoo aks het te vóórzien was,' zyn de heeren Rogier en Veydt, respectievelyk ministers van 't inwendig en financiën, te Antwerpen als leden der kamer herkoózen. Den Journal de Bruxelles, kondigt aen, dat het. ministerie dóór postulanten, sollicitanten en ambtbcjne- gers als bestormd word, en dat bet met deéze wolk springhaenen in groote verlegenheyd is. De Indépendance zegt, dat daer wel iets van waer is maer voegt er by horesco rcferens dat de Pietjes, hoüvastjes cn gekeerde kazakkenverré-weg het aenzienlykste kontingent by deéze wolk springhaenen hebben geleverd. Men verzekert dat de tentoonstelling van voorwer pen van nationaele nyverheyd nog tot den 50 september zal open blyveii. Al de choorzang-maetschappyën zyn dóór de stad Brussel uytgenoodigd geworden, om deel te noemen aen den pryskamp, welken tydens de Septemberfeesten zal plaels hebben. In de omstreéken van Brussel, hééft men reedsderog- geyoór liet toekomende jaer gezaevd; op cenige 'plactsen schiet zy reeds uyt. De raepen groeyën weöldrig en be- loóven eënen ryken loofoogsl. Men ziet pp eenige plaetsen de winter-aerdappelenuytdoen, en deéze vrugten zyn tot hunnen volkomen rypdom gekomen en leveren geen het minste speur van ziekte op. Er word te Brussel véél gesproken van een groot werk dat gaet uytgegeéven worden, en welk véél opziens zal baeren. Het is eene geschiedenis der omwenteling van 1830, in welke zullen verhaeld worden al de voor vallen die de omwenteling zyn voórgegaen, en tot de om wenteling aenleyding hebben gegeéven. Het verschvncii van dit werk wórd mot veel nieuwsgierigheyd te gemoet gezien. - Men komt aen doctor Seutin adelsdomsbrieven met den titel van baron te schenken. Zal deézen gebaroni- fiöeérden doctor nu meer bekwacmlieyd in zyn vak heb ben als te voóren Dit zullen de zieke ons het best weéten te beduyden.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2