ZONDAG 19 SEPTEMBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.N' 55. AELSTden 18 September. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den pry s der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annonëen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inscbryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verdergcwacgcn van alle brochueren, schriften, hoeken, prin ten, etc. waervau een afdruksel aen deszei I's opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken Avaervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie va i dit blad gelast zich met al wat den druk i CÜItfCE SUt/M. DENDER-BODE BERIGT AEN ONZE INSCHRYVERS. De geéne onzer geagte inschryvers die tot heden hunnen agterstelligen abonnements-prys niet betaeld hebben, wor den vricndelyk verzogt zulks zonder uytstel te doen. Gelijk men aen 't hoofd van ons blad kan zien, zyn de voór- waerden dat alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry hoeven toegezonden te worden. De heer en inteckenaers die in de postkantooren hebben ingesehreéven, worden insgelyks verzogt zoo haest mogelyk hunne inschryving te vernieuwen om alle verlraeging in 't verzenden te voorkomen. Men schryft aen den Dendet'-bode in vóór niet minder dan dry maenden.De persoonen die vóór den aenstaen- den trimester inschryvcn zullen de nummers van heden tot den 1" zondag van October, kosteloos ontvangen. Elk afdruksel van den Dender-bode afzonderlyk genomen, kost 50 centimen. ONDERZOEK VAN HET STAETKUNDIG MINISTE RIEEL PROGRAMMA. Vervolg zie N' 82. Het tweede grondslelsel van het ministerie, rechtzin nig naegevolgd, is zoo geruststellend, als het eerste angst wekkend voorkomt. Nogtans in zyne toepassing waer van het onmiddelyk gewag maekt, zou het zelve ook al eene uytlegging verdienen. Het belooft, recht en welwillendheyd vóór de bedienaers der eerdiensten wanneer zy zich in den kring hunner gods dienstige ZENDING HOUDEN. Hoe verre gaet deézen kring zich uytstrekken Het ministerie in zyne toepassing zegt Dit dobbel grondstelsel, in overeenkomst met den geest onzer constitutie, maekt de weézeulyke grond- z.uyl uyt en als hetvertrek-punt van het nieuw bestuer. Dit dobbel grondstelsel zal zyne toepassing bekomen in al de akten van wetgeéving en van administratie waer het zal moeten te voórschyn komen, en byzonderlyk IN MATERIE VAN OPENRAER ONDERWVS. Wilt liet ministerie een openhaer onderwys inrigten vóór al de leertrappen onder het uytsluytelyk bestuer der borgerlyke magt en ten koste van den staet bezol digd, gelyk liet congres liberael van 14 Juny 1846 in zynen 3cn artikel heeft voorgesteld, en hier, de i oomsch- Calholyke geeslelyke, ten titel van gezag, ingevolge zyn eerste grondstelsel, buyten sluyten, alsdan stelt het zich in gevaer van onmiddelyk zyn tweede grondstelsel te miskennenonzegeestelykheyd beweerd slelliglyk dat liet onderwys der jeugd eene van haere godsdienstige zen dingen, die bet ministerie uytdrukkelyk belooft te eer biedigen, uytmaekt.Zal bet de uytgestrektheyd van die zending betwisten, liet zal een vraegstuk doen ont- staen zoo vcél te moeyelyker om in den zin van het minis terie op (e lossen, dat deéze zending nu reeds negentien eeuwen dóór al de roomsch-catholyke geestelykheyd eenpaeriglyk en standvastiglvk alzoo begreépen is ge weest. Dat staetsmannen en pbilosoóphen, gelyk wy in ons nr van 18 October 1846 beweézen hebben, hier in overeenkomen dat zeden en godsdienst van liet onderwys, van de leerboeken en van de leermeesters, afhangen, 'tgeén aen de kerkvoogden, belast mct.de bcwaeking van zeden en 'godsdienst, natuerlyker wyze een wettig gezag op de leerboeken en onderwyzers moet doen toekennen. Het ministerie mag dus dè onafhanglykheyd der bor gerlyke magttot liet openhaer onderwys ten koste van den staet ingerjgt en bezoldigd, niet uytstrekken, wilt het aen zyn tweede grondstelsel reclit en welwillendheyd vóór de bedienaers der eerdiensten, wanneer zy zich in den kring hunner godsdienstige zending houdengetrouw blyven. Het zoo gezeyd liberael congres heeft in zyn program ma van 14 Juny 1846, de inrigting van een openhaer onderwys vóór al de leertrappen, onder het uvtsluytelyk bestuer der borgerlyke magt, met verbanning aller tus- schenkomst van de bedienaers der godsdiensten, ten titel van gezag, voórgeschrèévon, en de meerderheyd der leden, waer onder men M. Rogier, onzen tegenwoor dig™ minister van het inwendig, rekenen moet, hééft den voorstel goedgekeurd en aéngenomen, doch volgens ons, zonder genocgzaemc overweéging, want wy hebben deézen voorstel in den Dender-bode, van de maenden Oc tober en November 1846, wydloopig bcstreéden, en zoo wy hoópen duydelyk beweézen dat liy noch Calliolyk noch Liberael zynde, zyne uytvoering eene toorts vantwee- dragt weézenzou, en zonder eenig voordeel bytebrengen, eenen kolk van verkwistingen daer moet stellen, zonder van iemand hoegenaemd de minste tegenspraek ontmoet te hebben, zelfs niet van den 1 aderlander, den hevigen voórstaender van alles wat liet nieuw slacli van libcra- lismus uytvinden of bedenken kan. En inderdaed, in een ryk waer alle godsdienstige oef- feningeh en bedenkingen vry zyn en gelykelyk dóór de grondwet erkend en gewaerborgd, moet het openhaer onderwys vry zyn, niemand hoegenaemd mag er zich het uytsluytelyk bestuer van toeëygenen. Waer toe dient het gouvernement in het onderwys te zorgen, daer de leerstellingen van alle slach en van allen graed in over vloed zich bevinden Het gouvernement dient te zorgen dat de arme ook onderweézen worden, en welke, zonder zyne medehulp, in de onweétendheyd zouden opgroëyön en blvven. Want tot heden hééft men eeniglvk de Zondag-schoólen alwaer den armen een zeker onderwys bekomen kan, en deéze zyn uytsluytelyk dóór Roomsch-Catholyke geestelykheyd mgerigt en ondersteund; zoo dat, mogt men haer als vergenoegende vóór de Catholyke houden, zy onloerey- kend vóór andere geloofsgezinde zouden blyven. Het gouvernement hcéft daer by te zorgen dat al de weétenschappen, die het wilt dat zyn volk bezitte, onder weézen worden. Het dient dus in de kosten van het onderwys van den armen te vóórzien, en de materiën en weétenschappen die men moet onderwyzen, vóór teschryven. Eene wet word daer toe aenbevoólen. De grondwet zegtliet openhaer onderwys ten koste van den staet ye- geévenword gelykelyk dóór eene wet geregeld. Men dient hier te bemerken dat de grondwet niet zegt: DOOR DEN STAET GEGEÉVEN, of ONDER I1ET BESTUER VAN IIET gouvernement iNGERiGTzy zou aldus de eerste afdeeling van den artikel; hét onderwys is vry, hebben tegenge sproken. Wat dient dus deéze wet te bevatten? 1° Hef beloop van den onderstand, ten koste van den budjet, te begrooten.2" Het gebruyk van deézen vóór te schry- vcn-3° De tc onderwyzéne weétenschappen en leergan gen vóór eiken trap van onderwys aen le duyden.4° De middelen van aenmoediging om alles vlyfiglyk te doen naeleévenals concoursen, belooningen etc. etc. Vóór leer lingen en onderwyzers die zond™ ïiytmunlen. vóór te stellen, en waer van wy in ons blad Nrs 6, 7, 8 en 10 wydloopig gehandeld hebben, waer toe wy onze leézers verzenden. Eene wet die het onderwys uytsluytelyk aen het bestuer der borgerlyke magt zou toeëygenen zou zelfs te rechte als grondwetschendende mogen aenzien worden. Dat het ministerie zich dus wagle, van oovt eene der- gelyke wet voórlestellen, wilt het op zynen weg den stron keisteen van zynen val niet vinden. Is den staet uytsluytelyk wereldsch, hcéft hv noch religie noch godsdienst, dat men toch nooyt uyt'het oog verlieze dat de overgroote meerderheyd vanhet volk godsdienstig is, en dat men het vervolgens, zonder gevaer, in zyne duerbaerste belangen niet kwetsen mag; en ieder een wéét dat de vryheyd van onderwys vóór zyne Kinde ren hier onder moet gerangschikt worden. Zal men zeggen dat bet onderwys vry blyft, aengezien men toelaet byzonderc leergestigten opteregten, die zich aen den dwang van de borgerlyke magt niet onderwer pen moeten?Dat liet onderwys niet verslaefd zal zyn zoo wy bet tydens koning Willem gezien hébben, is waer, maer mag men het vry hèeten, wanneer men in alle ge meenten onderwyzers vind die afzonderlyk dóór den staet bezoldigden ondersteund worden, en aldus de mede dinging of bet bestaen van andere onmogelyk maeken? De meerderheyd van liet volk is liberael; maer is bel wel eene liberaele daedzaek van leergestigten, ten koste van den STAET, opteregten, welke maer aen de minder- heyd bevallen zullen, en door deéze worden bygewoond, terwyi men haer uyt de gemeene bors, met bèt geld van allen schatpligtigen, zou verstaeu te onderhouden. Wy hebben oene wet op liet leegcr onderwys, die aen de geestelykheyd eencn schyn van gezag toekenden aen wie den minister een weézeniyk gezag tot lieden vergund hééftwat hééft zy te wegc gebragt? Volgens eenen uyl- trek van den agtbaeren heer Ecrevisse in den provinciae- len raed van Oost-Vlaenderen, voórgebragt, hcéft zy jaerlyks 2,256,618 franken doen verslinden, in weerwil dat de geestelykheyd dit wettig onderwys ondersteund, en zonder eenig hoegenaemd voordeel op te leveren. Vóór wat de arme kinderen aengaet welkers onderwys het voórnaem doel der wet schynt te zvn, hcéft er hét hon- derste nog geen voordeel by gehad. Vóór wat de ryke betref!, zyn het nog de byz,oudere leergestigten die den voorkeur verworven hebben. Mogt .men'tgczagdrr geeste lykheyd uyt die wettige leergestigten bannen, een minder getal zou de zelve oogblykelyk nog bvwoonen, en zy zou den vervolgens aen het algemeen nog meer koslcn als nu. Watvereyscht dus bet liberalismus dat den staet de schoolgelden van al de arme betaele, en bun eenen leer meester naer hun goeddunken laele kiezen. En dat de ryke hunne leermeesters uyt bunnen zak beladen en onderhouden, maer niet dal de kinderen van deézen ten koste van geénen onJerweézen worden. Dat men dus de wet op het leeger onderwys weder- roepe, dat men het vry onderwys regele, van alle opper gezag in materie van onderwys afzie, en men zal liberael en constitutioneel zyn, anders niet. Om voortgezet te worden. Men verneemt dat den koning en de koninglyke familie, welke aen den goeden uytslag der landbouw-expositiè veel belang hechten, voórneémens zyn deéze plegtighevd te begunstigen en op te hiysteren, 'doende ei' producten van allen aerd, in de koninglyke hovingen aengekweekt, ten toon stellen. Alles vereenigt zich, om te hielen ver- boópeu, dat deéze tentoonstelling Inysterryk zal weézen; reeds zyn talryke bezendingen van verschillende punten des lands aengekondigd. Het is waerlyk te deêrcn dat er dagbladen gevonden worden die, in plaets van deéze tentoonstelling acn moedigen, de zelve dóór ongy^yrtTzW^raet lei en hierin ook al eene sj^i^jlej&^^liiicke bieten doórstraelen. welst 't vaderland, laete zich t bruvke zoo vcél niosrelvl

De Denderbode | 1847 | | pagina 1